Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kto rozstrzeliwał Polaków?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sro Lip 09, 2008 7:23 pm    Temat postu: Kto rozstrzeliwał Polaków? Odpowiedz z cytatem

Tłumaczenie translatorem:za "Frondą" http://forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=1797770

Pełny tekst w języku rosyjskim wraz z lista katów:

http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5574

"Nowa Gazeta" wydrukowała opracowanie "MEMORIAŁU"


Никита Петров

"Nawet psy się na nas rzucały"

Uznania dla katów, nagrodzonych za to

Kto rozstrzeliwał Polaków?

Wyraźna i jasna odpowiedź na to pytanie powinno dać dochodzenie, skończone przez rosyjską Główną wojenną prokuraturę nieco lot w tył. niestety, oficjalnego ogłoszenia imion rasstrielszczikow tak i nie doczekaliśmy się. po porównaniu z początkiem 1990-ch rok sytuacja we współczesnej Rosji silnie zmieniła się.

Wszyscy wyraźniej zarysowuje się nowa państwowa tendencja: przemilczać przestępstwa czasów radzieckich. nie przypadkowo większej części materiałów prokuratorskiego dochodzenia był przywłaszczonym gryfem tajności. zdaje się, Kreml tylko tym i zaniepokojony, jakby nie dać powodu dla oskarżenia byłego kierowania ZSRR w dokonaniu wojennych przestępstw. Ukrycie prokuraturą wyników dochodzenia tak nazywanej Katyńskiej sprawy? fakt bezprecedensowy, ale w warunkach obecnego rosyjskiego politycznego klimatu? Zrozumiały.

Zadziwia inne. Nieże?łanije Głównej prokuratury wojskowej Rosji ogłosić lista wykonawców rozstrzeliwań polskich kobiet jeniec wygląda całkowicie absurdalnym? ich imiona historykom dawno znane i opublikowane w zbiorze dokumentów o Katyniu. Mowa idzie o rozkazie dla NKWD № 001365 z 26 października 1940 r., w którym wszystkie biorące udział w przygotowywaniu egzekucje i wykonawcy? pracownicy centralnego zespołu NKWD i uprawlenij NKWD do Smoleńskiej, Kalinińskiej i Charkowskiej dziedzinom (gdzie doszły do skutku rozstrzeliwania)? zostali nagrodzeni przez pieniądze (zob.: Katyń. Mart 1940? wrzesień 2000 r. Rozstrzeliwanie. Losy żywych. Echo Katynia. Dokumenty. Otw. oprac. N.S. Lebiediewa. M. 2001).

Do żalu z powodu, w tym rozkazie nie wskazane ani imiona i imiona po ojcu ani stanowiska nagrodzonych. postaraliśmy się uzupełnić lukę dostępnymi dla nas wiadomościami z archiwum państwowego Federacji Rosyjskiej (GARF). zebrane wiadomości jawnie niepełne, na rząd twarzy nie udało się znaleźć uściślające dane. w sumie przez ten rozkaz zostali nagrodzeni 125 człowiek. na witrynie? Nowej? zdarza się lista nagrodzonych z krótkimi biograficznymi wiadomościami i wskazówką stanowiska po stanie na 1940 r.

Rozkaz połączył imiona pracowników NKWD najróżniejszego poziomu, z najważniejszego rasstrielszczika? komendanta NKWD W.M. Błochin i jego najbliższych pomocników Antonow, Feldmana, Jemieljanow i braci Szyga?lewych do drobnych urzędników ewidencyjno-archiwalnego oddziału (1-go spiecotdieła как wtedy zwał się) NKWD i prostych nadzorców więzień NKWD w Smoleńsku, Charkowie i Kalininie, w czyje zadania wchodziło konwojowanie nieszczęśliwych do piwnicy do miejsca rozstrzeliwania. W rozkazie jest i kobiece imiona? to dolne pracownice ewidencyjno-archiwalnego oddziału NKWD, opracowujące sprawy na Polaków i zajmujące się przygotowywaniem i przedrukiem list.

Z pewnością, w tym rozkazie nikt z wykonawców, nawet наиболэ& nie został zapomniany. wszyscy im w ten sposób dawali do zrozumienia o wyjątkowej wadze i szczególnej tajności zupełnego. przecież całe swoje życie zostali zobowiązani do zachowywania straszną tajemnicę zabójstwa Polaków.

Jak arystokracja, ile z oni dożyły do czasu, kiedy o? Katyńskiej sprawie? otwarcie zaczęli mówić i w Polsce, i w nowej Rosji, czy zrobili przyznanie się do wejścia zacząć się w 90-ch dochodzenia? my tego nie wiemy. ale niewątpliwie jedno: dalsze wyjaśnienie szczegółów ich życiorysów i losów byłoby nadzwyczaj ważne i ciekawe.

Główni wykonawcy

Początkowo w organach WCZK nie istniało ani specjalnych stanowisk ani samej idei o potrzebie etatowych katów. Предпол& (i to weszło w praktykę), co, jeżeli być potrzebnym, wykonanie wyroków powinno być obowiązkiem każdego czekisty. na praktyce zaś powstało tak,
co przyprowadzeniem wyroków w wykonanie w centralnym aparacie WCZK w Moskwie stali zajmować się jedne i te zaś ludzie. i ich koło było mniej lub więcej stały na długości dziesięcioleci.

Ta grupa otrzymała nieoficjalną nazwę? spiecgruppa?, składała się głównie z pracowników komendy, chociaż wszyscy zaś formirowałas' na zasadzie, zgodnie któremu w nią włączali się czekiści, zdolne prawie codziennie brać udział w rozstrzeliwaniach ludzi. to kryterium było nieformalne, ale ważne. przecież nie każdy pracownik komendy był zdolny na takie.

Jeżeli udział oddzielnych pracowników komendy w rozstrzeliwaniach bardziej albo mniej wytłumaczalnie (komenda ukazywała się, po sednie, uzbrojonym przez ochronę budynków organów WCZK-OGPU-NKWD-MGB, i całkowicie logiczne było polecać podobne sprawy właśnie im), to zdziwienie wywołuje fakt włączania w? spiecgruppu? ludzi z bezpośredniej ochrony Stalina. Podstawowy ich służbowym zadaniem była ochrona Stalina i innych członków naczelnego kremlowskiego kierownictwa, ale w żaden sposób nie rozstrzeliwania skazanych.

-

Akty o rozstrzeliwaniach, przeprowadzonych na Łubiance w 1922?1929 gg., najczęściej podpisywali się: r. Chrustalow (tym samym, który? Chrustalow, maszynę!? A. Gierman.? Primadonn. red.), G.W. Gołowym, P.I. Maggo, A.K. Czernow, A.P. Rogow, F.I. Sotnikowym, W.I. Szygalewym, W.M. Błochina, P.P. Pakałnom, R.M. Gabalinym, I.F. Jusisom.

Przy tym większością z nich byli pracownikami specjalnego oddziału przy Kolegium OGPU, które zajmowało się ochroną radzieckich wodzów i personalnie Stalina. w stanie centralnego zespołu OGPU figurowali jak? komisarze dla szczególnych poleceń?. to: A.P. Rogow, I.F. Jusis, F.I. Setników, R.M. Gabalin, A.K. Czernow, P.P. Pakałn, JA.F. Rodowanskij.

Inna część wykonawców służyła w komendzie OGPU: W.M. Błochin? komendant OGPU-NKWD-MGB z 1926 r. i niezmienny dowodzący rozstrzeliwaniami aż do wyjścia na emeryturę w 1953 r., P.I. Maggo i W.I. Szygalew. Później do? rasstrielnoj drużynie? przyłączyli się I.I. Szygalew (brat W.I. Szygalewa), P.A. Jakowlew (kierownik rządowego garażu, zatiem kierownik autooddział OGPU), I.I. Antonow, A.D. Dmitrijew, A.M. Jemieljanow, E.A. Macz, I.I. Feldman, D.E. Siemienichin. ktoś z katów pierwszych lot wyjechał, przy tym całkowicie tradycyjną drogą? został dostarczony w rasstrielnoje pomieszczenie węziej w stanie ofiary. tak w 1937 r. zostali rozstrzelani przez G.W. Głów, P.P. Pakałn, F.I. Setników.

Ciekawie, co czuli Błochin i Maggo, kiedy rozstrzeliwali swoich byłych towarzyszów?

Zazwyczaj po rozstrzeliwaniu kaci urządzali popijawę. jak wspominał jeden z ich:? Wódkę, samo sobą, piłuj do straty świadomości. co ani mówcie a praca była nie z lekkich. męczyli się tak silnie że na nogach jak por ledwie zachowywali się. a wodą kolońską myli się. do pasy. inaczej nie pozbyć się zapachu krwi i prochu. nawet psy od nas rzucały się, i jeżeli ujadali, to z daleka?.

Nic dziwnego, że umierali wykonawcy wcześnie, do terminu, albo wariowali. tak, umarli swoją śmiercią w 1931 r.? Jusis, w 1941? Maggo, w 1942? Wasilij Szygalew, a jego brat Iwan Szygalew? w 1944 albo samym początku 1945 r. liczny zwolnili się na emeryturę dostawszy inwalidztwa z powodu schizofrenii? Jemieljan albo nerwowo-psychicznej choroby? Macz.

Stalina z jakiegoś powodu nie przerażało że za jego plecami stale majaczą ludzie, obyte strzelać gęsiego. o go specjalnym, prawie delikatnym stosunku do wykonawców wyroków wymownie mówi taki epizod.

W samym początku 1939 r., kiedy rozwinięta przez nowego komisarza ludowego wewnętrznych spraw Beria czyszczenie NKWD od jeżowskich kadry była w samym szczycie, do kierownictwa komisariatu ludowego przyszedł materiał o tom, co komendant W.M. Błochin był za bliski pod względem byłego sekretarza NKWD P.P. Bułanowu, a zresztą do samemu rozstrzelanemu komisarzowi ludowemu Jagodzie. To jest brał udział w ich? zagoworszcziczeskich planach?, a dlatego podlega aresztowi. zebrawszy wszystkie materiały, przygotowawszy uchwałę na areszt Błochin Beria udał się do Stalina dla otrzymywania sankcji. jednak, do swojego zdziwienia, otrzymał odmowę.

Później, w 1953 r. Beria pokazał na wniosku o tych wydarzeniach:? ze mną I.W. Stalin nie zgodził się oświadczywszy, co takich ludzi sadzić na nie trzeba, oni wykonują czarną robotę. tu zaś wywołał szefa ochrony N.S. Własika i spytał go, czy bierze udział Błochin w wykonaniu wyroków i trzeba czy go aresztować? Własik odpowiedział że bierze udział i z nim razem bierze udział jego pomocnik A.M. Rakow, i pozytywnie odezwał się o Błochin?.

Beria, wróciwszy do swojego gabinetu wywołał do sobie Błochin i jego najbliższych pracowników. Wyniki? wychowawczej? rozmowy komisarz ludowy odbił własnoręcznie na wysłanej w archiwum, tak i nie wykonanej uchwale:? Sów. potajemnie. zostali wywołani przeze mnie Błochin i kierujący pracownicy komendy, których przeze mnie zostało zawiadomione coś z świadectw na nich. obiecywali mocno popracować i w przyszłości być oddani partii i władzy radzieckiej. 20 lutego 1939 r. Ł. Beria?.

Większy do zagadnienia Błochin, jak pokazywał Beria, Stalin nie wracał. wkrótce po śmierci wodza w 1953 r. Beria rozwiązał, co Błochin jawnie? zasiedział się? na swoim stanowisku, i wysłał go na emeryturę z ogłoszeniem podziękowania za wieloletnią wydaną służbę.

Technologia rozstrzeliwania

Jeńców wojennych Polaków rozstrzelali w trzech miejscach: w Katyniu (pod Smoleńskiem), w Kalininie (teraz Twer) i w Charkowie. wszystkie rozstrzeliwania odbywały się w wewnętrznych więzieniach uprawlenij NKWD tych dziedzin, za wyjątkiem Katynia, gdzie pierwszą partię kobiet jeniec Polaków ostrzelali bezpośrednio w lesie, gdzie i pogrzebali.

W Kalininie rozstrzeliwania przeprowadzały się w piwnicy wewnętrznego więzienia (teraz ten budynek zajmuje instytut medyczny), i nimi dowodził przyjechać z Moskwy komendant NKWD W.M. Błochin.

Każdą noc rozstrzeliwali do 200?250 człowiek, a następnie na ciężarówkach wywozili w okolicy wsi Miedziane i zakapywać w wykopanym przez koparkę dole.

Procedura rozstrzeliwania została odpracowana do drobiazgów. przywiezionych z Ostaszkowskogo obozy kobiet jeniec najpierw lokowały w kamerach więzienia. Zatiem pojedynczo wyprowadzali, w drodze przesłuchiwania sprawdzali nazwisko, imię, rok urodzenia, wsadzali kajdanki i każ do piwnicy, gdzie w specjalnej zwukoizolirowannoj pokojowi zabijali strzałem gęsiego.

Błochin przed egzekucją przyoblekał się w specjalną odzież: skórzaną brązową czapkę, długi skórzany fartuch i rękawiczki z kragami wyższy od łokci (jak u zabojszczika bydła). Błochin był w Kalininie miesiąc, i w ciągu tego czasu zostało rozstrzelane koło 6 tysięcy Polaków."

Lista katów cyrlicą na naszym Forum pod linkiem podanym powyżej
[/i]

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum