Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jaruzelski: W Polsce mogło zabraknąć chleba ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 12:50 pm    Temat postu: Jaruzelski: W Polsce mogło zabraknąć chleba ? Odpowiedz z cytatem

Jaruzelski: W Polsce mogło zabraknąć chleba
http://wiadomosci.onet.pl/1838446,11,item.html

AFP 1 godz. 16 minut temu

Akt oskarżenia pomija stan gospodarki w 1981 r., a bez tego nie da się odnieść do wprowadzenia stanu wojennego - uważa gen. Wojciech Jaruzelski.

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie powiedział on, że w wyniku postulatów "Solidarności" o 25 proc. wzrosły wtedy płace, a produkcja spadła o 18 proc. - Lawina pustego pieniądza pustoszyła rynek - dodał. Według niego obowiązywała wtedy zasada żądań: "pracować mniej, a zarabiać więcej".

- Niektórzy działacze "S" uznawali, że "im gorzej tym lepiej" - mówił Jaruzelski, cytując słowa Lecha Wałęsy, że jeździ on po Polsce i gasi strajki, a 10 innych ekip je wznieca.

Zdaniem oskarżonego system kartkowy się załamywał, mogło nawet zabraknąć chleba. Od stycznia 1982 roku Związek Radziecki miał ograniczyć do Polski dostawy najważniejszych surowców, co było ekonomicznym naciskiem wobec niewywiązywania się przez nasz kraj z gospodarczych zobowiązań.

Jaruzelski zarzucił ponadto komentatorom procesu, że oceniając w mediach jego wyjaśnienia przed ich zakończeniem, "próbują wystrychnąć odbiorców na dudka".

Stan wojenny okazał się pod koniec 1981 roku jedyną formą powstrzymania rozpadu gospodarki Polski - powiedział gen. Wojciech Jaruzelski.

Jaruzelski cytował meldunki dla władz z jesieni 1981 r. o brakach podstawowych surowców dla gospodarki, np. o tym, że elektrownie miały zapasy węgla tylko na kilka dni, a miała być ostra zima.

- Czy nie było to wystarczającym powodem do wprowadzenia stanu wojennego - pytał Jaruzelski, podkreślając, że pod koniec 1981 r. "Solidarność" odrzuciła rządowe plany naprawy sytuacji gospodarczej, a państwa socjalistyczne ograniczały dostawy surowców do Polski.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Komentarz:

Teza myślenia sowieckiego generała, Wojciecha Jaruzelskiego , rządzącego w 1981r PRl-em... jest taka !
W Polsce mogło zabraknąć chleba - uważa gen. Wojciech Jaruzelski.

Czy śmiałą tezę gen. mamy zrozumieć następująco! Przed sierpniem 1980r oraz 1981 , gospodarka PRL była w bardzo dobrym stanie, a ówczesne państwo komunistyczne PRL , to potentat gospodarczy na świecie. Z uwagi na dobrobyt gospodarczy , wolność słowa w PRL , przed ambasadami w Waszyngtonie, Nowym Jorku i na całym świecie ustawiały się tłumy, aby zdobyć upragnione obywatelstwo PRLudowej ! Kto w to wierzy? Rolling Eyes
Nastąpił dramat cudu gospodarczego PRL-owej w okresie od 1970- 1980.
Gdy tylko pojawiła się koncepcja WZZ, a później powstała pierwsza Solidarność, gospodarka PRLudowej natychmiast się załamała. Polacy płakali, szlochali, z okrzykami na ustach " Chcemy rządów komunistycznych", "Chcemy takiego ustroju gospodarczego i takiej wolności słowa". W całym świecie cywilizowanej Europy, rządy państw zachodnich, nie mogły zrozumieć , jak mogło dojść do kryzysu gospodarczego w PRLudowej ? Przecież od jego zarania PRL-wa była wzorem dla państw zachodnich jak należy rozwijać się gospodarczo! A PKB na głowę jednego mieszkańca PRudowej, to kwota .... liczona w tysiącach dolarów miesięcznie.
Zastanawiam się czasami. Kto wierzył wówczas patrząc trzeźwo, że tak wyglądała rzeczywistość PRLudowej. Kto wierzy dzisiaj, że wówczas tak było cudownie w PRL-u? Może w taką "wizję raju komunistycznego" wierzyli sami UBecy , członkowie KC PZPR.
Ale pamietam z tamtego okresu dyskusje o sytuacji w kraju , im bardziej myślący, nawet apardczycy partyjni dolnego szczebla, łapali się wówczas za głowę ( z radości że żyją w PRLudowej z jednej strony) , a z drugiej zaopatrywali się w PEWEX - ie przy pomocy dolarów amerykańskich kupionych od "koników "l ub monet dolaropodobnych - " bonów " PEWEX " już zapomnianych w dobra kapitalistycznego znienawidzonego ustroju. Rolling Eyes
Wracając do takiej śmiałej tezy sowieckiego generała Wojciecha Jaruzelskiego, cyt: " ... że w roku 1981 w PRLudowej mogło zabraknąć chleba? Analogicznie do sytuacji ówczesnej,podobnie jak w 1981 ,tak i dzisiaj w AD 2008 jest kraj w którym ludziom żyje się dostatnio i szcżęśliwie , podobnie jak żyło się w PRLudowej , tym krajem cudu gospodarczego i wolności osobistej jest Korea Północna .
Parafrazując tezę o kryzysie gospodarczym z 1981 generała Wojciecha Jaruzelskiego , warto postawić antytezę. A mianowicie. Czy w Korei Północnej , gdzie nie ma Solidarności , aby nie brakuje chleba ? A może przed ambasadą Korei Północnej ustawiają się kolejki po obywatelstwo tego kraju , bo taki tam dobrobyt.! Gdyż panuje tam świetlana przyszłość dla koreańczyków z północy , a sami koreańczycy z południa , nic nie robią, tylko marzą o zdobyciu wiz i obywatelstwa sąsiadów ... Rolling Eyes
Aby zaakcentować dobrobyt PRLudowej i okres przełomu 1988/1989 warto zadać kilka istotnych pytań , dla zobrazowania ówczesnej rzeczywistości. Co stało na przeszkodzie, aby powstał rząd Kiszczaka ? Co stało na przeszkodzie, że rząd Tadeusza Mazowieckiego nie ogłosił bilansu otwarcia gospodarczego - stan gospodarczy ...? Dlaczego żaden rząd do dzisiaj nie ogłosił bilansu otwarcia gospodarki? Skąd ten strach ?! Kto ponosił przez ostatnie dwadzieścia lat ciężar reform gospodarczych i wejścia Polski do biurokratycznych struktur UE? Pytań można by mnożyć!!! Ale po co.Skoro brak odpowiedzi na powyższe!

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 6 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Wto Paź 07, 2008 10:01 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.wprost.pl/ar/140588/Jaruzelski-stan-wojenny-mial-uratowac-gospodarke/

Jaruzelski: stan wojenny miał uratować gospodarkę

2008-10-06 16:34

Stan wojenny był pod koniec 1981 r. jedyną formą powstrzymania rozpadu gospodarki - uważa gen. Wojciech Jaruzelski. Kontynuował on wyjaśnienia w procesie autorów stanu wojennego. Ich ciąg dalszy nastąpi 14 października.


Posłuchaj: Jaruzelski: 1

Posłuchaj: Jaruzelski: 2


Przed Sądem Okręgowym w Warszawie 85-letni były szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego mówił głównie o gospodarczych przyczynach stanu wojennego. "Akt oskarżenia pomija stan gospodarki w 1981 r., a bez tego nie da się odnieść do wprowadzenia stanu wojennego" - mówił.

Powiedział, że w wyniku postulatów "Solidarności" o 25 proc. wzrosły wtedy płace, a produkcja spadła o 18 proc. "Lawina pustego pieniądza pustoszyła rynek" - dodał. Według niego obowiązywała wtedy zasada żądań: "Pracować mniej, a zarabiać więcej". "Niektórzy działacze +S+ uznawali, że +im gorzej tym lepiej+" - mówił Jaruzelski, cytując słowa Lecha Wałęsy, że jeździ on po Polsce i gasi strajki, a 10 innych ekip je wznieca.

Zdaniem oskarżonego, system kartkowy się załamywał, mogło nawet zabraknąć chleba, a "populizm +Solidarności+ był ciosem wymierzonym w gasnącą gospodarkę". Dodał, że od stycznia 1982 r. ZSRR miał ograniczyć do Polski dostawy najważniejszych surowców, co było ekonomicznym naciskiem wobec niewywiązywania się przez nasz kraj z gospodarczych zobowiązań eksportowych. Mówił też o "kampanii antyradzieckiej" w Polsce jako o jednym z motywów tych działań ZSRR.

"Stan wojenny okazał się jedyną formą powstrzymania rozpadu gospodarki Polski" - ocenił Jaruzelski. Przez dłuższy czas cytował meldunki dla władz z jesieni 1981 r. o brakach podstawowych surowców dla gospodarki, np. o tym, że elektrownie miały zapasy węgla tylko na kilka dni, a miała być ostra zima. "To groziło społeczną zapaścią" - mówił.

"Czy nie było to wystarczającym powodem do wprowadzenia stanu wojennego" - pytał Jaruzelski, podkreślając, że pod koniec 1981 r. "Solidarność" odrzuciła rządowe plany naprawy sytuacji gospodarczej, a państwa socjalistyczne ograniczały dostawy surowców do Polski. Przyznał zarazem, że wyniki jego reform gospodarczych z 1982 r. nie były zadowalające.

Jaruzelski przedstawił też uwarunkowania międzynarodowe, mówiąc że prezydent USA Ronald Reagan przyjął wtedy twardy kurs wobec ZSRR. "Zachód widział w nas wtedy słabnące ogniwo bloku wschodniego (...) Nasza bijatyka nie mogła się skończyć dobrze" - oświadczył. Podkreślił jednocześnie, że decyzja o stanie wojennym zapadła w Polsce. Dodał, że nie zamierza zasłaniać się naciskami ze strony ówczesnych sojuszników.

Ponadto Jaruzelski zarzucił komentatorom procesu, że oceniając w mediach jego wyjaśnienia przed ich zakończeniem, "próbują wystrychnąć odbiorców na dudka".

Przed zakończeniem wyjaśnień Jaruzelskiego żaden z oskarżonych nie chciał się wypowiadać - pytany przez sąd - czy przyznaje się do zarzutów. Zapowiedzieli zarazem, że będą składali wyjaśnienia.

Po raz kolejny do sądu nie przyszedł b. szef MSW gen. Czesław Kiszczak - nie usprawiedliwił nieobecności. Chce on by sąd zarządził jego kolejne badania lekarskie - wniosek ten będzie rozpatrzony w innym terminie.

Przed rozprawą na salę wszedł były premier z SLD Leszek Miller i przywitał się z generałem. Dziennikarzom powiedział, że jest to wyraz jego solidarności z Jaruzelskim, bo ocalił on tysiące Polaków przed groźbą interwencji Układu Warszawskiego. Dodał, że zarzuty wobec generała to odwet.

85-letni Jaruzelski zaczął składać wyjaśnienia w zeszły czwartek. Nie przyznał się do zarzutów. Stan wojenny po raz kolejny nazwał "mniejszym złem", bo "uratował Polskę przed wielowymiarową katastrofą". Ówczesny I sekretarz PZPR, premier PRL, szef MON i WRON jest oskarżony przez IPN o kierowanie "związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw" - za co grozi do 10 lat więzienia. Drugi zarzut to podżeganie Rady Państwa do przekroczenia jej uprawnień przez uchwalenie dekretów o stanie wojennym wbrew konstytucji PRL.

W kwietniu 2007 r. pion śledczy IPN w Katowicach skierował akt oskarżenia wobec 9 osób - członków władz PRL, członków utworzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. WRON oraz Rady Państwa PRL. 12 września ruszył proces siedmiu już tylko osób, w tym Jaruzelskiego, Kiszczaka i Stanisława Kani. Nie przeszkodziła temu nieobecność Kiszczaka, który nie stawia się na rozprawy; sąd uznaje jego nieobecność za nieusprawiedliwioną.

źródło: ab, pap, ND

Wojciech Jaruzelski

Polityk, emerytowany generał armii, były I sekretarz KC PZPR, były premier PRL, były przewodniczący Rady Państwa PRL, były prezydent Polski

Data urodzenia: 1923-07-06
Miejsce urodzenia: [PL] Kurów (Kurow)

Polityk, emerytowany generał armii, były I sekretarz KC PZPR, były premier PRL, były przewodniczący Rady Państwa PRL, były prezydent Polski

Data urodzenia: 1923-07-06
Miejsce urodzenia: [PL] Kurów (Kurow)

Kategoria: Polityka i administracja

Biografia
http://ludzie.wprost.pl/sylwetka/Wojciech-Jaruzelski/

W 1939 roku wraz z rodziną uciekł na Litwę. W 1940 roku, kiedy kraj ten został zaanektowany przez Związek Radziecki, trafił na Syberię, gdzie pracował w tajdze przy wyrębie lasów.

Jaruzelski próbował bez sukcesu dostać się do armii gen. Andersa. Ostatecznie trafił do 2. Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego jako dowódca plutonu zwiadu i funkcjonariusz Wojskowych Służb Informacyjnych. Z 1. Armią Wojska Polskiego walczył nad Wisłą, na przyczółku magnuszewskim, o wyzwolenie Warszawy, o przełamanie Wału Pomorskiego, a także nad Bałtykiem, Odrą i Łabą.

Po zakończeniu wojny walczył z partyzantką antykomunistyczną. Był wówczas także agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie "Wolski". W 1947 roku wstąpił do PZPR. W latach 1957-1960 dowodził 12 Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie.

W 1960 roku został szefem Głównego Zarządu Politycznego WP, a dwa lata później wiceministrem obrony narodowej. Od 1964 roku był członkiem Komitetu Centralnego PZPR. W 1965 roku został szefem Sztabu Generalnego WP, a w 1968 roku - ministrem obrony narodowej.

W latach 1970-1971 był zastępcą członka, a od 1971 roku - członkiem Biura Politycznego.

W 1981 roku został wybrany I sekretarzem KC PZPR a także premierem. 13 grudnia 1981 wprowadził w Polsce stan wojenny i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W 1983 roku został powołany przez Sejm na przewodniczącego Komitetu Obrony Kraju - Zwierzchnika Sił Zbrojnych, a przez Radę Państwa mianowany Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych na wypadek wojny. Dwa lata później Sejm powołał go na przewodniczącego Rady Państwa. Jaruzelski odmówił przyjęcia stopnia marszałka Ludowego Wojska Polskiego. Był głównym inicjatorem Okrągłego Stołu, ale nie uczestniczył w jego obradach.

W lipcu 1989 roku został wybrany prezydentem przez Zgromadzenie Narodowe (przewagą jednego głosu). Po niecałym roku rządów zrezygnował z urzędu. Po wyborach prezydenckich w listopadzie 1990 roku wycofał się z życia politycznego.

W kwietniu 2006 roku pion śledczy IPN postawił Jaruzelskiemu dwa zarzuty: "kierowania zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw" oraz podżegania członków Rady Państwa PRL do wprowadzenia wbrew Konstytucji dekretów o stanie wojennym. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Kategoria: Polityka i administracja

Komentarz:

Cyt: " Jaruzelski: stan wojenny miał uratować gospodarkę " :evilbat: :561:

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 6 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 11:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powtarzanie bzdur typu:
Cytat:
- Niektórzy działacze "S" uznawali, że "im gorzej tym lepiej" - mówił Jaruzelski
może licować tylko z filozofią edukowanego w KA (Krassnoj Armii) politruka. Przyjmując tego typu taktykę prowadzenia sporów możnaby odpowieadzieć, że byli tacy w czerwonym rządzie, którzy mówili, że "rząd się sam wyżywi". Dlaczego generał z przeszłością sowieckiego agenta widział jakichś "niektórych", a nie widział milionów, które nienawidziły czerwonej zarazy? I nadal jej broni. I nadal tchórzliwie chowa się od odpowiedzialności przeciągając proces sądowy, to znów zasypując go takimi jak zacytowany wyżej "szczegółami" na temat "niektórych". To przecież jest farsa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Paź 07, 2008 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Komuniści przejmują władzę w Polsce.
1. http://www.bryk.pl/teksty/liceum/historia/xx_wiek/3928-komuni%C5%9Bci_przejmuj%C4%85_w%C5%82adz%C4%99_w_polsce.html


2. http://www.sciaga.pl/tekst/48079-49-przejecie_wladzy_w_polsce_przez_komunistow

3. Powiązania Wasilewskiej Wandy (1905-1964)
http://www.bryk.pl/słowniki/słownik_historyczny/88700-wasilewska_wanda_1905_1964.html


Wasilewska Wanda (1905-1964)
http://www.bryk.pl/słowniki/słownik_historyczny/88700-wasilewska_wanda_1905_1964.html

działaczka komunistyczna. Była córką Leona Wasilewskiego, bliskiego przyjaciela Piłsudskiego i działacza PPS (Piłsudski był jej ojcem chrzestnym). Podobnie jak ojciec działała w organizacjach socjalistycznych - jako studentka głównie w Towarzystwie Uniwersytetów Robotniczych. Po ukończeniu studiów na filologii polskiej była współredaktorką czasopisma dla młodzieży "Płomyk". W latach 1934-37 została wybrana do Rady Naczelnej PPS.

Po 1939 r. znalazła się we Lwowie, gdzie nawiązała kontakty z radzieckimi komunistami - szybko przyjęto ją do Związku Pisarzy Radzieckich, a w 1941 r. została członkiem Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) - WKP(b). Po rozpoczęciu wojny niemiecko-radzieckiej z polecenia Stalina zaczęła organizować Związek Patriotów Polskich, instytucję zrzeszającą Polaków zamieszkujących ZSRR i stojącą w opozycji do instytucji założonych tam przez rząd londyński. Była wtedy także współredaktorką "Nowych Widnokręgów", czasopisma propagandowego usiłującego przekonać Polaków do przyjaźni z ZSRR i wprowadzenia ustroju socjalistycznego w powojennej Polsce.

W 1944 r. została wiceprzewodniczącą PKWN, ale ostatecznie nie zdecydowała się na powrót do powojennej Polski (zrzekła się polskiego obywatelstwa i przyjęła radzieckie). W 1945 r. wyszła za mąż za radzieckiego komunistę (O. Kornijczuk) i zamieszkała w Kijowie. Niektórzy historycy twierdzą, że była kochanką Stalina i przebywała wraz z nim na Kremlu. W 1956 r. została członkiem Światowej Rady Pokoju.

Jest autorką kilku powieści dla dzieci i młodzieży.

ten tekst pochodzi z książki: Słownik Historia
http://www.greg.pl/slowniki/?view=desc&bookID=SKHI&secID=SL02

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 7 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Paź 07, 2008 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyniki sondy

http://www.newsweek.pl/sondy/index.asp?object=PollResults&WynikSondy=36

Podejmując decyzję o wprowadzniu stanu wojennego gen. Wojciech Jaruzelski okazał się:

bohaterem, który uratował Polskę przed interwencją wojsk ZSRR, oddanych głosów: 184
23%


zdrajcą, który wydał wojnę własnemu narodowi, oddanych głosów: 371
45%


postacią, którą trudno ocenić jednoznacznie, oddanych głosów: 262
32%

Liczba wszystkich głosów: 817

... informacja na dzień 7 października 2008 godzina 14.45

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 7 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Paź 07, 2008 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka lat temu ocena generała była (o ile dobrze pamietam) znacznie korzystniejsza dla niego. Można sądzić, że zła tendencja (bo kto normalny ośmieliłby się w Boże Narodzenie AD 1981 nazwać Jaruzelskiego bohaterem) stałego wzrostu jego notowań jako bohatera została - mam takie przeczucie, że trwale - odwrócona i nadzieja dowódcy komunistów w wojnie 1981-83 pokładana w tym, że historia go dobrze rozliczy wyraźnie traci szansę spełnienia.
Z drugiej strony uwidocznione zostają efekty solidnej pracy wykonanej przez IPN w odbudowie świadomości Narodu tak bestialsko skrzywionej przez 'gazetkę' i 'salon'. Nie dziwi też w związku z powyższym wściekłość z jaką IPN jest atakowany przez całą kryptokomunę - od SLD po rewizjonistów z 'salonu'. Ich wpływy z pozycji monopolu na prawdę, spadły na razie do poziomu jednego z kilku, choć niestety jeszcze znacznego źródła informacji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slako
Weteran Forum


Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 269

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 11:12 pm    Temat postu: Sprawa Prowiantu . Odpowiedz z cytatem

W latach 1988 - 1993 , bywałem w Kijowie. Miałem zlecenie dla firmy.

1. Kierownikiem Kadr w Budimex był oficer UB, który obowiązkowo zabierał paszporty pracownikom. A Gł. Księgowym , były Gł. Księgowy KC PZPR.

2. Faktem jest też, że w sklepach sprzedawano nasze Polskie - masło solone, a więc te z zapasów wojskowych. W wielkich blokach, na wagę.
Też były po nie kolejki i kartki.

A u nas masła nie było !

Nie wiem czy wiecie, że grób W. Wasilewskiej znajduje się w Kijowie.

pamietam , że pracownicy Budimexu chodzili składać na nim kwiaty. Ja nie byłem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Paź 11, 2008 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BBC/PAP, ABa /17:14 Układ Waszyngtonu z Koreą Północną http://wiadomosci.onet.pl/1842237,12,item.html

Stany Zjednoczone skreśliły Koreę Północną z czarnej listy krajów finansujących terroryzm w zamian za uzyskanie od Phenianu gwarancji na przeprowadzenie inspekcji instalacji jądrowych - ogłosił Departament Stanu USA.
Plan kontroli północnokoreańskich instalacji nuklearnych obejmuje "wszystko, na czym zależało" Ameryce - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack.

Oba kraje uzgodniły, że do wszystkich instalacji jądrowych będą mieli dostęp kontrolerzy, a w weryfikacji atomowego programu Phenianu będzie miała ważna rolę ONZ.

Rzecznik McCormack powiedział również, że Korea Północna ponownie rozpocznie demontowanie swoich zakładów jądrowych.

Do porozumienia prowadzącego do skreślenia Korei z czarnej listy sponsorów terroryzmu doszło po wielu dniach intensywnej debaty w Waszyngtonie i konsultacjach USA z partnerami sześciostronnych negocjacji (Chinami, Koreą Południową, Rosją i Japonią) w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego.

Prezydent USA George W. Bush i premier Japonii Taro Aso potwierdzili w rozmowie telefonicznej swoje zaangażowanie w przekonywanie Korei Północnej do wyrzeczenia się nuklearnych ambicji - podał w sobotę Biały Dom.

- Obaj przywódcy potwierdzili, że celem sześciostronnych rozmów jest dająca się zweryfikować pokojowa denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego, i że wszystkie strony powinny nadal pracować nad przekonaniem Korei Północnej do wyrzeczenia się wszelkiej broni jądrowej i już istniejących programów nuklearnych - powiedział rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe.

Korespondenci podkreślają, że Phenian dążył do wykreślenia z amerykańskiej listy, ponieważ zależy mu na otrzymaniu międzynarodowej pomocy oraz pożyczek.

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 11 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Paź 11, 2008 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Korea Północna: publiczne egzekucje oraz sytuacja uchodźców
http://www.pomagamy.pl/niusy/korea_polnocna_egzekucje_na_uchodzcach_nachrichten.htm


2005-04-06


Uchodźcy z Korei Północnej informowali już wielokrotnie o publicznych egzekucjach do jakich dochodzi w ich kraju. Japońska telewizja Nihon Terebi wyemitowała film, nakręcony w czasie takiego przerażającego spektaklu. Niedawno pokazano to nagranie także w BBC. Eksperci uznają je za autentyczne.



Nagranie pochodzi z miasta Hoeryong. Widać na nim egzekucję trzech mężczyzn oraz kilka tysięcy zgromadzonych widzów. Słychać płynące z głośników propagandowe przemówienie. Według działającej w Seulu komisji do spraw uchodźców z Korei Północnej – w czasie ubiegłej zimy w publicznych egzekucjach, tylko w mieście Hoeryong, stracono 75 osób. Większość z nich próbowała przekroczyć granicę.

Każdego dnia, wiele osób ryzykuje życiem, aby uciec z Korei Północnej. Jeśli przekroczą południową granicę – mają szczęście. Jeśli jednak zbiegną do Chin – jest to początek kolejnych wyrzeczeń. Tylko nielicznym uda się schronić w ambasadach lub placówkach dyplomatycznych. Większość z nich zostaje złapana i odesłana z powrotem do kraju. Reguluje to umowa między Chinami a Koreą Północną z 1961 roku.

Wspólnota Europejska, http://europa.eu.int/comm/europeaid/library.
Ludność koreańska.


Wielu uchodźców próbuje znaleźć schronienie wśród etnicznych koreańczyków mieszkających w Chinach, tzn. w okręgu Yanbian, około 650 mil na północny-wschód od Pekinu. Jednak życie bez dokumentów tożsamości jest dla uchodźców bardzo trudne, nawet w koreańskich etnicznie regionach – dlatego stanowią oni zawsze margines społeczeństwa.

Kwitnie handel żywym towarem – koreanki są sprzedawane. Wykorzystuje się je do wielu prac domowych, są wykorzystywane seksualnie. Nawet jeśli nie wpadną w ręce handlarzy niewolników – wiele kobiet kończy jako prostytutki. Natomiast mężczyźni pracują w gospodarstwach rolnych, za co otrzymują jedynie pożywienie i dach nad głową. Wielu pracuje w Yanji albo Tumen jako pomywacze i służba kuchenna – za dzień pracy nie dostają więcej niż 50 centów. Niektórzy muszą utrzymywać się z rozbojów i drobnych przestępstw.

Jak opowiada Lee, która uciekła z Korei Północnej w 2002 roku – została sprzedana pewnemu rolniczemu gospodarstwu w Heilongjiang. Żyła tam jako kochanka upośledzonego psychicznie mężczyzny. Przez cały rok nie mogła opuścić domu, aby nikt postronny nie odkrył jej obecności.

Pewnego dnia udało się jej jednak uciec. Znalazła pracę jako pomywaczka, jednak po trzech miesiącach została odkryta przez chińskie władze i deportowana z powrotem do Korei. W kraju została ukarana za ucieczkę i zesłana do obozu pracy przymusowej. Była bardzo często bita. Po opuszczeniu obozu pracy, uciekła za granicę po raz drugi. - W Korei północnej nie można wcale żyć – mówi Lee ze łzami w oczach.

Źródło: Nachrichten

autor: Krzysztof Kolski

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 11 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Paź 11, 2008 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawa człowieka w Korei Północnej
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_cz%C5%82owieka_w_Korei_P%C3%B3%C5%82nocnej

Ten artykuł jest częścią serii
Ustrój i polityka Korei Północnej
Ustrój polityczny Korei Północnej

Prezydent: Kim Ir Sen (zmarły)

Przywódca KRLD: Kim Dzong Il

Premier: Kim Yong-il


--------------------------------------------------------------------------------

Koreańska Partia Pracy

Podział administracyjny

Geografia

Prawa człowieka

Dżucze

Polityka zagraniczna

Edytuj ten szablon
Niezwykle trudno jest precyzyjnie ustalić, w jakim stopniu przestrzegane są prawa człowieka w Korei Północnej. Związane jest to z panującą w kraju atmosferą powszechnej nieufności oraz zamkniętym charakterem państwa. Rząd Korei Północnej stawia duże utrudnienia przed obcokrajowcami starającym się o pozwolenie na wjazd na terytorium państwa oraz monitoruje wszelką aktywność tych, którym zostaje udzielona taka zgoda. Pracownicy organizacji pomocy humanitarnej również są obiektem stałej inwigilacji i nie mają dostępu do miejsc i regionów, w których rząd nie życzy sobie ich obecności. Obywatele Korei Północnej nie mogą swobodnie opuszczać swojego kraju, dlatego też dokumentacja stanu praw człowieka jest gromadzona głównie na podstawie relacji zebranych od uchodźców i uciekinierów. Oficjalne stanowisko rządu wyrażone za pośrednictwem Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej informuje, że problem nieprzestrzegania praw człowieka w Korei Północnej nie istnieje, ponieważ panujący tam ustrój socjalistyczny został wybrany przez samych ludzi, którym wiernie służy.

Pomimo trudności z zarysowaniem przejrzystego, całościowego obrazu sytuacji wewnętrznej kraju, bezspornym pozostaje fakt, że rząd kontroluje praktycznie każdą działalność, która ma miejsce na terytorium Korei Północnej. Obywatele nie mogą w sposób wolny wyrażać swoich opinii, a ci którzy krytykują reżim narażeni są na surowe represje. Wszystkie działające media znajdują się pod ścisłą kontrolą rządu i spełniają przede wszystkim funkcję tuby propagandowej administracji Kim Dzong Ila.

Szereg rządów państw oraz organizacji pozarządowych (włączając w to Amnesty International i Organizację Narodów Zjednoczonych) potępiło Koreę Północną za nieprzestrzeganie podstawowych standardów praw człowieka. Organizacja Freedom House w raporcie z 2006 stwierdza, że “Korea Północna jest totalitarną dyktaturą i jednym z najbardziej restrykcyjnych państw na świecie. Każdy aspekt życia - społeczny, polityczny lub ekonomiczny – jest ściśle kontrolowany przez państwo. Panujący reżim odmawia Północnym Koreańczykom ich wszystkich podstawowych praw, przetrzymuje w ciężkich warunkach dziesiątki tysięcy więźniów politycznych i prowadzi mocno izolacjonistyczną politykę zagraniczną”. W rankingu Freedom House [1] Korea Północna otrzymała najniższe z możliwych ocen zarówno w kategorii wolności obywatelskich, jak i praw politycznych. Władze Korei Północnej stanowczo zaprzeczają doniesieniom o łamaniu praw człowieka – wyjątkiem jest sprawa porwań obcokrajowców. Co więcej, uciekinierzy są oskarżani o kłamstwa i działanie na rzecz interesu Stanów Zjednoczonych.

Spis treści [ukryj]
1 Prawa i wolności obywatelskie
1.1 Wolność wypowiedzi i prawo do zrzeszania się
1.2 Wolność sumienia i wyznania
1.3 Wolność poruszania się
1.4 Prawo do informacji
1.5 Prawa mniejszości
1.6 Prawa osób niepełnosprawnych
2 Państwowy wymiar sprawiedliwości
2.1 System więziennictwa
2.2 Znane lokalizacje obozów koncentracyjnych
3 Ekonomia
3.1 Klęska głodu i system dystrybucji żywności
4 Porwania obcokrajowców
5 Bibliografia
6 Przypisy
7 Linki zewnętrzne i źródła informacji



Prawa i wolności obywatelskie [edytuj]
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych Do Spraw Praw Człowieka w oficjalny sposób potwierdziło powszechne i powtarzające się przypadki łamania praw człowieka, które mają miejsce w Korei Północnej. Jak informuje oficjalne stanowisko:

Wyraża [się] głębokie zaniepokojenie z powodu powtarzających się doniesień na temat systemowych, szeroko rozpowszechnionych i poważnych pogwałceń praw człowieka w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, włączając w to:
(a) Tortury i inne okrutne, nieludzkie lub degradujące traktowanie lub karanie, publiczne egzekucje, przetrzymywanie w więzieniu bez decyzji sądu lub na podstawie arbitralnej decyzji, brak rzetelnych procesów sądowych i jasnych zasad prawych, wykonywanie kary śmierci w procesach politycznych, utrzymywanie dużej liczby obozów więziennych oraz wykorzystywanie na dużą skalę przymusowej siły roboczej;
(b) Sankcje obejmujące obywateli Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej repatriowanych spoza jej granic, traktowanie opuszczenia przez nich kraju jako zdrady, co skutkuje uwięzieniem, torturami, nieludzkim i degradującym traktowaniem oraz karą śmierci;
(c) Wszechobecne i surowe ograniczenia wolności myśli, sumienia, wyznania, opinii i wypowiedzi, prawa do pokojowych zgromadzeń i do zrzeszania się, prawa do informacji oraz ograniczenia nałożone na każdą osobą pragnącą swobodnie poruszać się po kraju, jak i poza jego granicami;
(d) Nieustające łamanie praw człowieka i podstawowych wolności kobiet, w szczególności handel kobietami w celu zmuszania ich do uprawiania prostytucji, zmuszanie do wstępowania w związki małżeńskie, przymusowe aborcje motywowane przynależnością etniczną, włączając w to stosowanie zastrzyków wywołujących sztuczne poronienie, a także zabijanie dzieci repatriowanych matek w takich miejscach jak areszty policyjne lub obozy pracy;[2]

Wolność wypowiedzi i prawo do zrzeszania się [edytuj]
W Korei Północnej wolność słowa i zgromadzeń jest zagwarantowana konstytucyjnie.[3] W praktyce jednak konstytucyjne zapewnienia stanowią martwy zapis, wobec którego pierwszeństwo mają inne rozporządzenia, łącznie z wymogiem by obywatele prowadzili “socjalistyczny tryb życia”. Wszelka krytyka rządu i osób sprawujących władzę jest surowo zabroniona i może być pretekstem do aresztowania i osadzenia w obozach “reedukacyjnych”. Wszystkie odbiorniki radiowe i telewizyjne są dystrybuowane za pośrednictwem odpowiednich urzędów; przestrajanie ich w celu uzyskania możliwości odbioru transmisji zagranicznych jest surowo wzbronione i obłożone drakońskimi karami. W Korei Północnej działa wiele organizacji społecznych, jednak wszystkie wydają się być pod ścisłą kontrolą rządu. Do porządku dziennego należy oddawanie czci administracji rządowej oraz złożony kult jednostek – Kim Dzong Ila oraz jego zmarłego ojca Kim Ir Sena. Na podstawie relacji uciekinierów można stwierdzić, że propagowanie kultu jednostki jest jedną z podstawowych funkcji praktycznie wszystkich filmów, sztuk i książek produkowanych w kraju.


Wolność sumienia i wyznania [edytuj]
Według oficjalnych szacunków rządu w kraju żyje 10.000 protestantów, 100.000 buddystów i 4.000 katolików gromadzących się w 500 kościołach. Niewiadomym pozostaje jednak, czy w kraju przebywa choć jeden katolicki duchowny. Niektóre doniesienia wskazują, że istniejące organizacje religijne służą przede wszystkim podtrzymywaniu kontaktów z innymi krajami. W Chinach, przy granicy z Koreą działa szereg organizacji chrześcijańskich niosących pomoc uchodźcom, a także zajmujących się przemytem egzemplarzy Biblii oraz innych przedmiotów religijnych.

Rząd Korei Północnej stoi na stanowisku, że za religijnie motywowaną południowokoreańską pomocą i wsparciem dla uchodźców próbujących przedostać się przez północno-wschodnią granicę do Chin, kryją się cele polityczne, w tym także działanie na rzecz obalenia reżimu. Według relacji uciekinierów miały miejsce egzekucje osób zaangażowanych w przemyt egzemplarzy Biblii.[4] Istnieją podstawy by sądzić, że uciekinierzy, którzy przyjęli chrześcijaństwo po ucieczce do Chin, po czym zostali deportowani przez chińskie władze z powrotem do Korei Północnej, są rutynowo osadzani w obozach koncentracyjnych lub uśmiercani.[5][6]

W Pjongjang czynne są cztery kościoły chrześcijańskie – dwa protestanckie, katolicki i prawosławny. Według relacji uciekinierów, uprzednio zajmujących wysokie stanowiska w reżimie, kościoły te są jedynie fasadowymi ośrodkami, w których zatrudnieni są opłacani przez rząd pracownicy, a ich głównym celem jest stwarzanie przed obcokrajowcami wrażenia, że w społeczeństwie północnokoreańskim panuje wolność wyznania. Pomimo tych doniesień nabożeństwa w tych kościołach nie różnią się znacząco od nabożeństw odprawianych poza granicami Korei Północnej.


Wolność poruszania się [edytuj]
Zwykli obywatele nie mają możliwości swobodnego poruszania się po kraju ani wyjazdu za granicę. Tylko członkowie elity politycznej mogą posiadać samochód. Dostęp do paliwa i innych środków transportu jest reglamentowany przez rząd. Zdjęcia satelitarne Korei Północnej pokazują praktycznie całkowity brak pojazdów na drogach. Jako środek represji politycznych powszechnie stosowane są przymusowe przesiedlenia poszczególnych obywateli i całych rodzin.[7]

Zezwolenie na mieszkanie w Pjongjangu otrzymują jedynie ci, którzy wykazują się dobrą kondycją fizyczną i nienaganną postawą polityczną. Obywatele, których podejrzewa się o działalność wywrotową lub podejrzewani są o to członkowie ich rodzin, są usuwani z miasta. Podobnym procedurom poddawani są ci, którzy wykazują się określonym stopniem niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej. Praktyki te mogą stanowić znaczącą metodę utrzymywania dyscypliny społecznej, ponieważ, jak się powszechnie uważa, zaopatrzenie w żywność i warunki mieszkaniowe są znacznie lepsze w stolicy niż na prowincji.


Prawo do informacji [edytuj]
Korea Północna znajduje się na ostatniej pozycji Światowego Wskaźnika Wolności Prasy publikowanego przez organizację Reporterzy bez Granic.[8] Wszystkie media są ściśle kontrolowane przez rząd i skupione przede wszystkim na uprawianiu politycznej propagandy oraz promowaniu kultu jednostki Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila. Powszechnie uważa się, że podawane przez media informacje są często nieprawdziwe. Powszechną praktyką jest stawianie Stanów Zjednoczonych w roli “kozła ofiarnego”, przy pomocy którego tłumaczone są przyczyny wewnętrznych kryzysów i niepowodzeń.

Odbiorniki radiowe i telewizyjne, które można kupić na terenie Korei Północnej są skonstruowane tak, by mogły odbierać tylko rządowe częstotliwości. Wszystkie odbiorniki opatrzone są pieczęcią, której stan może zostać sprawdzony. Samodzielna manipulacja sprzętem i odbieranie transmisji spoza Korei Północnej jest traktowane jako poważne przestępstwo. [9]

Korea Północna i Południowa stosują różne systemy telewizyjne (odpowiednio D/K-SECAM i M-NTSC), w związku z czym nie jest możliwy odbiór sygnału telewizyjnego w rejonie przygranicznym. Istnieje natomiast możliwość odbioru chińskich transmisji telewizyjnych w rejonach graniczącym z tym krajem.


Prawa mniejszości [edytuj]
Korea Północna jest jednym z najbardziej jednorodnych etnicznie krajów świata, w którym praktycznie nie istnieje zjawisko imigracji. Wśród niewielkiej liczby nie-koreańskich imigrantów, którzy dobrowolnie osiedlili się na terenie Korei Północnej przeważają przede wszystkim małżonkowie (głównie kobiety) tych Koreańczyków, którzy wyemigrowali z Japonii w latach 1955 – 1980. Osoby te zostały zmuszone do asymilacji i w znacznej mierze (z wyjątkiem tych, którzy zostali przyjęci do administracji rządowej) nie zostali w pełni zaakceptowani przez północnokoreańskie społeczeństwo.


Prawa osób niepełnosprawnych [edytuj]
22 marca 2006, południowokoreański oddział agencji Associated Press opublikował relację północnokoreańskiego uciekiniera, lekarza Ri Kwang Chol, który opisał praktyki natychmiastowego uśmiercania noworodków z wadami fizycznymi.[10] W jednym z raportów Organizacja Narodów Zjednoczonych wspomina o podejrzeniach, że w Korei Północnej niepełnosprawni ludzie są “grupowani” i wysyłani do “specjalnych obozów”.[11]


Państwowy wymiar sprawiedliwości [edytuj]

System więziennictwa [edytuj]
Powszechnie uważa się, że w Korei Północnej samo podejrzenie o działalność dysydencką w większości przypadków prowadzi do aresztowania, tortur i osadzenia w więzieniu. Administracja Kim Dzong Ila utrzymuje, że nic takiego nie ma miejsca. W odpowiedzi na te zapewnienia wielu uchodźców złożyło relacje, w których opisują warunki życia panujące w Korei Północnej. Rząd jest oskarżany o utrzymywanie obozów dla więźniów politycznych, w których przebywać może nawet 200.000 osadzonych, włączając w to dzieci, których jedynym przewinieniem jest posiadanie “wroga klasowego” wśród krewnych. Wiele relacji północnokoreańskich uchodźców mówi o przypadkach aborcji, dzieciobójstwa i głodu w tych obozach. Osadzeni są stale narażeni na ekstremalne formy znęcania się fizycznego, w wielu wypadkach kończącego się śmiercią.[12][13]

W 2002 była działaczka partyjna Lee Soon Ok złożyła oświadczenie przed komisją Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, którego tematem był sposób, w jaki została potraktowana przez północnokoreański wymiar sprawiedliwości. Lee Soon Ok zrelacjonowała szereg rodzajów tortur, którym była poddawana, których skutkiem był trwały uszczerbek na zdrowiu. Zrelacjonowała również proces przed marionetkowym sądem, który skazał ją na 13 lat w obozie koncentracyjnym. Jak stwierdziła była traktowana wyjątkowo łagodnie ze względu na jej doświadczenie w zawodzie księgowej. Zgodnie z jej oświadczeniem “w okresie [jej] osadzenia od 1987 do 2000 roku, większość z przebywających tam 6.000 więźniów umarło z powodu panujących złych warunków lub tortur”. Opisała też dużą liczbę przypadków tortur i śmierci poszczególnych więźniów, włączając w to zabijanie dzieci i przymusowe aborcje. Szczegóły jej zeznań pokrywają się z zeznaniami innych świadków.[14]

W wyprodukowanym w 2004 przez telewizję BBC filmie dokumentalnym znalazły się doniesienia o tym, że w jednym obozów koncentracyjnych na więźniach umieszczanych w komorach gazowych testowana jest broń chemiczna.[15] Życie w północnokoreańskich obozach koncentracyjnych jest tematem kilku innych filmów dokumentalnych, w tym The Aquariums of Pyongyang autorstwa Kang Chol Hwana.


Znane lokalizacje obozów koncentracyjnych [edytuj]
Poniższa lista zawiera nazwy niektórych miejscowości, w których, według ustaleń, usytuowane obozy koncentracyjne. Lista ta nie jest kompletna.

Bukchang
Chongjin
Daeheung
Danchun
Haengyong
Hoeryong
Hwasong
Jeonger-ri
Kaechon
Kangdong
Kyungsung
Onsong (zamknięty w 1987 po zamieszkach i masakrze więźniów)[16]
Oro (Korea Północna)
Senghori
Sinuiji
Yongdam
Yodok

Ekonomia [edytuj]

Klęska głodu i system dystrybucji żywności [edytuj]
W latach 60. i 70., przy pomocy centralnie sterowanej ekonomii, Korei Północnej udawało się utrzymać względnie wysoki wzrost gospodarczy. Gospodarka północnokoreańska do późnych lat 70. była uznawana za silniejszą od południowokoreańskiej. Poważne kłopoty zaczęły się w latach 90., kiedy silnym ciosem okazał się upadek ZSRR i związane z tym zerwanie strategicznych umów handlowych.[17] Normalizacja stosunków pomiędzy Koreą Południową a Chinami stała się przyczyną ochłodzenia stosunków z tym drugim krajem.[18] Na złą sytuację ekonomiczną nałożyły się katastrofalne powodzie z lat 1995 i 1996 oraz następująca po nich równie katastrofalna susza, której początek przypadł na rok 1997.[19] W powiązaniu z faktem, że tylko 18 procent kraju nadaje się do produkcji rolnej[20] oraz brakiem możliwości importu dóbr niezbędnych do podtrzymania produkcji przemysłowej[21], doprowadziło to do ogromnej klęski głodu i upadku gospodarczego kraju. Liczbę ofiar głodu szacuje się na ok. 600.000.

Począwszy od roku 1999 dzięki międzynarodowej pomocy liczba osób umierających z głodu została znacząco ograniczona. Wiosną 2005 roku organizacja World Food Program doniosła, że istnieje niebezpieczeństwo ponownego wystąpienia klęski głodu oraz że rząd północnokoreański zmobilizował ok. miliona mieszkańców miast do pracy w rolnictwie.[22] W 2005 roku ogólna sytuacja w rolnictwie poprawiła się, a zbiory wzrosły o 5,3% (do 4,54 milionów ton zboża); miało to miejsce przede wszystkim dzięki zastosowaniu południowokoreańskich nawozów otrzymanych w ramach pomocy międzynarodowej. Pomimo polepszenia sytuacji World Food Program oszacował, że nadal brakuje ok. 6 milionów ton zboża, niezbędnego do wyżywienia całego społeczeństwa północnokoreańskiego. Rząd zrezygnował jednak z pomocy i dostawy żywności ustały z dniem 31 grudnia 2005. W tym samym czasie agencje prasowe donosiły, że rząd w dalszym ciągu podnosił ceny żywności przy jednoczesnym obniżaniu dziennych racji.

Społeczeństwo północnokoreańskie jest rozwarstwione na szereg klas, u podłoża których leży rodowód polityczny poszczególnych obywateli i ich rodzin.[23] Organizacje Refugees International, Lekarze bez Granic i Amnesty International oskarżają władzę Korei Północnej o dyskryminacje przedstawicieli “wrogich” klas podczas dystrybucji podstawowych dóbr, w tym także żywności. Do niektórych “zamkniętych” rejonów, w których zamieszkuje wyższa liczba przedstawicieli “wrogich” klas, żywność pochodząca z pomocy międzynarodowej dociera w ograniczonej ilości.

Władze Korei Północnej utrzymują jedną z najliczniejszych armii świata oraz finansują ekstrawagancki styl życia swojego przywódcy Kim Dzong-Ila.[24] Przed ustaniem pomocy z końcem 2005 r., World Food Program szacował, że Korea Północna potrzebuje natychmiastowej pomocy żywnościowej o wartości 200 milionów dolarów. Dla porównania, według CIA World Factbook, północnokoreański budżet wojskowy z roku 2002 wyniósł 5,2 miliarda dolarów.


Porwania obcokrajowców [edytuj]
Po zakończeniu wojny koreańskiej zaczęły się pojawiać doniesienia o porwanych i przetrzymywanych na terenie Korei Północnej obcokrajowcach. W większości przypadków chodziło o obywateli Korei Południowej i Japonii. Przez wiele lat doniesienia te były lekceważone i uznawane za część teorii spiskowej, także przez wielu krytyków reżimu. Jednak we wrześniu 2002 Kim Dzong-il, w rozmowie z premierem Japonii Junichiro Koizumi, przyznał, że na przełomie lat 70. i 80. północnokoreańskie “specjalne instytucje” były zamieszane w porwania japońskich obywateli. Jak stwierdził, osoby odpowiedzialne za ten proceder zostały ukarane.[25] Pięciu pozostającym przy życiu ofiarom pozwolono na wyjazd do Japonii. Żadna z tych osób nie zdecydowała się na powrót do Korei Północnej. Ośmioro innych porwanych Japończyków oficjalnie uznano za zmarłych w wyniku chorób lub wypadków. Strona japońska nadal dopomina się o informacje o losach dwóch innych porwanych. Stwierdzono także, że przekazane przez Koreę Północną szczątki mające należeć do Megumi Yokota w rzeczywistości są szczątkami innej osoby. Amerykański żołnierz, który w czasie wojny koreańskiej zdezerterował na stronę północnokoreańską, Charles Robert Jenkins twierdzi, że posiada informacje o porwaniu obywatelki Tajlandii w 1978.

Pomimo przyznania się przed premierem Japonii, rząd północnokoreański zaprzecza, jakoby miały miejsce porwania obywateli innych państw i odmawia współpracy w śledztwach. Przedstawiciele rządu Korei Południowej utrzymują, że od zakończenia wojny koreańskiej porwanych zostało 486 obywateli tego kraju, w większości rybaków. Przedstawiciele i członkowie rodzin porwanych oskarżają rząd o niewystarczające starania, mające na celu przywrócenie im wolności.


Bibliografia [edytuj]
Andrzej Rzepliński, Joanna Hosaniak (red.), Korea Północna za zasłoną,Warszawa, 2004 (pdf - 843kB)
David Hawk, The Hidden Gulag. Exposing North Korea's Prison Camps, Washington 2003 (pdf - 8245kB) (wersja HTML)
Stephan Haggard, Marcus Noland, Hunger and Human Rights: The Politics of Famine in North Korea, Washington 2005 (pdf - 758kB) (wersja HTML)

Przypisy [edytuj]
↑ North Korea 2006Freedom in the World 2006, Freedom House
↑ United Nations Commission on Human Rights (2005-04-14) Situation of human rights in the Democratic People’s Republic of Korea, Human Rights Resolution 2005/11
↑ Konstytucja Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokreatycznej NovexCn.com
↑ New Reports Tell of Executions, Torture of Christians in North KoreaChristian Today
↑ Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor.Korea, Democratic People's Republic of: International Religious Freedom Report 2004. U.S. Department of State
↑ "Promoting Religious Freedom in North Korea": Dr. Sang-Chul Kim Prepared Testimony United States Commission on International Religious Freedom
↑ Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor.Korea, Democratic People's Republic of: Country Reports on Human Rights Practices 2004.U.S. Department of State
↑ North Korea - Annual report 2005Reporters Without Borders
↑ North Korea - Annual report 2005Reporters Without Borders
↑ [http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/article600929.ece Nation under a nuclear cloud. "Racially impure" children killed]The Times Online
↑ U.N.: N. Korea puts disabled in campsDisabled Peoples' International
↑ Running Out of the DarknessTIME Magazine
↑ Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor..Korea, Democratic People's Republic of: Country Reports on Human Rights Practices 2004U.S. Department of State
↑ Testimony of Sun-ok LeeU.S. House of Representatives
↑ Access to EvilBBC
↑ 5,000 Prisoners Massacred at Onsong Concentration Camp in 1987The Chosun Ilbo
↑ Prospects for trade with an integrated Korean marketAgricultural Outlook, April, 1992.
↑ Why South Korea Does Not Perceive China to be a ThreatChina in Transition, April 18, 2003.
↑ An Antidote to disinformation about North KoreaGlobal Research, December 28, 2005.
↑ North Korea AgricultureFederal Research Division of the Library of Congress
↑ Other Industry - North Korean TargetsFederation of American Scientists, June 15, 2000
↑ North Korea, Facing Food Shortages, Mobilizes Millions From the Cities to Help Rice FarmersNew York Times
↑ Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor.Korea, Democratic People's Republic of: Country Reports on Human Rights Practices 2004.U.S. Department of State
↑ The Supremo in His LabyrinthTIME Magazine
↑ North Korea trip not a winner in JapanAsia Times Online

Linki zewnętrzne i źródła informacji [edytuj]
Prawa człowieka w Korei Północnej na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Rezolucja ONZ z dnia 8 kwietnia 2004
Obywatelski Sojusz na rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej (en)
Amerykański Komitet na rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej (en)
Raport Amnesty International na temat sytuacji w Korei Północnej (en)
Archiwum wiadomości Amnesty International na temat poszanowania praw człowieka w Korei Północnej (en)
Archiwum wiadomości Human Rights Watch na temat poszanowania praw człowieka w Korei Północnej (en)
Raport Departamentu Stanu USA na temat poszanowania praw człowieka w Korei Północnej (en)

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_cz%C5%82owieka_w_Korei_P%C3%B3%C5%82nocnej"
Kategorie: Polityka Korei Północnej • Ochrona praw człowieka

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 11 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Paź 11, 2008 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Korea Północna wykreślona z osi zła
http://www.wprost.pl/ar/141173/Korea-Polnocna-wykresloina-z-osi-zla/
2008-10-11 18:29

Stany Zjednoczone skreśliły Koreę Północną z czarnej listy krajów finansujących terroryzm w zamian za uzyskanie od Phenianu gwarancji na przeprowadzenie inspekcji instalacji jądrowych - ogłosił Departament Stanu USA. :brawo: :klotnia:

Plan kontroli północnokoreańskich instalacji nuklearnych obejmuje "wszystko, na czym zależało" Ameryce - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack.
Oba kraje uzgodniły, że do wszystkich instalacji jądrowych będą mieli dostęp kontrolerzy, a w weryfikacji atomowego programu Phenianu będzie miała ważna rolę ONZ.

Rzecznik McCormack powiedział również, że Korea Północna ponownie rozpocznie demontowanie swoich zakładów jądrowych.

Do porozumienia prowadzącego do skreślenia Korei z czarnej listy sponsorów terroryzmu doszło po wielu dniach intensywnej debaty w Waszyngtonie i konsultacjach USA z partnerami sześciostronnych negocjacji (Chinami, Koreą Południową, Rosją i Japonią) w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego.

Prezydent USA George W. Bush i premier Japonii Taro Aso potwierdzili w sobotę w rozmowie telefonicznej swoje zaangażowanie w przekonywanie Korei Północnej do wyrzeczenia się nuklearnych ambicji - podał w sobotę Biały Dom.

"Obaj przywódcy potwierdzili, że celem sześciostronnych rozmów jest dająca się zweryfikować pokojowa denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego, i że wszystkie strony powinny nadal pracować nad przekonaniem Korei Północnej do wyrzeczenia się wszelkiej broni jądrowej i już istniejących programów nuklearnych" - powiedział rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe.

pap, keb

Komentarz:

Uważam, że komentarz jest zbyteczny!

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 11 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum