Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prokurator krajowy - zaangażowany w walkę z opozycją w PRL

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Maj 19, 2009 1:13 pm    Temat postu: Prokurator krajowy - zaangażowany w walkę z opozycją w PRL Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,307695_PiS_zada_dymisji_prokuratora_krajowego.html

"PiS żąda dymisji prokuratora krajowego
amk 19-05-2009, ostatnia aktualizacja 19-05-2009 13:20

PiS żąda dymisji prokuratora krajowego Edwarda Zalewskiego - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie poseł tego ugrupowania Arkadiusz Mularczyk.

Według niego premier Donald Tusk i wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna powinni wyjaśnić powołanie na tak ważne stanowisko osoby odpowiedzialnej za oskarżanie opozycjonistów w PRL i doprowadzić do jego odwołania.

Według "Superwizjera" TVN obecny prokurator krajowy Edward Zalewski w latach 80. wydał zgodę oficerowi Służby Bezpieczeństwa Zbigniewowi G., okrytemu wyjątkowo złą sławą, na przesłuchanie aresztowanego, niepełnosprawnego opozycjonisty Stanisława Śniega, lidera podziemnej Solidarności w Lubinie. W czasach PRL Śnieg był prześladowany przez SB, wielokrotnie aresztowany, zatrzymywany i pobity; esbek próbował szantażem wymusić na nim współpracę z bezpieką - wynika z ustaleń "Superwizjera".

Mularczyk uważa, że przebieg kariery Zalewskiego w czasach PRL pokazuje, iż był on "czynnie zaangażowany w walkę z opozycją".

Według Mularczyka są również podstawy podejrzewać, że akta spraw prowadzonych przez Zalewskiego zaginęły.

Polityk PiS pytał też, co Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego kilkanaście dni temu robiła w domu Śniega. Jak mówił, ABW pojawiła się również w IPN. "Czy ma to związek z tym, ażeby ślady działalności pana Zalewskiego zatrzeć?" - pytał.

Według posła PiS istnieje niebezpieczeństwo, że Zalewski będzie przenosił swój dawny sposób działania na dzisiejszą prokuraturę, która będzie wykorzystywana do walki politycznej.

Mularczyk pytał ponadto, "czyim człowiekiem" jest Zalewski, skoro minister sprawiedliwości Andrzej Czuma odcina się od niego. "Wróble sejmowe ćwierkają, że pana wicepremiera Grzegorza Schetyny" - dodał.

Jak podaje TVN24, Czuma dał do zrozumienia, że nie miał wpływu na nominację Zalewskiego.

"Czy zatem Grzegorz Schetyna i pan premier Donald Tusk biorą odpowiedzialność za to, że pan Edward Zalewski taką karierę robi w prokuraturze krajowej?" - pytał Mularczyk.

"Apelujemy i wzywamy pana premiera Donalda Tuska i wicepremiera Grzegorza Schetynę do oświadczenia na temat kariery pana Zalewskiego i wzywamy do jego dymisji" - podkreślił."
PAP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Maj 22, 2009 6:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/20731

DZIWNE NOMINACJE CZUMY

wg/bibula.com/"Aspekt Polski", 20-05-2009 07:56

W marcu 2009 r. Donald Tusk podpisał nominację Edwarda Zalewskiego na prokuratora krajowego. Jak donoszą dziennikarze TVN, w latach 80. Zalewski uczestniczył w prześladowaniu opozycji, podpisując zgody na przesłuchania.

Nowy prokurator krajowy był też aktywnym działaczem egzekutywy PZPR w legnickiej prokuraturze. Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma odmówił komentarza w sprawie swego współpracownika.

Jak ustalili dziennikarze TVN, w latach 80. Edward Zalewski wydał zgodę oficerowi Służby Bezpieczeństwa na przesłuchanie niepełnosprawnego opozycjonisty Stanisława Śniega, przywódcy “Solidarności” w Lubinie, wielokrotnie aresztowanego i brutalnie przesłuchiwanego.

Edward Zalewski także odmawia komentarzy w sprawie swojej roli w prześladowaniu opozycji, zaprzecza jedynie, by wydawał zgody na przesłuchiwanie opozycji.

Nominacja Edwarda Zalewskiego nie jest jedyną zaskakującą decyzją personalną w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak donosi “Newsweek”, pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. odbierania majątków przestępcom, a także reprezentantem ministra na wielu międzynarodowych konferencjach dotyczących przestępczości jest Andrzej Kaucz, który w latach 80. oskarżał działaczy opozycji i żądał dla nich wysokich kar więzienia.

Do kwietnia br. w Ministerstwie Sprawiedliwości pracował też - jako wicedyrektor ds. kadr - Leszek Pruski, prokurator, który w stanie wojennym oskarżał opozycjonistów z Dolnego Śląska. Po dziennikarskich publikacjach, Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat, w którym brano Pruskiego w obronę, zarzucając dziennikarzom pisanie nieprawdy. Później jednak minister Czuma zmienił zdanie i zdymisjonował Pruskiego.

(wg/bibula.com/"Aspekt Polski") "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Maj 26, 2009 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma odmówił komentarza w sprawie swego współpracownika.
Znaczy kazali. I jak się z tego wytłumaczyć?
Z kolei Kaucz był prokuratorem we Wrocławiu i już mu nawet 'miłosierny' Frasyniuk wybaczył przewinienia, gdy niezależny inaczej prokurator miał dalej piastować wysokie stanowisko, ale Barbara Labuda, której widocznie Kaucz zapamiętał się lepiej, poprzez Prezia wysiudała zakałę.
Ciekawe, że męty z Dolnego Śląska są na fali. Czyżby to protekcja wicepremiera?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum