Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gra specsłużb o pozycję Andrzeja Olechowskiego ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Paź 07, 2009 8:51 am    Temat postu: Gra specsłużb o pozycję Andrzeja Olechowskiego ... Odpowiedz z cytatem

Gra specsłużb o pozycję Andrzeja Olechowskiego ...


Po pierwsze !

O kim mowa, życiorys oficjalny .

źródło informacji: http://www.olechowski.pl/site.prezydent2000_new/zyciorys.html
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/51,80708,4449674.html?i=2
( zdjęcie)

Andrzej Olechowski (urodzony w 1947 roku) był ministrem spraw zagranicznych (1993-95) i finansów (1992). Był też doradcą ds. gospodarczych prezydenta Lecha Wałęsy (1992-93 i 1995), sekretarzem stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą (1991-92), pierwszym wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego (1989-91), dyrektorem departamentu w MWGzZ (1988-89), ekonomistą w Banku Światowym w Waszyngtonie (1985-87) i w UNCTAD w Genewie (1982-84 i 1974 - 7 8 ), kierownikiem zakładu w Instytucie Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego (1978-82). Pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Gminy Wilanów (1994 - 9 Cool.

Po podjęciu decyzji o kandydowaniu w wyborach prezydenckich zrezygnował ze wszystkich pełnionych funkcji. Do 31 maja 2000 roku dr Olechowski był przewodniczącym rad nadzorczych Banku Handlowego w Warszawie, Central Europe Trust Polska oraz Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PKO BP/Handlowy. Zasiadał też w radach nadzorczych lub doradczych szeregu polskich i zagranicznych instytucji gospodarczych.

Andrzej Olechowski był uczestnikiem szeregu inicjatyw obywatelskich, charytatywnych i edukacyjnych, m.in.: Międzynarodowego Centrum Rozwoju Demokracji, Centrum Promocji Kobiet, Instytutu Studiów Wschodnich, Klubu Wschodniego, Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, Rady Teatru Muzycznego Roma, Rady Patronackiej Polskiego Związku Piłki Nożnej, US-EU-Poland Action Commission, Central European Forum, Baltic Development Forum, komitetów wykonawczych Trilateral Commission i Arrabida Meetings oraz fundacji im. Stefana Batorego, Katedry Polskiej na Uniwersytecie Jerozolimskim, HEPAR, The Globe Theatre Group.

Jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki - obecnej Szkoły Głównej Handlowej (doktorat w 1979 roku). Andrzej Olechowski jest autorem szeregu publikacji, w tym eseju "Wygrać przyszłość". Pełnił funkcję dyrektora Studium Generale Europa przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz członka rady redakcyjnej kwartalnika "Sprawy Międzynarodowe". Posługuje się językiem angielskim, francuskim i rosyjskim.

Andrzej Olechowski jest żonaty. Żona Irena jest magistrem farmacji. Mają dwóch synów: Marcina i Jacka.

źródło informacji: http://www.olechowski.pl/site.prezydent2000_new/zyciorys.html

Inne źródło informacji.
http://ludzie.wprost.pl/sylwetka/Andrzej-Olechowski/


Biografia

Po zmianie systemu, w latach 1989-1991 był pierwszym wiceprezesem NBP, wiceministrem w resorcie współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, a następnie ministrem finansów w rządzie Jana Olszewskiego. Po złożeniu dymisji z tego stanowiska pełnił w latach 1992-1993 i 1995 funkcję doradcy ds. gospodarczych prezydenta Lecha Wałęsy. Wrócił do rządu jako minister spraw zagranicznych w gabinecie Waldemara Pawlaka, ale rok później podał się do dymisji, kiedy ówczesny minister sprawiedliwości i prokurator generalny Włodzimierz Cimoszewicz w ramach akcji "czyste ręce" umieścił go na liście wysokich urzędników państwowych pobierających wynagrodzenia z tytułu zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W roku 2000 wystartował jako kandydat bezpartyjny w wyborach prezydenckich. Podczas postępowania lustracyjnego obejmującego kandydatów na prezydenta przyznał się do współpracy z wywiadem gospodarczym PRL. Mimo to uzyskał ponad 17-procentowe poparcie, drugi wynik po Aleksandrze Kwaśniewskim, pokonując Mariana Krzaklewskiego.

W 2001 r. znalazł się - obok Donalda Tuska i Macieja Płażyńskiego - w gronie założycieli Platformy Obywatelskiej, z której wystąpił 2 lipca 2009 r., wysyłając list do jej przewodniczącego Donalda Tuska. Napisał w nim m.in., że PO pod jego kierownictwem straciła ideowość, stając się partią władzy. Wcześniej zbliżył się do środowiska Stronnictwa Demokratycznego, kierowanego przez Pawła Piskorskiego.

Andrzej Olechowski pełnił wiele funkcji w sektorze publicznym i prywatnym, m.in. był członkiem rad nadzorczych: Banku Handlowego, EXBUD-u, Philips Lighting Polska, wydawnictwa Czytelnik, PLL LOT, Polish-American Enterprise Fund, PKN Orlen oraz członkiem władz: Międzynarodowego Centrum Rozwoju Demokracji, Instytutu Studiów Wschodnich, Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, Fundacji Batorego.

Podczas studiów interesował się muzyką rockową. Pracował jako didżej w dyskotekach, był prezenterem muzycznym w Rozgłośni Harcerskiej i Trójce (razem z Wojciechem Mannem), a także kierownikiem artystycznym zespołu Trzy Korony Krzysztofa Klenczona. Po obronie pracy magisterskiej w 1972 r. porzucił działalność muzyczną na rzecz ekonomii.

Jego międzynarodowa kariera w tej dziedzinie zaczęła się od UNCTAD (agenda ONZ ds. handlu i rozwoju) w Genewie, gdzie pracował w latach 1974-1978.

Wrócił do tej instytucji na dwa kolejne lata w 1982 r. po czterech latach pracy w warszawskim Instytucie Koniunktur i Cen, w którym doszedł do stanowiska kierownika jednego z zakładów. Następnie w latach 1985-1987 pracował w Banku Światowym w Waszyngtonie.
Po powrocie do kraju, jako dyrektor departamentu w rządzie Mieczysława Rakowskiego, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu po stronie rządowej.

Andrzej Olechowski
Wybory prezydenckie 2010 r. – artykuły dostępne w sieci. Strona nie jest oficjalną stroną Dra Andrzeja Olechowskiego.


Olechowski o “aferze hazardowej”.

Video
http://olechowski.wordpress.com/2009/10/06/olechowski-o-aferze-hazardowej/

Andrzej Olechowski popsuje szyki PO?
http://www.polityczne.net/news/andrzej_olechowski_popsuje_szyki_po

Dinth — wt., 06/16/2009 - 10:45
Andrzej Olechowski mówi "Dziennikowi", że nie wyklucza swojego startu w wyborach prezydenckich za rok.

Miałby być kandydatem ruchu, który Paweł Piskorski buduje wokół Stronnictwa Demokratycznego. Politycy Platformy obawiają się, że starcie jednego z współzałożycieli partii z premierem może popsuć im szyki.

- Bardzo bym się cieszył, gdyby Andrzej Olechowski zdecydował się kandydować - przyznaje Paweł Piskorski. Jeden z jego współpracowników jest przekonany, że Olechowski zgodzi się na start. - Nie trzeba go nawet bardzo namawiać. On tylko wyraźnie uzależnia decyzję od tego, kogo uda nam się zgromadzić wokół SD - przyznaje rozmówca "Dz". Jednego jest pewien: władze Platformy zrobią wszystko, by do tego nie dopuścić.

Oficjalnie politycy PO bagatelizują zarówno ewentualną kandydaturę Olechowskiego, jak i całe Stronnictwo Demokratyczne. Ale tylko oficjalnie. Bo anonimowo przyznają, że ten temat coraz częściej pojawia się w różnych rozmowach. - Donald Tusk i Grzegorz Schetyna] obawiają się takiego scenariusza. Uważają że Piskorski może przejąć lewicowy elektorat - mówi "Dz" wysoki rangą polityk PO.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP


POLITYCZNA AGENTURA WPŁYWU (5)W SŁUŻBIE III RP
http://www.abcnet.com.pl/polityczna-agentura-wplywu-5-w-sluzbie-iii-rp

„Niezależnie od tego, że udział w tym przedsięwzięciu bierze szereg osobistości politycznych o życiorysach związanych z opozycją wobec PRL, to zarówno Andrzej Olechowski, główny animator Platformy (zarejestrowany tajny współpracownik kontrwywiadu zagranicznego PRL), jak i jego bezpośrednie zaplecze intelektualno-organizacyjne w postaci funkcjonariuszy komunistycznych służb specjalnych (generałowie Petelicki i Czempiński) oraz grupa finansowego wsparcia (Business Centre Club, gdzie czołową rolę odgrywają byli pracownicy biur radców handlowych PRL-owskich ambasad) kojarzeni są z komunistycznym wywiadem - dawnym I Departamentem MSW.
Platforma Obywatelska nie jest wyłącznie ekspozyturą "jedynki", ale w rękach realnej grupy kierowniczej stanowi użyteczne, w dużym stopniu kontrolowane narzędzie realizacji jej ekonomicznych interesów.” – z wypowiedzi Ludwika Dorna - "Nowe Państwo" (z 2.03.2001 r.)

Korzeni Platformy należy szukać na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to ówczesny prezydent Lech Wałęsa powołał na szefa rządu J. K. Bieleckiego z marginalnej wówczas partii o nazwie Kongres Liberalno-Demokratyczny, na której czele stał Donald Tusk. W powstaniu KLD, o czym pisałem już w poprzedniej części, istotny udział mieli ludzie związani z wywiadem PRL – Wiktor Kubiak i Jacek Merkel. Ich sylwetki przedstawiłem we wpisie POLITYCZNA AGENTURA WPŁYWU (4) – PARTIA INTERESU.

To najprawdopodobniej dzięki finansowemu wsparciu Kubiaka, młodej „partii liberałów” udało się szybko osiągnąć polityczny sukces. Jak opisuje ten związek Krzysztof Wyszkowski – „Za objaw zawarcia kontraktu można zapewne przyjąć moment, w którym „Przegląd Polityczny”, z wydawanego metodami podziemnymi brudzącego palce biuletynu, przeobraził się w eleganckie pismo drukowane na kredowym papierze, a KLD wprowadził się do nowych biur, do których wniesiono nowiutkie czarne meble. Współpraca rozwijała się znakomicie – Tusk organizował spotkania KLD w zajmującym całe piętro biurze Kubiaka w Hotelu Mariott, a Kubiak w fotelu pełnomocnika ministra
prywatyzacji. Firma „Batax”, której WSW używało do operacji na Zachodzie, cieszyła się pełnym zaufaniem Tuska.”

Jak na partię, która głosiła „pragmatyczny liberalizm”, potrzebę prywatyzacji i wolnego rynku oraz postulowała szybką integrację Polski ze strukturami zachodnimi i ostrożnie przeprowadzaną dekomunizacją, w szeregach KLD spotykamy szczególnie wielu tajnych
współpracowników bezpieki. W przekazanym Sejmowi 4 czerwca 1992 r. wykazie byłych agentów wymienia się jako TW: Michała Boniego, Władysława Reichelta z Poznania (ps. "Adam") i Herberta Szafrańca ze Śląska (ps."Grażyna").TW są również wśród parlamentarzystów z Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, którzy zaraz po wyborach utworzyli z KLD wspólny klub Polskiego Programu Liberalnego: Tomasz Holc (ps. "Zenek") i Jan Zylber (ps. "Roman"). W KLD-owskim gabinecie Krzysztofa Bieleckiego, Michał Boni był ministrem pracy. Dyplomacją kierował tam Krzysztof Skubiszewski, współpracownik wywiadu o pseudonimie "Kosk", a resortem współpracy gospodarczej z zagranicą - Dariusz Ledworowski, także były agent wywiadu, o pseudonimie "Ledwor". Ten ostatni w 2001 r., gdy tworzyła się Platforma, znalazł się w gronie jej założycieli w Warszawie.

W rządzie Bieleckiego, zaczynał swoją polityczną karierę Andrzej Olechowski – agent Departamentu I MSW, jako sekretarz stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
Wyborcy szybko zorientowali się w umiejętnościach „młodych liberałów” i w wyborach parlamentarnych, w roku 1993 pozbawili ich miejsc w Sejmie. Niezrażeni wyborczą porażką panowie z KLD w roku
1994 zjednoczyli swoje siły z Unią Demokratyczną, czego efektem było powstanie tzw.Unii Wolności, której wiceszefem został Donald Tusk. Warto odnotować, że przez cały czas działalności w UW, „liberałowie” z byłego KLD stanowili zwartą i wzajemnie się wspierającą grupę. Czas na rozstanie nadszedł w grudniu 2000r., a pretekstem stały się przegrane przez Tuska wybory na przewodniczącego Unii.

Choć nie można wykluczać, że powodem odejścia ludzi KLD z UW były niespełnione ambicje polityczne obecnego szefa PO, bardziej skłaniałbym się ku tezie, że moment opuszczenia partii Geremka i Mazowieckiego, był ściśle zsynchronizowany z ówczesną sytuacją
polityczną.

Przez 10 lat istnienia III RP,wyborcy zdążyli nabrać przekonania, że wszyscy politycy, realizujący polityczne ustalenia „okrągłego stołu” i głoszący hasła liberalizmu gospodarczego, nie mają nic więcej do zaproponowania, prócz deklaracji bez pokrycia. Słusznie zauważono, że „zgrani” do końca politycy Unii Wolności nie są w stanie zapewnić
trwałości układu III RP, co zresztą potwierdziły wybory arlamentarne 2001r.gdy UW uzyskała 3,1% głosów i nie weszła do Sejmu. Należało, zatem w porę „ewakuować” ludzi KLD z „tonącego okrętu” i po przegrupowaniu, przystąpić do realizacji kolejnego projektu, służącego ochronie interesów agentury.

Niewykluczone, że „taktyczne” wyjście Unii Wolności z koalicji AWS było pierwszym elementem koncepcji budowania „nowej siły” politycznej. Klęska AWS, skutecznie rozbijanej przez ulokowaną wewnątrz agenturę, była łatwa do przewidzenia już w roku 2000.
Kolejnym elementem tej koncepcji był udział w wyborach prezydenckich Andrzeja Olechowskiego. Człowiek, który sam siebie nazywał „dłużnikiem III RP”, był klasycznym przykładem kariery, jaką w niepodległej Polsce robili agenci komunistycznego wywiadu.

W 1972 r. Andrzej Olechowski podjął współpracę w wywiadem PRL (rejestracja 4 listopada 1972). Wywiad załatwił mu w 1973 roku pracę w sekretariacie Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju - UNCTAD w Genewie, gdzie był zatrudniony do 1978 roku.
Po powrocie do Polski podjął pracę jako adiunkt w Instytucie Koniunktur i Cen, a po uzyskaniu stopnia doktora (1979) został kierownikiem Zakładu Analiz i Prognoz, gdzie zapisał się do „Solidarności”.
W roku 1982 roku Olechowski znów wyjechał pracować do UNCTAD. W tym czasie jego oficer prowadzący – Gromosław Czempiński został oficjalnie sekretarzem ambasady PRL w Szwajcarii. Współpraca tych dwóch trwała również w III RP. Olechowski był kontaktem Operacyjnym V Wydziału I Departamentu, który zajmował się RFN. W czasie spełniania swoich zadań zagranicznych TW „MUST” został „wypożyczony” II Departamentowi, czyli kontrwywiadowi. W latach 1985-87
prowadził działalność agenturalną w Banku Światowym w Waszyngtonie. Po powrocie do Polski, od 1987 r. został doradcą prezesa NBP, następnie w 1988 dyrektorem Biura ds. Współpracy z Bankiem Światowym. W latach 1989-91 był pierwszym wiceprezesem NBP, w latach 1991-92 - sekretarzem stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Następnie, jak wielu innych PRL - owskich agentów, znajdujemy go w otoczeniu prezydenta Lecha Wałęsy. To dzięki jego
rekomendacji, Olechowskim został w roku 1992 ministrem finansów, a w latach 1993-95 był ministrem spraw zagranicznych. Ten „polityk do wynajęcia” – jak sam siebie nazywa, wykazywał niezwykłą wprost aktywność w różnych okresach III RP, tylko po to, by po zainicjowaniu sprawy, usunąć się wkrótce w cień. Pierwszą,
„samodzielną” próbą polityczną Olechowskiego był „Ruch Stu”, powołany wspólnie z Krzysztofem Bieleckim, powstały na bazie tzw. Komitetu Stu, nieformalnej organizacji wspierającej w 1995 kandydaturę Lecha Wałęsy. Prawdopodobnie celem Olechowskiego, była reaktywacja mocno już „zużytego” KLD, gdyż od początku nalegał na połączenie obu partii i stworzenie koalicji z Unią Wolności. Gdy to
się nie powiodło, Olechowski natychmiast porzucił Ruch Stu i wycofał się „w biznes”. To z „Ruchu Stu” wywodzą się późniejsi politycy PO – Aleksander Grad czy Paweł Graś.
W wyborach prezydenckich 2000r Olechowski uzyskał 17,3% głosów, co nie było wynikiem rewelacyjnym. Wśród osób wspierających kandydaturę Olechowskiego znajdujemy całą plejadę PRL-owskiej agentury : Lecha Falandysza – (TW Wiktor), ministra w kancelarii Wałęsy, Roberta Mroziewicza - byłego podsekretarza stanu w MSZ i MON, Janusza Kaczurbę- podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, Dariusza Ledworowskiego (KO/DI – „LEDWOR) – byłego minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana K. Bieleckiego. Wśród „współpracowników merytorycznych” znajdziemy Wojciecha Raduchowskiego-Brochwicza.
Udział Olechowskiego w wyborach prezydenckich miał na celu wykreowanie go, jako człowieka politycznie niezależnego, odpowiedzialnego „męża stanu”, popieranego przez elektorat „elit” III RP.
Sądzę, że celem wszystkich tych politycznych „roszad”, do którego konsekwentnie dążono, było stworzenie „nowej” formacji politycznej, w miejsce skompromitowanego KLD i nieudolnej Unii Wolności. Licząc na „krótką pamięć” Polaków, słusznie wytypowano na założycieli nowej
partii „czystych politycznie” - Donalda Tuska i Andrzeja Olechowskiego, do których, w charakterze „kwiatka do kożucha” dodano Macieja Płażyńskiego.
Nieprzypadkowo, wśród osób zaangażowanych w powołanie Platformy Obywatelskiej znajdziemy ponownie Jacka Merkla, nazywanego przez WSI „Bankierem” – którego wieloletnie związki ze wywiadem PRL i udział w firmie handlującej bronią przedstawiłem w poprzednim wpisie. To ten sam krąg ludzi Departamentu I MSW, z którego wywodzi się Olechowski, Czempiński czy Jasik. Wszystkich znajdziemy „na zapleczu” nowo powstającej Platformy.
Tak na łamach SLD-owskiego "Przeglądu" (z 15.1.2001 r.) pisano o ludziach owej "jedynki": I pewnie im inicjatywa Olechowskiego, Płażyńskiego i Tuska bardzo się spodobała. Bo, po co płacić wszystkim partiom, kiedy można jednej, swojej? Po co antyszambrować u obcych, kiedy ma się wreszcie swoich? Po co wreszcie kiwać głową Millerowi czy Krzaklewskiemu, skoro Olechowski czy Tusk mówią tak, jak ludzie z pewnej półki myślą naprawdę? Wystarczy tylko się sprawdzić. To, czy jeden z najsilniejszych
w Polsce układów, który do tej pory był wszędzie, czyli nigdzie, pójdzie na to sprawdzenie, jest jednym z najciekawszych pytań ostatnich godzin.”
Ponieważ przedstawienie w jednym tekście, procesu powołania PO i błyskotliwej kariery medialnej tej partii, byłoby zadaniem ryzykownym, poświęcę temu tematowi kolejną, ostatnią już część wpisów o politycznej agenturze wpływu.
Źródła:
http://www.abcnet.com.pl/node/2215
http://www.medianet.pl/~naszapol/0746/0746si2i.php
http://www.olechowski.pl/site.prezydent2000_new/
http://www.raport-wsi.info/Merkel.html
POLITYCZNA
AGENTURA WPŁYWU (4)-PARTIA INTERESU
Źródło:
http://cogito62.salon24.pl/94043,index.html
Average:
0

Komentarz:

Popatrzmy jak "biedni" dziennikarze TVN-24 , zabrali się do pracy
by właśnie Andrzej Olechowski został prezydentem państwa nad Wisłą w Wyborach prezydenckich 2010 r...

Warto, analizować przekazy medialne, nie tylko TVN-24 , ale
wszystkich środków przekazu. Rolling Eyes


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Pon Sty 11, 2010 9:06 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sro Paź 07, 2009 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obserwując obecną scenę polityczną trudno oprzeć się wrażeniu poprawności wywodów Pana Stanisława Michalkiewicza na to, że wszystko zmierza w kierunku wykreowania na nowego męża opatrznościowego i ojca Narodu, Andrzeja Olechowskiego. Oczywiście w tej sytuacji PO zostałaby zastąpionoa 'nową' partią - SD. Wygląda, że jest jeszcze pewien problem z 'rozbuchanym' pozytywnym odbiorem wszystkiego, co od PO pochodzi i pomimo ujawnienia wielu faktów, które normalnie funkcjonująca opinia publiczna uznałaby za kompromitujące, PO nadal utrzymuje 50% poparcie. Aż trudno sobie wyobrazić, co mogłoby zaszkodzić 'kochance' odpowiednio profesjonalnie przygotowanych mas. Dziś może nastąpić pewnien dodatkowy test, gdyż zdymisjonowano dwóch kluczowych ministrów i jednego wiceministra. Jeśli nawet to nie zmieni notowań to sytuacja będzie podobna do tej, jaka była po IIWŚ w Niemczech, gdzie trzeba było zakazać działalności ukochanej przez niemiecki naród partii, bo w inny żadne demokratyczne metody zmniejszenia jej popularności nie miały szans powodzenia. Oczywiście w Polsce nikt nie będzie chyba przeprowadzał dePOfikacji, ale co mają teraz począć ci nadmuchiwujący jej balon popularności od paru lat, powiedzieć trudno. To zresztą ich problem, gdyż protekcja się skończyła, a popularność byłych pupili trwa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Paź 07, 2009 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CENTRALA (1)
http://www.abcnet.com.pl/node/2214

.W systemie komunistycznym organy bezpieczeństwa nadzorował członek Politbiura i Sekretariatu KC odpowiedzialny za organy administracyjne (wojsko, bezpieczeństwo milicja, prokuratura, sądownictwo, sport). Funkcję tę sprawował Stanisław KANIA (1971-1980), autor spisku przeciwko Gierkowi, a następnie Mirosław MILEWSKI, (1981 – 14 maja 1985 formalnie), poprzednio szef MSW (1980 – 1981), usunięty po zamordowaniu przez SB ks. Jerzego Popiełuszki, aresztowany w związku ze sprawą „Żelazo" (październik 1990), zwolniony w związku z przedawnieniem, w 1997 roku oskarżony o bezprawne aresztowania w 1947 r. i uniewinniony z braku dowodów (2001).

Od roku 1981 SB i WSW zarządzali w duecie szef MON, premier i I sekretarz PZPR Wojciech Jaruzelski oraz minister spraw wewnętrznych gen. Czesław Kiszczak, były szef WSW . Jaruzelski przejął kontrolę nad MSW z ramienia Biura Politycznego 6 listopada 1984 roku.

30 stycznia 1990 roku premier Tadeusz Mazowiecki powołał Polityczny Komitet Doradczy MSW w składzie: Andrzej Celinski (później EOAD, UW, SLD, SDPL.) i Jacek Merkel (OKP, TW), Jacek Taylor („S”), Andrzej Gdula (b. wiceminister MSW) i Hieronim Kubiak (b. PZPR), Tadeusz Bień (SD), Michal Kurek (PSL „O”), Jerzy Marlewski (PAX).

MINISTROWIE SPRAW WEWNĘTRZNYCH

gen. bryg Franciszek SZLACHCIC ur. 5.02.1920 - (25.01.1971 do 20.12.1971),poprzednio podsekretarz stanu w MSW (4.05.1962 - 24.01.1971), komendant wojewódzki MO w Katowicach (9.01.1957 - 4.05.1962), zastępca komendanta wojewódzkiego MO ds. SB w Katowicach (1 - 8.01.1957), szef WUBP w Olsztynie, Rzeszowie i Katowicach, zastępca szefa WUBP w Krakowie (1.05.1949 - 30.05.1950), kierownik kontrwywiadu PUBP w Chrzanowie, szefem PUBP w Olkuszu, w MBP od 8 lutego 1945;

Wiesław OCIEPKA ur. 16.02.1922 - (21.12.1971 - 28.02.1973), działacz PZPR, zginął w katastrofie lotniczej pod Olsztynem (28.02.1973);

Gen. dyw. Stanisław KOWALCZYK ur. 12.12.1924 - (22.03.1973 - 8.10.1980);

Gen. dyw. Mirosław MILEWSKI ur. 1.05.1928- (8.10.1980 - 31.07.1981), poprzednio podsekretarz stanu w MSW, w MBP od 10 stycznia 1944;

Gen. broni Czesław KISZCZAK ur. 19.10.1925 - (31.07.1981 - 6.07.1990), poprzednio szef WSW (1979 - 1981), szef Zarządu II Sztabu Generalnego czyli wywiadu wojskowego (1972-1979), od 1945 r. oficer Informacji Wojskowej i Wojskowej Służby Wewnętrznej.



DYREKTOR GABINETU MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Stanisław KOŃCZEWICZ ur. 25.10.1922 (15.01.1967 - 30.11.1971), w MBP od 21 maja 1948, potem w Komitecie ds. Bezpieczeństwa Publicznego;

gen. bryg. Józef CHOMĘTOWSKI ur. 21.01.1930 (20.05.1971 - ), od 1949 prokurator wojskowy, w MSW od 1 czerwca 1965.

Tadeusz KWIATKOWSKI ur. 24.01.1928 ( ), w MBP od 1 lipca 1947, doradca ministra spraw wewnętrznych (15.12.1983 – 1989), dyrektor zespołu w gabinecie ministra (1989 do 10.03.1990).

płk. Wacław KRÓL (16.11.1989 - 31.07.1990) dyrektor zespołu w gabinecie ministra poprzednio z-ca dyrektora Departamentu III.

Czesław ROTER główny specjalista w Gabinecie Ministra SW (od 1984), poprzednio z-ca dyrektora Biura „B" MSW.

I ZASTĘPCA MINISTRA SW

gen. dyw. Bogusław STACHURA (25.11.1981 - 18.02.1983), jednocześnie podsekretarz stanu, kierownik Sztabu MSW, odwołany, potem ambasador PRL w Bukareszcie.

gen. dyw. Władysław POŻOGA (17.12.1986 do 31.10.1989) i jednocześnie szef służby wywiadu i kontrwywiadu MSW (22.09.1980 - 31.10.1989);

gen. dyw. Henryk DANKOWSKI (31.10.1989 do 07.1990), poprzednio szef Służby Bezpieczeństwa MSW, należał do najbardziej zaufanych współpracowników Kiszczaka;


WICEMINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH DS. WYWIADU I KONTRWYWIADU/ SZEF SŁUŻBY WYWIADU I KONTRWYWIADU MSW

gen. dyw. Władysław POŻOGA ur. 8.01.1923, podsekretarz stanu w MSW (22.09.1980 - 17.12.1986), Szef Służby Wywiadu i Kontrwywiadu MSW (22.09.1980 - 31.10.1989), jednocześnie I zastępca ministra spraw wewnętrznych (17.12.1986 - 31.10.1989), poprzednio dyrektor II Departamentu, w MBP od 12 lipca 1945;

gen. bryg. Zdzisław SAREWICZ (1.11.1989 – czerwiec 1990), poprzednio dyrektor Departamentu I, oficjalny przedstawiciel Urzędu Ochrony Państwa w Moskwie (1990 – 1996), członek Rady Konsultacyjnej Dyrektorów Seniorów Wywiadu przy Szefie Agencji Wywiadu (od 10.12.2002)

Z-ca Szef Służby Wywiadu I Kontrwywiadu MSW
gen.-bryg, Jan SŁOWIKOWSKI (1.12.1981 - 1.06.1983), poprzednio dyrektor I Departamentu, po przejściu na emeryturę ambasador PRL w Iranie (1983 – 1985);

gen. bryg. Stanisław GRONJECKI ur. 1.01.1926 (1.02.1983 - 19.02.1990), w MBP od 17 sierpnia 1944.


WICEMINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH DS SB/ SZEF SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA MSW (Dep. III-V, GIOP, Biuro Śledcze):

gen. dyw. Władysław CIASTOŃ, podsekretarz stanu w MSW, zastępca kierownika Sztabu MSW (25.11.1981 do 19.12.1986), poprzednio dyrektor V Departamentu, po zwolnieniu z resortu był charge d'affaire ambasady PRL w Tiranie, od 8 X 1990 tymczasowo aresztowany (z aktu oskarżenia przeciwko Ciastoniowi i Płatkowi);

gen. dyw. Henryk DANKOWSKI podsekretarz stanu (20.12.1986 - 31.10.1989), poprzednio z-ca, 9 października 1989 r. mianowany na stopień generała dywizji, 26 czerwca 1989 roku nakazał sporządzenie charakterystyki wybranych parlamentarzystów, będących tajnymi współpracownikami SB oraz tych, z którymi utrzymywany jest stały lub jedynie okresowy kontakt operacyjny;

Jerzy KARPACZ (3.11.1989 - 11.05.1990), poseł na sejm PRL X kadencji. poprzednio z-ca szefa SB MSW.

Z-ca szefa Służby Bezpieczeństwa MSW
gen. bryg Czesław WIEJAK (1.11.1981 - do 4.05.1990), poprzednio z-ca dyrektora IV Departamentu;

gen. dyw. Henryk DANKOWSKI, jednocześnie dyrektor III Departamentu (10.07.1985 - 20.12.1986), poprzednio tylko dyrektor III Departamentu;

Mieczysław CHĘCIŃSKI (15.09.1986 - 14.01.1988), pełniący obowiązki;

gen. bryg Zdzisław WEWER (16.02.1988 - 1.06.1988), pełniący obowiązki, służył w MO, poprzednio w Piotrkowie, zastępca komendanta wojewódzkiego MO ds. MO w Krośnie (16.09.1978 - 1.04.1981);

Leszek LAMPARSKI (1.12.1988 - 17.07.1989), pełniący obowiązki, nadinspektor policji, poprzednio komendant wojewódzki MO w Wałbrzychu, z-ca komendanta wojewódzkiego MO w Wałbrzychu ds. MO (1.06.1976 - 15.06.1980);

Jerzy KARPACZ (1.07.1989 - 3.11.1989), poprzednio w Wałbrzychu;

Jan STRYCHARSKI ur. 20.03.1938 (01.01.1990 - 11.05.1990), pełniący obowiązki, poprzednio w aparacie PZPR, funkcjonariusz MO, zastępca komendanta wojewódzkiego MO ds. MO w Bydgoszczy (1.03.1977 - 3.10.1986). szefa WTISW w Bydgoszczy (7.02.1990 do 25.06.1990), pierwszy komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy.


PODSEKRETARZE STANU

gen. bryg. Tadeusz PIETRZAK ur. 27.08.1926 (15.05.1968 - 15.02.1978), poprzednio komendant główny MO (20.07.1965 - 14.05.1968), zastępcy szefa WSW (17.01.1957 - 16.10.1961), w MBP od lipca 1944, pełnił służbę w MO, kierowany do wojska, krótko pełnił funkcję zastępcy szefa Głównego Zarządu Informacji WP, po 1978 ambasador PRL w Budapeszcie;

Henryk SŁABCZYK ur. 1.01.1925 (1.06.1969 - 27.10.1973), od 1 lutego 1945 służył w MO;

gen. dyw Bogusław STACHURA ur. 20.03.1927 (1.06.1969 - 18.02.1983), działacz PZPR;

gen. dyw. Mirosław MILEWSKI (25.01.1971 - 08.10.1980), poprzednio dyrektor I Departamentu;

gen. bryg. Henryk PIĘTEK ur. 5.01.1922 (1.10.1971 - 19.03.1974), w MBP od 19 stycznia 1945, następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (1974 – 1980);

gen. bryg Marian JANICKI ur. 12.10.1927 (20.02.1978 - 15.08.1981), poprzednio komendant główny MO (2.05.1973 - 19.02.1978), w MBP od 24 czerwca 1946, następnie ambasador PRL w Tunezji (15.08.1981do listopada 1985);

gen. dyw. Konrad STRASZEWSKI ur. 19.02.1927 (1.01.1979 - 5.04.1986), jednocześnie szef Służby Zabezpieczenia Operacyjnego MSW (25.11.1981 - 1.04.1983), w MBP od 21 sierpnia 1952, po zwolnieniu doradca prezesa ZUS (kwiecień 1986 - maj 1988), doradca zachodnioniemieckiej firmy Hodak-Baum i wiceprezes spółki „Gromada-Tourist" (od 1988);

gen. bryg. Adam KRZYSZTOPORSKI (22.09.1980 - 27.02.1982), poprzednio dyrektor III Departamentu, następnie na zesłaniu podsekretarz stanu w Urzędzie Gospodarki Morskiej (luty 1982 – 1987);

Gen. dyw. STANISŁAW ZACZKOWSKI ur. 10.11.1928 (21.10.1981 - 31.10.1987), jednocześnie szef Służby Zabezpieczenia Materiałowego MSW (25.11.1981 - 31.10.1987), poprzednio komendant główny MO (21.02.1978 - 25.11.1981), zastępca komendanta głównego MO (1.11.1971 - 21.02.1978), w MBP od 14 czerwca 1946, służył w MO, od 1987 ambasador PRL w Ułan Bator;

gen. dyw. WP Lucjan CZUBIŃSKI ur. 21.07.1930 (18.02.1983 - 6.03.1990), poprzednio Dyrektor Generalnym MSW (od 25.11.1981), Prokurator Generalny PRL (14.03.1972 - 25.11.1981), Naczelny Prokurator Wojskowy (1.08.1968 - 14.03.1972), służył w organach prokuratury WP od 1949;

Andrzej GDULA ur. 27.06.1942 (22.12.1985 - 07.1986), jednocześnie, szef Służby polityczno-wychowawczej MSW, działacz PZPR, m.in. I sekretarz KW PZPR w Bielsku-Białej, w 1986 roku przeszedł do KC PZPR - był kierownikiem Wydziału Społeczno-Prawnego KC PZPR i kierownikiem Wydziału Prawa i Praworządności KC PZPR, za A. Kwaśniwskiego dyrektor zespołu doradców prezydenta RP oraz przewodniczący rady nadzorczej PWPW;

Zbigniew PUDYSZ (20.06.1985 - czerwiec 1990), poprzednio dyrektor Biura Śledczego;

Czesław STASZCZAK ur. 16.09.1942 (28.02.1987 - 22.11.1989) jednocześnie szef służby polityczno-wychowawczej MSW, działacz PZPR - m.in. I sekretarz KW PZPR w Białej Podlaskiej.


GŁÓWNY INSPEKTORAT MINISTRA/MSW

Kierownik: gen. bryg. Mikołaj KRUPSKI ur. 25.11.1919 (10.05.1973 – 31.05.1988), jednocześnie dyrektor głównego Inspektoratu Ochrony Przemysłu, poprzednio dyrektor Departamentu II;
Z-ca Kierownika: Adam PACHOLCZAK ur. 27.02.1928 (6.07.1987 - 10.07.1989), do 1987 oficer WP;

WYDZIAŁ I

Naczelnik: Zdzisław NAWROCKI (1-10-1975 – 31.07.1977);

WYDZIAŁII

Naczelnik: Tadeusz KORYCIŃSKI (1.01.1975);

WYDZIAŁ III

Naczelnik: Józef PIĘTEK (1.01.1975);

WYDZIAŁ IV

Naczelnik: Ryszard ANDZIAK (1-10-1975 - );

Czerwona pajęczyna w górę

CENTRALA (2) - I i II DEPARTAMENT MSW
http://www.abcnet.com.pl/node/2215

I DEPARTAMENT MSW

– wywiad – linia/pion I (wywiad polityczny, ekonomiczno-techniczny, ośrodki „dywersji”, instytucje rządowe i obce służby, od 1978 r. 16 wydziałów), rozpoznanie gości zagranicznych na I KZD „S” („Sejmik”)

Dyrektor: Henryk SOKOLAK (17.04.1961 - 15.01.1969), poprzednio z-ca dyrektora, następnie radca Ambasady PRL w Berlinie (1969 – styczeń 1973), dyrektor Departamentu IV MSZ (styczeń 1973 - luty 1975);

Mirosław MILEWSKI ur. 1.05.1928 (15.01.1969 - 24.01.1971), poprzednio z-ca dyrektora, pod jego kierownictwem wywiad prowadził w RFN sprawę „Żelazo", w której wynajęci przestępcy dokonywali włamań do jubilerów i zamożnych osób i kradli złoto oraz biżuterie, które następnie przeznaczane były na operacje wywiadu. W październiku 1990 zosta! aresztowany w związku z tą sprawą, ale wkrótce zwolniony z powodu przedawnienia;

Gen. bryg Józef OSEK (1.11.1971 - 30.11.1974), poprzednio z-ca dyrektora, po przejściu na emeryturę, do polowy lat 80. zastępca prezesa Głównego Urzędu Ceł;

gen.-bryg, Jan SŁOWIKOWSKI, ur. 19.06.1927 (25.01.1971 – 01.11.1981), poprzednio 1 sekretarz i radca w stałym przedstawicielstwie PRL przy ONZ w Nowym Jorku (1.08.1964 do 1.09.1969), naczelnik Wydziału IV Departamentu I (01.1962 – 1964), w połowie lat 50. sekretarz Ambasady PRL w Izraelu, od 1953 w Departamencie VII MBP, początkowo funkcjonariusz WUBP w Rzeszowie, w MBP od 18 grudnia 1947;

Fabian DMOWSKI (1.01.1982 - 09.1983), poprzednio z-ca dyrektora; gen. bryg. Zdzisław SAREWICZ (23.09.1983 - 1.11.1989), poprzednio dyrektor II Departamentu;

gen. bryg. Henryk JASIK (1.11.1989 - 31.07.1990), następnie dyrektor Zarządu I UOP (17.08.1990 - 1.04.1992), pracował w spółce Inter Ams (1992), był doradcą ministra spraw wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego (styczeń - grudzień 1993), człowiek L. Wałęsy, jeden z autorów sprawy Oleksy-Ałganow, podsekretarz stanu w MSW (03.12.1993 - 22.12.1995), od 1993 roku prowadził TW „Marka” (Marek Król nacz. „Wprost”, poprzednio TW „Rycerz”), Wicedyrektor Portu Lotniczego Warszawa Okęcie (...);

Z-ca Dyrektora: Henryk SOKOLAK (do 1945 r. nosił nazwisko Mikołajczak) ur. 16.12.1921 (28.11.1956 - 17.04.1961), były więzień obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie (1940 .-1945), w obozie członek KPD, a następnie PPR, w 1945 pracownik KW PPR w Poznaniu, w MBP od 15 kwietnia 1946, początkowo w WUBP w Poznaniu, wykładowca Szkoły Departamentu VII MBP (od 25.07.1949), następnie naczelnik Wydziału IV (Szkolenia) Departamentu VII MBP, II sekretarz Ambasady PRL w Paryżu (do 1953), po zdemaskowaniu pracownik ambasady PRL w Berlinie (1952 - 1956);

Mirosław MILEWSKI ur. 1.05.1928 (15.11.1962 do 14.01.1969), w MBP od 10 stycznia 1944;

Eugeniusz PĘKAŁA ur. 1.01.1925 (15.02.1965 – 31.10.1975), poprzednio naczelnik wydziału, pracownik ambasady PRL w Bernie i Berlinie, w MBP od 5 lutego 1945 r., następnie minister pełnomocny - szef Misji Wojskowej w Berlinie (wrzesień 1975 – październik 1979);

Józef OSEK ur. 21.10.1931 (10.02.1969 - 1.11.1971), poprzednio naczelnik Wydziału III Departamentu I (1968 . 1969), sekretarz Ambasady PRL w Paryżu (1964 - 1968), pełniący obowiązki naczelnika Wydziału II Departamentu I (9.11.1963 – 1964), oficer operacyjny Departamentu I Komitetu ds. BP (od 1955), referent wydziału VI Departamentu VII MBP, w MBP od 1 października 1953;

Adam KRZYSZTOPORSKI ur. 31.05.1932 (10.02.1969 - 17.12.1973) w MBP od 1.02.1954, służył w wywiadzie;

Leszek GUZIK ur. 25.07.1929 (1.12.1971 – 15.07.1974), w MBP od 15 maja 1953;

Tadeusz KITTEL ur.16.11.1930 (listopad 1974 – wrzesień 1976 ), w MBP od 5 listopada 1954, pracował tylko w wywiadzie, szef Zarządu VII (1974 - 1976), radca ambasady PRL w Sofii (10.09.1976 - 18.12.1978), zmarł (18.12.1978);

Wojciech MŁYNARSKI, ur. 3.12.1930 (1974 – 1982), poprzednio I sekretarz ambasady PRL w Rzymie (1966 - 1970), w MBP od 15 września 1949, pracował w wywiadzie, zajmował się SOR “JEGIER” (1954-1984) dot. Jędrzeja Giertycha w zw. z SOR “MACIEJ” (1970) dot. Macieja Giertycha i SOR “TRUTEŃ”;

Bolesław ŻELEŃSKI, ur. 9.02.1924 (1974 – 22.05.1982), w MSW od 28 listopada 1957;

Jerzy CZEŚNIK ur. 10.06.1924 (1976-1978), w MBP od 15 listopada 1954, pion naukowo-techniczny wywiadu, szef Zarządu VII (1976-1978), radca ambasady PRL w Tokio (1.02.1983 – 3105.1984);

Henryk PACHÓWKA, ur. 30.08.1925 (wrzesień 1976 – lipiec 1980) 452;

Fabian DMOWSKI ur. 15.06.1934 (1.06.1980 do 1.01.1982), poprzednio radca Ambasady PRL w Rzymie (lipiec 1975 - maj 1980), sekretarz Ambasady PRL w Paryżu (wrzesień 1966 - lipiec 1971), w MBP od 1 kwietnia 1959;

Konrad BICZYK ur. 25.10.1933 (1.03.1982 - 1986), poprzednio na placówce w Wiedniu, w MSW od 1 września 1955r., członek Rady Konsultacyjnej Dyrektorów Seniorów Wywiadu przy szefie Agencji Wywiadu Zbigniewie Siemiątkowskim (od 10 grudnia 2002);

Zbigniew TWERD ur.25.08.1932 (10.05.1982 – 1.05.1986), poprzednio za-ca naczelnika Wydz. I Departamencie II później w Departamencie II; Wacław SZARSZEWSKI (29.09.1982 – 20.07.1985), poprzednio zastępca dyrektora Biura Paszportów MSW;

płk. Bronisław ZYCH, ur. 19.07.1933, (1.03.1982 – 31.07.1990), odpowiedzialny za zagadnienia dywersji ideologicznej, poprzednio radcy Ambasady PRL w Waszyngtonie (10.07.1876 - 30.08.1980), I sekretarz Ambasady PRL w New Delhi (15.05.1968 – 31.05.1971), attaché II sekretarz Ambasady PRL w Tel Awizie (15.08.1961 – 1.10.1965), w MBP od 15 września 1954 r., pracował w wywiadzie;

Roman MEDYŃSKI, ur. 29.08.1930 (1.01.1984 - 1989), poprzednio radcy Ambasady PRL w Bonn (15.03.1977 – 31.08.1980), II sekretarz Ambasady PRL w Sztokholmie (1967 - 1972), absolwent Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu (1965-1967), w MBP od 15 września 1954, pracował w wywiadzie;

gen. bryg. Henryk JASIK, ur. 15.05.1945 (15.08.1986 - 1.11.1989) odpowiedzialny za pion nauko-techniczny i ekonomiczny, w MSW od 1 grudnia 1970 r. Oficer pionu naukowo-technicznego, wykładał w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu w Kiejkutach;

Czesław JACKOWSKI (1.01.1987 – 1989), poprzednio naczelnik Wydz. XI, członek Rady Konsultacyjnej Dyrektorów Seniorów Wywiadu przy szefie Agencji Wywiadu Zbigniewie Siemiątkowskim (od 2002);

Stanisław LESIUK ur. 12.01.1934 (1.01.1989 – 31.07.1990), poprzednio konsul w Konsulacie Generalnym PRL w Paryżu (luty 1980 - 1983), II sekretarz ambasady PRL w Algierze, attaché w Stałym Przedstawicielstwie PRL przy Biurze ONZ w Genewie (sierpień 1966 – czerwiec 1968), w MSW od 1 września 1955, pracował w wywiadzie;

Andrzej STACHIRSKI ur. 7.08.1950 (1.12.1989 – 31.07.1990);

WYDZIAŁ I – działania wywiadowcze przeciwko RFN

Naczelnik: mjr W. MŁYNARSKI (grudzień 1963)
Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ II – działania wywiadowcze przeciwko USA

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

Włodzimierz CIMOSZEWICZ zarejestrowany jako Kontakt operacyjny „Carex”, co w wywiadzie jest odpowiednikiem TW, 25 września 1980 roku, gdy wyjeżdżał na dwuletnie stypendium Fullbrighta do USA. Spotykał się z kpt. Januszem Z. (po roku 1990. w straży granicznej). Jego oficerem prowadzącym w USA był pracownik misji przedstawicielskiej przy ONZ. „Carex” utrzymywał kontakty z SB po powrocie do Polski (1983-1984).

WYDZIAŁ III – struktury NATO i instytucje rządowe Francji, Wlk. Brytanii, Włoch, Belgii oraz Watykanu.

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ V - pion naukowo-techniczny - przemysł ciężki

Naczelnik: Władysław WOJTASIK (28.12.1956 – 1.05.1961);
Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ VI – pion naukowo-techniczny - przemysł elektrotechniczny

Naczelnik:
Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ VII - pion naukowo-techniczny – przemysł chemiczny i farmaceutyczny

Naczelnik:
Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ VIII - pion naukowo-techniczny – rozpracowywanie organizacji finansowych i gospodarczych
Naczelnik:

Władysław WOJTASIK (1.05.1961 – 1.11.1963), poprzednio naczelnik Wydziału V;
Edward JANKIELEWICZ (1.11.1963 – 30.01.1967);
Lucjan PAWELEC (30.01.1967 - 1969);
Mirosław WOJCIECHOWSKI (1969 - 1970);
Zygmunt ORŁOWSKI (1970 – 1.05.1972);
Zbigniew MIKOŁAJEWSKI (1.05.1972 – 15.12.1975);
płk. Sławomir LIPOWSKI (15.12.1975 – 1.01.1978), zajmował się SOR “JEGIER” (1954-1984), dot. Jędrzeja Giertycha;

Z-ca Naczelnika:
Funkcja nie znana: SOBIERAJ zatwierdzał wnioski z Wydziału VIII Departamentu I (1985);

Ppor. W. ORYŃSKI, inspektor (1984-1985), zwerbował „Nawala”- Belkę (10 września 1984), następnie wnioskował o przekazanie teczki K-o „Belch” (premier Belka) do archiwum z powodu nieprzydatności do dalszej współpracy.

ppor. A. KOSIOROWSKI rozmawiał z Belką 11 września 1984 r.;

st. szer. Piotr KAMECKI, mł. insp. (maj 1979), prowadził rozmowy operacyjne z Andrzejem Kratiukiem - “KRYSTIAN”, poprzedzające podpisanie przez niego instrukcji wyjazdowej z zadaniami wywiadowczymi (12 maja 1979), następnie rozmowy kontynuowali Kamecki i ppor. Edward GAZDOWSKI inspektor (30.05.1979 – 9.02.1980) Wydz. VIII Departamentu I MSW (23 i 29 maja 1979), końcową rozmowę z „Krystianem”, która zakończyła się podpisaniem przez niego instrukcji wyjazdowej z zadaniami wywiadowczymi prowadził ppor. Gazdowski i płk. mgr Tadeusz Szczygieł (1 czerwca 1979), ppor. E. Gazdowski podpisał wniosek o zatwierdzenie pozyskania Andrzeja Kratiuka w charakterze KO “KRIST” nr rej. 55578 (11 czerwca 1979). Pierwszym oficerem prowadzącym KO “KRIST” (Andrzej Kratiuk) był FEDORCZYK, który przekazał KO „Krist" ppor. Z. DEGNEROWI młodszy inspektor (13 lipca 1982), ten zaś przekazał KO „Krist” szer. Annie PASTERNAK, mł. inspektor (10 czerwca 1985) z Wydz. III-2 SUSW. Jako współpracownik WYdz. III-2 SUSW Kratiuk występował jako KO "A.K." lub "A. K." lub "AK". Andrzej Kratiuk został później szefem rady fundacji "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej.

ppor. Z. DEGNER, młodszy inspektor, prowadził Andrzeja Kratiuka (1979-1985), późniejszego szefa rady fundacji "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej.

WYDZIAŁ X – kontrwywiad zagraniczny – przenikanie do zachodnich służb i obozów dla uchodźców w RFN i Austrii

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XI – przeciwdziałanie dywersji ideologicznej, środowiska emigracyjne, kontakty Zachodu z opozycją, szlaki przerzutowe, kontrolą łączności między podziemiem w kraju i placówkami „S” zagranicą (m. in Bruksela, Paryż) i w związku z tym ośrodki „S” w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu.

Naczelnik:

Sławomir LIPOWSKI (1.01.1875 – 1981), poprzednio naczelnik Wydz. VIII;

Czesław JACKOWSKI, ur. 16.06.1931 (1981-1982), pracował pod przykryciem na terenie RFN, zajmując się „dywersją ideologiczną”, w resorcie od 1 września 1955 r.;

Henryk BOSAK (1982 – czerwiec 1985);

płk. dr Aleksander MAKOWSKI (czerwiec 1985 – 1988) (mjr dr 23.10.1986), w 1987 roku kontrolował wyjazd do Francji Teresy Bochwic, w 1990 roku w spółkach Ryszarda Skowrońskiego, podwładny Jacka Merkla TW-k (nr rejestracyjny 4077-89445, nr archiwizacji l8432/I-k. Miejsce złożenia akt wydz. III Biura Ewidencji i Administracji UOP. Nr mikrofilmu 18432/1. Sprawa prowadzona przez KW MO Gdańsk oraz wydz. XI Dep. I ), odpowiedzialnego za łączność „S” z zagranicą (Gdańsk); w kwietniu 1994 roku celem przejęcia TV Polonia Skowroński założył Polską Korporację Handlową razem ze spółką Ralco, która szybko wycofała się i spółką zagraniczną FMT, należącą do Grzegorza Żemka, głównego skazanego w aferze FOZZ. FMT była klasyczna spółką, która służyła do wytransferowywania funduszy FOZZ zagranicę, a później ich powrotu już jako wkładów prywatnych w nowe przedsięwzięcia biznesowe. Makowski wszedł do rady nadzorczej PKH, a jej przewodniczącym zostaje Merkel (wycofał się w styczniu 1995), członek rady nadzorczej spółki ochroniarskiej kpt. Jerzego Koniecznego „Konsalnet”;

mjr Wiesław BEDNARZ (1988-1989), członek rady nadzorczej spółki ochroniarskiej kpt. Jerzego Koniecznego „Konsalnet”;

płk Tadeusz CHĘTKO (1989-1990), polecił zniszczyć dokumentację działań bezpieki przeciwko Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, którą rozpracowywał, przedstawiciel Agencji Wywiadu w Pradze (2003).

Z-ca Naczelnika:

Czesław JACKOWSKI ( - 1981); kpt. Jacek BARTOSIAK (1990), odpowiedzialny za zniszczenie SOR „Irmina” z dn. 14.09.1989 r., „Trus” z dn. 14.09.1989 r., „Eksperta” z dn. 18.12. 1989 r. i „Boraks” z dn. 02. 01. 1990 r. (daty decyzji o zniszczeniu kat).

TW „Grażyna” - Eligiusz Naszkowski, były przewodniczący MKZ NSZZ "Solidarność" w Pile (marzec 1981), nagrał dla SB posiedzenie Komisji Krajowej w Radomiu, miał za zadanie stworzenie kontrolowanego przez SB związku (rozmowa z Cioskiem), zatrudniony w Departamencie I (1983), w sierpniu 1984 skierowany do pracy w Ambasadzie PRL w Mongolii, a argumentem, który przeważył było rzekome zagrożenie Naszkowskiego i jego rodziny zemstą ze strony działaczy „Solidarności". Miał wyjechać 30 września 1984 r. do Mongolii ale tam się nie pojawił. Poszukiwania wszczęto dopiero końcu października. Nie przyniosły rezultatu. Dopiero w marcu ustalono, że przebywa w USA, a w toku śledztwa przyjęto za prawdopodobną hipotezę, że Naszkowski został zwerbowany przez wywiad któregoś z państw zachodnich już podczas jednego z pobytów w Berlinie Zachodnim w końcu lat 70.

WYDZIAŁ XII – antagonizacja i kompromitacja zachodnich elit i służb, oddziaływanie na zachodnie media (dziennikarze)

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XIV – wywiad nielegalny („nielegałowie”) poza rezydenturami, miał własną łączność

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika: Por. Andrzej PLACZYŃSKI, ps. Andrzej Kafarski, otrzymywał informacje pochodzące od TW „Hejnał” (ks. Konrad Hejmo), wicedyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu (1980-te), dyrektor polskiego oddziału firmy „Sport Five" zajmującej się prawami do transmisji sportowych (2005).

WYDZIAŁ XV – technika operacyjna

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XVI – funkcje operacyjno-sztabowe i nadzór nad pracą komórek w Polsce czyli Inspektoratów oraz Starszych Inspektor Kierownictwa SB ds. Departamentu I

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XVII – opracowanie informacji dla kierownictwa Departamentu, MSW, PZPR i PRL

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XVIII –sprawy administracyjne

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XIX – Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiełkutach

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

Wykładowcy: Henryk JASIK (...);

Do identyfikacji: Naczelnik płk. J. KOWALSKI (marzec 1984)

Ppor. M. SZLETYCKI, młodszy inspektor (marzec 1984)

Archiwum

Samodzielna sekcja ewidencji


REZYDENCI:

Izrael: Czesław JACKOWSKI (1989 - )

USA: Gromosław CZEMPIŃSKI (1987-1989?), prowadził KO „MUST” – Andrzeja Olechowskiego, który szpiegował w Banku Światowym w Waszyngtonie (1985-1989?), zastępca szefa Zarządu Wywiadu UOP , poznaje Marka Dochnala, firma Zarządu Wywiadu UOP Światowe Centrum Handlu ze Wschodem robi interesy z Siergiejem Gawriłowem (1990-1992), współtworzy Grom i pomaga wywieźć agentów CIA z Iraku (1990), nie wszczął śledztwa w sprawie firmy Dochnala „Proxy”, która otrzymała od Henryki Bochniarz, ministra przemysłu i handlu zlecenie na program restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego (1991), wywiad inwestuje w „Wartę” – udziałowiec Kulczyk, zastępca szefa UOP (sierpień-grudzień 1992) czyli wiceszefem dawnego I Departamentu, a następnie szef UOP (1993-1996), właściciel firmy Doradztwo GC pracuje dla Jana Kulczyka (pseudonim w I Depart. na razie nie znany), pośredniczy w kontaktach z Rotch Energy w sprawie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej, pośredniczy w przygotowaniach do prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej S:A., członek rad nadzorczych, m. in. BRE Banku (2000), spółki ochroniarskiej „Konsalnet” – kpt. Jerzy Konieczny z III Depart., płk. Aleksander Makowski, mjr Wiesław Bednarz z I Depart. (1996-2003), gra niewyjaśnioną rolę w spotkaniach Kulczyka z Władimirem Ałganowem (2004), byłym rezydentem KGB w Polsce;

Szwecja: Sławomir PETELICKI (...), twórca i d-ca Gromu, pracuje w firmie doradczo-audytorskiej Ernest and Young (2000);

Francja: Henryk BOSSAK (...);

Szwajcaria: Gromosław CZEMPIŃSKI, wstąpił do MSW (1970), po ukończeniu Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Kiejkutach (1972) podjął pracę I Departamencie, równocześnie zatrudniony na etacie jawnym w MSZ (1975), jako pracownik Konsulatu Generalnego PRRL w Chicago (1975-1976) inwigiluje emigrację, m.in. meldunki na temat polonii amerykańskiej, pobytu w Ameryce kardynała K. Wojtyły, wizyty prof. Edwarda Lipińskiego w Chicago, oficjalnie sekretarz ambasady PRL przy ONZ w Genewie (1982-1987), prowadził Kontakt operacyjny (odpowiednik TW w I. Departamencie) ”MUST” – Andrzej Olechowski, który szpiegował w UNCTAD dla Wydziału V Departamentu I (1982-1985);

II DEPARTAMENT MSW

– kontrwywiad – linia/pion II (17 marca 1988 wydziały I-XIII), przedstawiciele placówek dyplomatycznych na I KZD „S” („Sejmik”)

Dyrektor:

gen. bryg. Mikołaj KRUPSKI ur. 25.11.1919 (4.02.1965-19.05.1973), poprzednio z-ca dyrektora Departamentu I (1.05.1961 - 4.02.1965). w MBP od 16 sierpnia 1944 w Łodzi ( z-ca szefa WUBP), Bydgoszczy, Lublinie i Warszawie (szef WUBP);

Władysław POŻOGA (10.05.1973 – wrzesień 1980), poprzednio z-ca dyrektora; gen. bryg. Zdzisław SAREWICZ (20.10.1980 – 23.09.1983), poprzednio zastępca dyrektora Departamentu II ;

gen. bryg. Janusz Marian SEREDA (23.09.1983 - 12.06.1990), poprzednio naczelnik Wydz. IX Departamentu II;

Andrzej SROKA (15.11.1989 - 31.07.1990), pełniący obowiązki w czasie gdy SEREDA był szefem WUSW we Wrocławiu, poprzednio naczelnik Grupy „Wisła” w Moskwie;

Z-ca Dyrektora:

Józef PIELASA, ur. 23.03.1928 (1.08.1965 - 15.06.1974), od 1 czerwca 1946r. w MBP;

Grzegorz WITKOWSKI, ur. 23.01.1930 (15.02.1970 - 31.07.1972), w MBP od 15 września 1953 r..;
Kazimierz GÓRECKI (15.06 – 1.08.1970);

Józef DURAJ, ur. 17.04.1924 (1.01.1971 - 30.09.1971), w MBP od 23 lipca 1945 r.;

Waldemar WOŁPIUK, ur. 5.02.1933 (10.11.1971 - 16.10.1972), w MBP od lutego 1953 r.;

Zdzisław SAREWICZ (15.07.1974 - 20.10.1980), poprzednio naczelnik Wydz. IV Departamentu II;

Romuald MICHNIEWICZ ur. 7.07.1929 (01.09.1974 - 15.04.1978), jednocześnie (1.09.1971 - 15.04.1978) kierownik Grupy „Wisła”, w MBP od 11 lipca 1949;

Władysław POŻOGA (15.02 – 9.05.1973);

gen. bryg. Stanisław GRONIECKI, ur. 1.01.1926 (1 marca 1973 - 1 lutego 1983), przyszedł z Departamentu I, w MBP od 17 sierpnia 1944r.;

Feliks SOLARSKI, ur. 20.10.1923 (15.03.1973 - 15.02.1990), przyszedł z I Departamentu, w MBP od 1 marca 1945;

Andrzej SROKA, ur. 12.09.1937 (30.11.1980 - 31.07.1990), poprzednio naczelnik Wydz. VIII Departamentu II, w MSW od 15 października 1957 r.;

gen. bryg. Zbigniew POCHEĆ, ur. 17.05.1931 (1.01.1981 - 30.03.1982), w MSW od 1 sierpnia 1960r.;

Henryk LEWANDOWSKI (1.02.1983 - 15.11.1983), poprzednio naczelnik Wydz. VIII Departamentu II;

Janusz SKÓRKOWSKI (30.11.1983 - ), poprzednio zastępca komendanta wojewódzkiego MO ds. SB w Poznaniu;

Zenon DAROSZEWSKI (1983 - 16.04.1985), poprzednio w Poznaniu;

Feliks SOSIŃSKI (marzec 1986);

Mieczysław KYZIOŁ (wrzesień 1986);

Zbigniew TWERD (1.05.1986 - 10.03.1990), do Departamentu II wrócił z Departamentu I, jednocześnie ostatni kierownik Grupy Operacyjnej „Wisła” (21.06.1986 – 20.03.1990);

Ireneusz GARDOCKI (10.03.1989 - 16.06.1989), poprzednio z-ca dyrektora- Biura „W" MSW;

Henryk LEWANDOWSKI (22.05.1989 - 20.03.1990), powtórnie, poprzednio Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie.

Jarosław GOWIN ur. w 1944 ( marzec - 30 lipca 1990), pełniący obowiązki, w MSW od 1968;

gen. bryg. Andrzej KAPKOWSKI ur. w 1944 (marzec - 30 lipca 1990), pełniący obowiązki, w MSW od 1967, szef UOP (28.02.1996 - 7.11.1997), następnie członek rady fundatorów Instytutu Problemów Bezpieczeństwa-Fundacji Naukowej (ob. Instytut Problemów Strategicznych), doradca w Kancelarii Prezydenta RP oraz doradca premiera Millera ds. bezpieczeństwa i służb specjalnych.

WYDZIAŁ I - USA

Naczelnik:

Henryk PACHÓWKA (1.05.1971 . 14.02.1973);
Marian ORŁOWSKI (1.07.1973 - 7.05.1976);
Bogusław JĘDRZEJCZYK (1-06.1976 - );

Z-ca Naczelnika:

Bogusław SZCZEPANIAK (1.07.1973 – 31.03.1976), poprzednio z-ca naczelnika Wydz. IV (1969-1973);
Zbigniew TWERD (1.04.1976 – maj 1982), poprzednio z-ca naczelnika Wydz. IV Departamentu II;
Marian PISZCZ (20.08.1977 - );

WYDZIAŁ II – Wielka Brytania, Kanada i Australia

Naczelnik:

Kazimierz PJANKA (15.11.1971 – 31.05.1975);
Władysław PREKURAT (1.07.1975 - );

Z-ca Naczelnika:

Władysław PREKURAT (1.10.1974 – 30.06.1975);
Janusz RUDNICKI (15.09.1976 - );
Sławomir NOWAK (1.03.1978);
płk. Czesław BŁAŻEJEWSKI ( - 1974), poprzednio oficer operacyjnym w tym wydziale, oficer techniki w Biurze „W” (1957-1960), ur. 1931;

WYDZIAŁ III - RFN

Naczelnik:

Zenon DRYNDA (1.11.1970 – 31.05.1975);
Bogusław SZCZEPANIAK (1.04.1976), poprzednio z-ca naczelnika Wydz. I;

Z-ca Naczelnika:

Marian NABIAŁEK (1.06.1973 – 31.07.1976); Emil PODPORA (1.01.1976 ); Wojciech DOBROWOLSKI (1.09.1977 -); Zbigniew STANISZEWSKI (1.03.1978 - );

WYDZIAŁ IV – Francja, Włochy, Dania, Belgia,, Norwegia, Holandia Grecja, Turcja, Portugalia, Luksemburg, Izrael

Naczelnik:

Zdzisław SAREWICZ ur. 4.06.1930 (1.08.1972 – 14.07.1974), poprzednio naczelnik Wydz. IX Departamentu II, pracował w kontrwywiadzie, w SB od 1.09.1956;
Zenon DAROSZEWSKI (1.10.1974 - luty 1981), poprzednio naczelnik Wydz. VIII Departamentu II;

Z-ca Naczelnika:

Zbigniew TWERD (15.09.1975 – 31.03.1976); Marian STRZELECKI (1.02.1977 -); Ludwik MAZUR (15.12.1977 .); Andrzej TOMCZYK (1.03.1978);

WYDZIAŁ V – pracownicy europejskich państw neutralnych oraz państw Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Środkowej akredytowanych w Polsce, zabezpieczenie kontrwywiadowcze placówek dyplomatycznych państw socjalistycznych

Naczelnik:

Konrad TORUŃ (1.06.1972 – 27.02.1974), poprzednio zastępca;
Czesław BŁAŻEJEWSKI (1.04.1974 – 31.05.1975), poprzednio zastępca naczelnika Wydziału II;
Zbigniew POCHEĆ (1.06.1975 – marzec 1982), poprzednio z-ca naczelnika Wydz. VII Departamentu II;

Z-ca Naczelnika:

Adam GARBACZEWSKI (1.06.1972 – 1.08.1975 i 31.08.1977 - );

Marian PISZCZ (15.06.1977 - 19.08.1977);

Michał JANKOWSKI (20.08.1977 -);

WYDZIAŁ VI – ochrona kontrwywiadowcza transportu międzynarodowego, inwigilacja krótkofalowców, ochrona obiektów Armii Sowieckiej i wybranych obiektów Ludowego Wojska Polskiego, kontrola Polaków pracujących w agendach międzynarodowych krajów socjalistycznych

Naczelnik: Zbigniew MUSZYŃSKI p.o. (15.11.1971 -);

Z-ca Naczelnika: Henryk FITALI (1.05.1971 – 15.02.1976); Ireneusz GARDOCKI ur. 16.03.1938 (15.09 – 31.12.1976); Jan HILDEBRANDT (1.01.1977);

WYDZIAŁ VII – korespondenci prasy zachodniej, zachodni przedstawiciele handlowi, obozy dla uchodźców, uciekinierzy i ich powroty do kraju

Naczelnik:

Antoni WOJCZAK (1.08.1972 – 19.04.1974);
Bogusław JĘDRZEJCZYK (1.08.1974 – 31.05.1976);
Stefan JEDYNAK (1.07.1976 -):

Z-ca Naczelnika:

Zbigniew POCHEĆ ur. 17.05.1931 (1.10.1974 – 31.05.1975);
Stefan JEDYNAK (1.07.1975 – 30.06.1976);
Tadeusz GAWĘDA (15.10 – 31.11.1976);
Ireneusz GARDOCKI (1.01.1977 - ), poprzednio z-ca naczelnika Wydz. VI Departamentu II;

WYDZIAŁ VIII – analiza zachodnich służb, zdobytej dokumentacji tych służb

Naczelnik:

Zenon DAROSZEWSKI ur. 30.04.1935 (15.11.1973 – 30.09.1974) w MBP od 1 sierpnia 1953;
Andrzej SROKA (1.10.1974 – 30.11.1977);
Henryk LEWANDOWSKI (1.01.1978 -), poprzednio zastępca naczelnika;

Z-ca Naczelnika:

Andrzej SROKA ur. 12.09.1937 (15.07.1973 - 30.09.1974), w MSW od 15 października 1957;
Marian STRZELECKI (1.10.1974 – 31.01.1977);
Henryk LEWANDOWSKI ur. 22.01.1936 (1.02 – 31.12.1977), w MSW od 1 sierpnia 1962;
Ryszard PAKUŁA (15.12.1977 -);

WYDZIAŁ IX – (1952-1972 i 1977-1990) zabezpieczenie techniczno-operacyjne dla wydziałów Departamentu II, PP, PT, PTT, PTG, rkp (podsłuchy)

Naczelnik:

Zdzisław SAREWICZ (15.11.1971 -31.07.1972);
Janusz Marian SEREDA (15.12.1977 – 1983?);

Z-ca Naczelnika: Jerzy TELINGA (15.06 – 4-08.1977); Janusz Marian SEREDA nr. 20.11.1943 (15.06 – 14.12.1977), w MSW od 14.11.1968; Leszek SKUPIŃSKI (1.03.1978 -);

WYDZIAŁ X
(do 1977 Wydział Ogólny) – sprawy kadrowe, ewidencja korespondencji, fundusz operacyjny, współpraca z prezydenturami ZSRS, Czechosłowacji, Węgier, Bułgarii i od 1980 r. NRD (Grupa Operacyjna „Warschau”)

Naczelnik:

Zygmunt WASILEWSKI (15.06.1977 – 31.05.1978), poprzednio p. o. (1.08.1972);
Henryk KUREK (15.06.1978);

Z-ca Naczelnika: Edmund LASOCKI (1.09.1975 - );


WYDZIAŁ XI (od 16 lutego 1981 r.) - transport

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XII (od 16 lutego 1981 r.) - łączność

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XIII (od 16 lutego 1981 r.) – ośrodki polskiego radia i tv

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XIV (od 16 lutego 1981 r. do 17 marca 1988) – agencje prasowe, czasopisma, dzienniki, media

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XV (od lutego 1981 r. do 17 marca 1988) – prasa zagraniczna, Agencja Interpress (poprzednio sekcja zabezpieczenia operacyjnego dziennikarzy krajów kapitalistycznych Wydziału VII)

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XVI (od lutego 1981 r. do 17 marca 1988) – poligrafia

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

WYDZIAŁ XIV (od 30 maja 1989r. na bazie Biura „W”)

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

Wydział XV (od Wydział XIV (od 30 maja 1989r. na bazie Biura „W”)

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

Wydział XVI (od 30 maja 1989r. na bazie Biura „W”)

Naczelnik:

Z-ca Naczelnika:

Nie wiemy z którego wydziału: Sławomir MIASTOWSKI, oficer kontrwywiadu, przez „S” Poltelu dostał się do MRK”S”, który rozpracował, miał w ramach organizacji zajmować się organizacją oddziałów samoobrony, do MRK”S” wprowadził agenta Tadeusza KOTARSKIEGO, ps. Marian, późnij w wydawnictwie RYTM, założonym przez Teofila Klincewicza, miał pracować przy przerzutach, Kotarski uwiódł Lidię Stobbe z Róży Luksemburg, a Miastowski jej siostrę Elżbietę, kierowniczkę Biura MRK”S”

GRUPA OPERACYJNA NR 1 na Węgrzech (do 29 marca 1990)

GRUPA OPERACYJNA NR 2 - ”Wisła” w Moskwie ds. łączności z KGB (do 29 marca 1990);

Kierownik: Romuald MICHNIEWICZ ur. 7.07.1929 (1.09.1971 - 15.04.1978), jednocześnie zastępca dyrektora Departamentu II (01.09.1974 - 15.04.1978), w MBP od 11 lipca 1949;

płk. Andrzej SROKA (1984-1989), poprzednio z-ca naczelnika II Departamentu;

Gen. bryg. Zdzisław SAREWICZ, przedstawiciel Urzędu Ochrony Państwa w Moskwie (1990 – 1996);

Personel:

Adam MALIK (wrzesień 1970 – czerwiec 1982);

Zbigniew TWERD (21.06.1986 – 20.03.1990), jednocześnie z-ca dyrektora

Departamentu II (1.05.1986 – 10.03.1990), do Departamentu II wrócił z Departamentu I;

Inspektorzy: Karol PAWŁOWICZ ur. 3.09.1924, starszy inspektor (14.11.1974 - 31.05.1978); Kazimierz PASKUDZKI inspektor (1.01.1984 - 1988), poprzednio z-ca Dyrektora Biura Śledczego; Kazimierz PACIOREK członek Grupy (1.10.1976 - 1.04.1980), poprzednio z-ca dyrektora Biura „B", następnie zastępca dyrektora Biura Historycznego MSW (1.04.1980 - 20.06.1981); Bogusław SZCZEPANIAK (1987 - 1990), poprzednio z-ca dyrektora Biura „W" MSW. Następnie do 1990 w składzie Grupy Operacyjnej „Wisła" w Moskwie.

GRUPA OPERACYJNA NR 3 w Leningradzie (przy konsulacie) (do 29 marca 1990)

płk. Czesław BŁAŻEJEWSKI (1988-1990), poprzednio I. zastępca szefa WUSW ds. Sb we Wrocławiu, oficjalnie konsul PRL w Leningradzie;

GRUPA OPERACYJNA NR 4 w Rumunii do 29 marca 1990)

GRUPA OPERACYJNA NR 5 w Pradze do 29 marca 1990)

GRUPA OPERACYJNA NR 6 w Bułgarii (do 29 marca 1990)

PODGRUPA „KARPATY” w Berlinie w ramach grupy podlegającej Departamentowi I

‹ CENTRALA (1) w górę CENTRALA (3) - III DEPARTAMENT MSW

źródło informacji:
http://www.abcnet.com.pl/node/2214 - str 1

http://www.abcnet.com.pl/node/2215 - str2


Komentarz:

Panie Grzegorzu ,
przy całym szacunku dla Pana, a także dla poglądów
Stanisława Michalkiewicza , staram się nie pozostawać
w tyle z analizą polityczną światowej i polskiej
sceny politycznej. Od młodych lat wiem, że wiedza
to potęga, to klucz bogactwa własnej świadomości,
to gwarancja własnej wolności.
A jeśli poprzez wiedzę pogłębiamy swoją
świadomość i zarazem swoją wolność , kto
może nas wykiwać w dokonaniu przez nas
wyboru co jest dobre, a co złe. Rolling Eyes
Ludźmi zmanipulowanymi z łatwością
się rządzi. Rolling Eyes
To czego boją się rządy , każde rządy wyłonione
w wyniku układu, to wolnego człowieka,
który może powiedzieć nie. Jest niezależny,
którego nie można kupić. Zapewniam
są tacy, których nie można kupić.
A tych, których kupiono , rządzą dzisiaj Polską. Rolling Eyes

Poza tym Andrzej Olechowski ma przecież
dług do spłacenia wobec swoich mocodawców,
którzy załatwili mu pracę w Genewie, to się
nazywa prawdziwa Solidarność.
Wymienieni przeze mnie ludzie aparatu bezpieczeństwa
CENTRALI ( jw.) mają rodziny, znajomych ,
a zresztą sami musza z kogoś i czegoś żyć. To tylko
wierzchołek góry lodowej ... takich "fachowców"
jest wielu ... Laughing
Działania polityczne ludzi i samego Andrzeja Olechowskiego
nie biorą się ot tak,
sobie same z siebie.Wystarczy
przeanalizować sytuację skąd arcymistrz
Andrzej Olechowski przyszedł itd ...
Przyszły ( nie daj Boże) prezydent RP Andrzej Olechowski
ma program jak się patrzy... biurokraci UE ,
i krajowi muszą mieć zaplecze polityczne,
aby realizować się politycznie przez następne
trzydzieści lat.
A wśród opozycji, zamiast wzajemności ,
przyjaźni, solidarności , można co najwyżej
dostać nóż w plecy od, kolegi lub koleżanki,
którzy realizują anty-Solidarnościowy
program Ubecji. Myślę,że wie Pan
o czym mówię. To wszystko w tym temacie z mojej strony.
Każdy niechaj wyciąga wnioski i myśli samodzielnie. Rolling Eyes

Pozdrawiam. Rolling Eyes


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Pon Sty 11, 2010 9:08 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 6:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powyzszy material pozwala na zrozumienie "co jest grane" w Polsce od 20 lat.
Do tego trzeba jeszcze dodac, ze Olechowski byl pierwszym politykiem z PRL-bis, ktory bral udzial w spotkaniach elitarnej miedzynarodowej grupy Bilderberg, lansującej idee rządu swiatowego. Potem dolączylo do tego gremium paru dalszych oficjeli PRL-bis, w tym inni agenci (byli agenci?) wywiadu PRL Belka i Kwasniewski. Ktos gdzies spekulowal, ze w takim razie Olechowski to moze byc agent "odwrocony". Odwrocony czy nieodwrocony - jeden czort. W kazdej chwili moze sie odwrocic z powrotem. Sam o sobie mowi, ze jest "politykiem do wynajecia", czyli ma sie rozumiec, ze agentem do wynajecia - prostytutką gotową wyslugiwac sie kazdemu obcemu panu jesli dobrze zaplaci. W przypadku takiego osobnika na stanowisku PREZYDENTA POLSKI nikt nigdy nie bedzie mogl byc pewny komu wlasciwie w danej chwili sluzy.
I tu nasuwa sie zasadnicze dla Kraju pytanie: Czy nie dosyc jeszcze bylo agentow, bylych lub czynnych, na tym najwyzszym stanowisku panstwowym? Jak moze ktokolwiek mowić, ze od roku 1989 Polska jest niepodlegla, jezeli ustawodawstwo pozwala nadal, by komunistyczny szpieg - "polityk do wynajecia" - ubiegal sie o godność prezydenta? Dzisiaj nie do pomyslenia na przyklad w takich Czechach czy nawet w bylej sowieckiej republice - Estonii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 7:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- (...) A więc sądzicie, że tylko pieniądze są pobudką
cierpień i hazardu, oszust i zuchwalstwa na tym świecie.
Ileż to pieniędzy zarobił diabeł na tym,że nabrał Ewę ?


- Herman Melville



Gdyby Bóg trzymał w prawej dłoni całą prawdę, w
lewej zaś usilnie dążenie do prawdy (...) i rzekłby : "wybieraj ! ",
skłoniłbym się pokornie przed jego lewą dłonią i odparłbym:
"Ojcze, wybieram dążenie do prawdy. Czysta prawda jest tylko dla Ciebie
".

Gotthold Lessing


Kiedy dyplomata mówi "tak" ,
ma na myśli "może" ;
kiedy mówi "może" ,
ma na myśli "nie" ,
a kiedy on mówi "nie" ,
to, to nie jest dyplomata.


Kiedy dama mówi "nie" ,
ma na myśli "może" ;
kiedy mówi "może" ,
ma na myśli "tak" ;
a kiedy ona mówi "tak" ,
to, to nie jest dama.


Voltaire


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Pon Sty 11, 2010 9:09 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 8:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja myśli Pana Stanisława Michalkiewicza nie traktuję jako Prawdy Objawionej, ale to akurat SM już dawno zauważył i wskazuje pewną specjalną pozycję Andrzeja Olechowskiego na firmamencie wybitności Układu. I z czasem widać, że te hipotezy stają się trudne do obalenia. Oczywiście jeszcze mam pewne opory aby tej chwili uwierzyć w wielki sukces 'nowej' partii z rzeczoną gwiazdą i takimi tuzami postępu jak Piskorski czy Widacki. Ale trzeba też docenić profesjonalizm inżynierów dusz z tamtej strony. Z wdeptywanego przez siebie w ziemię Wałęsy, z którego najpierw zrobili głupka, teraz wykreowali 'mędrca Europy'.
A do tej myśli Voltaire'a, ja znam jeszcze jeden element (klasyka lubi triady):
Jeśli generał mówi tak - to tak!
Jeśli generał mówi nie - to nie!
Jeśli generał mówi być może - to nie jest generał.

I tak jak ja znam tę myśl, to najpierw jest o dyplomacie, potem o generale, a na końcu o panience (damie). Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum