" /> Dyskusje ogólne :: A pomniki wdzięczności za komunizm stoją
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

A pomniki wdzięczności za komunizm stoją

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Paź 27, 2009 7:23 am    Temat postu: A pomniki wdzięczności za komunizm stoją Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20091027&typ=po&id=po12.txt

NASZ DZIENNIK Wtorek, 27 października 2009, Nr 252 (3573)

"Umowa z Rosją w sprawie pomników postawionych w hołdzie Armii Czerwonej w czasach PRL wymaga renegocjacji

A pomniki wdzięczności za komunizm stoją


Sławiący Armię Czerwoną pomnik Braterstwa Broni miał być zdemontowany już kilkanaście lat temu, ale wciąż stoi na warszawskiej Pradze. Władze stolicy upierają się, że wysłały odpowiedni wniosek w tej sprawie do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady, twierdzi jednak, że pismo, które dostał z ratusza, nie jest wnioskiem o likwidację pomnika, bo nie spełnia formalnych wymogów. Komunistyczny pomnik będzie więc stał dalej. Jak długo?

Sprawa dotyczy nie tylko praskiego pomnika. Podobne monumenty wyrażające wdzięczność Armii Czerwonej za "wyzwolenie" naszego kraju w dalszym ciągu stoją w niektórych miastach i mają się dobrze. Historycy i kombatanci przekonują, że takie obiekty powinny już dawno zniknąć. Gloryfikowanie sowieckich wojsk, które na bagnetach przyniosły nam komunizm, zastępując jedną okupację drugą, to absurd, który niestety został uprawomocniony przez umowę z Federacją Rosyjską podpisaną za czasów prezydentury Lecha Wałęsy. Teraz należałoby doprowadzić do renegocjacji porozumień z Rosjanami. To jednak chyba mało realne, bo Kreml prowadzi propagandę historyczną, która gloryfikuje czasy ZSRS i Armię Czerwoną.
Jednym z takich najbardziej znanych monumentów jest warszawski pomnik Braterstwa Broni, zwany potocznie pomnikiem "czterech śpiących". Na cokole pomnika poświęconego sowieckim żołnierzom znalazł się napis: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945". Próbowano go rozebrać już kilkanaście lat temu, ale bezskutecznie. Co pewien czas pojawia się projekt przeniesienia obiektu na cmentarz żołnierzy sowieckich, ale żadna decyzja dotąd nie zapadła.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, część pomników poświęcona armii sowieckiej nie może być usunięta bez zgody strony rosyjskiej. Taki jest bowiem zapis dwustronnego porozumienia zawartego przez nasze władze z Rosją w 1994 roku. Jak ustaliliśmy, aby rozpocząć rozmowy z Rosjanami w tym zakresie, wymagane jest złożenie wniosku przez władze samorządowe do ROPWiM. Okazuje się jednak, że sytuacja w odniesieniu do pomnika "czterech śpiących" przypomina "odbijanie piłeczki". Minister Przewoźnik informuje, że nie otrzymał wniosku w tej sprawie, a władze Warszawy przekonują natomiast, że go wysłały. - Pragnę poinformować, że 2 lipca 2009 r. zgodnie z kompetencjami art. 1 Ustawy z dnia 21 stycznia 1999 r. o ROPWiM został złożony wniosek do ROPWiM przez prezydenta m.st. Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, zadeklarowała wolę współpracy, jeśli Rada wyrazi wolę działania w tej sprawie i przeprowadzi uzgodnienia zewnętrzne - twierdzi Marcin Ochmański, zastępca rzecznika Urzędu m.st. Warszawy.
Z kolei Przewoźnik informuje, że wspomniane pismo z 2 lipca nie jest żadnym wnioskiem, gdyż nie spełnia kryteriów formalnych. - Wniosek formalny powinien zawierać całą dokumentację obecnego stanu, wyglądu oraz uzasadnienie tego, co zamierza się zrobić z pomnikiem - oznajmia sekretarz ROPWiM.
W przeciwieństwie do Warszawy Lublin już dawno uporał się z pamiątkami po "wyzwolicielach". - To jakieś nieporozumienie - oznajmia Czesław Wójtowicz, wiceprezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego z Lublina, który nie kryje zdziwienia, że pomniki wdzięczności Armii Czerwonej jeszcze stoją w polskich miastach. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że tego typu "pamiątki" powinny być usuwane. - Zawsze byliśmy przeciwko takim pomnikom i popieraliśmy akcje mające na celu ich usunięcie. Opieka nad cmentarzami to inna sprawa, ale jeżeli mówimy o pomnikach wzniesionych w takiej lub innej formie, to należało je już dawno usunąć - oznajmia. Wójtowicz przypomina, że w Lublinie usunięto w końcu lat 90. pomnik wdzięczności armii sowieckiej, który stał na placu Litewskim. - Odbyło się to na skutek działań władz samorządowych. Obecnie w miejscu tym stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego - dodaje Wójtowicz.
Stanisław Pięta, poseł PiS, jest zawiedziony opieszałością władz samorządowych w kwestii usuwania monumentów gloryfikujących bohaterskich wyzwolicieli Armii Czerwonej. - To są bez wątpienia komunistyczne peerelowskie kłamstwa. Armia Czerwona nie przyniosła nam wolności, ale cierpienie, krew, łzy, nowe zniewolenie. Istnienie tego rodzaju pomników dzisiaj, dwadzieścia lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kompromituje lokalne elity samorządowe - zaznacza Pięta. Według niego, nie możemy się godzić na funkcjonowanie kłamstwa na polskich ulicach. - Moim zdaniem, należy przystąpić do renegocjacji tej umowy z Rosją, a jeżeli to nie przyniesie oczekiwanych skutków, umowa powinna zostać wypowiedziana - podkreśla poseł.
Już dzisiaj wiadomo, że zaproponowanie Rosji renegocjacji tej umowy lub jej wypowiedzenie i demontowanie pomników bez pytania Rosjan o zgodę, wywoła ostrą reakcję Moskwy. Administracja prezydenta Dmitrija Miedwiediewa i rząd premiera Władimira Putina prowadzą politykę historyczną, której jednym z celów jest gloryfikowanie dokonań Związku Sowieckiego. Dlatego Moskwa odrzuca wszelkie oskarżenia, jakoby Armia Czerwona przyniosła Polsce i innym krajom naszej części Europy komunizm i nowe zniewolenie. Według oficjalnej rosyjskiej wykładni historii sowieccy żołnierze nieśli Europie wyzwolenie spod okupacji niemieckiej i jakiekolwiek podważanie tej wersji jest traktowane jako działanie wrogie wobec Rosji. Moskwa gotowa jest nawet ścigać karnie osoby, które "fałszowałyby historię". W razie potrzeby uruchamiana jest także szeroka akcja propagandowa, tak jak miało to miejsce niedawno wobec Estonii, gdy zdecydowano o przeniesieniu "pomnika wdzięczności" Armii Czerwonej z centrum Tallina na cmentarz rosyjski. Polska musiałaby być przygotowana na podobny konflikt. Czy jednak nasze władze są gotowe do konfrontacji z Moskwą, skoro obecny rząd stara się raczej wygaszać wszelkie spory z Rosją w celu uspokojenia wzajemnych relacji?
Jacek Dytkowski "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 28 Maj 2020
Posty: 123

PostWysłany: Czw Maj 28, 2020 7:18 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Paź 27, 2009 7:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20091027&typ=po&id=po13.txt

NASZ DZIENNIK Wtorek, 27 października 2009, Nr 252 (3573)

"Nie pytać Rosjan o zgodę

Z dr. Józefem Szaniawskim, historykiem, wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, rozmawia Jacek Dytkowski


Polska nie może demontować bez zgody Rosjan pomników wdzięczności Armii Radzieckiej, które znajdują się na wykazie obustronnego porozumienia zawartego w 1994 roku...
- Polska nie powinna negocjować z Rosją czegokolwiek na temat pomników, które przedstawiają armię sowiecką. Tego typu negocjacje są bowiem naruszeniem polskiej suwerenności. Nie należymy już do imperium sowieckiego, nie jesteśmy w Układzie Warszawskim i o tym, co na naszym terytorium może się znajdować, Polacy powinni decydować suwerennie. Te pomniki powinny być usunięte w całości, bo postawiono je na chwałę okupacyjnej armii sowieckiej. Po 1945 r. Polska spod jednej okupacji niemieckiej dostała się pod nową - sowiecką. Na czele tej okupacji stał jeden z najgorszych zbrodniarzy w dziejach świata, czyli Józef Stalin. Są to pomniki tych samych żołnierzy, którzy mordowali polskich oficerów w Katyniu.

Jednak obowiązuje nas umowa międzynarodowa...
- Ta umowa, którą zawarł Andrzej Olechowski, ówczesny minister spraw zagranicznych, narusza prawo od samego początku. Nie jest przypadkiem, że podpisał ją akurat na polecenie prezydenta Lecha Wałęsy w okresie rządów koalicji SLD - PSL. To pokazuje, jak głęboko docierała agentura sowiecka w Polsce i jak daleko sięga ona nadal. Jeśli chodzi o te pomniki - wyrażają one sowiecki militaryzm i wcale nie czczą poległych żołnierzy. Tylko tak, jak osławiony pomnik "czterech śpiących", gloryfikują okupanta i armię państwa, które nazywało się "Imperium zła". Trzeba pamiętać, że ci sami żołnierze z czerwonymi gwiazdami na czapkach i hełmach pędzili na Syberię, mordowali tysiące polskich patriotów, żołnierzy Armii Krajowej i byli symbolem podboju Europy - nie tylko Polski. Dziwne, że nie ma w Warszawie pomników Ronalda Reagana, Tadeusza Kościuszki, Kazimierza Pułaskiego, a są poświęcone sowieckiemu okupantowi. To dla nas sytuacja nie do przyjęcia.

Dziękuję za rozmowę. "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Paź 27, 2009 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To może nie demontujmy (skoro nam demokracja zakazuje demontowania), a wzbogacajmy uzupełniającymi informacjami o tym, jak się mają do prawdy i co w rzeczywistości upamiętniają. Organizujmy przy nich wystawy uliczne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 755
Skąd: Tczew

PostWysłany: Pon Lis 18, 2013 10:34 am    Temat postu: Wiecznaja sława "oswoboditielam"... Odpowiedz z cytatem


pomnik w Ossowie ― czerwonoarmistów poległych w wojnie polsko-bolszewickiej

Вечная слава "освободителям"...

Braniewo, rocznica zakończenia II wojny światowej
modlitwa i składanie wieńców (8 V 2011 r.):
http://www.youtube.com/watch?v=XT9LY_heXH8

Wizyta gubernatora obwodu kaliningradzkiego
Nikołaja Cukanowa (Braniewo 28 IV 2013 r.):
http://www.youtube.com/watch?v=pMc1VLuHs90

Konferencja prasowa posła Jerzego Szmita (PiS)
w sprawie uroczystości na cmentarzu żołnierzy
Armii Czerwonej w Braniewie w dniu 27 IV 2013 r.
(Olsztyn, Plac Dunikowskiego 6 V 2013 r.;
pos. Szmidt stoi na czele pomnika krasnoarmiejców,
zwanego potocznie przez ludność "szubienicami"):
http://www.youtube.com/watch?v=xD7N24h3ckc

W Pieniężnie nadal pomnik generała Iwana Czerniachowskiego
http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/w-pienieznie-nadal-pomnik-generala-iwana-czerniachowskiegoOlsztyn: radziecki cmentarz wojenny na Szarych Szeregów
http://mojemazury.pl/105535,Olsztyn-radziecki-cmentarz-wojenny-na-Szarych-Szeregow.html#axzz2nSjJcXW6

Jaka jest prawdziwa historia francuskich lotników
http://olsztyn.wm.pl/91655,Jaka-jest-prawdziwa-historia-francuskich-lotnikow.html#axzz2nSl7Tnn7

Pułk Lotnictwa Myśliwskiego Normandia-Niemen
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_Lotnictwa_My%C5%9Bliwskiego_Normandia-Niemen

dyskusja internautów o tym cmentarzu
http://forum.gazeta.pl/forum/w,64,135311298,135357089,Re_cmentarz_wojskowy_przy_ul_szarych_szeregow.html

Żołnierze francuscy bez swojej wiedzy zostali użyci do walki z AK.74. rocznica wybuchu II wojny światowej w Olsztynie ―
nie ma AK-owców, są za to kombatanci "jedynie słusznej"
strony; uroczystość zaczyna się od "Marszu I Korpusu",
przy prezydencie miasta Grzymowiczu stoi poseł Iwiński:
http://www.youtube.com/watch?v=oozbiqKhYMQ


o tow. Iwińskim i "sprawiedliwych sądach"
http://wpolityce.pl/wydarzenia/69215-grzywna-za-happening-przed-biurem-tadeusza-iwinskiego-przypomnienie-pzpr-owskich-korzeni-posla-okazalo-sie-wykroczeniem-przeciw-porzadkowi
Da capo al fine, как говорят современные римляне?


Ostatnio zmieniony przez Esse Quam Videri dnia Sob Gru 21, 2013 8:58 am, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 755
Skąd: Tczew

PostWysłany: Pon Lis 25, 2013 10:28 am    Temat postu: Zamiast "Inki" - konfident obu okupantów Odpowiedz z cytatem

Zamiast "Inki" – konfident obu okupantów


Aleksander Wołkowycki
http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=wolkowycki

Bohater i kolaborant z Narewki. "I tak właśnie wygląda zrodzona przy >>okrągłym stole<< III Rzeczpospolita"
http://wpolityce.pl/artykuly/12444-bohater-i-kolaborant-z-narewki-i-tak-wlasnie-wyglada-zrodzona-przy-okraglym-stole-iii-rzeczpospolita

Aleksander Wołkowycki – agent NKWD i Gestapo patronem szkoły w Narewce – protest w Białymstoku
http://www.youtube.com/watch?v=K1p14ZHQkUQ

Zamiast "Inki" konfident NKWD
http://gpcodziennie.pl/25283-zamiast-inki-konfident-nkwd.html

W Narewce, miasteczku rodzinnym Danuty Siedzikówny "Inki", łączniczki oddziału mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", znajdują się: ulica, pomnik oraz szkoła imienia Aleksandra Wołkowyckiego – donosiciela, z którego winy Gestapo aresztowało matkę"Inki". Przez jego donosy w 1943 r. Gestapo aresztowało, a potem zamordowało m.in. matkę "Inki" Eugenię z Tymińskich Siedzik. Wołkowycki od 22 grudnia 1944 r. był członkiem PPR oraz sekretarzem koła PPR w Narewce, pracował jako nauczyciel w miejscowej szkole. Został zastrzelony 17 kwietnia 1945 r. w Narewce przez żołnierza z oddziału "Łupaszki" – w ten sposób wykonano wyrok wydany na niego przez miejscową komórkę AK i zatwierdzony przez Białostocki Okręg AK.

Jeśli tak dalej będzie, to może doczekamy tego, że tzw. "obrońcy ulicy Stołecznej" (w Warszawie) i im podobni (w innych miejscowościach Polski) przemianują ulice i szkoły im. "Księdza Popiełuszki" na "sierżanta Karosa"?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 28 Maj 2020
Posty: 123

PostWysłany: Czw Maj 28, 2020 7:18 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 755
Skąd: Tczew

PostWysłany: Pon Lut 24, 2014 3:42 pm    Temat postu: nie-sławny gienierał Czerniachowskij Odpowiedz z cytatem

nie-sławny gienierał Czerniachowskij


Linki obrazujące wciąż trwający w polskim Pieniężnie kult niesławnego czerwonoarmisty, generała Czerniachowskiego:


http://www.olsztyn24.com/news/18018-obchody-73-rocznicy-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-w-olsztynie.html?f=6365968

http://www.wm.uw.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3265:dzie-zwycistwa&catid=193&Itemid=314&lang=pl

http://wpolityce.pl/artykuly/74702-rosyjski-ambasador-probuje-juz-calkiem-jawnie-rzadzic-w-kraju-priwislanskim-jesli-to-jeszcze-polska-to-decyzje-polskich-wladz-wykonajmy

http://wpolityce.pl/galerie/74574-niemal-jak-u-siebie-rosjanie-swietuja-pod-pomnikiem-sowieckiego-generala-w-pienieznem-przy-okazji-groza-wojna-pomnikowa

http://wpolityce.pl/dzienniki/korespondencje-piotra-cywinskiego/74455-piotr-cywinski-dla-wpolityce-kurica-nie-ptica-w-percepcji-putina-polska-wciaz-znajduje-sie-w-strefie-wplywow-rosji

http://wpolityce.pl/wydarzenia/74452-rosjanie-zachowuja-sie-jak-u-siebie-najpierw-pomnik-sowieckiego-generala-w-pienieznie-samowolnie-odnowili-a-teraz-robia-sobie-przy-nim-defilade-ochrania-ich-policja

http://wpolityce.pl/artykuly/74429-nie-obrona-ale-zdrada-polskiej-racji-stanu-iwinski-nie-po-raz-pierwszy-dowiodl-ze-jest-jednym-z-najcenniejszych-ludzi-moskwy-w-polsce

http://www.portel.pl/artykul.php3?i=41854

http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/w-pienieznie-nadal-pomnik-generala-iwana-czerniachowskiego

http://regionalna.tvp.pl/13823617/pomnik-gen-czerniachowskiego-zniknie-z-pieniezna

http://ro.com.pl/w-pienieznie-glosowanie-w-sprawie-pomnika-gen-czerniachowskiego/01103942

http://pieniezno.wm.pl/188899,Delegacja-z-Rosji-jedzie-do-Pieniezna-Chodzi-o.html#axzz2tWKMdXq3

http://www.portalbraniewo.pl/index.php/component/k2/item/889-glos-z-sejmu-usuncie-pomnik-z-pieniezna

http://kurierwilenski.lt/2014/02/12/w-polsce-chca-zdemontowac-pomnik-pogromcy-wilenskiego-ak-czerniachowskiego/

http://www.bogatyelblag.pl/pieniezno-chce-demontazu-pomnika-generala-czerniachowskiego-kaliningrad-zapowiada-ze-moze-to-oziebic-stosunki-z-wojewodztwem-warminsko-mazurskim,27241.html

http://ro.com.pl/radni-chca-likwidacji-pomnika-gen-czerniachowskiego/01104122

http://fakty.interia.pl/polska/news-polacy-usuna-pomnik-czerniachowskiego-oburzenie-rosjan,nId,1101051

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/wladze-kaliningradu-zaniepokojone-losem-pomnika-gen-czerniachowskiego/3zxht

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/wizyta-rosjan-ws-planow-rozbiorki-pomnika-gen-czerniachowskiego/73yrh

http://polacywkaliningradzie.com/2014/02/12/kaliningrad-czerniachowski-pieniezno/

http://wpolityce.pl/wydarzenia/73401-brawo-dla-samorzadowcow-z-pieniezna-rosyjskie-niet-wobec-usuniecia-pomnika-radzieckiego-generala-nie-zrobilo-na-nich-wrazenia

http://niezalezna.pl/49065-rozebrac-pomnik-sowieckiego-kata-armii-krajowej-w-pienieznie

http://solidarni.waw.pl/Pieniezno/usuniemy_pomnik_kata_Pieniezno.html

http://www.portalbraniewo.pl/index.php/component/k2/item/889-glos-z-sejmu-usuncie-pomnik-z-pieniezna

http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/w-pienieznie-nadal-pomnik-generala-iwana-czerniachowskiego

http://ro.com.pl/spory-wokol-pomnika-generala-armii-czerwonej/0183838

http://niepoprawni.pl/blog/208/gon-z-pomnika-sowieckiego-gen-czernichowskiego

http://www.radiownet.pl/publikacje/list-otwarty-do-rady-miejskiej-w-pienieznie-dotyczacy-rozbiorki-pomnika-gen-czerniachowskiego

http://niezalezna.pl/51474-rosjanie-zaciekle-bronia-komunistycznego-kata-do-pieniezna-zjechal-sam-konsul

http://telewizjarepublika.pl/burmistrz-pieniezna-o-pikiecie-pod-ambasada-rp-w-moskwie-robia-wielkie-halo,3980.html#.UwEobM6E-SI

http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/region/3116-pomnik-kata-zolnierzy-ak-zniknie-z-pieniezna-najnowsze-slajd.html

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1041207,Rosjanie-chca-zablokowac-likwidacje-pomnika-sowieckiego-generala

http://wpolityce.pl/wydarzenia/74394-postkomunista-iwinski-w-moskiewskim-chorze-wscieklych-za-usuwanie-pomnikow-zbrodniarzy-sowieckich-pisze-list-protestacyjny

http://www.pogotowiedziennikarskie.pl/niezalezna-informacja-lokalna/artykuly/czy-ktos-w-warszawie-wie-co-sie-dzieje-w-pienieznie

http://wpolityce.pl/artykuly/74390-czy-ktos-w-warszawie-wie-co-sie-dzieje-w-pienieznie-kilka-dni-temu-przybyla-z-rosji-ekipa-i-bez-wymaganej-zgody-zaczela-remontowac-pomnik

http://www.solidarni.waw.pl/Pieniezno/usuniemy_pomnik_kata_Pieniezno.html

http://ro.com.pl/jest-szansa-ze-zniknie-pomnik-radzieckiego-generala/0192487

http://ro.com.pl/rosja-chce-przejac-pomnik-radzieckiego-generala/01106193

http://ro.com.pl/spory-wokol-pomnika-generala-armii-czerwonej/0183838

http://ro.com.pl/rosjanie-bronia-pomnika-radzieckiego-generala/01105129

http://ro.com.pl/ak-owcy-nie-chca-sowieckich-pomnikow/01106341

http://pieniezno.pl/pl/contents/content/40/1344

http://www.pch24.pl/-rosjanie-uczcili-przesladowce-ak-owcow--w-polsce-,21217,i.html

Tutaj curiosum:

http://wpolityce.pl/artykuly/74950-dlaczego-pomnik-sowieckiego-zbrodniarza-powinien-pozostac-nienaruszony-bo-jego-zburzenie-to-antysemityzm

A oto świeża inspiracja (o antysowieckiej wymowie) z Ukrainy:

http://wpolityce.pl/artykuly/74927-bierzmy-przyklad-z-ukrainy-usunmy-relikty-sowieckiego-panowania-na-naszym-krajem-pomniki-tablice-patronow-ulic-placow-i-mostow

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group