Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komorowski podpisze nowelizację ustawy o IPN
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Kwi 09, 2010 5:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,458936_Ustawa_o_IPN_przyjeta.html

"Ustawa o IPN przyjęta
Jarosław Stróżyk 09-04-2010, ostatnia aktualizacja 09-04-2010 02:19

Izba wyższa nie wprowadziła ani jednej poprawki do nowelizacji ustawy o Instytucie, autorstwa PO. Zmienia ona zasady wyboru władz IPN i poszerza dostęp do akt

(...)

Za przyjęciem bez poprawek ustawy głosowało wczoraj późnym wieczorem 46 senatorów, 36 było przeciw, a jeden się wstrzymał od głosu.

(...)"

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/15,458936_Ustawa_o_IPN_przyjeta.html


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Pią Kwi 09, 2010 10:19 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Kwi 09, 2010 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.senat.pl/k7/dok/sten/index.htm

Spis sprawozdań stenograficznych
posiedzeń Senatu RP VII kadencji


52. posiedzenie Senatu RP - 8 i 9 kwietnia 2010 r.
Stenogram z pierwszego dnia obrad w formacie PDF (wersja robocza)

1. Stanowisko Senatu w sprawie ustawy
o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej
– Komisji O Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi
Polskiemu oraz ustawy o ujawnianiu informacji
o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa
z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów


Str. 5-75


List otwarty w obronie Instytutu Pamięci Narodowej

28 marca br. na portalu „Rzeczpospolitej” powstał wpis „W sprawie listu w obronie IPN”, pod którym można złożyć swój głos poparcia dla inicjatywy grupy profesorów UAM w obronie Instytutu Pamięci Narodowej.

również

List otwarty w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – do podpisu
Posted on Marzec 22, 2010 by nfajw
MOŻLIWOŚĆ PODPISANIA LISTU !


Uważam, że bardzo dobrze się dzieje,
że intelektualiści i profesorowie występują w obronie Instytutu.


Anna Walentynowicz


Więcej:
http://lustronauki.wordpress.com/2010/03/22/protest-naukowcow-przeciwko-nowelizacji-ustawy-o-ipn/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Kwi 16, 2010 12:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100416&typ=tk&id=tk09.txt

NASZ DZIENNIK Piątek, 16 kwietnia 2010, Nr 89 (3715)

"Zdziczenie Platformy sięga zenitu


Pełniący obowiązki prezydent marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisze nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Platforma Obywatelska zastanawiała się, czy jednak lepszym wyjściem ze względu na odbiór społeczny nie byłoby skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Wahania trwały bardzo krótko. To nie pierwszy przykład nielicującego z powagą chwili i dobrym obyczajem pośpiechu, z jakim Komorowski podejmuje decyzje należące do kompetencji głowy państwa.

Nowa ustawa zmienia w zasadniczy sposób tryb wyboru prezesa IPN, który zastąpi zmarłego w sobotę w katastrofie prezydenckiego Tu-154 prof. Janusza Kurtykę. Teoretycznie kompetencje wskazania kandydata na prezesa ma Kolegium IPN, ale nowa ustawa tę instytucję likwiduje - jego miejsce zajmie szef Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do Rady będą zaś wybierać członkowie Zgromadzenia Elektorów (wyłonią je uniwersyteckie wydziały historii oraz Instytuty Historii i Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk). Kandydatów ma być 14, a pięciu z nich zwykłą większością głosów powoła do Rady IPN Sejm, dwóch zaś Senat. Dwie ostatnie osoby wybierze prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratorów.
Po środowym spotkaniu Komorowskiego z szefem Kolegium IPN prof. Andrzejem Chojnowskim pojawiły się informacje, że choć PO forsowała w parlamencie nową ustawę o Instytucie, to jednak jest możliwe skierowanie przez marszałka Sejmu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. - Takie informacje rzeczywiście do nas docierały, że skoro i tak fotel prezesa Instytutu jest opuszczony po śmierci Janusza Kurtyki, to można się obejść bez nowej ustawy - przyznaje wysoki rangą urzędnik IPN. Z jego informacji wynikało, że Platforma była gotowa obsadzić Instytut swoimi ludźmi za pomocą obecnej ustawy. To prawda, że kandydata na prezesa wskazywałoby Kolegium, ale ktoś musiałby się na taki konkurs zgłosić. I zapewne nikt bez poparcia koalicji PO - PSL nie startowałby do konkursu, bo i tak nie zostałby wybrany. Obecna ustawa określa, że do wyboru prezesa potrzeba 3/5 głosów w Sejmie, czyli 276 głosów, jeśli wszyscy posłowie byliby na sali. PO i PSL tylu nie mają, ale mogliby liczyć na pomoc SLD, bo te trzy ugrupowania razem uchwaliły nową ustawę o Instytucie. A wśród potencjalnych kandydatów na prezesa IPN wymienia się m.in. prof. Pawła Machcewicza i prof. Andrzeja Friszkego. Taki możliwy jeszcze do niedawna scenariusz potwierdza też jedna z osób zasiadających w Kolegium IPN.
Za wnioskiem Komorowskiego o zbadanie nowelizacji ustawy przez TK miały przemawiać względy PR-owskie: PO i Komorowski chcieli pokazać, iż szanują wolę tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był ustawie przeciwny i zapowiadał skierowanie jej do TK. Jednak ostateczna decyzja jest inna. Ustawa zostanie podpisana, skoro już teraz zapowiadana jest jej nowelizacja. Okazuje się bowiem, iż Sejm i Senat uchwaliły, że pierwsze posiedzenie Rady ma zwołać prezes IPN, a to stanowisko jest wolne po śmierci prof. Kurtyki. Nowego szefa zaś Kolegium nie zdąży już wybrać. I dlatego nowelizacja nowelizacji ustawy o IPN ma pomóc w rozwiązaniu pata w postaci wakatu na stanowisku szefa Instytutu. Marszałek Komorowski zapewnił, że w tej kwestii żadne decyzje "nie będą podejmowane w pośpiechu". Na razie obowiązki prezesa przejął dr Franciszek Gryciuk.

Żałoba minie...

Dlaczego kierownictwo PO, mimo wątpliwości, podjęło jednak decyzję, że ustawa o IPN zostanie podpisana? - Opcja weta była rzeczywiście rozważana, ale najwyraźniej niezbyt mocno, skoro marszałek bezzwłocznie podpisze ustawę - mówi "Naszemu Dziennikowi" jeden z posłów PO. Jego zdaniem, ta sprawa była na pewno konsultowana przez marszałka z premierem Donaldem Tuskiem. - Teraz jest żałoba i nikt nie ma siły do toczenia sporu o IPN, a po żałobie ludzie o tym zapomną - dodaje. Nasz rozmówca nie kryje, że jego zdaniem, najlepszym wyjściem byłoby jednak uszanowanie woli Lecha Kaczyńskiego i oddanie ustawy pod osąd Trybunału. - Ale PiS jest przybite sobotnią tragedią i nasi szefowie uznali, że długo jeszcze nie będzie miało siły na reakcję. A kiedy żałoba minie, to media będą zarzucone wieloma innymi wydarzeniami i sprawa IPN nie będzie na pewno wiodącym tematem dzienników - podkreśla poseł.
Nasz rozmówca jest też przekonany, że Bronisław Komorowski nie straci w oczach społeczeństwa za prowadzenie partyjnej polityki na stanowisku pełniącego obowiązki prezydenta. - Marszałek będzie kreowany na męża stanu, który przejął kierowanie państwem w tym bardzo trudnym okresie żałoby, że zdał celująco ten egzamin "w godzinie ciężkiej próby". Bardzo łatwo będzie zatem zbić argumenty, iż wiele decyzji podejmowano w pośpiechu, w interesie PO, i że mogło dochodzić do pewnych nadużyć władzy - tłumaczy. - I myślę, że ta pozytywna kampania ruszy już po niedzieli. Radzę dokładnie przeglądać gazety i tygodniki nam sprzyjające, a także oglądać stacje telewizyjne, bo ten wątek będzie bardzo widoczny - dodaje.
Warto pamiętać, że Bronisław Komorowski w pierwszych dniach urzędowania wykazał się wyjątkowym pośpiechem. Podpisał już kilka ustaw, które jako marszałek przesłał do Kancelarii Prezydenta, i zrobił to po cichu, a oficjalny komunikat w tej sprawie został wydany dwa dni po złożeniu podpisu. Jeszcze szybciej zapadały decyzje personalne: marszałek powołał nowych szefów prezydenckiej kancelarii i Biura Bezpieczeństwa Narodowego, choć mógł równie dobrze powierzyć te obowiązki dotychczasowym zastępcom Władysława Stasiaka i Aleksandra Szczygły. I tak pełniliby oni swoje funkcje przez kilka miesięcy, do czasu wyboru nowego prezydenta, co nastąpi najpóźniej 4 lipca. Tym bardziej zaskakuje decyzja Komorowskiego w sprawie ustawy o IPN, bo przecież Instytut i tak w ciągu co najmniej kilku miesięcy będzie kierowany przez osobę pełniącą obowiązki prezesa. Można przecież oczekiwać, że gdy już PiS otrząśnie się z żałoby, to i tak zaskarży nowelizację ustawy. I jeśli TK podzieli to stanowisko, wtedy powstaną duże problemy, bo jeżeli PO przeforsuje z naruszeniem prawa swojego człowieka na stanowisko prezesa, to każdą decyzję szefa IPN będzie można wtedy podważyć.
Krzysztof Losz "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Nie Sty 15, 2012 11:18 am    Temat postu: Nie tylko jeden jasnowidz w PO! Odpowiedz z cytatem

Nie tylko jeden jasnowidz w PO!

Esse Quam Videri napisał:
Czyżby pan Mężydło wtedy wiedział, że za kilka lat będzie posłem wybranym z listy PO i że wśród kolegów w tej partii takie głosowanie z końcówki 2005 roku może przynieść mu uznanie?


Czyżby poseł Bronisław Komorowski, głosując jako JEDYNY spośród posłów Platformy Obywatelskiej PRZECIWKO ustawie o likwidacji WSI, też mógł spodziewać się już wtedy (maj 2006 r.) uznania dla siebie indywidualnie ze strony tych, którym TAKI głos mógł się spodobać? Zapewne: Komorowski lepszy jasnowidz niż Mężydło, bo od razu (w 2001 r.) wiedział, że warto trafić tam (= do PO), dokąd Mężydło trafił dopiero w 6 lat później...

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum