Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komorowski podpisze nowelizację ustawy o IPN
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Mar 01, 2010 7:38 pm    Temat postu: Komorowski podpisze nowelizację ustawy o IPN Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,440688_PO_przyspiesza_ze_zmianami_w_IPN_.html

"PO przyspiesza ze zmianami w IPN
Dorota Kołakowska 28-02-2010, ostatnia aktualizacja 01-03-2010 03:45

Na następnym posiedzeniu posłowie mają uchwalić nowelizację ustawy o Instytucie. Platforma chce, by prezes był wybierany na nowych zasadach - ustaliła "Rz"

(...)"

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/15,440688_PO_przyspiesza_ze_zmianami_w_IPN_.html


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Pią Kwi 16, 2010 5:48 am, w całości zmieniany 8 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Pon Mar 01, 2010 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PO przyspiesza ze zmianami w IPN

Na następnym posiedzeniu posłowie mają uchwalić nowelizację ustawy o Instytucie. Platforma chce, by prezes był wybierany na nowych zasadach - ustaliła "Rz"


Nad projektem pracuje sejmowa podkomisja. – Kolejne posiedzenie mamy zaplanowane na wtorek. Myślę, że będzie to ostatnie posiedzenie i będziemy mogli sprawozdanie z prac przekazać Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, aby je rozpatrzyła – mówi "Rz" poseł Wojciech Wilk (PO). Arkadiusz Rybicki (PO) liczy, że Komisja Sprawiedliwości zakończy prace nad sprawozdaniem podczas jednego lub dwóch posiedzeń.

– Prace nad nowelizacją nabrały tempa, chcemy zdążyć ze zmianą przepisów do maja – mówi "Rz" polityk z władz PO. Platforma się spieszy, bo chce, aby nowy prezes IPN był już wybierany według nowych zasad.

W tym roku upływa kadencja Janusza Kurtyki. Nowego szefa Instytutu wybiera Sejm, ale spośród kandydatów wskazanych przez Kolegium IPN, które może uruchomić procedurę już w czerwcu.

Tymczasem projekt Platformy zakłada likwidację Kolegium i zastąpienie go radą, w której zasiadałyby osoby wskazane przez środowiska uniwersyteckie. Jeśli Sejm zdąży, to nie kolegium, lecz nowa rada wskazałaby kandydatów na prezesa.

Rybicki zapewnia: – Nie forsujemy sztucznego tempa, podczas prac dyskutujemy nad poprawkami. Wnioskodawcom zależy, by na następnym posiedzeniu Sejmu projekt został uchwalony.

Politycy PO nie kryją jednak, że nie chcieliby Kurtyki na kolejną kadencję w IPN. Podczas debaty nad projektem Rybicki ostro krytykował wybór obecnego prezesa. Stwierdził, że PO żałuje, iż poparła jego kandydaturę, kierując się opinią Jana Rokity, którego Kurtyka był kolegą.

Opozycji nie podoba się tryb pracy nad projektem. – Posiedzenia się zwołuje, gdy nie ma posłów PiS lub Andrzeja Czumy z PO, bo on nie zawsze ma takie zdanie jak PO – oburza się Zbigniew Girzyński z PiS.

Poza zmianą zasad wyłaniania prezesa IPN nowelizacja zakłada, że każdy obywatel dostawałby swoją teczkę bez anonimizacji (dziś nazwiska agentów są zamazywane, można je poznać po złożeniu osobnego wniosku). Rozważana jest też możliwość zastrzegania akt przez osoby, których one dotyczą, na maksymalnie 50 lat.

Źródło:http://www.rp.pl/artykul/15,440688_PO_przyspiesza_ze_zmianami_w_IPN_.html



Sprawę można skomentować słowami o tym, że to kontrnatarcie lobby konfidenckiego, które wespół z ich byłymi oficerami prowadzącymi, w sposób naturalny stanowi szeroko rozumiane zaplecze Platformy, oraz ich potencjalnego sojusznika w pewnych obszarach SLD. Duch okrągłego stołu i magdalenki wiecznie żywy.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 6:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,442830_Jakie_dane_z_teczek_IPN_bedzie_mozna_zastrzec.html

"Jakie dane z teczek IPN będzie można zastrzec
dok 05-03-2010, ostatnia aktualizacja 05-03-2010 04:55

Nowelizacja ustawy o Instytucie zakłada, że utajnić będzie można tylko dane o zdrowiu czy preferencjach seksualnych. Ale ma to nie dotyczyć osób publicznych

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości przyjęła wczoraj nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zaproponowaną przez Platformę. – Myślę, że projekt zostanie uchwalony na następnym posiedzeniu Sejmu – mówi “Rz” Wojciech Wilk (PO), szef podkomisji, która pracowała nad propozycjami.

Najważniejsze zmiany dotyczą wyboru władz IPN i poszerzenia dostępu do akt Instytutu. W miejsce 11-osobowego kolegium Instytutu powstałaby dziewięcioosobowa rada. Zasiadałyby w niej osoby wskazane przez środowiska uniwersyteckie. Miałaby ona większe kompetencje niż będące ciałem doradczym kolegium, m.in. rekomendowałaby kierunki działań IPN.

(...)

W poniedziałek “Rz” napisała, że PO przyspiesza prace nad projektem. Chce uchwalić nowe przepisy, zanim kolegium IPN ogłosi konkurs dla kandydatów na prezesa. W tym roku upływa bowiem kadencja Janusza Kurtyki. Jeśli Sejm zdąży uchwalić propozycje PO, to nie kolegium, lecz nowa rada wskazałaby kandydatów.

Rzeczpospolita"

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/15,442830_Jakie_dane_z_teczek_IPN_bedzie_mozna_zastrzec.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 6:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,442605_Przyjety_projekt_zmian_w_IPN.html

"Przyjęty projekt zmian w IPN
04-03-2010, ostatnia aktualizacja 04-03-2010 18:43

Sejmowa komisja skończyła prace nad projektem zmian w IPN autorstwa PO. Zmieniają one zasady wyboru władz IPN i poszerzają dostęp do akt Instytutu. Sejm ma się zająć projektem na następnym posiedzeniu. PiS mówi o "ciśnieniu na pośpiech" w pracach.

Dzisiaj sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła, przy sprzeciwie PiS, sprawozdanie podkomisji, która utrzymała zmiany proponowane przez PO.

(...)

Rzeczpospolita OnLine "

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/15,442605_Przyjety_projekt_zmian_w_IPN.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 1:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://glos.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1814&Itemid=76

"PO w pośpiechu niszczy IPN
Redaktor: konik
04.03.2010.

Sejmowa komisja skończyła prace nad projektem zmian w IPN autorstwa PO. Zmieniają one zasady wyboru władz IPN i poszerzają dostęp do akt Instytutu. Sejm ma się zająć projektem na następnym posiedzeniu.


Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła w czwartek, przy sprzeciwie PiS, sprawozdanie podkomisji, która generalnie podtrzymała zmiany proponowane przez PO. PiS mówi o "ciśnieniu na pośpiech" w pracach, dowodząc, że PO chce, by nowego prezesa IPN wybierano już według nowych zasad.

Najważniejsza przyjęta poprawka PO dotyczy możliwości zastrzeżenia przez osobę, która dostała wgląd w swe akta z IPN (a nie była oficerem lub agentem służb PRL), że nie będą udostępniane informacje ujawniające jej pochodzenie etniczne lub rasowe, przekonania religijne, przynależność wyznaniową oraz dane o stanie zdrowia, życiu seksualnym i stanie majątkowym. Pierwotnie projekt PO likwidował taką możliwość, a odpowiedzialność za ujawnienie danych wrażliwych miała spoczywać na tym, która pozyska je z IPN i ujawni.

Przepadły poprawki posła PiS Arkadiusza Mularczyka, który wnosił nawet o zwrot sprawozdania do podkomisji. Poseł PiS chciał też m.in., by prezesa IPN Sejm powoływał większością 3/5 głosów (a nie zwykłą); by lustrować nie tylko członków nowej Rady IPN, ale też wybierających ich elektorów; by zmiany weszły w życie po 3 miesiącach. Był też on przeciw wskazywaniu kandydatów do Rady przez środowiska sędziowskie i prokuratorskie. Swe poprawki Mularczyk ponowi podczas II czytania.

Prezes IPN Janusz Kurtyka krytykował zapis, według którego Rada miałaby funkcje decyzyjne w sprawach grantów na badania naukowe, za które odpowiedzialność finansową ponosiłby prezes IPN. - Jeśli Rada miałaby rozstrzygać konkursy grantowe, to należałoby zadbać o szczegółowe procedury ich rozstrzygania, by nie było "kolesiostwa". Tu chodzi o dofinansowanie części środowisk uniwersyteckich z budżetu IPN - podkreślił Kurtyka. IPN zwracał też uwagę, że Rada nie może decydować o procedurach śledczych i lustracyjnych w Instytucie, bo prokuratorzy są niezależni, a ich działalność normuje tylko Kodeks postępowania karnego.

Zarzuty Kurtyki odpierał poseł PO Arkadiusz Rybicki, który podkreślał, że projekt zakłada działania Rady w porozumieniu z prezesem, a nie walkę między nimi. Poprawkę Mularczyka, odpowiadającą wątpliwościom IPN, odrzucono.

Projekt PO zachowuje generalną zasadę, że każdy obywatel ma dostęp tylko do swojej teczki. Od 2007 r. jawne i dostępne dla każdego są teczki osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie.

Oto najważniejsze propozycje zmian z projektu PO:

- w miejsce dzisiejszego 11-osobowego kolegium IPN powołano by 9-osobową Radę IPN - wywodzącą się m.in. ze środowisk naukowych. Miałaby ona większe kompetencje niż będące ciałem doradczym Kolegium - m.in. ustalałaby priorytetowe tematy badawcze i rekomendowała kierunki działań IPN; opiniowałaby też powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN;

- prezesa IPN powoływałby i odwoływałby Sejm zwykłą większością głosów; dziś jest to większość 3/5 głosów. Odwołanie prezesa, na wniosek Rady IPN, byłoby możliwe m.in. w przypadku odrzucenia jego rocznego sprawozdania przez Radę bezwzględną większością głosów (dziś ewentualne odrzucenie sprawozdania przez Sejm lub Senat nie rodzi żadnych skutków prawnych);

- Zgromadzenie Elektorów, wyłaniane przez renomowane uczelnie oraz Instytuty Historii i Studiów Politycznych PAN, wskazywałoby kandydatów do Rady IPN, spośród których członków wybierałyby Sejm (pięciu z 10 kandydatów) i Senat (dwóch z czterech kandydatów). Prezydent wybierałby dwóch członków spośród zgłoszonych mu przez Krajową Radę Sądownictwa (podkomisja dopisała, że kandydatów zgłaszałaby też Krajowa Rada Prokuratury). Dziś siedmiu członków Kolegium wybiera Sejm; dwóch - Senat; dwóch - prezydent.

- IPN dawałby obywatelowi oryginały akt służb specjalnych PRL na jego temat (chyba, że byłyby w złym stanie - wtedy byłyby to kopie) i bez anonimizacji jakichkolwiek danych osobowych. Dziś obywatel dostaje kopie swych akt z IPN, a nazwiska agentów można poznać po złożeniu oddzielnego wniosku (o ile ustalenie takie jest możliwe przez IPN);

- agenci i oficerowie służb PRL mogliby dostawać kopie wszelkich dokumentów tajnych służb PRL na swój temat (IPN ostrzega, że uniemożliwi to odwoływanie się takich osób do sądu, co może być uznane za niekonstytucyjne). Dziś osoby te nie dostają dokumentów wytworzonych przez nich w ramach działań w służbach PRL. W uzasadnieniu zmian PO napisała, że stało to w kolizji z prawem do obrony przez posądzonych o współpracę ze służbami PRL (nie mogli się oni skutecznie bronić, nie znając swych akt z IPN, bo ten im ich odmawiał - PAP);

- wykreślono by artykuł o odmowie udostępniania akt służb PRL osobom, których służby te traktowały jako "tajnych informatorów lub pomocników przy operacyjnym zdobywaniu informacji". Taki obowiązujący zapis spowodował odmowę udostępnienia przez IPN wielu osobom akt służb PRL na ich temat, m.in. Lechowi Wałęsie;

- wykreślono by zapis o anonimizowaniu danych osobowych osób trzecich w udostępnianych aktach. Uzasadnienie powołuje się na "zasadę jawności życia publicznego";

- tak jak dotychczas, osoba, która dostała wgląd w swe akta z IPN, a nie była oficerem lub agentem służb PRL, mogłaby zastrzec, że jej akta nie będą udostępniane przez IPN naukowcom i dziennikarzom na czas nie dłuższy niż 50 lat od daty powstania akt. Osoba taka zarazem mogłaby wyrazić zgodę na powszechną ich dostępność w IPN.
onet.pl "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 580

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 2:57 pm    Temat postu: Co nagle to po diable! Odpowiedz z cytatem

Co nagle to po diable!

Cytat:
PiS mówi o "ciśnieniu na pośpiech" w pracach, [...] Najważniejsza przyjęta poprawka PO dotyczy możliwości zastrzeżenia przez osobę, która dostała wgląd w swe akta z IPN (a nie była oficerem lub agentem służb PRL), że nie będą udostępniane informacje ujawniające jej pochodzenie etniczne lub rasowe, przekonania religijne, przynależność wyznaniową oraz dane o stanie zdrowia, życiu seksualnym i stanie majątkowym. [...] IPN dawałby obywatelowi oryginały akt służb specjalnych PRL na jego temat (chyba, że byłyby w złym stanie - wtedy byłyby to kopie) i bez anonimizacji jakichkolwiek danych osobowych. Dziś obywatel dostaje kopie swych akt z IPN, a nazwiska agentów można poznać po złożeniu oddzielnego wniosku (o ile ustalenie takie jest możliwe przez IPN);



Pośpiech sprzyja głupstwom! Co by np. pomogło np. panu Peterowi Rainie (albo KOMUKOLWIEK innemu), choćby zastrzegł, aby nie ujawniano jego pochodzenia rasowego? Przecież wystarczy nań spojrzeć!... Jeśli zaś o Pawle i o Gawle jest mowa w jednym donosie albo w jednym tzw. "meldunku operacyjnym", to KTO (Paweł czy Gaweł?) powinien dostać oryginał, a KTO z nich ― kopię? W wypadku większej (niż dwie) ilości osób problem tym większy... A gdy ktoś inny zapyta o ten dokument później, to już nawet nie będzie Z CZEGO zrobić w IPN kopii! Może właśnie o to chodzi?

Poseł Arkadiusz Rybicki i jego koledzy z Platformy Obywatelskiej spieszą się, jak gdyby ktoś ich gonił
, podczas gdy istotne (a zarazem warte dokonania) zmiany w polskim prawie czekają wciąż na lepsze dla nich czasy...

_________________
Konrad Turzyński [matematyk; teraz - bibliotekarz; uczestnik RMP (1980-81), dziennikarz ZR NSZZ "S" w Toruniu (1981), publicysta pod- i nad-ziemny (1978- ), współprac. ASME, "Opcji na Prawo" (2003-09) i Polskiego Radia (2006-08)]


Ostatnio zmieniony przez Konrad Turzyński dnia Pią Kwi 02, 2010 7:00 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/31580

"MULARCZYK I KURTYKA O NOWELIZACJI IPN

Niezależna TV, 05-03-2010 16:13


- Widać dużą determinację Platformy Obywatelskiej, żeby dokonać zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Chodzi po prostu o to, żeby zmienić prezesa IPN - powiedział portalowi Niezależna.pl poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Sprawę "zamachu na IPN" komentuje też prof. Janusz Kurtyka.

(...)"

Więcej:

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/31580
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Mar 16, 2010 7:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,447646_Kurtyka__Nowa_ustawa__upolityczni_instytut_.html

"Nowa ustawa upolityczni instytut
Cezary Gmyz 16-03-2010, ostatnia aktualizacja 16-03-2010 02:24

Z prezesa IPN uczyni zakładnika sytuacji politycznej, odwołanie go będzie proste – mówi Janusz Kurtyka

Wszystko wskazuje na to, że prace nad nowelizacją ustawy o IPN nabrały tempa. Jaki był w nich udział Instytutu?

Janusz Kurtyka, prezes IPN: Zaproszeni, zgłaszaliśmy liczne wątpliwości prawne w podkomisji i komisji. Wiele z nich podzielali legislatorzy sejmowi. Jednak mechanizm głosowań był czysto polityczny – bez uwzględniania argumentów merytorycznych. Liczymy, iż nasze zastrzeżenia zostaną jednak uwzględnione. Jedynym ich celem jest zachowanie sterowności, a więc merytorycznej skuteczności IPN.

Kontrowersje budzi zaproponowany sposób wyboru nowych władz IPN.

Posłowie w komisji przegłosowali taki sposób wyboru Rady IPN, mającej powstać w miejsce Kolegium, który stwarza niebezpieczeństwo, że na kształt tego gremium będą miały wpływ osoby uwikłane we współpracę ze służbami specjalnymi PRL. Projektodawca nie przewidział bowiem procedury lustracji zgromadzenia elektorów, którzy będą wyłaniać członków Rady, a paragraf o lustracji tych ostatnich pojawił się dopiero po wystąpieniu IPN. Po naszej interwencji i dzięki panu posłowi Andrzejowi Czumie udało się ocalić zapis pozwalający Instytutowi zajmować się badaniem działalności służb innych państw totalitarnych (np. gestapo i Stasi, NKWD i KGB, StB i innych). Wszak one też prowadziły działania wobec Polaków. W ten sposób udało się też ocalić ramy działalności międzynarodowej IPN i wyeliminować niebezpieczeństwo, że prezesem IPN mógłby zostać np. były agent KGB.

(...)"

Więcej:


http://www.rp.pl/artykul/15,447646_Kurtyka__Nowa_ustawa__upolityczni_instytut_.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Mar 16, 2010 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=20694

Prace nad ustawą o IPN
prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki - historyk (2010-03-16)

Aktualności dnia

słuchaj
zapisz

http://www.radiomaryja.pl/dzwieki/2010/03/2010.03.16.akt01.mp3
http://www.radiomaryja.pl/download.php?file=2010.03.16.akt01&d=2010-03-16
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Mar 17, 2010 6:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,448185_Zofia_Korbonska_broni_IPN_.html

"Zofia Korbońska broni IPN
Cezary Gmyz , pap 17-03-2010, ostatnia aktualizacja 17-03-2010 01:35

Próby manipulacji przy ustawie mogą jedynie spowodować upadek IPN – pisze wdowa po wybitnym działaczu PSL na emigracji

„W tej chwili rozgrywają się losy IPN, instytucji niepodległościowej, niezbędnej krajowi, powstałej ok. dziesięciu lat temu wbrew zaciętej opozycji postkomunistów” – napisała Zofia Korbońska w liście otwartym wysłanym do „Rz”. Wyraża w nim sprzeciw wobec forsowanej przez PO nowelizacji ustawy o instytucie i przestrzega przed dokonywaniem zmian w ustawie o nim: „Konsekwencje mogą okazać się nieobliczalne”.

(...)"

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/15,448185_Zofia_Korbonska_broni_IPN_.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Mar 17, 2010 6:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,448030_List_Zofii_Korbonskiej.html

"List Zofii Korbońskiej
Czytelnik Rzeczpospolitej 17-03-2010, ostatnia aktualizacja 17-03-2010 00:01

Żyję z dala od Polski, ale żyję Polską. Tak jak żył Polską mój ś.p. mąż Stefan Korboński, współzałożyciel Polskiego Państwa Podziemnego i jego ostatni szef, czołowy działacz niepodległościowy na emigracji oraz członek władz Stronnictwa Ludowego z lat przedwojennych oraz 1945-1947, kiedy to PSL pełniło rolę partii niepodległościowej i ogólnonarodowej.

Mamy za sobą lata uczestnictwa w walce zbrojnej o wolność i niepodległość kraju i zabieramy głos, tak czy inaczej, w najważniejszych sprawach krajowych związanych z niepodległością.

W tej chwili rozgrywają się losy IPN, instytucji niepodległościowej niezbędnej krajowi, powstałej ok. dziesięciu lat temu wbrew zaciętej opozycji postkomunistów. Od szeregu miesięcy trwają zabiegi dotyczące zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej - zabiegi, które budzą mój stanowczy sprzeciw z powodu licznych manipulacji opinią społeczną, insynuacji personalnych itp. metod znanych mi z okresu PRL. W walce o Polskę demokratyczną i nawiązującą do najpiękniejszych tradycji i tysiącletniej kultury chrześcijańskiej poległo tysiące naszych obywateli, którzy znali wartości tolerancji wielonarodowej wielkiej niegdyś ojczyzny.

Dziś, nie tylko ja, ale wszyscy ci, którzy znają te wartości są głęboko przygnębieni i zaniepokojeni antypolskimi hasłami na całym świecie, przy braku oficjalnych reakcji ze strony zastraszonych przez tzw. poprawność polityków środowisk historycznych oraz władz państwa polskiego.

IPN w ciągu bez mała dziesięciolecia działalności naukowo-wydawniczej przyczynił się do ukazania narodowi jego znakomitych bohaterów, ludzi, którzy przede wszystkim myśleli o służbie dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, dobro ojczyzny mając za cel podstawowy, a nie jako slogan propagandowo-wyborczy.

Próby manipulacji nad ustawą mogą jedynie spowodować upadek IPN lub takie obniżenie jego autorytetu, że widoczne u naszych sąsiadów zmiany w podejściu do ocen historii drugiej wojny światowej i jej następstw, nie tylko dla nas, lecz całej historii Europy, mogą się w bardzo krótkim czasie okazać śmiertelnie niebezpieczne. Na taką ocenę wskazuje moje długoletnie doświadczenie życiowe. Stąd to ostrzeżenie.

IPN jest instytucją państwową, powołaną przez przedstawicieli społeczeństwa polskiego, dlatego w interesie społeczeństwa nie powinno się nią dowolnie, pod wpływem takich czy innych wpływowych osób - bądź emocji - w pośpiechu przygotowywać zmian. Zmian, których konsekwencje mogą się okazać nieobliczalne.

-Zofia Korbońska, Waszyngton
rp.pl"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Mar 17, 2010 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.polskieradio.pl/trojka/salon/?id=147673

Salon polityczny Trójki

Janusz Kurtyka
Środa, 17 marca 2010
Gościem Salonu politycznego Trójki był: Janusz Kurtyka - prezes IPN
Dołączone pliki

*
17-03-2010 - Janusz Kurtyka.mp3 (14,78 MB)


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Sro Mar 17, 2010 2:18 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Mar 17, 2010 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,448405_Projekt_zmian_w_IPN_wraca_do_komisji.html

"Projekt zmian w IPN wraca do komisji
ika 17-03-2010, ostatnia aktualizacja 17-03-2010 13:44

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu PO, który zmienia zasady wyboru władz IPN i poszerza dostęp do jego akt. Po debacie i złożeniu kolejnych poprawek skierowano go ponownie do komisji. PiS chce odrzucenia projektu; PO apeluje o jego poparcie.

(...)"

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/15,448405_Projekt_zmian_w_IPN_wraca_do_komisji.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Mar 19, 2010 6:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,449289_Rewolucja_w_IPN__wersja_Platformy____.html

"Rewolucja w IPN: wersja Platformy
Cezary Gmyz , dok 19-03-2010, ostatnia aktualizacja 19-03-2010 02:10

Nowelizacja zmienia sposób wyboru prezesa Instytutu i ułatwia dostęp do akt

(...)"

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/15,449289_Rewolucja_w_IPN__wersja_Platformy____.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Mar 19, 2010 6:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,449308_IPN_wedlug_Platformy.html

"IPN według Platformy
Cezary Gmyz 19-03-2010, ostatnia aktualizacja 19-03-2010 02:36

Byli współpracownicy SB zyskają wgląd do akt zgromadzonych w Instytucie


Sejm przyjął wczoraj głosami PO, PSL i Lewicy nowelizację ustawy o IPN. Odrzucenie przez sejmową komisję wszystkich poprawek zgłoszonych przez PiS umożliwiło przeforsowanie jej w kształcie nadanym przez PO.

Jedną z fundamentalnych zmian jest to, że zanim ktoś zdecyduje się o ubieganie się o urząd publiczny (m.in. prezydenta, posła, senatora, burmistrza, wójta czy radnego), będzie mógł poznać zgromadzone na swój temat w Instytucie akta.

Do tej pory obowiązywał zakaz udostępniania byłym tajnym współpracownikom SB materiałów wytworzonych przez nich lub przy ich udziale. Miało to olbrzymie znaczenie przy procesie lustracji. Osoba, która składała oświadczenie lustracyjne, zazwyczaj nie wiedziała, co na jej temat zachowało się w archiwach.

(...)"

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/15,449308_IPN_wedlug_Platformy.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum