Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

A miało nie być emerytur dla zbrodniarzy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Wto Wrz 26, 2006 4:50 pm    Temat postu: A miało nie być emerytur dla zbrodniarzy Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20060926&id=po01.txt

Oskarżeni o popełnienie zbrodni komunistycznej mogą stracić świadczenia emerytalne. Problem w tym, że dopiero za rok, oczywiście jeśli nie będzie wcześniejszych wyborów
A miało nie być emerytur dla zbrodniarzy



Funkcjonariusze SB i UB, sędziowie i prokuratorzy okresu PRL podejrzewani przez IPN o popełnienie zbrodni komunistycznej wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie stracą w tym roku prawa do wysokich emerytur i dodatków mundurowych. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej projekt noweli do "ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych" otrzymała już w styczniu, jednak prace nad ustawą zawieszono na wiele miesięcy, gdyż rząd zobowiązywał się przygotować własny, kompleksowy projekt. Kiedy już trafił do komisji, okazało się, że nie porusza w ogóle tematyki ujętej w projekcie poselskim. Opóźnienia prawdopodobnie nie uda się szybko nadrobić.
Ustawę odbierającą wysokie przywileje emerytalne byłym funkcjonariuszom SB, MO, sędziom i prokuratorom orzekającym w czasach PRL skazanym za popełnienie tzw. zbrodni sądowej oraz zawieszającą wypłatę takich świadczeń tym z nich, którym IPN zamierza postawić podobne zarzuty, przedstawiono na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej jeszcze w styczniu br. Autorzy, którymi są: wówczas poseł, dziś przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski oraz poseł Arkadiusz Mularczyk, mówili wówczas o konieczności przywrócenia zasad sprawiedliwości, zgodnie z którymi oprawcy i konfidenci wysługujący się reżimowi komunistycznemu nie powinni otrzymywać wyższych świadczeń emerytalnych niż ich ofiary.
Ogłoszony w styczniu projekt zyskał aprobatę środowisk kombatanckich, żołnierzy AK i NSZ. Na zapowiedziach się skończyło.
- Komisja spotkała się dwa razy, po czym pojawił się na niej przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i zapowiedział, że przedstawi własny projekt. Wstrzymaliśmy więc prace - powiedział nam Filip Libicki (PiS), członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej. Opinię Libickiego potwierdziła również poseł Elżbieta Witek (PiS), zasiadająca w podkomisji zajmującej się tym projektem ustaw. Jak wyjaśniła, w związku z tym, że przygotowano kilka podobnych projektów ustaw regulujących kwestię świadczeń emerytalnych osób inwigilowanych i prześladowanych w okresie PRL, jak również wysokość emerytur i dodatków mundurowych reżimowych służb, rząd zobowiązał się opracować własny ramowy projekt ustawy, w którym zawarte będą kompleksowo wszystkie przedstawione do tej pory propozycje. To było powodem wstrzymania na wiele miesięcy prac nad ustawą.
- Do grudnia rząd ma taką ustawę przygotować. Jeśli nie, to zgodnie z decyzją, jaką podjęliśmy na posiedzeniu komisji, wznowimy prace nad projektem sejmowym - poinformowała nas poseł Elżbieta Witek.
Jak ustaliliśmy już pod koniec sierpnia, rządowy projekt został zaprezentowany prezydium komisji. Do dziś przewodniczący Komisji Polityki Społecznej Rajmund Moric (Samoobrona) nie przedstawił go jednak zasiadającym w niej parlamentarzystom.
- Nic nie wiem na ten temat. Do mnie ten projekt nie trafił - dziwi się Filip Libicki.
Co więcej, okazało się, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządowy projekt nie odzwierciedla treści ustawy przygotowanej przez posłów, o ile więc reguluje kwestie odszkodowań i dodatków za działalność opozycyjną oraz represje w okresie PRL, o tyle w zasadzie pomija kwestię odebrania wysokich uprawnień emerytalnych funkcjonariuszom SB i MO.
- Będziemy pracować nad sejmowym projektem ustawy. Dysponujemy opiniami legislatorów i prawników, którzy twierdzą, że oba projekty - nasz i rządowy - poruszają różne zagadnienia i nad każdym należy pracować oddzielnie. Rozmawialiśmy już na ten temat na prezydium komisji i mam nadzieję, że prace zostaną niebawem wznowione - powiedział nam poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), sprawozdawca komisji.
Kiedy projekt ustawy odbierającej uprawnienia emerytalne funkcjonariuszom SB może trafić na forum Sejmu? Posłowie zasiadający w sejmowej komisji uzależniają to od tempa prac właśnie w gronie komisji i od decyzji przewodniczącego Rajmunda Morica. Wczoraj nie był on dla nas dostępny.
Tymczasem, jak pokazało zachowanie posłów Samoobrony podczas niedawnego głosowania nad ustawą lustracyjną, partia Andrzeja Leppera najprawdopodobniej będzie próbowała blokować wszystkie rządowe propozycje ustaw, nawet te, w pracach nad którymi brała udział. Tym bardziej że - co pokazał już przebieg prac nad wspomnianą ustawą lustracyjną, kiedy to poseł Samoobrony Mateusz Piskorski przygotował szereg poprawek, których przyjęcie blokowałoby przeprowadzenie szerokiej lustracji - ugrupowaniu Andrzeja Leppera nie zależy ani na rozliczeniu okresu PRL, ani też na pociągnięciu do odpowiedzialności osób winnych wspierania totalitaryzmu komunistycznego.
- Nawet jeśli parlament nie zostanie rozwiązany i szybko wznowimy prace nad ustawą, to trzeba liczyć się z tym, że może ona trafić na posiedzenie Sejmu w listopadzie lub grudniu i - jeśli zostanie przyjęta - zacznie obowiązywać dopiero w przyszłym roku - uważa jeden z posłów.
Przygotowana przez parlamentarzystów nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych i innych ustaw, nazywana potocznie "ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych" zawiera zapisy, które sprawiłyby, że funkcjonariusze aparatu represji PRL, którym IPN postawiłby zarzuty popełnienia zbrodni komunistycznej, do czasu zakończenia procesu sądowego otrzymywaliby jedynie świadczenie w wysokości najniższej emerytury. W przypadku zakończenia postępowania sądowego wyrokiem uniewinniającym lub umorzeniem procesu funkcjonariusz otrzymywałby wyrównanie w wysokości utraconego dodatku wraz z ustawowymi odsetkami.
Wojciech Wybranowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartłomiej Marjanowski
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 368

PostWysłany: Czw Wrz 28, 2006 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Salomon Morel komendant ŁAGRU "ZGODA" w Świętochłowicachi ŁAGRU JAWORZNO - funkcjonujacego do 1957roku. W tych obozach osobiscie zamordował przeszło 1700 wieźniów - polskich i ślaskich patriotów. Co miesiac jego emarytura wynosi ok 5000zł. Mieszka w Izraelu. Oto odpowiedź na wniosek Pokuratury IPN o ekstradycję:

http://www.ipn.gov.pl/fullimages/s_morel_pol_1_f.gif

POLECAM!!!!!!

_________________
Bartek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum