Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zaproszenie na wieczornicę z okazji 17 września

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Czw Sie 19, 2010 8:44 pm    Temat postu: Zaproszenie na wieczornicę z okazji 17 września Odpowiedz z cytatem



Ostatnio zmieniony przez Piotr Hlebowicz dnia Wto Wrz 21, 2010 6:22 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 580

PostWysłany: Sob Wrz 04, 2010 9:06 am    Temat postu: zapomniany (podwójnie) 17 września Odpowiedz z cytatem

zapomniany (podwójnie) 17 września

Warto by pamiętać (co BARDZO MAŁO KTO czyni!) o rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w dniu 17 września 1980 r. Przez długi czas przypominał o tym p. Andrzej Gwiazda, ostatnio przypomniał p. Paweł Zyzak: "Sierpień - fakty i legendy", "Nasz Dziennik" nr 203(3829) z 31 sierpnia 2010, http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100831&typ=rs&id=rs21.txt. Nie w sierpniu, a dopiero 17 września. Jednak od lat z uporem godnym lepszej sprawy najrozmaitsi ludzie, różniąc się pomiędzy sobą BARDZO na innne tematy, zgodnie publicznie udają, że ta rocznica przypada pod koniec sierpnia.

Ja sam przystąpiłem do pierwszego w moim życiu związku zawodowego (inicjując go w swoim ówczesnym zakładzie pracy) 8 września 1980 r., ale dopiero w kilka dni później okazało się, ILE będzie związków zawodowych wywodzących się z porozumień sierpniowo-wrześniowych: JEDEN ― i jaka będzie jego nazwa. Pierwotnie reżym liczył na to, że nowe związki będą tylko w województwach nadmorskich. Dopiero 11 września 1980 r. w porozumieniu katowickim explicite wyraził akceptację dla tworzenia ich na całym obszarze Polski: http://tysol.salon24.pl/225310,xxx-lecie-solidarnosci-zapomniane-porozumienie. Byłem świadkiem (chociaż nie uczestnikiem) spotkania w Klubie "Ster" w Gdańsku, na którym zostało postanowione, że będzie JEDEN związek, ogólnopolski, o nazwie NSZZ "Solidarność", słyszałem tam m. in. relację p. Kazimierza Świtonia z przebiegu strajku w Katowicach. Wcześniej, przed 11 września (1980 r.), jeszcze nie było jasne, jakie dokładnie będą skutki głównego sukcesu porozumień: szczecińskiego i gdańskiego.

Dzień 17 września posiada jeszcze jedną POZYTYWNĄ konotację: rocznica uchwalenia najstarszej (i do dzisiaj obowiązującej) ustawy zasadniczej na świecie: konstytucji USA, jedynej starszej od naszej Konstytucji Majowej.

Dlaczego rocznica sowieckiej agresji na nasz kraj stale przysłania tamte dwie rocznice?

_________________
Konrad Turzyński [matematyk; teraz - bibliotekarz; uczestnik RMP (1980-81), dziennikarz ZR NSZZ "S" w Toruniu (1981), publicysta pod- i nad-ziemny (1978- ), współprac. ASME, "Opcji na Prawo" (2003-09) i Polskiego Radia (2006-08)]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Sob Wrz 04, 2010 11:40 am    Temat postu: Re: zapomniany (podwójnie) 17 września Odpowiedz z cytatem

Konrad Turzyński napisał:
zapomniany (podwójnie) 17 września
(...)
Dlaczego rocznica sowieckiej agresji na nasz kraj stale przysłania tamte dwie rocznice?


Kiedyś rozmawiałem z pewną Amerykanką. Jako, ze pochodziła z Wyoming jedynym tematem na który znalezlismy wspólny język byly niedzwiedzie grizzly i Indianie Dakota żyjący m.in. w tym stanie . Tzn. dla ścisłości - o Indianach Dakota ja mówiłem bo jej wiedza na ten temat była zerowa.
Starałem sie jej przekazac pewne informacje o T.Kosciuszko, K. Pułaskim - nie jako bohaterach narodowych Polski , ale USA. Wojna o niepodległość kolonii, Dzień Kościuszki, Pułaskiego, parady, pomniki. Była tępa w tym temacie jak mój lewy but.
Osobiście jestem na tyle przynajmniej wyedukowany , że wiem iz nasza ,,Konstytucja majowa była pierwszą w Europie i drugą na świecie po amerykańskiej.... '' itd, itp.
Ja osobiście, zapewne wynika to z mojego ograniczenia umysłowego, nie rozumiem dlaczego mam się podniecać wyższością amerykańskiego 17 września nad rocznicą 17 września 1939 r. W tym drugim przypadku, kiedy patrze na co niektóre mordy w gazetach czy telewizorni to rozumiem wówczas ciągłość dziedzictwa i mentalności , postaw i zachowań . I poza tym, jest to moja polska sprawa.

pawel
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Nie Wrz 19, 2010 11:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka zdjęć ze spotkania w IPN , w Warszawie , w rocznicę 17 września

http://www.solidarni.waw.pl/ssw/ssw_wrzesien2010.html



-------------------------
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum