" /> Prezentacja działaczy :: Janusz Szkutnik
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Janusz Szkutnik

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Mar 07, 2010 7:05 pm    Temat postu: Janusz Szkutnik Odpowiedz z cytatem

Szkutnik Janusz, ur. 22.06.1955 Jarosław, s. Zdzisława i Jadwigi z d. Kasperska.

Historyk, absolwent WSP w Rzeszowie 1995.

Od września 1971 r. uczeń Zasadniczej Szkoły Górniczej KWK Makoszowy w Zabrzu. W odpowiedzi na zmuszanie uczniów do przystąpienia do ZMS i ubliżający stosunek do nich dyrektora internatu szkolnego Herberta Kucharskiego, skierował wraz z kolegami list protestacyjny do „Sztandaru Młodych”, w części opublikowany, odnoszący się krytycznie do dyskryminacji wobec uczniów ze strony dyrekcji. W odpowiedzi na przemoc fizyczną i psychiczną wobec uczniów, założył kilkudziesięcioosobową grupę samoobrony, a następnie demonstrując postawę ideową całej społeczności wraz z kolegami (Zbigniew Włosik, Chmielewski i Dobrosz) powiesił krzyż w internacie. Pomimo protestów i zapowiadanego przez Ślązaków strajku szkolnego w jego obronie (Adam Zakrzewski, Pytel, Andrzej Pawlica, Zdzisław Krzyżanowski, Alojzy Sosna, Sitko, Karaś) został w 1972 wyrzucony ze szkoły z wilczym biletem.

Po wielu próbach kontynuowania nauki w Zabrzu, a następnie w Rzeszowie, zamieszkał czasowo w Koczale II w koszalińskim, gdzie podjął pracę w PGR.

W 1973 podjął naukę jako maszynista typograficzny w Zakładach Graficznych w Rzeszowie, a następnie naukę w wieczorowym liceum ogólnokształcącym.

W 1976 pod sfabrykowanym zarzutem (z naruszeniem kpk i kk) został skazany na 2,5 roku więzienia. Podczas pobytu w Zakładzie Karnym we Włodawie usiłowano mu wytoczyć proces polityczny jesienią 1977 za postawę antypaństwową i wykonanie kilkunastometrowego napisu na murze więziennym: „Socjalizm to gówno”.

W lutym 1979 nawiązał kontakt z Janem Lityńskim, a za jego pośrednictwem z mec. Andrzejem Grabińskim z Warszawy, który w Sądzie Najwyższym nie uzyskał przywrócenia terminu rewizji nadzwyczajnej, lecz tylko odszkodowanie za utratę zdrowia w zakładzie karnym.

Od marca 1979 współpracownik pisma „Robotnik”, kolporter wydawnictw niezależnych. W 1979 obserwator rozpraw wspólnie z Ewą Soból tw. „Caryca” (warunkowych przedterminowych zwolnień z więzienia) dot. robotników skazanych w procesach za Radom 1976.

Od jesieni 1979 wraz z Tadeuszem Kensym współpracownik Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej w Łowisku, w sierpniu 1980 wydawca i współredaktor ( m. in. Zofia Łoin, Piotr Szostek, Stanisława Krasoń, T. Kensy) Niezależnego Pisma Chłopskiego „Wieś Rzeszowska”. Przedstawiciel KSChZRz na procesach Jana Kozłowskiego w Rozwadowie w styczniu i lutym 1980, współinicjator akcji jego obrony podczas procesu w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie w 1981.

Współzałożyciel pierwszych kół Solidarności Wiejskiej w rzeszowskiem (m. in. Wola Zarczycka, Łąka, Lubla), następnie Komitetu NSZZ Rolników Solidarność Wiejska w Rzeszowie w październiku 1980.

Współorganizator wraz z Komitetem Solidarności Wiejskiej w Rzeszowie (m.in. Antoni Bartyński, Franciszek Perlak, Stanisław Szopa) oraz Tymczasowym Komitetem Założycielskim NZS Politechniki Rzeszowskiej i Antonim Peszko z MKZ wiecu patriotycznego pod pomnikiem T. Kościuszki w 62 rocznicę odzyskania niepodległości.

Inicjator i współorganizator (z udziałem m. in. A. Bartyński, F. Perlak, Wieńczysław Nowacki, Urszula Poziomek oraz T. Kensy, Antoni Kopaczewski) strajków chłopskich w Ustrzykach Dolnych (29.12.1980) i Rzeszowie (5.01.1981).

Wraz z Krystyną Bęben autor programu i powołania Wszechnicy Związkowej przy MKZ w lutym 1981.

Od marca 1981 pracownik WKZ NSZZ R „Solidarność Wiejska”, członek KZ NSZZ „Solidarność” Pracowników MKZ i WKZ.

Członek Regionalnego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania i Społecznego Komitetu Funduszu Oświaty Narodowej.

We wrześniu 1981 członek delegacji (wraz z A. Kopaczewskim i T. Kansym) w sprawie wyjaśnienia w Prokuraturze Wojewódzkiej sowieckiej zbrodni ludobójstwa na żołnierzach AK w Turzy k. Sokołowa Młp.

Internowany 13.12.1981 w Załężu, po 52 dniach protestu głodowego ( z Ryszardem Majdzikiem i Markiem Kiszem) zwolniony 25.09.1982.

W latach 1982-1990 bez stałej pracy, podejmował różne prace dorywcze.W styczniu 1983 współzałożyciel Solidarności Walczącej, członek Rady Politycznej i Wykonawczej Oddz. Rzeszów - ps. „Ryszard”. Wydawca i redaktor w marcu 1983 numeru sygnalnego pisma społeczno-politycznego „Informator Rzeszowski”, współzałożyciel, redaktor i drukarz Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży”– Oddział Rzeszów (pismo środowisk OKOR i SW, wyszło 8 numerów), wraz z Andrzejem Kucharskim redaktor Radia Wolna Polska ( zainicjowane przez Jerzego Karpińczyka z Porozumienia Prasowego z Krakowa, który następnie był delegatem swojego środowiska podczas corocznych spotkań na mogiłach pomordowanych w Turzy), w grudniu 1984 współzałożyciel i czł. red. Pisma Oddz. SW – Rzeszów „Galicja”. Przed aresztowaniem w 1985 wydawca i red. pierwszego numeru pisma Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników „Wieś Polska”, wydawanego następnie przez W. Nowackiego, Janusza Koperę i Kazimierza Chorzępę.

Współzałożyciel (wraz z J. Koperą, A. Bartyńskim, Ludwikiem Pełką, Stefanem Wójcikiem, K. Chorzępą)) i szef Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników.

Aresztowany 28.04.1983 z art. 273 par. 2 kk (kolportaż, druk w SW i OKOR) i art. 278 par. 1 kk (organizowanie), zwolniony na mocy amnestii 28.07.1983, ponownie areszt. 27.08.1985 , skazany w trybie przyspieszonym na 1 rok i 8 mies. pozb. woln. na podst. art. 282a par 1 kk, zwolniony 10.09.1986 na mocy amnestii. Do 1988 zatrzymany około 50 razy.

Od listopada 1986 członek kierownictwa krajowego Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników ( płk. Józef Teliga, Jan Beszta-Borowski, W. Nowacki, Grzegorz Ostrowski, Antonina Komorowska, Barbara Matus, w USA Witold Hatka), współzałożyciel (23.11.1986) Konwentu Seniorów Niezależnego Ruchu Ludowego ( m.in. min. Adam Bień, płk. J. Teliga – szef, Stanisław Janisz, ks. Jan Zieja, Hanna Chorążyna) i Tymczasowej Krajowej Rady Rolników NSZZ RI „Solidarność” w Warszawie. Członek grupy płk. J. Teligi koordynującej współpracę pomiędzy OKOR i SW.

We wrześniu 1988 wraz z W. Nowackim odmówił w imieniu OKOR i Konwentu Seniorów, emisariuszowi gen. Cz. Kiszczaka i prof. A. Stelmachowskiego – Wiesławowi Kęcikowi, udziału w obradach przy okrągłym stole.

Przewodniczący Komisji Programowej NRL i PSL (1989). Członek Tymczasowego Zarządu Wojewódzkiego PSL „Solidarność” w Rzeszowie, rozwiązanego po utworzeniu stronnictwa o tej samej nazwie przez A. Balazsa i J. Ślisza.

W styczniu 1990 wraz z A. Kopaczewskim i Wiesławem Łodziem wspierający nieudaną akcję okupacyjną budynku KW PZPR w Rzeszowie zorganizowaną przez WiP, NZS z WSP i Międzymiastówkę Anarchistyczną.

Członek Partii Wolności (1990-91) – kandydat do Sejmu RP, Partii Chrześcijańskich Demokratów (1995-96), Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów (1996-2002) - kandydat do Sejmu RP, Stronnictwa Ludowego Ojcowizna (2003-2007) – kandydat do Senatu RP.

Od 1991 pracownik Muzeum Etnograficznego, od 1996 właściciel antykwariatu w Rzeszowie. Wydawca regionaliów, autor publikacji i artykułów z historii najnowszej.

Od stycznia 2005 do maja 2007 członek Grupy Ujawnić Prawdę. Powodem odejścia z Grupy był brak zgody na usunięcie z niej przeciwników lustracji i dekomunizacji.

Organizator konferencji i spotkań autorskich ( m.in. z reżyserem Jerzym Zalewskim, Andrzejem Gwiazdą, Grzegorzem Eberhardtem, Kornelem Morawieckim, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim). Przez szereg lat współorganizator konferencji rocznicowych podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.


Członek Stowarzyszenia Solidarność Walcząca oraz Podkarpackiego Związku Piłsudczyków.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 15 Sie 2020
Posty: 123

PostWysłany: Sob Sie 15, 2020 8:07 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group