Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Arcybiskup Paetz to "Fermo"- as wywiadu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pon Lut 26, 2007 1:59 pm    Temat postu: Arcybiskup Paetz to "Fermo"- as wywiadu Odpowiedz z cytatem

http://www.rzeczpospolita.pl/wydarzenia/070226_2.html


Kościół "Księża wobec bezpieki..." nakładem Znaku

Arcybiskup Paetz to "Fermo"


Katarzyna Staszewska, RMF FM, Polskie Radio, PAP, tvn 24


Pierwsze egzemplarze książki ks. Isakowicza-Zaleskiego "Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej" trafiły do rąk dziennikarzy. Według autora arcybiskup Paetz był zarejestrowany pod pseudonimem "Fermo". W środę książka ukaże się w księgarniach. Do tego czasu autor będzie niedostępny dla mediów.

Książka liczy blisko 600-stron. Powstała w oparciu o dokumenty z archiwów IPN.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski dotarł do dokumentów potwierdzających współpracę 8 biskupów. Ujawnia także nazwiska 6 ważnych księży jezuitów, w tym 2 prowincjałów. Opisuje 130 duchownych i ich postawy wobec SB.

Arcybiskup Paetz, kryptonim "Fermo"
Ks. Paetz został w 1978 zarejestrowany jako kontakt informacyjny wywiadu PRL. Wyrejestrowano go w 1983 po powrocie z Rzymu do kraju. W IPN mają znajdować się mikrofilmy niektórych akt.

Autor stawia pytanie, czy akta arcybiskupa nie zostały przekazane do Moskwy. Zainteresowany nie odpowiedział na list ks. Zaleskiego. Gdy zobaczył na nazwisko nadawcy, odesłał go w innej kopercie.

W lutym 2002 media zarzuciły duchownemu seksualne molestowanie księży i kleryków. Miesiąc później papież przyjął jego rezygnację z funkcji metropolity poznańskiego.

Inni opisani księża to: ks. Wacław Cedro - miał donosić na ks. prof. Józefa Tischnera, ks. Saduś - korespondował z Janem Pawłem II i relacjonował o tym bezpiece.

Wśród TW jest osoba świecka, Krystyna Jabłońska - informowała SB o kard. Macharskim. Listę uzupełniają: bp Skworc oraz księża Bielański, Maliński, Drozdek i Łukaszczyk.

Ostrożnie, bez wartościowania

Obecny bp rzeszowski Kazimierz Górny został pozyskany w 1979. Kontakty z SB utrzymywał przez 4 lata, gdy budował kościół w Oświęcimiu. Nie donosił na duchownych. Kontakty traktował jako 'zło konieczne'. Gdy został biskupem uchylał się od spotkań. SB stwierdziła, że współpracy nie ma od 1983.

Kardynałowie: Macharski i Deskur, biskupi: Rakoczy, Świerzawski, Szkodoń i Nycz oparli się werbunkowi SB.

Motto książki

"Niech Kościół Twój będzie żywym świadectwem prawdy i wolności, sprawiedliwości i pokoju, aby wszyscy ludzie poznali nadzieję nowego świata" (fragment V Modlitwy Eucharystycznej).

_________________
Maciej


Ostatnio zmieniony przez Maciej dnia Pon Lut 26, 2007 2:51 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pon Lut 26, 2007 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=14&ShowArticleId=33209

Ks. Isakowicz-Zaleski ujawnia
2007-02-26 10:30 Aktualizacja: 2007-02-26 14:39
Abp Paetz współpracował z wywiadem PRL

Arcybiskup Juliusz Paetz współpracował z wywiadem PRL - informacja na ten temat znalazła się w książce ks. Isakowicza-Zaleskiego "Księża wobec SB". Abp Paetz to jeden z kilku biskupów, jakich były kapelan "Solidarności" wymienia wśród duchownych współpracujących z bezpieką.


W książce "Księża wobec SB" duchowny ujawnia nazwiska księży, którzy w czasach PRL współpracowali ze służbami specjalnymi. Wśród nich jest ośmiu biskupów, w tym nazwisko abp. Paetza. Duchowny miał działać pod pseudonimem Fermo, a za jego pracę bezpieka wypłacała mu pieniądze. Zarejestrowano go w 1978 roku i na liście współpracowników pozostawał do 1983 roku - w czasie, kiedy przebywał w Watykanie. Jednak już wcześniej kontaktował się z SB pod pseudonimem A.

Duchowny nie chciał podpisywać żadnych dokumentów, a swoje rozmowy z prowadzącym go oficerem uznawał za oficjalne spotkania. Mimo to arcybiskup przekazywał bezpiece coraz więcej interesujących informacji - aż 90 procent z nich uznano za wartościowe.

O abp. Paetzu zrobiło się głośno w 2002 roku, kiedy pojawiły się wobec niego oskarżenia o molestowanie seksualne księży i kleryków. Miesiąc po ujawnieniu tych informacji papież zdecydował się przyjąć jego rezygnację ze stanowiska metropolity poznańskiego. Gdy dostał list od krakowskiego duchownego, w którym ks. Zaleski prosił o komentarz na temat zebranych przez niego informacji, nawet go nie otworzył. Odesłał go nadawcy w innej kopercie.

Ksiądz Zaleski pisze też o kontaktach z SB biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego i nieżyjącego już biskupa pomocniczego diecezji warszawskiej Jerzego Dąbrowskiego. W książce pojawiają się także nazwiska sześciu ważnych księży jezuitów, w tym dwóch prowincjałów.

Według radia RMF, w publikacji jest też opisana historia ojca Edwarda Stocha. Był on zarejestrowany jako TW "Kazek". Przez lata miał świadomie donosić na współbraci z zakonu. Ojciec Stoch przyznaje się w książce do tego: "Pragnę przekazać do wiadomości wszystkim zainteresowanym, że przez wiele lat pod wpływem rożnych form szantażu współpracowałem z Urzędem Bezpieczeństwa w Krakowie. Mogę powiedzieć zgodnie z sumieniem, że starałem się tak przedstawić sprawy, by nikomu nie szkodzić".

Poza tym w książce pojawiają się nazwiska: ks. Wacława Cedro, który miał donosić na ks. Józefa Tischnera, oraz ks. Sadusia, który korespondował z Janem Pawłem II, a o zawartości listów informował SB. Są też duchowni, o których już wcześniej mówiło się w kontekście współpracy z bezpieką - księża: Bielański, Maliński, Drozdek i Łukaszczyk.

Pośród dziesiątek księży, ks. Isakowicz-Zaleski wymienia także tych, którzy nie ulegli naciskom bezpieki. Są wśród nich kardynałowie: Macharski, Deskur, biskupi: Nycz, Rakoczy, Świerzawski, Szkodoń, a także brat kard. Dziwisza, Antoni.

Publikacja jest wynikiem badań materiałów krakowskiego IPN. Ksiądz Zaleski opisał w niej historie 130 księży. Część z nich podjęła współpracę ze służbami bezpieczeństwa, część nie poddała się naciskom. Dziś książkę dostali dziennikarze. Do księgarń publikacja trafi w środę.


Magdalena Miroszewska/IAR

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy Dąbrowski
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 314

PostWysłany: Pon Lut 26, 2007 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe że Kościelna Komisja Historyczna doszła do zupełnie innych wniosków. Patrz http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=14&ShowArticleId=33253
Ja wierzę i ufam ks. Zalewskiemu - on jest po prostu autorytetem - tak rzadkim w dzisiejszym świecie.

_________________
Nie jedna miarka wskazuje na Jarka,
Wi?c tak jak czuj? tak zag?osuj?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum