Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Czw Gru 16, 2010 3:33 pm    Temat postu: LIST OTWARTY DO PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO Odpowiedz z cytatem

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO

Panie Prezydencie !

Oczekuję niezwłocznych Pańskich PUBLICZNYCH PRZEPROSIN w programie telewizji TVN 24, a także na łamach „Gazety Wyborczej”.

W dzisiejszym programie TVN 24 usłyszałam fragment Pana wypowiedzi dotyczącej tej grupy społecznej, która nie zgadza się i protestuje przeciwko polityce Pana i Pańskiego Rządu, a także przeciwko niewiarygodnie beztroskiemu traktowaniu Polskich obywateli zarówno w kraju jak i tych przebywających za granicą.

Użył Pan w tym tekście słów , które obraziły głęboko mnie , a także setki moich przyjaciół i tysiące Polaków. Powiedział Pan o nas : „to są ci, którzy uciekli w stanie wojennym za granicę, albo Ci, którzy przez cały okres lat osiemdziesiątych trzymali nogi w wannie”.

To kłamstwo !!! I hańbą jest w ten sposób wyrażać się o tych, którzy dla Polski oddali najwięcej, często życie, lub niezmiennie od lat późnych 70 prowadzili działalność opozycyjną, nie dorobiwszy się niczego, umierając o wiele za wcześnie, lub żyjąc wręcz w biedzie, upokorzeni i wykorzystani, zniszczeni przez 10 lat podziemnej pracy i dwadzieścia lat tzw. „ niepodległości”. Myślę w tej chwili o wszystkich stoczniowcach, kolejarzach, robotnikach , mieszkańcach małych miast i wsi - którzy potracili warsztaty pracy i skazani zostali na w e g e t a c j ę.

Myślę także o sobie i ludziach do mnie podobnych, przyjaciołach rozsianych po całym świecie, którzy przez całe lata 80-te pracowali bez wytchnienia w podziemnej „Solidarności”, i jak wszyscy ludzie uczciwi, potem, w czasach tzw. „Drugiej Solidarności”, zostali albo ośmieszeni, albo potraktowani na tyle źle, że albo nie żyją, albo zostali zmuszeni do szukania możliwości życia za granicą albo żyją w Polsce n i e t a k i e j o j a k ą w a l c z y l i, a która się teraz na nich mści i traktuje po macoszemu.

Nazywam się Joanna Wojciechowicz, jestem architektem i dziennikarzem, na rencie inwalidzkiej od dwudziestu lat. W czasach „legalnej „Solidarności” tj. w latach 1980 - 81 byłam kierownikiem Działu Rozpowszechniania Informacji w Gdańskiej „Solidarności”. Byłam także pomysłodawcą i autorką pierwszej wystawy „Grudzień 70”, otwartej 16-go grudnia 1981 roku. Zostałam internowana pierwszej nocy z 12-go na 13 –go grudnia 1981 i do końca czerwca 1982 przebywałam w różnych obozach internowania . W następnych latach byłam wielokrotnie aresztowana i stawiana przed Kolegium do Spraw Wykroczeń. Na dwa lata przed Okrągłym Stołem założyłam GAI (Gdańską Agencję Informacyjną „Solidarności”) przekazującą informacje z podziemia do wszystkich polskojęzycznych (i nie tylko) międzynarodowych mediów.

Jak Pan widzi – przez te wszystkie lata nie siedziałam z założonymi rękami i „nie trzymałam nóg w wannie” – jak Pan to określił.

Nie „uciekłam za granicę”, choć azyl polityczny do Stanów otrzymałam już w 1982 roku.

Wyjechałam, jak „wygraliśmy”, tj. w końcu czerwca 1989 ( bo tego wymagało moje życie rodzinne) i nigdy nie wykorzystałam azylu politycznego. Dalej tu mieszkam, bo nie mam za co żyć i mieszkać w Polsce, poza tym, przeraża mnie beztroska i działalność Pańskiego Rządu, przeraża mnie fakt, że minionej zimy zamarzło w Polsce 100 osób, a tej zimy już ponad 80. Przeraża mnie fakt, że mówił Pan : „polski lotnik to jest taki, który na drzwiach od stodoły poleci”, po czym na takich właśnie „drzwiach” wysłaliście na pewną śmierć najszlachetniejszych ludzi Polskiej elity politycznej.

Przeraża mnie Pańskie i całej obecnej polskiej „elity politycznej” pogardliwe traktowanie ludzi myślących inaczej niż Wy. Przeraża mnie Wasze nieustanne manipulowanie faktami i fałszowanie historii. Przeraża mnie Wasz stosunek do „smoleńskiego” śledztwa i nie kończące się oszustwa i manipulacje. Przeraża mnie Pan, jako prezydent mojego kraju, który zaprosił generała Jaruzelskiego na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (!), autora kolosalnej prowokacji, zamienionej na Wybrzeżu w masakrę w grudniu 1970 roku, człowieka który dokonał inwazji Czechosłowacji w 1968 roku. Stan Wojenny był tylko jedną z jego zbrodni.

I Pan jeszcze śmie obrażać publicznie nas, tych właśnie, którzy nigdy idei „Solidarności” nie zdradzili?

W swoim i ich Imieniu domagam się Pańskich publicznych przeprosin!

Joanna Wojciechowicz

Działaczka „Solidarności”, uczestniczka strajku w 1980 roku, odznaczona przez Ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski .





13 Grudzień, 2010 rok

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Czw Gru 16, 2010 4:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jadziu ten list jest już na stronie, dał go Kaziu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum