Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Krzyże SW we Wrocławiu.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jerzy Pietraszko
Weteran Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 219

PostWysłany: Nie Gru 12, 2010 1:47 am    Temat postu: Krzyże SW we Wrocławiu. Odpowiedz z cytatem

Wrocławskie wręczenie Krzyży SW było wspaniale zorganizowaną, szalenie sympatyczną uroczystością. Jestem całkiem pewny, że nie jestem w tej opinii odosobniony. Fakt że nie dotarł Prezydent Miasta nie był zbyt istotny - popołudnie uświetnili goście z najwyższej półki ( Zofia i Zbigniew Romaszewscy, płk Wożniak).
Wielkie podziękowania dla Kornela, dla pomysłodawców i realizatorów całej tej akcji.
Okazuje się, że i na koniec tego tragicznego roku mogę coś tak pozytywnego napisać. Może to jest zwiastun dużo lepszego następnego roku?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Korobczak
Moderator


Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 354

PostWysłany: Nie Gru 12, 2010 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/153227,577462.html

Rzeczpospolita napisał:
Ponad 100 osób zostało we Wrocławiu odznaczonych Krzyżem Solidarności Walczącej. Odznaczenie przyznano członkom i współpracownikom tej antykomunistycznej, niepodległościowej organizacji podziemnej założonej w 1982 r. (...)

_________________
"Ta jedna pociecha w ha?bie prze?ycia ojczyzny, ?e bogom nale?y si? pos?usze?stwo." Kasper Siemek XVII wiek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TOMEK
Weteran Forum


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 258

PostWysłany: Pon Gru 13, 2010 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paweł Korobczak napisał:
http://www.rp.pl/artykul/153227,577462.html

Rzeczpospolita napisał:
Ponad 100 osób zostało we Wrocławiu odznaczonych Krzyżem Solidarności Walczącej. Odznaczenie przyznano członkom i współpracownikom tej antykomunistycznej, niepodległościowej organizacji podziemnej założonej w 1982 r. (...)


Nadal nie wiem komu gratulować, komu posłać kilka..., Czy ktoś mnie "oświeci"? Proszę o zamieszczenie listy odznaczonych. Mam nadzieje, że nie jest to "tajemnica państwowa".

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 8:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przywolanym artykule "Rzeczpospolitej" mnie z kolei razi cos takiego, cytuje: "Solidarność Walcząca powstała w czerwcu 1982 r. we Wrocławiu. Organizację założył Kornel Morawiecki wraz m.in. z Pawłem Falickim."
Ja wiem, ze potrzeba roznych inicjatyw jak i artykulow "ku pokrzepieniu serc". Znowu jednak wymienia sie tylko dwie osoby jako zalozycieli SW i w tym Falickiego, to ja mam bardzo mieszane uczucia skoro nie raczyl wyjasnic przekonywająco swych zwiazkow z bezpieką od roku 1976. W kazdym razie promowanie go na bohatera w artykulach prasowych razi mnie i chyba nie tylko mnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 3:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lista osób wyznaczonych do otrzymania krzyża SW w dniu 11.12.2010 we Wrocławiu

Honorowe:
1.Gorbaniewska Natalia
2.ks. Isakowicz- Zalewski Tadeusz
3.ks. Małkowski Stanisław
4.Romaszewska Zofia
5.Romaszewski Zbigniew
6.płk. Woźniak Jerzy

Organizacyjne:
1.Adamski Artur
2.Bartoszek Wojciech
3.Bąk Janina
4.Bełz Zbigniew
5.Bieniek Zbigniew
6.Bieżuński Krzysztof „Zyzol”
7.Birecka Anna
8.Chlebowicz Piotr
9.Chmielowska Jadwiga
10.Cnotalski Krzysztof
11.Czarnecka Teresa
12.Ferenc Zdzisława
13.Franielczyk Piotr
14.Frankiewicz Joanna
15.Gabryel Michał
16.Gnieciak Jerzy
17.Gorzkowska Ewa
18.Haremza Stanisław
19.Iwaniuk Alicja
20.Iwanow Mikołaj Laughing
21.Jabłoński Szymon
22.Jaranowski Leszek
23.Jaworski Piotr
24.Jegliński Piotr
25.Jerzmański Jan
26.Kisielewicz Andrzej
27.Kocik Jerzy
28.Kondratowicz Mirosława
29.Kopaczewski Antoni
30.Kopeć Alicja „Madzia”
31.Kopera Janusz
32.Korona Witold
33.Kowalczyk- Bugajska Barbara
34.Koziebrodzka Maria
35.Krotliński Jarosław
36.Krusińska Teresa
37.Kucharski Andrzej
38.Lazarowicz Roman
39.Lesisz Cezary
40.Linowska Wanda
41.Łukasiewicz Szymon
42.Łukowska- Karniej Hanna
43.Maciejewska Zofia
44.Marcinkowska Dorota
45.Medoń Piotr
46.Mieszkalski Mariusz
47.Mizikowski Edward
48.Morawiecki Stefan
49.Myc Andrzej
50.Myślecki Wojciech
51.Nowak Marek
52.Nowakowski Ryszard
53.Ogorzelec Ludwika
54.Olichwier Zofia
55.Olszewski Dariusz
56.Oziewicz Marian
57.Oziewicz Zbigniew
58.Petryniak Jerzy
59.Piątek Tadeusz
60.Pietraszko Jerzy
61.Ratajczak Izabela
62.Rozwód Andrzej
63.Rusiecka Maryla „Stokrotka”
64.Sarapuk Barbara
65.Sarnecki Jacek
66.Sidorowicz Włodzimierz
67.Stadnicki Andrzej
68.Stando Wojciech
69.Strzemiński Włodzimierz
70.Szablewski Ryszard
71.Szkutnik Janusz
72.Szutrak Zofia
73.Świerczewski Tadeusz
74.Wajda Adam
75.Walczak Grażyna
76.Warsza Tadeusz
77.Wasylciów Wiesław
78.Waśkiewicz Milena
79.Wawrzeń Andrzej
80.Węgrzyn Wiktor
81.Wianecki Krzysztof
82.Wiszniewski Andrzej
83.Witczak Krzysztof
84.Wolf Krzysztof
85.Wóltański Edward
86.Zaleski Roman
87.Załogowicz Feliks
88.Zarach Andrzej
89.Żabińska Marianna
90.Żymańczyk Zofia

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Regulamin „Krzyża Solidarności Walczącej”.

1.Dla upamiętnienia wysiłku członków i współpracowników Solidarności Walczącej oraz osób szczególnie zasłużonych w walce o „Wolność i Solidarność między ludźmi i narodami”, kierując się tradycją i trybem ustanowienia krzyży organizacyjnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego – w szczególności Krzyża Armii Krajowej wprowadzonego w dniu 1 sierpnia 1966 r. decyzją Dowódcy Armii Krajowej oraz Krzyża Batalionów Chłopskich wprowadzonego w dniu 1 września 1989 roku decyzją Komendanta Głównego B.Ch. – zostaje ustanowiony „Krzyż Solidarności Walczącej” oraz „Krzyż Honorowy Solidarności Walczącej”.
2.Krzyż SW, jest wykonywany wyłącznie techniką odlewu, ze srebra próby 920, według oryginalnej, ręcznie wykonanej matrycy przechowywanej przez Kapitułę Krzyża SW.
Krzyż Honorowy SW pokryty jest złotem 99,99 %.
Autorstwo, wzór Krzyża SW i wstążki – jak w Załączniku nr 2.
Wzór Krzyża Honorowego SW i wstążki – jak w Załączniku nr 3.
Wzór legitymacji – jak w Załączniku nr 4.
Prawo do otrzymania Krzyża SW mają wszyscy zweryfikowani członkowie i bliscy współpracownicy organizacji Solidarność Walcząca.
3.Krzyż Honorowy SW jest nadawany osobom o szczególnych zasługach w walce o „Wolność i Solidarność między ludźmi i narodami”.
4.Krzyż SW może być nadawany również pośmiertnie – a legitymację Krzyża przekazuje się najbliższej rodzinie.
5.Krzyż SW nie może być nadany osobom, które działały na szkodę Polski, figurują w aktach komunistycznych służb specjalnych jako tajni współpracownicy lub sprzeniewierzyły się zasadom Solidarności Walczącej.
6.Nadawanie Krzyża SW:
a)Krzyż SW jest nadawany przez Kapitułę powołaną jednorazowo przez Przewodniczącego Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego. Skład Kapituły zawiera Załącznik nr 1.
b) Przewodniczącemu Solidarności Walczącej, Członkowi Seniorowi Solidarności Walczącej oraz Członkom Kapituły niniejszym nadaje się Krzyże SW.
c)Pracami Kapituły kieruje i przewodniczy posiedzeniom Przewodniczący SW, a w razie jego śmierci lub trwałej nieczynności Kapitule przewodniczy najstarszy wiekiem Członek Senior Kapituły.
d)Kapituła podejmuje decyzje zwykłą większością głosów, w obecności Przewodniczącego i co najmniej jednej trzeciej liczby członków, jednak nie mniej niż w liczbie trzech członków Kapituły. Przy trwałej niezdolności Kapituły do spełnienia tych warunków zaprzestaje się nadawania Krzyża SW.
Po zaprzestaniu nadawania Krzyża SW matrycę Krzyża oraz ewidencję członków przekazuje się do Kancelarii Prezydenta RP. To samo dotyczy przypadku, gdy na mocy postanowień państwowych Krzyż SW zostanie wpisany na listę odznaczeń Rzeczypospolitej Polskiej.
7.Ewidencję odznaczonych Krzyżem SW prowadzi Kapituła.
8.Krzyż lub jego miniaturę nosi się zgodnie z państwowymi przepisami o odznaczeniach.
9.Przyznanie Krzyża SW nie jest związane z żadnymi przywilejami państwowymi.


Niniejszy Regulamin został przyjęty z datą 15 kwietnia 2010 r.


Przewodniczący Solidarności Walczącej
Kornel Morawiecki


Załącznik nr 1
do Regulaminu „Krzyża Solidarności Walczącej”

1) Morawiecki Kornel – Przewodniczący
2) Adamski Artur
3) Dobrzyński Leszek
4) Frankiewicz Joanna
5) Gabryel Michał
6) Jabłoński Szymon
7) Jaworski Piotr
8 Kisielewicz Andrzej
9) Kołodziej Andrzej
10) Kopaczewski Antoni
11) Kowalczyk- Bugajska Barbara
12) Koziebrodzka Maria
13) Krotliński Jarosław
14) Lazarowicz Romuald
15) Lesisz Cezary
16) Łukowska-Karniej Hanna
17) Maciejewska Zofia
18 Myc Andrzej
19) Myślecki Wojciech
20) Ogorzelec Ludwika
21) Rozwód Andrzej
22) Sarnecki Jacek
23) Stando Wojciech
24) Zwiercan Roman

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, ładnie...... już dawno nikt nie pomylił pisowni mojego nazwiska.... znów zostałem Chlebowiczem.... a może był w SW jakiś Piotr Chlebowicz?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Gru 15, 2010 11:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nieuhonorowanie takich osób jak mgr inż.Andrzej Gwiazda, inż. Joanny Duda-Gwiazda, śp. Annę Walentynowicz, czy Władimira Bukowskiego.
A także, Zbigniewa Rutkowskiego ( który był red.Tygodnika Solidarność Walcząca) z Poznania , to dość dziwny sposób patrzenia na to, jak należy rozumieć pojęcie honoru, zasady we współczesnej historii polski.
Nie bądźmy więc zdziwieni, że Polska rzeczywistość po 31 sierpnia 1988
wygląda tak jak wygląda.

I przestańmy biadolić,że jest źle.
To wszystko.




Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Gru 16, 2010 4:29 pm, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Sro Gru 15, 2010 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co prawda, to prawda, Robercie. Szkoda, że nie pomyślano o tych osobach. Ale jest kapituła, myślę, że powinieneś zgłosić oficjalnie wniosek w tej sprawie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Gru 15, 2010 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo przepraszam, ale ja nikogo nigdy nie pouczałem,
nikogo też nie będę uczył zasad , jak należy patrzeć na świat
przez pryzmat kim ktoś był w przeszłości i kim jest obecnie.
Tym bardziej nie zamierzam robić to dzisiaj 15 grudnia 2010 .
Jakie w przeszłości każdy z Nas wybrał zasady i jakim służy
po dzień dzisiejszy , to pozostanie w jego sercu, i nikt i
nic tego nie zmieni. Niepodległość , suwerenność polski
zależy od każdego z Nas, każdego dnia.
Słowa, to nie wszystko, liczą się czyny.
Z natury jestem człowiekiem trzeźwo patrzącym
na świat, nie poddający się emocjom
w ocenie zjawisk politycznych.
Choć przyznaje, czasami jestem przebojowy w działaniu,
ale do spraw ważnych podchodzę poważnie.
To nie zabawa w piaskownicy, ludzi trzeba traktować
poważnie.
Jesteśmy wówczas poważni, gdy innych traktujemy z należytą czcią ,
inaczej życie nie ma sensu.
Jak w takiej sytuacji mamy być wzorem dla innych.?

To tyle, nie zamierzam zabierać
więcej głosu w tej sprawie.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Czw Gru 16, 2010 4:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robercie, tym razem muszę stanąć w obronie Kornela i Kapituły.
Jak powiedział Kornel, co jest też w regulaminie, wszyscy członkowie "SW" będą odznaczeni. Z przyczyn finansowych musiano się ograniczyć do nadania krzyży 72 - dwu osobą. Odznaczenia te będą nadawane sukcesywnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jerzy Pietraszko
Weteran Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 219

PostWysłany: Czw Gru 16, 2010 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko w swoim czasie. Ja nawet odbierając Krzyż zwróciłem uwagę, że nieco mi głupio otrzymywać przed Staszkiem Mittkiem (Gadem) - moim bezpośrednim szefem z tamtych lat. Podobnie myślę odnośnie np. Bogdana Makarskiego. I w jego grupie doszło do podobnej sytuacji - wpierw otrzymał jeden z członków grupy "Czarnego".
Staszek z obiektywnych przyczyn teraz odebrać nie mógł. Ja więc, dopóki on nie weźmie, traktuję odznaczenie jako przeznaczone dla całej naszej grupy. I wiem, że on podobnie myśli.
Tak więc: bez zbędnych emocji. Nie było możliwym wręczenie wszystkim - woźny by nas wyrzucił z Sali Rycerskiej po wręczeniu i tak niepełnej puli. A do tego te Krzyże też wiążą się z dość pokaźnym kosztem. Na taki jednorazowy wydatek - gdyby trzeba było wszystkich naraz uhonorować - stać w Polsce tych, których na szczęście z nami nie było. Oni niech sobie od komorowskiego odbierają order wrony ślepej. Może i lepiej, że Kornel nie dostał w 2007 Orderu Orła Białego skoro ptak tak szybko się przepoczwarzył.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pią Gru 17, 2010 7:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jezeli wolno mi coś powiedziec... Ci, ktorzy są blizej tego wszystkiego, jezeli są w stanie to niech w jakis mądry sposob dopilnują, by takie i inne akty wzajemnej adoracji kombatanckiej nie odwracaly zbytnio uwagi od najwazniejszych dzisiaj spraw dla Ojczyzny. Konczy sie rok - jeden z najtragiczniejszych w calej historii Polski. Moznaby zatem oczekiwac jezeli juz nie posmiertnego uhonorowania Tych co oddali zycie za Wolną Polske w Smolensku to przynajmniej wspomnienia o zlozonej przez nich ofierze najwyzszej. Przepraszam Was kochani, ale nie swiadczy to najlepiej o inicjatorach opisywanej tu imprezy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Pią Gru 17, 2010 8:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Stanisławie, bardzo mi przykro lecz z pańskiego postu nic nie rozumie.
Co to znaczy "akty wzajemnej adoracji kombatanckiej.....", to Kornel i "SW" miało pośmiertelnie udekorować udekorować TYCH co oddali życie w Smoleńsku?!, żarty na bok. Proszę się nie martwić, były wspomnienia i to piękne o tragicznie zmarłych w Smoleńsku i wyjeżdzie członków "SW do Smoleńska i Katynia z Krzyżami.

Kod:
Jezeli wolno mi coś powiedziec... Ci, ktorzy są blizej tego wszystkiego, jezeli są w stanie to niech w jakis mądry sposob dopilnują, by takie i inne akty wzajemnej adoracji kombatanckiej nie odwracaly zbytnio uwagi od najwazniejszych dzisiaj spraw dla Ojczyzny. Konczy sie rok - jeden z najtragiczniejszych w calej historii Polski. Moznaby zatem oczekiwac jezeli juz nie posmiertnego uhonorowania Tych co oddali zycie za Wolną Polske w Smolensku to przynajmniej wspomnienia o zlozonej przez nich ofierze najwyzszej. Przepraszam Was kochani, ale nie swiadczy to najlepiej o inicjatorach opisywanej tu imprezy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum