Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Raport WSI - niepokój w Finlandii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Czw Mar 01, 2007 4:35 pm    Temat postu: Raport WSI - niepokój w Finlandii Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.onet.pl/1495534,12,item.html

Świat PAP, PU /15:47


Raport WSI - niepokój w Finlandii
Zarzuty w sprawie transportera opancerzonego "Rosomak" konstrukcji fińskiej Patrii zawarte w raporcie o likwidacji WSI mogą się odbić na stosunkach polsko-fińskich - uznał największy dziennik w Finlandii "Helsingin Sanomat".
Gazeta odnotowuje, że w raporcie osiem z prawie 400 stron poświęcono "Rosomakowi". Przypomina, że chodzi o największą w dziejach fińskiego przemysłu obronnego transakcję z Polską (dostawa 690 takich pojazdów).

Zarzuty wobec "Rosomaka" zamieszczone w raporcie są - w ocenie strony fińskiej - niesprawiedliwe, niesłuszne i polegające na nieporozumieniach. "Helsingin Sanomat" przypomina, że ambasador Finlandii w Polsce Jan Store rozmawiał już z polskim ministrem obrony Aleksandrem Szczygłą, przekazując mu stanowisko rządu fińskiego w tej sprawie. Finowie wyrażają m.in. obawy, że raport rzuci niesłusznie cień na międzynarodową reputację Finlandii i jej przemysłu, a zwłaszcza koncernu Patria Oy. Ten koncern zbrojeniowy należy w 73,2 proc. do rządu fińskiego, a w 26,8 proc. do europejskiego koncernu EADS.

Ambasador RP w Finlandii Andrzej Szynka przeprowadził, z inicjatywy strony fińskiej, rozmowę na ten temat w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Helsinkach. Co prawda podsekretarz stanu fińskiego MSZ Markus Lyra uznał, że "między Finlandią a Polską nie ma dyplomatycznych nieporozumień", ale ten sam dyplomata, wg "Helsingin Sanomat", powiedział, że w rozmowie z ambasadorem RP przedstawił stanowisko swego kraju: - Za krzywdzące i niefortunne uważamy rozpowszechnienie przez raport nazwy Patria w tak negatywnym kontekście.

Zaniepokojenie raportem wyrazili przed dwoma dniami w Warszawie przedstawiciele Patrii. Ich zdaniem, raport sugerujący, że przetarg odbył się nieprzejrzyście, stawia w negatywnym świetle cały fiński przemysł, mogą go też wykorzystywać konkurenci fińskich i polskich przedsiębiorstw starających się o kontrakty za granicą.

Dyrektor generalny Patrii Jorma Wiitakorpi podkreślił, że gdy raport był przygotowywany, jego autor nie skontaktował się z producentem. Wiitakorpi wytknął też zawarte w opracowaniu Antoniego Macierewicza błędy, powiedział m.in. że utonięcie i zniszczenie silnika, które raport przypisuje wozowi Patrii, w rzeczywistości przytrafiło się konkurencji.

Według opublikowanego w połowie lutego raportu, WSI nie zapobiegły nieprawidłowościom przy przetargu na transporter, a zwycięski wóz AMV konstrukcji Patrii został wybrany mimo wad konstrukcyjnych. W poniedziałek Macierewicz wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że jeszcze pod koniec ubiegłego roku testy wykazały wady konstrukcyjne wozu.

W przetargu na KTO startowały trzy firmy - oprócz Patrii także Steyr-Daimler-Puch z Austrii i Mowag ze Szwajcarii. W grudniu 2002 r. MON opowiedziało się za wozem Patrii. Warunkiem udziału w przetargu było związanie się z polskim zakładem - to polskie firmy były partnerami MON w przetargu. Partnerem Patrii są Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach. Wartość kontraktu na dostawę 690 pojazdów do 2013 roku wyniosła blisko 5 mld zł. Pojazd w wersji dla Polski otrzymał nazwę Rosomak. Dotychczas WZM przekazały wojsku ponad 100 wozów w różnych wersjach.

W listopadzie 2004 r. MON podało, że w trakcie wielomiesięcznych prób, w których badano 240 parametrów, 212 z nich wóz spełnił całkowicie lub przewyższył oczekiwania, 22 miały zostać poprawione, dążenie do spełnienia sześciu komisja uznała za bezsensowne. W 2004 r. kontrakt badała NIK, stwierdzając, że wybór prototypowego KTO Patrii był uzasadniony.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy przetargu prowadzi od dwóch lat Wojskowa Prokuratura Okręgowa, która do tej pory postawiła trzem osobom zarzuty związane z podpisaniem umowy głównej i aneksów do niej.


Robert Majka z Przemyśla,tel.506084013 mail:robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum