Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ksiądz z ambony czyta, kto nie dał datków na kościół

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Sty 25, 2011 8:42 am    Temat postu: Ksiądz z ambony czyta, kto nie dał datków na kościół Odpowiedz z cytatem

źródło inf:
http://polskalokalna.pl/wiadomosci/podkarpackie/news/ksiadz-z-ambony-czyta-kto-nie-dal-datkow-na-kosciol,1587579,3286

Ksiądz z ambony czyta, kto nie dał datków na kościół

53 minuty temu
Aktualizacja: 44 minuty temu


- Nie życzę sobie, żeby ksiądz informował całą parafię, że nie dałem datku na kościół - podkreśla w rozmowie z dziennikarzami "Super Nowości" mieszkaniec Kobylnicy Ruskiej (pow. lubaczowski). - Jestem zbulwersowany zachowaniem naszego proboszcza - dodaje mężczyzna.

- Jego postępowanie zniechęciło mnie do aktywnego uczestniczenia w życiu parafii - podkreśla wierny. Ksiądz proboszcz z Potoku Jaworowskiego (woj. podkarpackie) nie chciał jednak rozmawiać na ten temat z dziennikarzami.

Kobylnica Ruska to mała wieś w gminie Wielkie Oczy. Należy do parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Potoku Jaworowskim, którą od kilku lat kieruje ksiądz Stanisław G.

- Nie ma porównania pomiędzy poprzednim proboszczem, a tym, który pełni funkcję obecnie - podkreśla w rozmowie z dziennikarzami "Super Nowości" jeden z wiernych.


"To co robi, jest zaprzeczeniem roli kapłana"

- Wcześniejszy proboszcz to był ciepły człowiek, naprawdę pełnił posługę duszpasterską - podkreśla mieszkaniec Kobylnicy Ruskiej. - To, co robi ksiądz G. jest zaprzeczeniem roli kapłana - uważa mężczyzna.

Jak się okazało, zachowanie księdza Stanisława G. nie podoba się nie tylko temu parafianinowi. - Nikt tego nie powie oficjalnie, wiadomo, jak jest na wsi - dodaje inny członek wspólnoty parafialnej proszący o nieujawnianie jego nazwiska.

- Ale postępowanie proboszcza nie podoba się wielu ludziom z parafii. Delikatnie mówiąc, można odnieść wrażenie, że sprawy materialne są dla niego priorytetem - opowiada rozmówca gazety.

- Ksiądz chciał na przykład wprowadzić opłatę "od dołka" na naszym cmentarzu - zdradza. - Miało to kosztować 150 złotych. Na szczęście sprzeciwiła się temu rada parafialna - dodaje.

Według relacji niezadowolonych parafian, proboszcz G. ma też dziwne sposoby na namawianie wiernych do zamawiania mszy św. za dusze ich zmarłych bliskich.

- Sprawdza komuś, kto zmarł w rodzinie wcześniej i powołując się na pamięć tej osoby i sumienie rodziny wręcz wymusza zamówienie mszy - twierdzą niektórzy parafianie. - Czasem dotyczy to ludzi starszych, bardzo skromnie żyjących, wręcz biednie - dodają.


Parafianin:"Ja nic winny księdzu G. nie jestem"

Czara goryczy w parafianinie przelała się, gdy dowiedział się, że 16 stycznia ksiądz proboszcz wymienił go z imienia i nazwiska podczas mszy, jako tego, który nie dał żadnych pieniędzy. - Przez księdza G. i jego podejście do ludzi zaniedbałem się jako katolik - przyznaje mężczyzna.

- Jego postawa odstręcza mnie od Kościoła - dodaje - Tym razem przesadził! Ja żadnych pieniędzy księdzu G. nie byłem winny, żeby publicznie się ode mnie ich domagał - twierdzi mężczyzna.

- Nie upoważniłem też proboszcza do ujawniania moich danych osobowych! To jest po prostu skandaliczne postępowanie - stwierdza wzburzony. Na poinformowaniu dziennikarzy o sprawie mężczyzna nie poprzestał. - Skierowałem do lubaczowskiej prokuratury pismo w tej sprawie - ujawnia.


Proboszcz: "Życzę miłego dnia"

Ksiądz proboszcz Stanisław G. rozmawiać z dziennikarzami na ten temat nie chce. Na kierowane do niego pytania odpowiada: - Życzę miłego dnia - i odkłada słuchawkę telefonu.

Z ustaleń dziennikarzy "Super Nowości" wynika - chociaż w zamojskiej Kurii ciężko zastać rzecznika biskupa - że żadne skargi na księdza Stanisława G. do niej dotychczas nie dotarły.

- Czy państwa nie zastanawia, że parafianin zamiast zwrócić się do rady parafialnej albo do nas z taką sprawą, zgłasza się do gazety? - pyta podczas rozmowy z dziennikarzem "Super Nowości" kapłan z Kurii.

- Proszę zapytać tego pana, dlaczego się do nas z tym nie zwrócił - radzi. - Nie pisałem do Kurii, bo nie wierzę, że to coś zmieni - przyznaje wzburzony mężczyzna. - To nie jest pierwszy przypadek aroganckiego zachowania księdza G. i nic się nie zmienia - dodaje. - Niestety praktyka pokazuje, że w takich sytuacjach "ksiądz ma zawsze rację" - zauważa wzburzony mężczyzna. - Jego przełożeni zawsze stają po jego stronie - dodaje.

Jak ustalili dziennikarze, wysłane kilka dni temu przez parafianina pismo do prokuratury jeszcze do niej nie dotarło.

autorka artykułu : Monika Kamińska
mkaminska@pressmedia.com.pl

źródło inf:
http://polskalokalna.pl/wiadomosci/podkarpackie/news/ksiadz-z-ambony-czyta-kto-nie-dal-datkow-na-kosciol,1587579,3286

Komentarz

Każda władza, nie wykluczając władzy kościelnej nie akceptuje ludzi wolnych, ludzi myślących. A najbardziej boi się człowieka nie tyle myślącego samodzielnie, co samodzielnie wyciągającego wnioski.
Im bardziej dana osoba wyraża poglądy oraz wnioski niezależne , a jeszcze są poparte rzeczową argumentacją , wówczas taka osoba zostaje niszczona, bezpardonowo niszczona. Współczesne niszczenie człowieka jest bardziej wysublimowane, bardziej perfidne z uśmiechem na ustach.
Wystarczy kogoś odpowiednio napiętnować w danej społeczności, zastraszyć. Ludzie idą na przysłowiową łatwiznę, nie analizują, kto, co , dlaczego? Przeważnie poddają się woli ogółu, bez zastanowienia , bezmyślnie " kupią" wszystko. Nie każdy wytrzyma napiętnowanie , gnojenie , upokorzenia , wiem to z osobistych doświadczeń. Strach przeważnie paraliżuje ludzi do tego stopnia, że nie są zdolni do czegokolwiek. I oto właśnie idzie. Wówczas efekty są oczywiste, inni głosu nie podniosą, ze spuszczoną głową niewolnika pójdą pokornie do domu.
I w tym rzecz , aby rządzić ludzmi zastraszonymi, zmanipulowanymi, bez świadomości jak jest naprawdę. Nie ważne, że teoria mówi co innego, a praktyka mówi co innego. U cyników , którzy założyli zniszczenie człowieka wolnego, myślącego niezależnie liczy się skutek. Po trupach a do celu. Tego właśnie doświadczamy w najnowszej polskiej historii po Roku 1988.


Konkluzja:

W takiej rzeczywistości przyszło żyć Polakom po rozbiorach, po
niemieckiej niewoli , niewoli komunistycznej , aż po kraj postkolonjalny
jakim obecnie jest państwo polskie. Bylejaka władza, bylejaka świadomość,
bylejaka perspektywa życiowa AD 2011. Popatrzmy spokojnie na przyszłość
każdego z Nas...naszych bliskich, na przyszłość Naszych rodzin, jaka ona jest ? Odpowiedzmy sobie sami.
Ludzie w takim kraju, jaką jest kolonia nie mogą być wolnymi, dopóki sami sobie tej wolności nie wywalczą. Nikt nikomu nic nie da darmo.
Tym bardziej wolności w sferze OSOBISTEJ.

Oportunizm : postawa życiowa, która charakteryzuje się rezygnacją z zasad moralnych lub przekonań ideowych dla osiągnięcia doraźnych korzyści w życiu; wybieranie zawsze tego, co jest w danej sytuacji bezpieczne i korzystne; wygodnictwo życiowe.

Wiem , brzmi to banalne.

Ale innej drogi nie ma.





Robert Majka , polityk, Przemyśl, 25 stycznia 2011r g.8.42

Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum