Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kto jest dziennikarzem?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pią Mar 02, 2007 11:42 am    Temat postu: Kto jest dziennikarzem? Odpowiedz z cytatem

http://www.polskieradio.pl/media/temattygodnia/?id=2029


Kto jest dziennikarzem?

Droga do zawodu dziennikarza jest dzisiaj bardzo prosta. Właściwie wystarczy obudzić się z przekonaniem, że chce się pisać i publikować. W dobie internetu każda próba zdefiniowania czym jest dziennikarstwo naraża pomysłodawców na oskarżenia o chęć ograniczenia wolności słowa.



Polskie prawodawstwo prasowe to dosyć zagmatwana materia. Poza ustawą Prawo Prasowe z 1984 roku, która reguluje większość zasadniczych spraw związanych z pracą dziennikarza, istnieje szereg innych regulacji prawnych. Rynek mediów elektronicznych porządkuje ustawa o radiofonii i telewizji (z 1992 roku), ochronę dorobku intelektualnego zapisy prawa autorskiego (1994 rok). Poza tym szczegóły odpowiedzialności sądowej regulują kodeksy: cywilny i karny. Pracę dziennikarza ograniczają też inne regulacje jak chociażby ustawa o ochronie informacji niejawnych.

Archaiczne rozwiązania
Pomysł uchwalenia nowej ustawy Prawo Prasowe jest ze wszech miar słuszny, chociażby dlatego, że obowiązująca ustawa powstała w 1984 roku, tuż po zniesieniu stanu wojennego. Jej celem była skuteczna kontrola państwa nad pracą posłusznych reżimowi dziennikarzy. Późniejsze nowelizacje zniosły większość zapisów, które znacząco ograniczały wolność słowa i wypowiedzi, ale likwidacja pojedynczych paragrafów nie zmieniła istoty całego dokumentu.

Totalnym archaizmem pozostaje Rada Prasowa, instytucja, która nie istnieje, nie posiada konkretnych kompetencji i od upadku rządu Mazowieckiego nie została powołana. Pozostałością po reżimie komunistycznym są zapisy, które pozwalają „cofnąć rejestrację tytułu”, z powodu "systematycznego naruszania ustawy Prawo Prasowe" (art. 22). Przy okazji oskarżeń Anety Krawczyk pod adresem posłów Samoobrony i jej lidera Andrzeja Leppera przypomniano ten zapis. Wówczas to wicepremier zagroził "Gazecie Wyborczej" wyegzekwowaniem prawa do zawieszenia tytułu za oszczerstwa, które padły pod jego adresem. Sam pomysł był nierealny zwłaszcza, że procedura rejestracji tytułu to jedynie formalność. Zresztą zdaniem niektórych konstytucjonalistów ten fragment ustawy może być niezgodny z konstytucją.

Podobne paradoksy ustawodawstwa to między innymi efekt zachowawczej polityki rządu Tadeusza Mazowieckiego. To przecież jego rząd wiosną 1990 roku wystąpił z projektem nowelizacji ustawy o cenzurze (nie likwidacji!), tak aby "chroniła rząd przed złymi skutkami wolności słowa", jak tłumaczył minister Jerzy Ciemniewski (obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego). Jeszcze w wywiadzie udzielonym w 1999 roku Małgorzacie Subotić ("Odłączone telefony") premier Mazowiecki tłumaczył swoją zachowawczą postawę obawami, że nieograniczona wolność słowa może zaszkodzić stosunkom polsko-radzieckim.

"To trwało za długo i był to błąd, ale cenzura wtedy niewiele znaczyła. Zostawiliśmy ją jeszcze na kilka miesięcy na wszelki wypadek. Mogliśmy wówczas obawiać się prowokacji antyradzieckiej w prasie, nie mieliśmy żadnych możliwości przeciwdziałania, a stosunki te były przecież delikatnym problemem" – tłumaczył były premier. W końcu cenzurę zlikwidowano, zmieniono również zapisy Prawa Prasowego ograniczające wolność słowa. Zapisy, które wówczas pozostawiono bardzo szybko okazały się martwym prawem, lekceważonym do tego stopnia, że nikt nie miał ochoty zmieniać istniejących przepisów. Zwłaszcza, że każda debata nad granicami wolności słowa, regulacjami prawnymi gwarantującymi tę wolność, kończyła się oskarżeniami o próbę upolitycznienia mediów, ograniczenia ich wolności.

Kontrowersyjne pomysły
Najnowsze pomysły zmian w prawie prasowym wzbudzają wiele kontrowersji. Afera związana z postacią Anety Krawczyk, skłoniła Romana Giertycha do przedstawienia projektu zmian w ustawie, które w sposób szczególny egzekwowałyby prawo do publikacji sprostowań i nakładałyby na redakcje olbrzymie kary finansowe za łamanie prawa. Najnowszy pomysł zmian w ustawie to projekt stworzenia dziennikarskiej korporacji.

Idea pomysłodawców wydaje się być szlachetna: stworzenie czegoś na kształt dziennikarskiej organizacji zawodowej, która mogłaby skutecznie walczyć chociażby o prawa socjalne dziennikarzy. Jednocześnie miałaby stać na straży przestrzegania odpowiednich standardów wykonywania zawodu. Niektóre rozwiązania idą jeszcze dalej. Najnowszy pomysł zmian w ustawodawstwie, który zgłosił jeden z liderów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Zenon Bosacki, zmierza do ograniczenia dostępu do zawodu przypadkowym, w mniemaniu pomysłodawcy, osobom. "Nie powinno być tak, że w gazetach piszą osoby bez wyższego wykształcenia. Wyjątkiem mógłby być odpowiedni dorobek dziennikarza" – tłumaczył dziennikarce "Newsweeka".

Propozycja, którą złożył zamknęłaby drogę do zawodu młodym utalentowanym osobom, które musiałyby najpierw skończyć studia, a dopiero potem próbować swoich sił w zawodzie. Bo jeśli dziennikarzem mogłaby zostać osoba, która legitymuje się dyplomem wyższej uczelni, to nawet furtka w postaci "osób o szczególnym dorobku dziennikarskim" nie daje im takiej szansy. Przecież paradoks polega na tym, że nie mogliby zdobywać dorobku dziennikarskiego, chyba, że w prasie… drugiego obiegu. Pomijając fakt, że wielu dobrych dziennikarzy nie ukończyło studiów, właśnie z powodu szybko rozpoczętej kariery zawodowej. Dlatego nie dziwi, że dziennikarze odebrali ten pomysł jednoznacznie – jako próbę ograniczenia wolności obywatelskich. "Mam doświadczenie w pisywaniu w podziemnej prasie. Jeżeli ktoś mi zechce narzucić to co mam pisać znajdę sposób, by takie prawo ominąć" – napisał na swoim blogu Tomasz Sakiewicz.

Janusz Podolski

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum