" /> Dyskusje ogólne :: Rzeszów, IPN, Infułat Mac TW "Łukasz"
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Rzeszów, IPN, Infułat Mac TW "Łukasz"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Wto Maj 10, 2011 9:14 am    Temat postu: Rzeszów, IPN, Infułat Mac TW "Łukasz" Odpowiedz z cytatem

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110510/RZESZOW/210888408

IPN: ks. Mac to TW "Łukasz”

* A
* A
* A

dodano: 10 maja 2011, 7:00 Autor: Andrzej Plęs

tagi:SB Służba Bezpieczeństwa Stanisław Mac TW
Bogusław Wójcik (z lewej) i Janusz Borowiec, historycy rzeszowskiego oddziału IPN zapewne nie spodziewali się, że jeden przypis w ich publikacji wywoła takie wzburzenie

Bogusław Wójcik (z lewej) i Janusz Borowiec, historycy rzeszowskiego oddziału IPN zapewne nie spodziewali się, że jeden przypis w ich publikacji wywoła takie wzburzenie (fot. Krzysztof Kapica)
Przeczytaj więcej

*

Stanisław Sikora - szef rzeszowskiej NIK nie współpracował z SB
*

Stanisław Sikora, dyrektor rzeszowskiej NIK, nie jest kłamcą lustracyjnym

Przez 8 lat ks. Stanisław Mac, dziś proboszcz rzeszowskiej katedry, tkwił w rejestrach SB, jako tajny współpracownik o kryptonimie "Łukasz”. Ujawnili to Bogusław Wójcik i Janusz Borowiec, historycy IPN, autorzy książki "Strajki i porozumienia w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie 1980/81”

Przypis do jednej z ostatnich publikacji rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nie pozostawia wątpliwości. Na stronie 439 książki autorzy podają:

"Stanisław Mac, ur. 27 IV 1936 w Cieszacinie Małym, duchowny katolicki. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r., proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. 13 XII 1982 r. zarejestrowany przez SB jako TW ”Łukasz”. W 1990 r. wyrejestrowany z sieci OZI (AIPN Rz, Kartoteka odtworzeniowa byłego WUSW w Rzeszowie”.
reklama
Ks. inf. Stanisław Mac – proboszcz parafii katedralnej. Urodzony w 1936 r., wyświęcony w 1960 r., proboszczem mianowany w 1972, dziekanem 1979. Kapelan Papieski 1982, Prałat Papieski 1996, sędzia Sądu Biskupiego 1998, kapelan Sybiraków, członek Rady Kapłańskiej, Rady Ekonomicznej, Komisji Budownictwa Kościelnego, duszpasterz samorządowców. W 2005 r. mianowany przez papieża Benedykta XVI Protonotariuszem Apostolskim (Infułatem).
Nie mogliśmy pominąć tej informacji

- Jeśli w publikacji piszemy o sygnatariuszach porozumień, działaczach opozycji, wspominamy o fakcie rejestracji niektórych z nich w rejestrach SB, to dlaczego nie mielibyśmy wspomnieć również o tej rejestracji – tłumacz Bogusław Wójcik, jeden z autorów książki wydanej właśnie przez IPN. – Pominięciem tego faktu narazilibyśmy się na zarzuty nierzetelności.

- W kościele na Drabiniance, gdzie wówczas był proboszczem, od 1985 roku organizowane były uroczystości rocznicowe porozumień - tłumaczy obecność ks. Maca w publikacji Janusz Borowiec, współautor książki.
Teczki zostały zniszczone

Obydwaj autorzy nie natrafili na żaden dokument, który potwierdzałby zakres i formę współpracy ks. Maca z bezpieką.

- W tym celu trzeba by przeprowadzić dokładną kwerendę – dodaje J. Borowiec. – I potwierdzić, że TW "Łukasz”, to właśnie ta osoba.

O TW "Łukasz” wspominał w swojej publikacji "Władza a opór społeczny w Polsce południowo – wschodniej” z 2005 r. dr Dariusz Iwaneczko. Wspomina, że SB doskonale orientowała się w szczegółach działania i planów opozycyjnych środowisk rzeszowskich i duszpasterstwa ludzi pracy, także dzięki doniesieniom TW "Łukasza”.
Teczka personalna TW "Łukasz” została komisyjnie zniszczona 19 stycznia 1990 roku, razem z innymi teczkami personalnymi rzeszowskich duchownych, współpracujących z SB.
Po co ten przypis?

Przypis w publikacji IPN wzbudził sporo emocji podczas wczorajszej promocji książki w rzeszowskim Wojewódzkim Domu Kultury.

- Lepszy wybór źródeł, wytworzonych po 13 grudnia 1982, dotyczących pewnych wydarzeń związanych z tą parafią, przyniosłoby autorom dość ciekawe wątki – sugerował podczas promocji Marek Wójcik, działacz opozycyjny w czasach PRL.

- Jaki był cel publikacji o rejestracji księdza Maca, jako TW "Łukasz”, a jednocześnie brak jakiejkolwiek informacji o długoletniej, agenturalnej działalności księdza Maca – dopytywał Tadeusz Kensy, współtwórca porozumień Ustrzycko- Rzeszowskich.

Na pytanie nie otrzymał od autorów odpowiedzi. Obydwaj uczestnicy spotkania promocyjnego sugerowali, że na temat działalności TW "Łukasza” jest w IPN więcej dokumentów niż tylko zapis o rejestracji i wyrejestrowaniu tajnego współpracownika.
To jest nieuczciwość, to jest świństwo

- Nie ma żadnych dokumentów, moich podpisów, niczego podobnego, mam swoje przekonanie i swoje sumienie – ks. proboszcz Mac reaguje spokojnie na publikację. – To ja mam dokumenty z procesów o nielegalną budowę kościoła, z przesłuchań. To u mnie dokonywała się Solidarność Rolników.

O pracownikach IPN mówi: - To jest banda, mam do nich swoje zastrzeżenia. To jest nieuczciwość, to jest świństwo, jestem tu 40 lat, moi parafianie mnie znają i wiedzą, jak walczyłem, jak mnie wzywano na przesłuchania. Nie ma żadnych donosów, żadnych moich podpisów, nawet protokołów z procesu nie podpisywałem, bo zawsze znalazłem jakiś błąd.
Esbecy rozpuszczali o mnie plotki

O posądzeniach go o agenturalną działalność mówi: - To oszczerstwa w najwyższym stopniu i nieuczciwość. To jak w 1991 roku, kiedy w Rzeszowie był Papież, ubecy rozpuszczali informacje, że kościół przegrałem w karty, że siostrom połamano ręce. Prawie wolność już była, ale działania ubeckie były pierońskie.

O swoich kontaktach z ówczesną służbą bezpieczeństwa nie chce szerzej mówić. Odsyła do publikacji swojego autorstwa pt. "Komu bije dzwon”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Maj 10, 2011 4:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KOMENTARZ

Obawiać się trzeba nie tych, co mają inne zdanie, lecz tych, co mają inne zdanie, lecz są zbyt tchórzliwi, by je wypowiedzieć.

— Napoleon Bonaparte


Kościół to podobno my wszyscy? W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie, a mianowicie. Właśnie . Dlaczego "MY wszyscy" jak to się często powtarza, katolicy Kościoła powszechnego nie możemy się dowiedzieć jak zachowali się wyżsi dostojnicy i duchowni za czasów pierwszego PRL-u?

O innych pytaniach, które się nasuwają nie wspomnę, bo znów forumowicze Solidarności Walczącej uznają mnie za osobę atakującą Kościół katolicki.
Jak pokazują ostatnie lata, najlepszy wierzący , najlepszy katolik, to taka osoba , która akceptuje wszystko ślepo i milcząco, akceptuje potajemne porozumienia z aparatem bezpieczeństwa PRL.
Katolik poprawnie polityczny to osoba akceptująca dokładnie to co w Roku 1988 zaakceptowała i pobłogosławiła Hierarchia Kościoła katolickiego. Czy było to mądre, czy było to nie mądre, nie wolno Nam mieć żadnych wątpliwości, nie wolno mieć żadnego innego zdania od powszechnie obowiązującego.
Jeśli masz niezależne zdanie, niezależny pogląd ( od powszechnie obowiązującego) zostaniesz zapewne uznany za WROGA Kościoła katolickiego.
A inni patrząc jak zostałeś/łaś uznany/na za trędowatego/tą społecznie, wykluczony/na przez współwyznawców, ze strachu przed Hierarchią za takiego wroga Cię uznają ... itd.

Konkluzja


Agentura widząc rzeczywistość zaciera ręce i funkcjonuje na dobre we wszystkich środowiskach w społeczeństwie we wszystkich gałęziach gospodarki i sceny życia społecznego i politycznego , buszuje w bankach, buszuje w środkach przekazu ...

A refleksji po stronie wierzących ludzi jak nie ma , tak nie ma , nie widać.
Strach sparaliżował ludzi do tego stopnia, że boją się mówić dzisiaj o faktach , boją się prawdy sami przed sobą , jak diabeł wody święconej.
I tak tkwimy w agenturalnym polskim marazmie od prawie cierć wieku .


Tych co nie podpisali współpracy z władzą ludową z aparatem bezpieczeństwa PRL uważa się za frajerów, za nieprzystosowanych społecznie ... za ludzi nie umiejących sobie poradzić w trudnych czasach.

Takzwani normalni ludzie czekają na cud, a może wszystko samo się zmieni ...
śpiewając podczas uroczystości kościelnych i patriotycznych, Boże, coś Polskę ... Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną pobłogosław Panie.

Tyle tylko ,że ta błogosławiona magdalenkowa wolność dana Polakom ,
przypomina pamiętny wiersz bpa Ignacego Krasickiego , PTASZKI w KLATCE , polecam Państwu przypomnieć sobie ...

PTASZKI w KLATCE

posłuchaj wiersza

http://www.students.pl/studia/kultura/details/34860/Ignacy-Krasicki-Ptaszki-w-klatce-posluchaj-wiersza

"Czegóż płaczesz? - staremu mówił czyżyk młody -
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody".
"Tyś w niej zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce - i dlatego płaczę".

http://www.ewa.bicom.pl/dzieci/d57.htm
Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.


Rolling Eyes

Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 10 maja 2011r g.17.07
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Sie 18, 2011 1:45 pm, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Maj 10, 2011 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnie "Warto Rozmawiać" - 22 luty 2011 r. O szpiegu Tomaszu Turowskim

Rozpoczął się proces lustracyjny Tomasza Turowskiego, groźnego szpiega PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa, działającego w Watykanie, Paryżu i w Kraju. W III RP Tomasz Turowski kontynuował swoją szpiegowską działalność będąc równocześnie dyplomatą w Moskwie i Hawanie. Ostatnią jego misją na zlecenie MSZ było przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. W trakcie posiedzeń Sądu Lustracyjnego Tomasz Turowski chroniony jest przez specjalne siły policyjne. Dlaczego Tomasz Turowski, zasłużony dyplomata III RP wymaga takiej eskorty. Co takiego wie, że strzegą go w sądzie funkcjonariusze cywilni i mundurowi?

Jak "zamrażano" agenturę PRL na wiele lat ...
polecam.
W trakcie trwania programu publicystycznego, autorzy postawili widzom dość ważne pytanie, a mianowicie.
Czy uważasz, że agenci PRL- owskich służb nadal mają wpływ na polską politykę ? Jeszcze ciekawsza jest odpowiedź ... warto obejrzeć i wysłuchać dyskusji w tym programie.


VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=tJdh9jPYH74&feature=related
Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.


Rolling Eyes

Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 10 maja 2010r g.21.13
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Sie 18, 2011 1:47 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Czw Maj 12, 2011 7:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Lustracja" - śpiewa Paweł Piekarczyk

VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=LyzFjd5Q8YM&feature=related


Polecam ,
Rozmowa z Rafałem Ziemkiewiczem - Joanna Lichocka 05. 05. 11

VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=Mi9DsDByQ9U&feature=related


Napisana w formie dziennika powieść Zgred obejmuje czas pomiędzy lutym a kwietniem 2010 roku.

Nie ma czegoś takiego, jak literatura „prawicowa”. Jest tylko pewna wpływowa koteria w krytyce literackiej i mediach,która domaga się, by literatura opisywała nie realnie istniejącą III RP,ale, jak w czasach socrealizmu, rzeczywistość postulowaną − „państwo, będące największym sukcesem w dziejach Polaków”. A pisarzy, którzy się temu nie podporządkowują usiłuje wykluczyć taką właśnie etykietą.

Ludzie lubią utożsamiać pisarza z bohaterem literackim i niektórzy twórcy świadomie na tym grają. A powieść to przecież fikcja. To, że zdarzenia w moich powieściach są prawdziwe, nie znaczy wcale, że się kiedykolwiek zdarzyły. I tak samo jest z bohaterami… Mój Boże, przecież bohater „Trans-Atlantyku” wprost przedstawia się jako Witold Gombrowicz, a nikt nie twierdzi, że to pamiętnikarski zapis pobytu pisarza w Buenos Aires we wrześniu 1939.(z wywiadów z autorem )


Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.


Rolling Eyes

Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 12 maja 2011r g.08.45
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group