Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Czeczeński ślad" na wyspie Utoya w Norwe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Pon Sie 15, 2011 10:09 am    Temat postu: "Czeczeński ślad" na wyspie Utoya w Norwe Odpowiedz z cytatem

Dwóch młodych Czeczenów na wyspie Utøya w Norwegii uratowało życie 23 młodym ludziom.


Na fotografii: 16 letni Rustam Daudow i 16 letni Mowsar Żamajew

Dwóch Czeczenów – Mowsar Żamajew i Rustam Daudow spotkali się po raz pierwszy w środę 19 lipca br. na wyspie Utøya. Bardzo szybko się zaprzyjaźnili, i gdy w piątek 22 lipca właśnie siadali do kolacji, rozległy się pierwsze strzały – pisze na swych łamach znana gazeta norweska DAGBLADET http://www.dagbladet.no/2011/08/11/nyheter/terror/innenriks/anders_behring_breivik/17630216/ . Po uzyskaniu pozwolenia od swoich rodziców, opowiedzieli gazecie o strasznych chwilach spędzonych na wyspie Utøya.

Usłyszeliśmy pierwsze wystrzały i grupę młodzieży stojącej niedaleko od mężczyzny, który z karabinem w rękach rozstrzeliwał ich na wprost. Troje z tych młodych ludzi zastrzelonych zostało niedaleko nas – opowiadali młodzi Czeczeńcy. Stąd pobiegli w stronę lasu, ciągnąć za sobą grupę norweskich nastolatków, którzy będąc w szoku zupełnie nie wiedzieli, w jaki sposób szukać ratunku. 16 letni norweg opowiedział, że był tak przestraszony, iż nie mógł się poruszać . Mowsar wziął mnie za rękę i zaciągnął do lasu – powiedział. Będąc już w lesie, Mowsar zadzwonił do swojego ojca, który dał mu instrukcje, jak mają się zachować w zaistniałej sytuacji.

-Gdy byłem jeszcze mały, widziałem rozstrzelanych ludzi przez rosyjskich okupantów w moim kraju, i przed oczami miałem te wspomnienia. Po rozmowie z ojcem wziąłem się w garść. Ojciec powiedział, iż powinienem mieć nad sobą kontrolę oraz myśleć nie tylko o sobie, lecz także o pozostałej młodzieży, znajdującej się na wyspie. Powiedział mi także, iż moją powinnością jest uratowanie tylu, ile się tylko da. Atak na przestępcę powinien być przeprowadzony prawidłowo – dodał ojciec.

Przestępca w mundurze oficera policji krzyknął do nas, by podejść w jego stronę, co w pierwszej chwili chcieliśmy uczynić, jednak zrozumiałem, że on chce nas zabić. Gdy jakieś dzieci zbliżyły się do niego, gdyż uwierzyły że jest policjantem, zostały przez niego rozstrzelane. Ze spokojem i zimną krwią zabijał bezbronne dzieci – opowiadał Mowsar. Według jego przyjaciela, Rustama, pozbierawszy trochę kamieni, zaczęli wspinać się na górkę, by zajść Andresa Breivika z tyłu.

-Byliśmy już tylko metr od niego, i właśnie zamierzaliśmy rzucić się na przestępcę, gdy on zastrzelił jednego z naszych kolegów. Wtedy obrzuciliśmy Breivika kamieniami, i pobiegliśmy z powrotem do swojej grupy, by ocalić ich i pozostałych od śmierci – powiedział Rustam. Mowsar nie ma wątpliwości, że trafił w przestępcę kamieniem. Po obrzuceniu kamieniami, przestępca wył i krzyczał na niego – „diabelski nigger”.

Po tej akcji Czeczeńcy postanowili zająć się poszukiwaniem i ratowaniem pozostałych przy życiu. Znaleźli w skale pieczarę, do której siłą doprowadzili skamieniałych ze strachu 23 dzieci, wśród których był nawet ośmioletni chłopiec. Mowsar opowiada, że niósł go na swoich plecach prawie godzinę.

Potem dyżurowali przy wejściu do pieczary by w razie czego bronić uratowanych. Stąd zauważyli, jak w wodzie zaczęło tonąć kilku młodych ludzi. –Nie mogłem pozwolić, by utonęli, podpłynąłem do nich, i pomagałem. Trzy razy zdołałem wrócić, ale potem straciłem siły, gdyż woda była bardzo zimna. Nie miałem już fizycznych możliwości, by uratować chłopca, który był tylko około 4 metry ode mnie. Niestety utonął – opowiadał Mowsar.



miejsce tragedii na wyspie Utøya
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum