Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Z teczek funduszu operacyjnego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Nie Mar 11, 2007 1:48 pm    Temat postu: Z teczek funduszu operacyjnego Odpowiedz z cytatem

http://tygodnik.onet.pl/1546,1386568,0,481234,dzial.html



W numerze
Historycy Papieskiej Akademii Teologicznej coraz głębiej w archiwach dawnej SB

Z teczek funduszu operacyjnego

Znamy już pierwsze efekty prac naukowców, którzy badają współpracę duchownych i świeckich z archidiecezji krakowskiej ze Służbą Bezpieczeństwa. Historycy znaleźli dotychczas 123 takie przypadki. Informacje zbiegają się z dymisją kolejnego księdza, na którym ciąży zarzut kontaktów z tajnymi służbami PRL.

Michał Olszewski, Maciej Müller /2007-01-22


Komputer kierującego pracami ks. prof. Jana Szczepaniaka, dziekana Wydziału Historii Kościoła PAT, jest pełen informacji przepisywanych z IPN-owskich teczek funduszu operacyjnego, czyli specjalnego konta przeznaczonego m.in. na pokrywanie wydatków związanych z działalnością agentów. Archiwiści mieli szczęście: zachowała się część dokumentów z lat 60., oznaczonych kategorią „B-10". Według rozporządzeń MSW o brakowaniu dokumentów skrót ten oznacza, że materiały powinny być zniszczone 10 lat po zamknięciu teczki. – Nie wiemy, jakim cudem, ale przetrwały. I stanowią nieocenioną pomoc – twierdzi ks. Szczepaniak.

Na razie historycy przebadali informacje z lat 1962-66. W funduszu operacyjnym z tamtego czasu zarejestrowano 123 tajnych współpracowników związanych z ówczesną archidiecezją krakowską. Na liście są prawdopodobnie księża, zakonnicy, studenci, świeccy zaangażowani w życie Kościoła, a także duchowni innych wyznań. – Za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Na razie operujemy pseudonimami i inicjałami. W funduszu operacyjnym nazwiska się nie pojawiają – mówi ks. Szczepaniak. Przyznaje jednak, że już teraz można stwierdzić, iż w niektórych przypadkach lista płac wskazuje na regularne wypłaty. Archiwiści dotarli do akt zarówno osób, które spotykały się z SB niechętnie i sporadycznie, jak i do tych, które utrzymywały się z pensji wypłacanych przez bezpiekę. – Formy przekupstwa bywały bardzo różne, w grę wchodziły nie tylko pieniądze: oficerowie płacili alkoholem, dobrym albumem o sztuce, a nawet talonem na motocykl czy materiał niedostępny w składach odzieżowych – opowiadają członkowie komisji. Część TW zadowalała się dobrym obiadem w restauracji, a nawet kawą i pączkami.

Efekty prac poznamy jeszcze w tym kwartale. Do końca marca ukaże się zapowiadany już w ubiegłym roku pierwszy tom opracowań, kolejny najpóźniej w czerwcu. – Istnieje powszechna opinia, że opóźnienia są spowodowane niechęcią władz archidiecezji do trudnych tematów. To nieprawda. Po prostu brakuje nam fachowców, którzy chcieliby poświęcić czas na przekopywanie się przez setki metrów bieżących akt – tłumaczy ks. Szczepaniak, wskazując również, że w całym kraju brakuje historyków Kościoła współczesnego. Dominują mediewiści. Obecnie w pracach kierowanej przez niego grupy bierze udział 13 osób – historyków i doktorantów z PAT, a także pracowników IPN.

Pierwsze informacje o wynikach prac naukowców zbiegają się z decyzjami kard. Dziwisza. To po jego decyzji z funkcji proboszcza katedry wawelskiej ustąpił ks. Janusz Bielański, zarejestrowany w aktach SB jako TW „Waga". Mimo że w teczce infułata nie zachowały się mocne materiały obciążające, na Wawelu zastąpił go ks. Zdzisław Sochacki. W piątek ze stanowiska proboszcza nowotarskiej parafii św. Katarzyny odszedł ks. Stanisław Łukaszczyk, oznaczony w materiałach jako TW „Turysta". I to mimo olbrzymich wątpliwości, czy został zarejestrowany z własnej woli. Ks. Łukaszczyk nie chciał komentować tej decyzji. – Zrezygnował dla dobra parafii i archidiecezji. Myślę, że to dobra postawa i powinna być drogowskazem w podobnych sprawach – komentuje rzecznik kurii ks. Robert Nęcek.

W miniony piątek członkowie grupy badawczej zadecydowali o tym, co znajdzie się w pierwszych tomach prac. – Likwidacja seminariów duchownych, likwidacja Caritasu w archidiecezji, życiorysy heroiczne, walka o krzyż nowohucki, katolickie szkolnictwo krakowskie – wylicza ks. Szczepaniak. Dodając, że lista 123 TW nie jest z pewnością zbiorem zamkniętym. Naukowcy badają bowiem dokumenty z krakowskiej centrali SB. Poza ich zasięgiem pozostają na razie dokumenty z delegatur powiatowych.

Komisje na starcie
Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu Polski poszerzonej o biskupów diecezjalnych ustalono, że we wszystkich diecezjach powinny powstać komisje historyczne do zbadania współpracy duchowieństwa z tajnymi służbami PRL; badaniu dokumentów na swój temat mają się też poddać sami hierarchowie. W ostatnich dniach wydano dekrety powołujące komisje w archidiecezjach białostockiej i warmińskiej oraz diecezjach kieleckiej i radomskiej. Utworzono też dwie komisje wspólne: dla archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej oraz dla diecezji pelplińskiej i toruńskiej. W sumie w polskim Kościele pracuje już trzynaście zespołów historycznych (wcześniej powołano je w archidiecezjach lubelskiej, wrocławskiej, krakowskiej, gdańskiej i warszawskiej oraz w diecezjach tarnowskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej). Najbliższa Środa Popielcowa, 21 lutego, ma być dniem modlitw i pokuty za błędy i słabości duchowieństwa.

MaM

Robert Majka z Przemyśla,tel.506084013 mail:robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum