Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

WikiLeaks o Polsce tarcza antyrakietowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Czw Wrz 08, 2011 9:32 am    Temat postu: WikiLeaks o Polsce tarcza antyrakietowa Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Sensacyjne-informacje-WikiLeaks-ws-tarczy-antyrakietowej-w-Polsce,wid,13764229,wiadomosc.html?ticaid=1cfca

Informacje WikiLeaks o Polsce, dotyczące budowy w Polsce tarczy antyrakietowej, ujrzały światło dzienne. Ten dokument miał trafić do Waszyngtonu, jednak nastąpił przeciek i nieoficjalna lista polskich oczekiwań związanych z instalacją tarczy trafiła do prasy. Za całą sprawę przepraszał szef MSZ Radosław Sikorski, obiecując, że "polecą za to głowy".

Przeciek z negocjacji ws. tarczy antyrakietowej

Kolejny dokument ujawniony przez WikiLeaks dotyczy przecieku z negocjacji Polski z USA ws. tarczy antyrakietowej. Depesza z ambasady w Warszawie do Departamentu Stanu datowana jest na 27 marca 2008 i ma klauzulę "poufne". Nieoficjalna lista polskich oczekiwań związanych z instalacją tarczy antyrakietowej trafiła do prasy, opublikowała ją "Gazeta Wyborcza". Minister Sikorski przepraszał za to ambasadora USA i obiecywał, że za przeciek "polecą głowy, niezależnie od rangi".

Relację ze spotkania Ashe'a z Sikorskim, jak też treść polskiego - przedwcześnie ujawnionego - non-paper, zawiera depesza amerykańskich dyplomatów z marca 2008, ujawniona przez WikiLeaks.

W trakcie rozmów Polska i USA potwierdziły, że chcą otworzyć nowy rozdział w dziedzinie obrony, uznając, że to zwiększy bezpieczeństwa Polska. Wymienione są tam m.in. polskie oczekiwania związane z instalacją elementów tarczy.

"Polska oczekuje, że:

- USA pokryją koszty budowy, eksploatacji i ewentualnego demontażu bazy.
- Stany Zjednoczone zobowiążą się do zaspokojenia wszelkich roszczeń wynikających z korzystania z systemu bazy antyrakietowej.
- Polska będzie miała zagwarantowane prawa do wykonywania swojej jurysdykcji na terenie całej bazy.
- USA zagwarantują Polsce udział w procesie wypracowywania zasad prowadzenia operacji przeciwrakietowych oraz pełny dostęp do danych z systemu US MD C2.
- USA zagwarantują Polsce pełny dostęp do danych wywiadowczych i rozpoznawczych istotnych z punktu widzenia zapewnienia ochrony antyterrorystycznej i kontrwywiadowczej na terytorium Polski"

"Polska postrzega współpracę w ramach stworzenia tarczy antyrakietowej z USA jako strategiczne i długoterminowe zobowiązanie. Jesteśmy gotowi do wysiłku, by doprowadzić do pomyślnego wniosku" - czytamy w depeszy WikiLeaks.

"Największy skandal rządów Tuska"

"Afera hazardowa przypomniała Polakom, że rządowi Tuska nie udało się stworzyć antykorupcyjnych barier, w tym zbudowania "tarczy" chroniącej przed nadużyciami podczas prywatyzacji i przetargów publicznych" - pisze amerykański dyplomata.

Dalej podkreśla, że choć "Polska ma dobre narzędzia prawne i administracyjne do walki z korupcją", to "nie są one wspierane przez klarowne przepisy i wytyczne, które zapobiegałyby konfliktowi interesów". "Generalny strach przed korupcyjnymi oskarżeniami blokuje skuteczne prowadzenie ekonomii poprzez opóźnianie decyzji ws. zamówień publicznych i inwestycji" - konkluduje autor depeszy.

"Tusk zdał sobie sprawę z tego, że po wybuchu afery zaufanie Polaków do klasy politycznej gwałtownie spadło. Premier podjął działania mające na celu szybkie odzyskanie zaufania do rządu".

Amerykański dyplomata podkreśla w tej depeszy, że po ujawnieniu skandalu dokonano "szybkich dymisji", w tym bliskiego przyjaciela i "prawej ręki" premiera, szefa MSWiA Grzegorza Schetyny.

"Oprócz licznych zwolnień Tusk dążył do ograniczenia hazardu w formie elektronicznej, wideoloterii i automatów do gier na zewnątrz kasyn. Choć działania Tuska mające na celu ograniczenie hazardu zostały odebrane pozytywnie, to opozycja oskarżyła go o próbę odwrócenie uwagi opinii publicznej od skandalu. Media wyraziły również obawy, że parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej będzie przewodniczył komisji mającej badać aferę hazardową" - czytamy.

Dyplomata przywołuje komentarz rektora warszawskiej uczelni Collegium Civitas Edmunda Wnuka-Lipińskiego. "Partyzanckie wręcz metody walki z korupcją ograniczyły jej wpływ. Jednak partie takie jak Prawo i Sprawiedliwość, zarzucały rządzącym, że zamiast szukać jej (korupcji) przyczyn, urządzili 'polowanie na czarownice'. Pomimo licznych wysiłków, nie udało się rządowi Tuska stworzyć ponadpartyjnego systemu do walki z korupcją" - głosi depesza.

"Afera hazardowa spustoszyła gabinet Donalda Tuska. Walka z korupcją przeciwstawiana jest konfliktowi interesów, ale stworzenie nowych przepisów jest mało prawdopodobne. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wykorzystuje zarzuty korupcji jako narzędzia politycznego" - podkreśla autor.

"Koalicja PO z PSL najmniej prawdopodobna"

"12 października 2007 roku, odbyła się przedwyborcza debata ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego z szefem PO Donaldem Tuskiem. "Po tygodniach słabej kampanii Tusk wreszcie wyszedł na prowadzenie, i zdaniem niemal wszystkich obserwatorów był niekwestionowanym zwycięzcą debaty. Sondaże pokazały szybki wzrost dla PO. Tusk wreszcie wyszedł na prostą krytykując niekompetencje polityki zagranicznej i gospodarczej PiS" - pisze autor depeszy.

"Bliscy współpracownicy Tuska byli zadowoleni z wyniku debaty. Poza kamerami, kandydatka PO w wyborach do sejmu wyznała, że: 'Donald zawsze robi to najlepiej kiedy jest poirytowany i czuje się atakowany'. Jak przyznała, że PO jest w ogromnej presji, żeby być choćby w jakiejkolwiek koalicji rządzącej" - zdradza WikiLeaks.

Jak czytamy, sześć dni przed wyborami, sondaże były sprzeczne - raz zwycięzcą był PiS, raz PO. "Przyszły sejm może być podzielony między cztery partie: PO, PiS, LiD (Lewica i Demokraci - red.) i PSL. Najmniej prawdopodobnym wariantem koalicji będzie PO i PSL, ale każdy wariant jest możliwy, a każda zmiana miałaby wpływ na stosunki z USA" - głosi depesza.

(mj, tw)

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Czw Wrz 08, 2011 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taką depeszą MWZWM się nie nakarmi. Trzeba będzie dla przykrycia uruchomić jakichś inaczej coś normalnego robiących. Na razie jest rozbity samolot na Wołgą, ale to nie jest najlepsza dziedzina dla PO.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum