Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

George Soros - zbrodniarz i filantrop

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Wto Lis 29, 2011 7:03 pm    Temat postu: George Soros - zbrodniarz i filantrop Odpowiedz z cytatem

Zródło: http://www.se.pl/wydarzenia/opinie/george-soros-zbrodniarz-i-filantrop_197747.html#comment_list_container

George Soros - zbrodniarz i filantrop

Niewiele postaci we współczesnym świecie wzbudza tak skrajne opinie. Dla jednych spekulant, który na chłodno rujnował miliony ludzi i całe kraje. Dla innych dobroczyńca, nie skąpiący grosza na budowę demokracji i tolerancji. George Soros przechodzi na emeryturę.

Od marca 2012, po doświadczeniach wynikających z kryzysu, w USA wejdą w życie nowe zasady dotyczące firm inwestycyjnych. Soros uznał, że lepiej zakończyć działalność, niż bawić się w rejestracje interesów w urzędzie. Tym bardziej że ponad 24,5 mld dolarów z całego 25,5 mld majątku zgromadzonego w zarządzanym przez niego funduszu należy i tak do rodziny Sorosów.

Od pucybuta...

Urodził się 12 sierpnia 1930 r. w Budapeszczie jako Gyorgy Schwartz. W wieku 17 lat wyemigrował do Londynu (skończył tamtejszą London School od Economics), a od 1956 roku działał w USA. Tam dorobił się majątku m.in. na działalności spekulacyjnej na rynkach finansowych. Założony przez niego Quantum Group przeszedł kilka dochodzeń Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych. Za przekraczanie przepisów ukarano go jednak tylko dwukrotnie. Olbrzymie kontrowersje w USA wywoływało też wykorzystywanie przez niego luk w prawie podatkowym. W latach 1968-1986 miał naciągnąć system na ponad pół miliarda dolarów.

Z zimną krwią

Naprawdę głośno zrobiło się jednak o nim po serii ataków na waluty i systemy finansowe kilku państw. We wrześniu 1992 roku dokonał spekulacyjnego ataku przeciwko brytyjskiemu funtowi. Zdestabilizował go tak, że rząd musiał wycofać walutę z Mechanizmu Kursów Walutowych. Soros zarobił, ale jego gra kosztowała Brytyjczyków 6 mld dolarów. Dziś nie jest osobą mile widzianą w Londynie.

W 1994 roku z sukcesem zaatakował Włochy. Największą nienawiść jego nazwisko wzbudza jednak w Azji. W Japonii po nieudanym ataku na jena uchodzi za persona non grata. W kilku kolejnych krajach doprowadził do bankructwa firm i utraty rezerw walutowych (Tajlandia, Indonezja, Filipiny, Malezja i Korea Południowa). Efektem działań Sorosa było tracenie z dnia na dzień pracy i oszczędności całego życia (w tym zabezpieczenia emerytalnego) przez miliony ludzi. Politycy w wymienionych krajach nie wahają się nazywać go zbrodniarzem.

"Dobroczyńca"

Soros ma jednak także drugą twarz. Podkreślając swoje ambicje naukowe, prezentował się jako ... filozof i kontynuator idei "społeczeństwa otwartego", stworzonej przez Karla Poppera. Na jej bazie stworzył charytatywną Fundację Otwartego Społeczeństwa. Jego krytycy podkreślają jednak, że jest to tylko kolejne przedsięwzięcie, które pozwalało poprawić zszarganą w Azji i na Zachodzie opinię. Miało też dać nowe kontakty i wpływy, zwłaszcza na tzw. rynkach wschodzących. W Polsce jego dziełem jest Fundacja Batorego.

Soros zaczął jednak odzyskiwać dobre imię także w państwach takich jak Francja czy Niemcy. Wystarczył zdecydowany sprzeciw wobec polityki zagranicznej Busha juniora i jego ekipy. Potrafił nawet w tych atakach mocno przeszarżować, jak wówczas, gdy porównał prezydenta USA do... Hitlera. Środowiska żydowskie wypominały mu, że człowiek, który ma świadomość, czym był Holocaust w Europie, powinien bardziej się liczyć ze słowami.

Genialna intuicja

Wśród amerykańskich dziennikarzy nie brak plotek, że niechęć do ekipy Busha miała niezbyt ideowe powody. Ze zmianą rządów Soros zaczął tracić informacje z pierwszej ręki. Za wieloma jego sukcesami miały bowiem stać nie tyle "genialna intuicja", ile liczne znajomości. Choć złapano go na tym tylko raz, we Francji. Skazano go na 2,2 mln dolarów kary za wykorzystanie poufnych informacji do celów spekulacyjnych.

Soros był autorem najwyższej prywatnej dotacji na Partię Demokratyczną w dziejach USA. Miał tam wielu przyjaciół. To procentowało zwłaszcza w czasie rządów Clintona. Po porażce demokratów powody jego gorszych wyników finansowych tłumaczono jednak "wejściem nowych technologii".

Ludzka twarz kapitalizmu

Na starość, choć zdobył miliardy wykorzystując mechanizmy kapitalizmu, odzyskiwał popularność jako jeden z największych jego krytyków. "Fundamentaliści ekonomii za bardzo wpadają w zachwyt nad rynkami. W zbyt małym stopniu interesuje ich społeczeństwo" - stwierdził.

Nieprzypadkowo jego opinie o ludzkim obliczu kapitalizmu cytowane są raczej w tych krajach, w których rynki i obywatele mieli szczęście uniknąć jego zainteresowania.

George Soros (81 l.)

PS. Z tą emeryturą Sorosa chyba nie do końca prawda, bowiem bardzo aktywne rozpościera swe macki wśród grup protestujących na Wall Street, a to nie wróży dobrze ani protestującym, ani ich ruchowi..

[Z komentarzy:]

"przestępca który obrabował wiele państw i ich mieszkańców jest wolny, chwalony i chroniony, jego działania nie miały nic wspólnego z uczciwym inwestowaniem, był to złodziej z przestępczego kartelu z wall street i londyńskiego city..."

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Lis 29, 2011 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"Fundamentaliści ekonomii za bardzo wpadają w zachwyt nad rynkami. W zbyt małym stopniu interesuje ich społeczeństwo"

Z tego co napisane wcześniej widać, że Soros interesował się społeczeństawi - grabiąc je do końca. Nie pierwszy to w świecie przypadek kabotyna. Co zaś do filantropii, to wydaje mi się ona podobna do innych podobnych, wspierających wszelkiego rodzaju salonowy 'postęp'.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum