Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Klaus: Polaków najbardziej rozumiem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Gru 12, 2011 9:14 pm    Temat postu: Klaus: Polaków najbardziej rozumiem Odpowiedz z cytatem

Zawsze darzyłem Prezydenta Republiki Czeskiej Pana Vaclava Klausa wielką sympatią. Dziś przyjechał do Wrocławia, o czym pisałem już pod WROCŁAW: 30. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE, a na stronie "Gościa Niedzielnego" pojawiła się realcja z pierwszych godzin pobytu. Oto jej treść:
Cytat:
W pierwszej kolejności czuję się Czechem, Słowianinem, a dopiero późnej Europejczykiem - mówił w poniedziałek we Wrocławiu podczas spotkania z czytelnikami prezydent Czech Vaclav Klaus. Prezydent promował swoją książkę "Gdzie zaczyna się jutro".
Klaus przyjechał do Wrocławia na zaproszenie prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza. Jego wizyta ma półprywatny charakter.

Oprócz spotkania z czytelnikami, podczas rozpoczętej w poniedziałek dwudniowej wizyty czeskiego prezydenta we Wrocławiu zaplanowano zwiedzanie stadionu, na którym podczas Euro 2012 zagra czeska reprezentacja, oraz przejażdżkę tramwajem czeskiej produkcji.

Podczas spotkania z czytelnikami w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego pytany o ideę panslawizmu Klaus powiedział, że przede wszystkim czuje się prażaninem, potem Czechem i Słowianinem. Na końcu mówi o sobie, że jest Europejczykiem.

"Czuję się Słowianinem i nie chcę temu w żaden sposób zaprzeczać. W Europie mamy podstawowy spór, czy mamy być Polakami, Czechami, czy zostać Europejczykami. Uważam, że każdy z nas ma w sobie różne tożsamości. Ja bardziej czuję się Słowianinem niż Europejczykiem. Przebywając na innych kontynentach mówię, że jestem Europejczykiem, ale w domu nie przyszłoby mi do głowy, aby tak się określić" - mówił prezydent Czech. Uznał przy tym, że panslawizm jako ideologia okazał się pomyłką.

Klaus podkreślił, że Polska jest mu bardzo bliska. "To kraj, który najbardziej rozumiem" - mówił. Ocenił, że stanowiska rządów Polski i Czech w różnych sprawach przypominają sinusoidę. "W ciągu 20 lat były okresy, że nasze stanowiska się zgadzały, ale był też okresy, że te stanowiska się rozmijały. Myślę, że jest to realna sytuacja, że czasami mamy różne spojrzenia na Europę " - zaznaczył.

Prezydent Czech pytany przez uczestników spotkania o swoje osiągnięcia podczas długiej kariery politycznej wskazał m.in. pokojowy rozdział Czech i Słowacji. "Udało nam się w sposób przyjazny i spokojny podzielić także koronę czechosłowacką. A więc jak będzie trzeba likwidować euro, to już mam doświadczenie, jedną unię walutową - czechosłowacką - rozmontowałem. Uważam, że to wielkie kłamstwo, że wszyscy grożą jakimiś następstwami i nieprzewidywalnymi skutkami odejścia od euro. Oczywiście może to mieć tragiczne następstwa, jeżeli odejście od euro zostałoby przeprowadzone w sposób chaotyczny. Ale jeżeli odbyłoby się to w sposób zorganizowany i zaplanowany, to uważam, że przebiegłby to spokojnie" - ocenił Klaus.

Mówiąc o zadaniach na przyszłość prezydent Klaus przywoła metaforę wypowiedzianą przez niego 20 lat temu. "Mówiłem wówczas, że trzeba dążyć do wejścia do Unii Europejskiej, ale w taki sposób, by Czechy nie rozpuściły się w Unii jak kostka cukru w herbacie. To dziś jest jeszcze bardziej aktualne niż 20 lat temu" - mówił Klaus.

W spotkaniu z Vaclavem Klausem wzięło udział ponad 100 osób.

Po spotkaniu Klaus wraz z Dutkiewiczem zwiedził Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz wrocławski Rynek. Na zakończenie pierwszego dnia obaj prezydenci - którzy są miłośnikami jazzu - wysłuchają koncertu wrocławskich jazzmanów. Kameralny koncert będzie połączony z uroczystą kolacją.

Urodzony w 1941 r. w Pradze Vaclav Klaus od czasu "aksamitnej rewolucji" jest w czołówce czeskiej polityki. Był ministrem finansów, premierem, a obecnie - drugą kadencję - prezydentem. Uważany jest za architekta czeskiej transformacji ekonomicznej, a także jednego z twórców bezkonfliktowego podziału Czechosłowacji na dwa suwerenne państwa.


Żródło: http://gosc.pl/doc/1029776.Klaus-Polakow-najbardziej-rozumiem

P.S. To już trzeci Wink tekst z GN. Tu komentarz (na razie jedyny) sympatyczniejszy niż te, które spotkałem na tej stronie do tej pory.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum