" /> Dyskusje ogólne :: Prof. Andrzej Zybertowicz - O oddolnym tworzeniu elit
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prof. Andrzej Zybertowicz - O oddolnym tworzeniu elit

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sob Mar 24, 2012 6:47 pm    Temat postu: Prof. Andrzej Zybertowicz - O oddolnym tworzeniu elit Odpowiedz z cytatem

http://niezalezna.pl/25669-o-oddolnym-tworzeniu-elit
O oddolnym tworzeniu elit
We współczesnych demokracjach politycy są niezbędni. Ale żadni politycy nie przebudują za nas polskiej tkanki kulturowej. Nikt nie może lepiej nas dowartościować niż my sami – gdy potrafimy się ze sobą dogadywać i skutecznie współpracować.

List-diagnoza z terenu

Napisała do mnie Czytelniczka gazetopolskich tekstów. Oto fragment: „Mieszkam od jakiegoś czasu na wsi. Ludzie się znają jak łyse konie i na tym koniec. Jest zebranie. Zaraz jest jakiś stół prezydialny, za którym zasiadają pokerzyści (miejscowa elita), z wyższością patrzący na tę drugą, często pyskującą stronę. Człowiek z zewnątrz nie wie, do kogo ma się przyłączyć, do jednych czy do drugich? Jako chrześcijanka wybrałam tych drugich, co by pomóc. Ale tym drugim wcale nie chodzi o to, żeby im pomóc (jak się okazało), tylko żeby być ich wyrazicielem, co w konkrecie (jak się okazało) powinien załatwiać wszystko to, co oni chcą. A każdy chce co innego. Jak się to zobaczy, to człowiek się na czworaka wycofuje. Oni nie wiedzą, że swoje sprawy powinni załatwiać sami, a jak nie wiedzą jak, to powinni poprosić tych, co wiedzą (bo są jeszcze tacy chrześcijanie, co wiedzą i chcą). Nikt im nie powiedział, że czas Judymów i siłaczek się skończył”.

Trzy nasze światy

List ukazuje aż trzy światy. Świat pierwszy siedzi za stołem prezydialnym – to lokalna grupa interesów. Są bardziej doświadczeni, cwańsi, lepiej zintegrowani od reszty. Wiedzą, czego chcą, i wiedzą, jak to osiągać. Świat drugi to ci pyskujący, pewnie są w większości. Mają żal, że nie dostają tego, co – jak uważają – im się należy. Ale korzyści z tego, iż są większością, nie potrafią uzyskać. Nie potrafią bowiem się zorganizować („każdy chce co innego”) i uzgodnić swoich celów. Są też na dwa pierwsze światy patrzący nieco z boku „chrześcijanie”, którzy tam-na-wsi mieszkają od jakiegoś czasu. Chrześcijanie chyba nieźle sobie w życiu poradzili i teraz pomogliby innym. Ale nie mogą i nie chcą za kogoś załatwiać wszystkiego. W obliczu pyskujących, którzy nie potrafią nawet poprosić o pomoc, chrześcijanie wycofują się. Chrześcijanie nie wiedzą, jak włączać się w naprawę ich małej/wielkiej wsi. Najwyraźniej nie dają sobie rady w tej – odwiecznej chciałoby się powiedzieć – społecznej sytuacji.

Mamy trzy nieco oddzielone światy – nie tylko przecież na wsi. Ta wieś jest na pewnym rozdrożu. Jak cały nasz kraj.

Naród na rozdrożu

Najkrócej mówiąc, przed Polską są trzy w różnych kierunkach wiodące drogi. Spośród nich tylko jedna jest OK.

Droga pierwsza: dalsze dryfowanie państwa, jego instytucji i kultury, selektywny rozwój gospodarczy, narastające nierówności i zagubienie wielu. Ponawiające się dość chaotyczne próby odbudowy. Taka jest Polska od roku 1989. Demokracja w zasadzie fasadowa z okresami obywatelskich korekt. Tak może być dalej.

Droga druga: przyśpieszenie trwającego już procesu wypłukiwania solidarności społecznej, przywiązania do tradycji narodowej. Jeszcze szybszy demontaż – metodą salami, czyli odkrawania plasterka po plasterku, a jakże, bo jeszcze się ktoś zorientuje! – zdolności państwa do realizacji interesów wspólnoty losu żyjącej między Odrą a Bugiem. Konsumeryzm zamiast patriotyzmu. Polskość co najwyżej fasadowa – najlepiej ograniczona do strefy porywów kibicowskich. Condominium – czyli wpływy Rosji i Niemiec coraz bardziej silne, ale – przy zakłamanych mediach – niekoniecznie widoczne. Droga niekonieczna, ale, w zależności od rozwoju sytuacji międzynarodowej, dość prawdopodobna.

Droga trzecia: świadome podjęcie wyzwania re-konstytucji naszego narodu. Praca nad sobą na wszystkich poziomach życia – i osobistego, i zbiorowego – do poziomu polityki międzynarodowej i więzi z Polonią włącznie. Dzięki mozolnej z początku, ale im bardziej rozwijającej się, tym bardziej dynamicznej i atrakcyjnej aktywności dotleniającej tkankę społeczną. Aktywności tworzącej podglebie sprzyjające oddolnemu budowaniu nowoczesnych elit. Elit z jednej strony związanych ze swoim narodem, z drugiej zaś zdolnych do kierowania państwa w warunkach dynamicznego otoczenia globalnego.

Po to, by Polska poszła drogą pierwszą lub drugą, nie trzeba robić prawie nic. To się już dzieje, to się w którąś z tych dróg pogłębi niejako samo. W istocie jednak nie całkiem samo, gdyż w wyniku działania różnych – albo już ustabilizowanych, albo dopiero wyłaniających się – krajowych i międzynarodowych grup interesów.

Po to, by Polska poszła drogą trzecią – ku podmiotowości i godności wspólnotowej – musimy zrobić niemało. Jednym z wariantów owego „zrobienia” jest projekt o nazwie „Archipelag Polskości”.

Inicjatywa archipelagpolskosci.pl http://www.archipelagpolskosci.pl/

Ta strona internetowa i związany z nią projekt nie jest scenariuszem przetrwania dla jakichkolwiek osób, partii lub ugrupowań. To plan profesjonalizacji pragnienia życia w dobrym społeczeństwie, pragnienia słusznej dumy ze swojej i przez siebie samą współtworzonej wspólnoty wolnych Polaków. Plan – jeden z potrzebnych i jeden z wielu możliwych.

W pierwszym przybliżeniu to forma agregacji, czyli łączenia wiedzy na temat inicjatyw patriotycznych. Najpierw zagregujmy wiedzę o tym, jak jest nas wielu. I jacy jesteśmy. Ta agregacja przyśpieszy już trwające, oddolnie inicjowane w wielu miejscach kraju formy konsolidacji inicjatyw patriotycznych. Zatem w kolejnym przybliżeniu AP to projekt wspomagający naturalne procesy wspólnototwórcze. Procesy dotleniania tkanki społecznej, bez którego nie ruszą oddolne procesy elitotwórcze. Procesy tworzenia i wzmacniania elit, które nie boją się nowoczesności i zarazem nie wstydzą się swoich „moherowych” korzeni.

Autor: Andrzej Zybertowicz, | Źródło: Gazeta Polska,
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 17 Cze 2021
Posty: 123

PostWysłany: Czw Cze 17, 2021 10:35 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Mar 25, 2012 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno przeczyć temu, że takie trzy drogi-możliwości rozwoju sytuacji istnieją. Że pierwsze dwie prowadzą na manowce jest chyba oczywiste. Pierwsza wolniej - własnym biegiem, a druga, będąca mutacją pierwszej, ale z dodatkowym przyspieszeniem - obie w niebyt, tak narodowy jak i gospodarczy. Gospodarczy upadek i sformowanie z nas 'rynku' czyli niewolników, których można w dowolny sposób eksploatować jest chyba głównym celem. Państwa narodowe wodzom świata nie są potrzebne, a globalne molochy mają eksploatować poddanych. Narodowość może im nie pasować, jako idea wokół której można organizować opozycję.
Główne pytanie jakie się rodzi, to jak skierować ludzi-potencjalnych niewolników by weszli na trzecią drogę i uniknęli wbiegnięcia owczym truchtem do obozu pozbawionych wyższych aspiracji niewolników - zwłaszcza gdy cały informacyjny mainstream jest nakierowany na prowadzenie propagandy nastawionej na pierwsze dwie drogi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pon Mar 26, 2012 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz - Wrocław napisał:

Główne pytanie jakie się rodzi, to jak skierować ludzi-potencjalnych niewolników by weszli na trzecią drogę i uniknęli wbiegnięcia owczym truchtem do obozu pozbawionych wyższych aspiracji niewolników - zwłaszcza gdy cały informacyjny mainstream jest nakierowany na prowadzenie propagandy nastawionej na pierwsze dwie drogi.


Grzegorzu, myślę że odpowiedz na to pytanie zawarta jest w tytule i tekście pana prof. Zybertowicza.
Cytat:

Oddolne tworzenie elit
Po to, by Polska poszła drogą trzecią – ku podmiotowości i godności wspólnotowej – musimy zrobić niemało. Jednym z wariantów owego „zrobienia” jest projekt o nazwie „Archipelag Polskości”.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Mar 26, 2012 5:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba zapytać w takim razie, co to jest tworzenie elit? Trzeba sobie też zdać sprawę, że to nie to samo co lansowanie tzw. 'autorytetów'. Dla mnie oczywistym jest, że materiał na elity jest. Problemem jest ich przedstawienie ogółowi tak, by ludzie tj. Polacy uwierzyli, że to są osoby, którym mogą zaufać, że ich nie sprzedadzą, a zaprowadzą nas tam, dokąd obiecają i dokąd my sami chcielibyśmy dojść. Oczywiście należy jeszcze zapewnić odpowiednie mechanizmy weryfikacji elit i stałego nadzoru tego, czy rzeczywiście spełniają pokładane w nich nadzieję, gdyż jak wiadomo władza degeneruje. Mechanizmy tego nadzoru powinny być jak najbardziej naturalne - tj. nie chodzi o powoływanie kolejnych służb specjalnych, a wytworzenie takich wzajemnych powiązań, by naturalnym interesem elit było być wiernym temu do czego się zobowiązały.
Kolejnym bardzo trudnym zadaniem jest uświadomienie ogromnej rzeszy pożytecznych idiotów tego, dokąd zmierzaja. A to prawie tak, jak zakochanej nastolatce wytłumaczyć, że jej 'książe', to nie żaden książę, a jedynie lokalny Casanova, który ją zauroczył paroma dobrze wyuczonymi trickami - bardzo trudne zadanie.
Trwa to długo, a potem może dojść do tego, że powstały zalążek elity zostanie wsadzony do jednego samolotu i 'poleci gdzieś...". Nie żyjemy w kraju, gdzie prasa informuje uczciwie o tym kto kim jest, a wręcz przeciwnie - jest po to by lansować wiele miernoty, jednocześnie strasząc manipulowanych realnie pozytywnymi bohaterami przypisując im fałszywie cechy negatywne czy wyolbrzymiając drobne uchybienia, czasami korzystając z metod zaczerpniętych z bajek dla małych dzieci.

P.S. Tak więc w pewnym sensie nasza działalność tutaj, na Forum też jest z gatunku tych, które zorientowane są na tworzenie elit.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Wto Mar 27, 2012 9:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz - Wrocław napisał:
Trzeba zapytać w takim razie,....

Można zapytać pana profesora Very Happy
A może zaprosić jego tutaj na dyskusję?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 17 Cze 2021
Posty: 123

PostWysłany: Czw Cze 17, 2021 10:35 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sro Mar 28, 2012 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To że Pan Profesor rekomenduje wędrówkę drogą trzecią jest oczywiste i dopowiedziane. Nie jest jednak wcale jasne jak tworzyć elity, które zastąpią POkratów, oraz przeciwstawią się inwazji palikocizmu, który jest powoli przygotowywany do podmiany, a przynajmniej testowany marketingowo jako 'całkiem nowy produkt'. Już przecież mówią, że 'zmienia swój wizerunek', z czego ma niby wynikać, że Palikot z nowowykreowanym przez PRspeców wizerunkiem, to coś całkiem różnego od poprzedniego egzemplarza oferowanego, jako l'enfant terrible PO, potem jako przyjaciel przeciwników ACTA - na razie bez specjalnych sukcesów. Po piętach próbuje mu deptać Miller po renowacji, kreowany na 'przyjaciela ludu'. A wszystko to chyba jako element dekoracyjny, mający odwrócić uwagę od tego, co się faktycznie dzieje. I jak tu w takich warunkach wykreować nowe elity?
Oczywiście gdyby Pan Profesor Andrzej Zybertowicz zechciał kontynuować swe rozważania, chętnie bym poczytał.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl


Forumoteka.pl to jedna z najstarszych platform oferująca bezpłatne fora dyskusyjne. Do tej pory założono na niej blisko 700 for, na których znajduje się ponad 60 tys. tematów. Użytkownicy napisali tutaj już blisko milion postów! Tym samym platforma jest znakomitym miejscem m.in. do wyrażania swoich opinii czy też stała się narzędziem do marketing szeptany.

Przeczytaj najnowsze artykuły:

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #6

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #5

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #4Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group