" /> Dyskusje ogólne :: Protest głodowy teraz we Wrocławiu
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Protest głodowy teraz we Wrocławiu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 10:11 am    Temat postu: Protest głodowy teraz we Wrocławiu Odpowiedz z cytatem

APEL DO ŚRODOWISK PATRIOTYCZNYCH

Apelujemy o moralne oraz czynne wsparcie protestu głodowego, który kontynuują (tym razem w Warszawie) działacze opozycji demokratycznej w obronie polskiej szkoły.
Jednym z jego inicjatorów jest Adam Borowski. Oprócz niego w głodówce biorą udział: Grzegorz Wysocki, Lech Ochnik, Mariusz Patey i Bogusław Olszewski.

Protestujący (i my wszyscy razem z nimi) nie zgadzamy się z arbitralnym rozporządzeniem MEN, które w praktyce ruguje historię z programu nauczania licealnego. Domagamy się od pani minister Szumilas zawieszenia decyzji i natychmiastowego podjęcia poważnej debaty nad stanem i sposobami naprawy polskiej edukacji, debaty "z tymi środowiskami, które jeszcze rozumieją znaczenie słowa suwerenność, wspólnota narodowa i prawo jednostki - ucznia, którego wolność stanie się zagrożona, gdy starsze pokolenie pozbawi go polskiej tożsamości".

Współobywatelom, którzy jeszcze tego nie dostrzegli, należy uświadamiać, że edukacja jest najważniejszym, strategicznym frontem obecnej konfrontacji kulturowej, a metodyczne niszczenie polskiej szkoły, to niszczenie polskiego państwa. W myśl nowej podstawy programowej lekcje historii budujące fundament wspólnotowej i patriotycznej identyfikacji, ustąpią miejsca przedmiotowi łączącemu cechy kursów „Wiedzy o społeczeństwie” ze znanym nieco starszym uczniom – „Wychowaniem w rodzinie socjalistycznej”.
Protest jest prowadzony od piątku w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ul. Marszałkowskiej 7 (między Pl. Zbawiciela a Pl. Unii Lubelskiej, wejście od ul. E. Zoli).

Potrzebne jest teraz zarówno jego maksymalne nagłośnienie (www, blogi, e-maile, ulotki), jak również zapewnienie mu "publicznej oprawy" na miejscu (ulotki, bannery, plakaty itd.)
Jedną z form poparcia, może być udział w prelekcjach "alternatywy edukacyjnej", organizowanych na miejscu siłami Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, a także w odbywajacych się tam koncertach bardów Solidarności.
Zapraszamy do SWS na:
niedziela (1/2) godz. 20:00
Paweł Piekarczyk, koncert poparcia (piosenki przygotowane na nową płytę)
poniedziałek (2/4) godz. 18:00
prof. Jan Żaryn, Patriotyzm a świadomość historyczna Polaków
godz. 20:00, Leszek Czajkowski, koncert solidarności z protestem
wtorek (3/4) godz. 21:00*
Apel Jasnogórski i odmówienie Różańca wspólnie z protestującymi. Modlitwę poprowadzi ks. Stanisław Małkowski
środa (4/4) godz. 18:00
Teresa Bochwic, Rola mediów w kształtowaniu świadomości historycznej

* Przed wtorkową modlitwą w SWS, Stowarzyszenie Polska Jest Najwazniejsza zaprasza na godz. 18:00 do dolnej sali kościoła Wszystkich Świętych (Pl. Grzybowski, wejście od strony prezbiterium) na 9. wykład cyklu edukacji historycznej "My i Państwo" tym razem: prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, Państwo na uchodźctwie.
Bezpośrednio po wykładzie przemieścimy się na miejsce protestu.

członkowie Konfederacji Środowisk Patriotycznych:
Stowarzyszenie 13 Grudnia (Sławomir Karpiński)
Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza (Jan Żaryn)
Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Ewa Stankiewicz)
Związek Żołnierzy NSZ (Artur Zawisza)


Ostatnio zmieniony przez Piotr Hlebowicz dnia Pon Kwi 02, 2012 8:55 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 10:59 am    Temat postu: Rozpoczęła się głodówka w Warszawie. Fotoreportaż Odpowiedz z cytatem

Na frondzie mamy "Rozpoczęła się głodówka w Warszawie. Fotoreportaż". W tekście możemy przeczytać m.in:
Cytat:
„…w tym roku historię zdawało dwa razy mniej maturzystów niż dwa lata temu, czyli zaledwie 26 tys. na ok. 400 tys. MEN wprowadziło nową podstawę programową, która przewiduje zakończenie obowiązkowej nauki historii po pierwszej klasie liceum. W wyższych klasach będzie ona przedmiotem fakultatywnym dla tych, którzy zadeklarują zdawanie jej na maturze. (…) Można spodziewać się, że uczniów kontynuujących naukę historii w klasach drugiej i trzeciej liceum będzie niewielu. Tym samym historia stanie się przedmiotem marginalnym.


Zwracamy się do MEN o zaniechanie zmian prowadzących do marginalizacji historii jako przedmiotu w liceach oraz do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o wyrównanie szans dla uczniów zdających historię na maturze, a do uczelni wyższych o wprowadzenie bezwzględnych kryteriów doboru przedmiotów egzaminacyjnych, co zapobiegnie wybieraniu ich pod kątem stopnia trudności, a nie przydatności w trakcie studiów.


Apelujemy do wszystkich, którym nie jest obojętna pamięć historyczna polskiej młodzieży i przyszłych pokoleń o podejmowanie działań mających na celu powstrzymanie degradacji nauki historii.”


Gorąco zachęcam do przeczytania całości!


Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/rozpoczela_sie_glodowka_w_warszawie._fotoreportaz_20162/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

K O M U N I K A T akcji protestujących w Krakowie Dębnikach.

W imieniu protestujących w Krakowie Dębnikach wyrażamy podziw dla protestujących naszych kolegów w Warszawie. Dziękujemy za podjęcie zawieszonej przez nas głodówki.
Wzywamy władze do natychmiastowego podjęcia rozmów w Krakowie z Obywatelską Komisją Edukacji Narodowej, odwołania zarządzenia o nowych podstawach programowych oraz ujawnienia pełnej listy ekspertów ministerstwa edukacji.
Brak reakcji władzy spowoduje zaostrzenie akcji protestujących w całej Polsce.

Adam Kalita
Grzegorz Surdy
Leszek Jaranowski

Kraków, 2 kwietnia 2012 roku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 4:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2 kwietnia 2012

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU REGIONU MAZOWSZE NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

Zarząd NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze wspiera wszelkie działania mające na celu obronę prawa do rzetelnej edukacji polskiej młodzieży.
W pełni solidaryzujemy się z działaczami opozycyjnymi w Krakowie, a obecnie w Warszawie, którzy przeciw wynaradawianiu młodzieży polskiej i destrukcji edukacji podjęli najtrudniejszą formę protestu – strajk głodowy.
Nowa podstawa programowa, która od września 2012 roku ma obowiązywać w polskich szkołach, ogranicza w znaczący sposób dostęp młodzieży szkolnej do wiedzy o historii Polski oraz o jej dorobku kulturowym. Usystematyzowana nauka historii w liceach i technikach kończyć się będzie na pierwszym roku nauki, co nie da intelektualnych podstaw dla wychowania Polaka i obywatela.
Najgłębszy niepokój i sprzeciw budzi również ograniczenie nauczania pozostałych przedmiotów ogólnokształcących. Przymuszanie uczniów, by w wieku 15 lat dokonywali wyboru kierunku dalszego kształcenia jest przejawem całkowitego braku wiedzy o rozwoju młodych ludzi oraz o lekceważeniu ich najbardziej podstawowych potrzeb. Tylko bowiem szeroka i gruntowna wiedza ogólna jest gwarantem dokonywania dojrzałych i przemyślanych wyborów, rzetelnego przygotowania do pracy zawodowej oraz właściwego odnajdywania się na współczesnym rynku pracy.
Domagamy się bezzwłocznego zawieszenia rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego nowych podstaw programowych i podjęcia merytorycznych rozmów ze środowiskiem oświatowym. Powszechny społeczny sprzeciw jest dostatecznym sygnałem ostrzegawczym przed wprowadzeniem szkodliwych rozwiązań, których negatywne skutki boleśnie odczują kolejne pokolenia młodych Polaków.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2012 11:00 am    Temat postu: 2 kwietnia - w siedzibie SWS , Warszawa Odpowiedz z cytatem-----------------------------------
SW Oddział Warszawa
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Sro Kwi 04, 2012 12:29 pm    Temat postu: 3 kwietnia 2012, różaniec z ks. Stanisławem Małkowskim Odpowiedz z cytatem

http://www.youtube.com/watch?v=ulCCMiQKaT4&feature=player_embedded#

oraz relacja z 5 dnia

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fXiYYZwFq8c#!---------------------------------
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2012 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jan Karandziej dołączył do głodujących w Częstochowie
portret użytkownika WZZW
WZZW, 29 kwietnia, 2012 - 11:33

Jan Karandziej
Kraj
Opozycja antykomunistyczna
polityka polska
cenzura

Kraj

W niedzielę, 29 kwietnia przyjechał do Częstochowy i rozpoczął protest głodowy w obronie polskiej szkoły Jan Karandziej – członek Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współredaktor i sygnatariusz apelu o obronę Anny Walentynowicz, kolportowanej w dniu rozpoczęcia Gdańskiego „Sierpnia” 1980, wielokrotnie aresztowany i zwalniany z pracy. W czasie sierpnia 1980 przewodniczący komitetu strajkowego w G.P.R.I. w Gdańsku. Uczestnik głodówki w Podkowie Leśnej w maju 1980 o uwolnienie więźniów politycznych, internowany w Strzebielinku.

w imieniu protestujących
Ewa Kiślak
Witold Korona
Jerzy Andrzej Zimny
Krzysztof Musialski

Jan Karandziej, ur. 15 V 1955 w Waczy (Karelia). Ukończył Zasadniczą Szkołę Przemysłu Szklarskiego w Szczytnej Śl. (1973), hutnik szkła; 1979-1981 uczeń kursów wieczorowych w V LO w Gdańsku, w ostatnim roku nauki internowany, nie otrzymał zgody na kontynuowanie nauki. IX 1973 – IV 1974 pracownik Huty Szkła Gospodarczego w Tarnowie, 1976-1977 Huty Szkła Sudety w Szczytnej Śl., 1977-1979 Kudowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. III 1979 – I 1980 Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Od 2. poł. 1979 zaangażowany w działalność WZZ Wybrzeża, od V 1980 członek. W I 1980 zwolniony z pracy za udział w strajku oraz działalność związkową. W III 1980, przed wyborami do Sejmu PRL, uczestnik akcji ulotkowej pod kościołami Gdańska i Słupska, nawołującej do bojkotu wyborów, plakatowej przeciw inwazji sowieckiej na Afganistan, malowania haseł na murach; uczestnik akcji ulotkowej po uwięzieniu Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego 3 V 1980, uczestnik modlitw w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w intencji ich uwolnienia; 7-17 V 1980 w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej uczestnik głodówki solidarnościowej z głodującymi w więzieniu Mirosławem Chojeckim i Dariuszem Kobzdejem oraz w proteście przeciwko przetrzymywaniu w więzieniach działaczy opozycji. Kolporter pism niezależnych „Bratniak”, „Robotnik”, także książek, ulotek ROPCiO i KPN; uczestnik obchodów 3 V i rocznicy Grudnia ’70.

Po zwolnieniu 7 VIII 1980 Anny Walentynowicz z pracy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina współautor Listu do stoczniowców w jej obronie; wielokrotnie zatrzymywany na 48 godz., poddawany rewizjom. VIII-IX 1980 zatrudniony w Gdańskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych. 14 VIII 1980 rozdawał jadącym do pracy stoczniowcom ulotki w obronie A. Walentynowicz, nawołujące do rozpoczęcia strajku; organizator strajku w GPRI, przewodniczący KS, uczestnik strajku na terenie SG, członek delegacji, która ubiegała się u I sekretarza PZPR w Gdańsku, wojewody i bp. gdańskiego o zgodę na odprawienie przez ks. Henryka Jankowskiego pierwszej mszy św. podczas strajku. X-XII 1980 pracownik drukarni MKZ „S”. XII 1980 – IX 1981 ponownie zatrudniony w Stoczni Północnej (pod naciskiem załogi, po spotkaniu z Bogdanem Borusewiczem), spawacz; III-VI 1981 na urlopie bezpłatnym, pracował w drukarni MKZ „S”; 1 X – 19 XII 1981 zatrudniony w KZ „S” przy Zarządzie Portu Gdańsk, drukarz; 13-19 XII 1981 uczestnik strajku w ZPG. 30 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Strzebielinku, zwolniony 24 VII 1982.

Po wyjściu bez zatrudnienia. Od III 1983 na emigracji w RFN (Berlin Zachodni), nast. w Pittsburgu w USA; współwydawca biuletynu polityczno-informacyjnego „Wiadomości”; spawacz w Concord, Hayword, Bostonie, Los Angeles. Od 1989 w Polsce; dwukrotnie wyjeżdżał do pracy w USA. W 1992 zatrudniony w Nadleśnictwie Zdroje w Szczytnej, nast. w Zakładzie Usługowym Robót Instalacji Sanitarnych w Kudowie-Zdroju; 1994-1995 przy pracach interwencyjnych, robotach publicznych w Zespole Uzdrowisk Kłodzkich tamże, w 1997 robotnik przy pracach drogowo-brukarskich, 1998-2000 w Miejskich Zakładach Użyteczności Publicznej w Kudowie, 2000-2004 monter w Kudowskich Zakładach Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., 2006-2007 spawacz w Wemeco Poland Sp.z o.o., 2007 tkacz w APM Gama Sp.z o.o., VIII 2007 – V 2008 bezrobotny, nast. pracownik obsługi w firmie Usługi Informatyczne Ryszard Graliński. 15 I 1980 – 9 XI 1983 rozpracowywany przez Wydz. IIIA/V KW MO/WUSW w Gdańsku w ramach SOS/SOR krypt. Uczeń. źródło

Jadwiga Chmielowska • niepoprawni.pl

Do
Pana Jana Dworaka
Przewodniczącego
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
w Warszawie


Żądam natychmiastowego przyznania Telewizji " Trwam miejsca" na pierwszym multiplexie.

Jan Karandziej

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Maj 13, 2012 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Informowałem o tym także w komentarzu do Jadwiga Chmielowska rozpoczyna strajk głodowy pod http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=11740&start=11 , a w czwartek byłem w ZR NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk, by odwiedzić głodujących. Spotkałem tam niemałą liczbę sobie podobnych.

I krótka relacja video z wrocławskiej głodówki w Wrocław głodówka w obronie szkoły, część I
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group