Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podpisy dla polskiej historii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2012 8:52 am    Temat postu: Podpisy dla polskiej historii Odpowiedz z cytatem

http://wpolityce.pl/wydarzenia/27582-rusza-zbiorka-podpisow-pod-obywatelskim-projektem-ustawy-przywracajacej-lekcje-historii-w-polskiej-szkole
Rusza zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej lekcje historii w polskiej szkole!



2 maja rozpoczyna się zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej lekcje historii w polskiej szkole.

Zachęcamy wszystkich do czynnego włączenia się w akcję. Aby projekt ustawy trafił pod obrady sejmu musimy zebrać minimum 100.000 podpisów, a czas jest ograniczony. Rozporządzenie, na mocy którego młodzież w szkołach średnich praktycznie będzie się uczyła historii jedynie w I klasie wchodzi w życie już 1 września br.

Musimy wspólnie przeciwdziałać rządowym planom wynaradawiania polskiej młodzieży. Nauka historii poza budowaniem więzów społecznych uczy analitycznego myślenia, wyciągania wniosków z przeszłości, dzięki którym łatwiej jest zrozumień świat współczesny i zmiany w nim zachodzące. Jeśli dziś nie staniemy w obronie nauczania historii w polskiej szkole może okazać się, że bezpowrotnie stracimy całe pokolenie Polaków wyzutych z przywiązania do tradycji narodowej i poczucia odpowiedzialności za ciągłość państwa polskiego.

Apelujemy, by 2 maja w Dzień Flagi Narodowej jak najwięcej osób wyszło na ulice swoich miast i miasteczek i zbierało podpisy pod projektem ustawy. Zróbmy to dla polskiej młodzieży, którą rząd próbuje pozbawić możliwości poznania dziejów swej Ojczyzny. Prosimy, aby podczas zbierania podpisów robić zdjęcia i przesyłać je do nas (kontakt@przywracamyhistorie.pl), wszystkie materiały z wydarzeń związanych z akcją z całej Polski na bieżąco będą umieszczane na stronie internetowej www.przywracamyhistorie.pl. Pod tym adresem znajdują się również ulotki i plakaty promujące akcję oraz lista poparcia.
Rada naukowa
prof. zw. dr hab. Tadeusz Buksiński (Instytut Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
prof. dr hab. Piotr Franaszek (Instytut Historii Uniwersytetu Jagielońskiego)
prof. dr hab. Tomasz Gąsowski (Instytut Historii Uniwersytetu Jagielońskiego)
prof. dr hab. Andrzej Nowak (Instytut Historii Uniwersytetu Jagielońskiego)
prof. dr hab. Wojciech Polak (Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)
prof. dr hab. Romuald Turkowski (Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego)
dr hab. Janusz Hochleitner (prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)
dr hab. Lidia Korczak (Instytut Historii Uniwersytetu Jagielońskiego)
dr hab. Andrzej Kowalski (prof. Uniwersytetu Gdańskiego)
dr hab. Eugeniusz Niebelski (prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego)
dr hab. Andrzej Nowakowski (prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego)
dr hab. Henryk M. Słoczyński (Instytut Historii Uniwersytetu Jagielońskiego)
dr Marek Białokur (Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego)
dr Barbara Kalinowska-Wójcik (Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
dr Tomasz Pudłocki (Instytut Historii Uniwersytetu Jagielońskiego)
dr Krystyna Samsonowska (Instytut Historii Uniwersytetu Jagielońskiego)
dr Tomasz Scholl (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)
dr Jarosław Tomasiewicz (Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2012 10:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


http://www.przywracamyhistorie.pl/projekt-ustawy.html

Cytat:
Projekt ustawy
USTAWA
z dnia ........... 2012 r.

o zmianie ustawy o systemie oświaty.


Art. 1
W art. 22 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

„2a. Z materii rozporządzenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wyłączone zostają lekcje historii, dla których w liceum i technikum (IV etap edukacyjny) w całym okresie nauczania, minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą wynosi obligatoryjnie w przedmiocie podstawowym wymiar 180 godzin.”

Art. 2
Ustawa wchodzi w życie 1 września 2012 r.

UZASADNIENIE
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lutego 2012 roku poz. 204 opublikowane zostało Rozporządzenie Minister Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.

Rozporządzenie to określa ramowy plan nauczania dla szkół publicznych. Załącznik 7 tegoż rozporządzenia określa ramowy plan nauczania dla liceum ogólnokształcącego, w tym liceum ogólnokształcącego specjalnego dla uczniów w normie intelektualnej: niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym i liceum ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi, w którym jest prowadzone kształcenie w klasie wstępnej; załącznik 8 określa ramowy plan nauczania dla technikum, w tym technikum specjalnego dla uczniów w normie intelektualnej: niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Zgodnie z przedstawionym w zał. 7 i 8 Rozporządzenia ramowym planem nauczania, historia stanowiąca przedmiot obowiązkowy może być nauczana w zakresie podstawowym lub rozszerzonym, stosownie do wyboru ucznia (słuchacza). Nauka historii w zakresie podstawowym obejmuje zaledwie 60 godzin i jest realizowana w klasie I. Jednocześnie, dla uczniów, którzy nie wybiorą nauczania historii w zakresie rozszerzonym, kończy się nauczanie tego przedmiotu w tradycyjnej formule.

Trudno się z takim stanem rzeczy zgodzić. Wiedza z zakresu historii nie tylko kształtuje tożsamość narodową młodego człowieka, ale stanowi podstawę do zrozumienia otaczającego go świata i zmian w nim zachodzących. Rozwija umiejętności analityczne i pozwala na lepsze zrozumienie rzeczywistości, w której żyje. Właściwe i kompleksowe przekazanie wiedzy z zakresu historii winno być realizowane w całym cyklu kształcenia. Z tego powodu niecelowym wydaje się wprowadzanie dodatkowego przedmiotu „historia i społeczeństwo”. Analiza tematyczna tego przedmiotu jednoznacznie wskazuje na zdecydowane odejście od nacisku na historię Polski na rzecz syntezy historii powszechnej z wiedzą o społeczeństwie. Taki stan rzeczy wskazuje na odejście od kształtowania postaw młodych Polaków w oparciu o wspaniałe wzorce znane z naszej historii. Przybliżenie postaw bohaterów naszej Ojczyzny to dla młodego człowieka wzorzec wartości. Wzorzec niezwykle wiarygodny, ponieważ oparty na prawdziwej historii naszych ojców. Rugowanie i ograniczanie lekcji historii pokazuje jak bardzo zaburzyliśmy hierarchię wartości i poczucie odpowiedzialności za budowanie polskiej wspólnoty narodowej, rozumianej jako ciągłość nie tylko pokoleń, wartości, ale również państwa.

Dla ciągłości edukacji właściwym jest realizowanie programu nauczania historii w wymiarze 180 godzin, tak by wiedza o historii Polski i Świata utrwaliła się i umożliwiła w przyszłości podejmowanie właściwych decyzji w oparciu o doświadczenie przodków. Takie rozwiązanie będzie stanowiło również ułatwienie dla nauczycieli tego przedmiotu.

Proponowany projekt ustawy przyniesie pozytywne skutki społeczne. Poprzez przywrócenie lekcji historii w Liceach Ogólnokształcących i Technikach, wyznaczenie im należytego miejsca i statusu w ramowym planie nauczania, polskie państwo zyska sprzymierzeńca w walce o budowanie wspólnoty narodowej w postaci kolejnych pokoleń ukształtowanych w poczuciu odpowiedzialności za Ojczyznę.

Wstępna analiza proponowanych zmian wskazuje na brak negatywnych skutków finansowych ustawy dla budżetu państwa, nie można jednak wykluczyć skutków pozytywnych projektowanych rozwiązań.

Projekt przedmiotowej regulacji jest zgodny z prawem Unii Europejskiej oraz innymi aktami prawa międzynarodowego ratyfikowanymi przez Rzeczpospolitą Polską.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2012 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I rzeczywiście trzeba bić na alarm, gdyż oprócz eliminacji historii, jak się można dowiedzieć z tekstu pt. "WAŻNE! Sławomir Cenckiewicz dla wPolityce.pl: O pamięci.prl, patriotach z LWP i nowym rozdaniu w IPN. „Czterej pancerni wracają"" dr Sławomira Cenckiewicza, zamieszczonego na wPolityce.pl, nie dość tego, że historii ma być mało, to jeszcze jako 'prawda historyczna' w typie Czterech Pancernych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum