" /> Dyskusje ogólne :: Reakcja na polską petycję w obronie Tatarów
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Reakcja na polską petycję w obronie Tatarów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Sty 06, 2013 9:05 pm    Temat postu: Reakcja na polską petycję w obronie Tatarów Odpowiedz z cytatem

Jadwiga Chmielowska

Reakcja na polską petycję w obronie Tatarów

Petycja do Prezydenta Ukrainy Janukowycza i Rady Najwyższej Ukrainy oraz do wiadomości OBWE w sprawie ostatnich prowokacji prorosyjskich organizacji na Krymie, skierowanych przeciwko Tatarom - spotkała się z szerokim odzewem. Dyskutuje się o tym nie tylko na Ukrainie i w Polsce ale też w Rosji. Lider rosyjskiej szowinistycznej partii na Krymie, „Rosyjska jedność”, Siergiej Aksjonow stwierdził, że polscy obrońcy praw człowieka są „zarejestrowani w szpitalu psychiatrycznym”, a ich opowieści, że na Krymie działają rosyjscy ekstremiści - jak sam napisał, zbrojne grupy - są niezdrową fantazją. Portal BBC w języku ukraińskim, zamieścił fotografię jednego ze zburzonych przez rosyjską bojówkę budynków z pytaniem – „Czy to są niezdrowe fantazje?” Odpowiedź Piotra Hlebowicza na insynuacje Aksjonowa została zamieszczona na portalu http://reeana.com/in-detail/item/2009.html i zatytułowana „Polski obrońca praw człowieka postawił liderowi „Rosyjskiej jedności diagnozę” – chodzi o nieuleczalną chorobę – homosowietikus. Hlebowicz stwierdził, że kiedyś między innymi Władimir Bukowski, Natalia Gorbaniewska, Grigoriew Aleksandrow, Piotr Grigorenko, też byli uznawani za psychicznie chorych, bo widzieli to - czego komuniści nie pozwalali widzieć. Hlebowicz przypomniał przymusowe wysiedlenie przez Stalina całego narodu Tatarskiego w 1944r. Całe ich mienie przeszło w ręce rosyjskich osadników. Nie dostali żadnego odszkodowania, do dziś mają problem z budową swoich domów na Krymie - za własne pieniądze. Na ostatniej konferencji prasowej, 4 stycznia, Prezydent Janukowycz odpowiadał między innymi na pytania o sytuacji na Krymie. Dziennikarzy interesowały ostatnie konflikty narodowościowe oraz możliwość pomocy wracającym z zsyłki Tatarom Krymskim. Prezydent tłumaczył się kryzysem i brakiem środków finansowych. Powiedział jednak, że zajmie się tą sprawą. Na Ukrainie panuje przeświadczenie, że temat Krymu wywołali Polacy swoją petycją. Na portalach ukraińskich i rosyjskich trwa ożywiona dyskusja.
Petycja: http://www.activism.com/pl_PL/petycja/stop-prowokacjom-na-krymie/41545

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 747
Skąd: Tczew

PostWysłany: Pią Sty 11, 2013 9:15 am    Temat postu: Gdy dojdzie do rzeki Odpowiedz z cytatem

"Gdy dojdzie do rzeki"


Słynna (zwłaszcza podczas II wojny światowej) tzw. "Przepowiednia tęgoborska" (powstała bowiem prawdopodobnie w Tęgoborzu na Podhalu, jakoby 23 IX 1983 r. ― zob. np. http://mr_all.republika.pl/tego.htm), zawiera pod koniec m. in. takie oto słowa:


A krymski Tatar, gdy dojdzie do rzeki,
Choć wiary swojej nie zmieni ―
Polski potężnej uprosi opieki
I wierny będzie tej ziemi.Zob. także:

"Niemiec, Moskal nie osiędzie!" (31 V 2009)
http://swkatowice.forumoteka.pl/viewtopic.php?p=20459#20459
(oraz inne, tam podane, linki!)


Ale o której rzece mowa? Nie wiadomo. Może mowa o dolnym biegu Dniepru (do którego kiedyś sięgał obszar Chanatu Krymskiego)? Cos podobnego pokazuje mapa, wyobrażająca zasięg Chanatu Krymskiego sprzed nieco ponad 500 lat:
Niedaleko przed tą zwrotką o krymskich Tatarach znajdują się m. in. dwie następujące:

Bitna Białoruś, bujne Zaporoże,
Pod polskie dążą sztandary.
Sięga nasz orzeł aż po Morze Czarne
Wracając na szlak swój prastary.

Witebsk, Odessa, Kijów i Czerkasy
To Europy bastiony,
A barbarzyńca aż po wieczne czasy
Do Azji ujdzie strwożony.


Natomiast tuż po owej "tatarskiej" strofie znajduję sie jeszcze jedna (ostatnia):

Powstanie Polska od morza do morza.
Czekajcie na to pół wieku.
Chronić nas będzie zawsze łaska boża,
Więc cierp i módl się człowieku.
UWAGA: Kilka zwrotek wyżej w "Przepowiedni tęgoborskiej" można znaleźć słowa:

Gdy północ wschodem będzie zagrożona
W poczwórną jedność się zmieni.


Czyżby zatem następujące zdanie: "Jest to o tyle ciekawe, że pakt taki miałby skupiać formalnie neutralne i pozostające poza NATO Szwecję i Finlandię oraz członków NATO ― Norwegię i Danię." (źródło: "Szwecja obawia się o swoje bezpieczenstwo i chce zbudować >>bałtyckie NATO<<", http://rebelya.pl/post/3393/szwecja-obawia-sie-o-swoje-bezpieczenstwo-i-chc) było informacją, świadczącą o rychłym ziszczeniu się właśnie tego dwuwiersza z "Przepowiedni tęgoborskiej"?

UWAGA! Najwcześniejsza drukowana wersja owej przepowiedni, o której wiadomo, że na pewno zaistniała, to ta w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym" z 27 marca 1939 r. Kilkakrotnie w różnych publikacjach pojawiała się informacja (jednak najprawdopodobniej mylna), jakoby tekst w/w przepowiedni ukazał się w "Gazecie Narodowej" we Lwowie w 1912 roku. Gdyby publikacja w 1912 r. była faktem, to fragmenty przepowiedni, które można interpretować jako odnoszące się do odzyskania niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej, nie byłyby "vaticinium ex eventu" (czyli "przepowiadaniem" zdarzenia w rzeczywistości już dokonanego) i pozwalałyby z pewną większą powagą traktować inne elementy tego tekstu. Owszem, druk w "IKC" w 1939 r. też zawiera takie informacje, które wtedy nie mogły być znane, a co najwyżej oczekiwane ― na zasadzie chciejstwa ("wishful thinking"), mianowicie odzyskanie Mazur i Gdańska przez Polskę oraz powołanie arcybiskupa krakowskiego na Stolicę Piotrową ("trzy korony pomazańcowi z Krakowa"). Krakowska autorka (ur. w 1913 r., nie wiem, czy nadal żyje) Władysława Figiel-Dobrowolska w swojej książce pt. ">>A imię jego będzie czterdzieści i cztery<< (rozwiązanie zagadki liczby czterdzieści i cztery)" (Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy, Kraków 1999). na str. 26 zawarła informację, że "Przepowiednia tęgoborska" ukazała się drukiem w XIX wieku w "Bluszczu". Jeżeli to jest prawdą i jeżeli ponadto jest prawdą to, że tekst przepowiedni powstał w 1893 r., to w rachubę wchodziłyby roczniki z lat od 1893 począwszy do 1900 włącznie. Warto byłoby ustalić, czy to prawda! Chyba jednak mało kto ma dostęp do roczników "Bluszcza" z owego okresu. Gdyby informacja o druku tej przepowiedni w XIX wieku potwierdziła się, oznaczałoby to niemniejszy wzrost jej wiarygodności niż ew. odnalezienie wersji drukowanej w 1912 r.Tymczasem "grupa rosyjskich geopolityków" hoduje marzenia dokładnie przeciwne (np. co do Krymu, ale w ogóle co do Europy), jak widać z następujących map:więcej tutaj: http://swiatowidz.pl/?p=7627#more-7627.No, chyba, że ewentualnie będzie inaczej:"Magazyn Europy"Już samo pojęcie niesie w sobie ukryte zagrożenie, podporządkowanie i ujednolicenie. Jest to niemieckie słowo odnoszące się do Europy Środkowej, dotyczyło planu politycznego proklamowanego przez Niemców podczas trwania I wojny światowej. Koncepcja ta zakładała dominację Cesarstwa Niemieckiego nad krajami środkowoeuropejskimi, ich całkowite podporządkowanie i germanizację. W tym kontekście pojawia się niebezpieczne pytanie: czy Europa dąży do ujednolicenia? Czy wprowadzenie wspólnej waluty i zniesienie granic doprowadzi do unifikacji kulturowej?

więcej tutaj: http://artpapier.com/?pid=2&cid=2&aid=1984"Teorie spiskowe - plaga >>polskiego zaścianka<<"
Wedle teorii spiskowej operację przygotowano na rozkaz Hitlera w celu wsparcia działań służących do pogłębienia międzynarodowej izolacji II Rzeczypospolitej oraz pokazania ówczesnym polskim sojusznikom polskiego awanturnictwa. Wyznawcy spiskowej teorii rzeczy wierzyli przez całe 50 lat (od 1939 r. do 1989 r.) w tajny protokół paktu Ribbentrop-Mołotow.

więcej tutaj: http://wolnapolska.pl/index.php/Felietony/2011030813489/teorie-spiskowe-plaga-qpolskiego-zaciankaq/menu-id-249.htmlDuch teutoński nad PolskąW 1897 r. Fryderyk Ratzel, wprowadzający do niemieckiej myśli geopolitycznej pojęcie „lebensraum” (przestrzeni życiowej), wydał pracę „Geografia polityczna”, w której, mówiąc krótko, wyraził opinię: „Tam, gdzie my, tam granice naszej ojczyzny”. Przy czym Ratzel inaczej niż autor tych słów – czołgista z filmu „Czterej pancerni i pies”, miał na myśli nie tyle obecność zbrojną, fizyczną, ale nade wszystko duchową. To ona sprawi, że, jak pisał w tymże czasie inny niemiecki myśliciel polityczny (Alfred Kirchhoff, „Jak powstają narody”, 1894), nawet ludzie o odmiennym pochodzeniu etnicznym przejmą ten sam styl życia, przekonania i w końcu język. Staną się narodem. Niemieckim. [...] Ziemie, na które Polacy wrócili po 1945 r., wydają się swoistym polem doświadczalnym dla dążących do zrealizowania idei wyśnionych przez niemieckich geopolityków – kolonizacji poprzez ekspansję duchową i włączanie we wspólnie budowane struktury, a dopiero w następstwie tego podporządkowanie polityczno-administracyjne Niemcom.


więcej tutaj: http://www.naszdziennik.pl/mysl/22531,duch-teutonski-nad-polska.html
Jak napisał Antoni Kosiba:
"Nie tylko okręg królewiecki powinien być wolny od Niemców i Rosjan, ale w ogóle
całe międzymorze bałtycko-czarnomorskie, od Budziszyna po Smoleńsk!"
;
źródło:
http://wirtualnapolonia.com/2013/01/28/nie-oddawajcie-niemcom-obwodu-kaliningradzkiego/#comment-74778
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group