Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

O Pierwszej SOLIDARNOŚCI czyli o .....

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz Osowski
Częsty Użytkownik


Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 28

PostWysłany: Pią Sie 27, 2010 4:21 pm    Temat postu: O Pierwszej SOLIDARNOŚCI czyli o ..... Odpowiedz z cytatem

O Pierwszej Solidarności czyli o ...


O WOLNOŚCI


Nie uczestniczyłem w pierwszej Solidarności ale wydaje mi się że wiem jaki był jej najważniejszy cel , najważniejsze dążenie !

Uważam że tym celem było zdobycie WOLNOŚCI dla narodu polskiego .

Powstanie Solidarności inspirowali działacze domagający się WOLNYCH związków zawodowych .

,,Władza ‘’ nie zgodziła się na nazwę , wolny związek zawodowy , i dlatego , jak przypuszczam , nowo powstały związek nazwano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność .

W nazwie związku pojęcie wolności ( odnoszące się tutaj do grupy ludzi , społeczeństwa )opisano za pomocą wyrazów niezależność i samorządność .

Mija 30 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych.
Warto postawić pytanie o to czy najważniejszy postulat pierwszej Solidarności ( postulat zapisany w nazwie ) został spełniony ?

Czy naród polski ( społeczeństwo ) jest naprawdę wolny???

Czy jest suwerenem w swoim państwie ?


Czy naród polski jest NIEZALEŻNY , podczas wyborów do sejmu , od wpływu klik partyjnych ( i osób mających wpływ na wyżej wymienione kliki partyjne ) układających listy wyborcze ?

Przypomnę w tym kontekście to że NIEZALEŻNOŚĆ pierwszej Solidarności oznaczała brak wpływu ,,władzy’’ ( czyli brak wpływu kogokolwiek z zewnątrz ) na to kto może kandydować w wyborach do władz związku .

Czy naród polski jest SAMORZĄDNY i sam swobodnie może wybierać swoich przedstawicieli do sejmu oraz decydować w referendum obywatelskim (organizowanym oddolnie) o sobie ?

Czy naród polski jest SAMORZĄDNY i sprawuje suwerenną kontrolę nad środkami masowego przekazu ?

Na pytanie zarówno o niezależność jak i samorządność odpowiedź brzmi NIE !!!

NIE JESTEŚMY WOLNI !

Nie jesteśmy WOLNI dlatego że nie możemy swobodnie wybierać swoich przedstawicieli do sejmu , nie mamy biernego praw wyborczego , nie możemy skutecznie domagać się referendum obywatelskiego a wolność debaty publicznej jest fikcją!

_________________
JOW = wolno?? , rozwój , niepodleg?o??
Grzegorz Osowski www.jow.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Osowski
Częsty Użytkownik


Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 28

PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 12:23 am    Temat postu: Kto i kiedy przekształcił PIERWSZĄ SOLIDARNOŚĆ Odpowiedz z cytatem

Pan A. Celiński o Solidarności 31VIII 2010 r.
Salon24 http://lubczasopismo.salon24.pl/forum2010/post/224091,mimo-wszystko-bylo-warto

,,Pytanie: I ostatnie - czy „Solidarność” ma jeszcze rację bytu? Czy ma rację bytu w formie związku zawodowego, którym de facto nie jest, czy w formie partii politycznej, a może w ogóle powinniśmy zamknąć ten rozdział? Może tak jak KOR, KPN, ROPCiO, czy AK powinna po prostu przejść do legend?

Odpowiedź A. Celińskiego : Nie, tu mamy różne poglądy i oceny. Dzisiejsza „Solidarność” jest po prostu związkiem zawodowym. Nie jest moją sprawą oceniać, jak skutecznym, jak dobrym (to nie to samo). Ale jest związkiem.

Tamta była ruchem narodowo-wyzwoleńczym ubranym w szaty związkowe.

(….) Ale nie ma nic dziwacznego, że związek Janusza Śniadka popiera PiS. To jest ich wybór. Ich suwerenna decyzja. A OPZZ nikogo nie popiera? A ZNP zawsze pozostaje neutralne? Mnie idzie o coś zupełnie innego. O to, że dzisiejsza „Solidarność” uzurpuje sobie prawo bycia kontynuatorką naszej „Solidarności’. Jestem z Wałęsą. Nasza „Solidarność” to własność narodu.

Ta jest po prostu związkiem zawodowym.

Oczywiście samorządnym. Zdecydowała się zrezygnować z niezależności, ale to jej suwerenny wybór.

A, że nazywa się NSZZ „Solidarność” to jakoś tak wyszło.

Jak kiedyś demokracja socjalistyczna.’’ ( Podkreślenia w tekście A, Celińskiego są moje .)


Moje pytanie (retoryczne);

Kto i kiedy przekształcił PIERWSZĄ SOLIDARNOŚĆ , która była ruchem narodowo-wyzwoleńczym ubranym w szaty związkowe , w zwykły związek zawodowy ?

_________________
JOW = wolno?? , rozwój , niepodleg?o??
Grzegorz Osowski www.jow.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 580

PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 12:06 pm    Temat postu: Jerzy Przystawa "Konieczne jest nowe otwarcie" Odpowiedz z cytatem

Jerzy Przystawa

Konieczne jest nowe otwarcie


ASME (= AntySocjalistyczne MazowszE), 26 sierpnia 2010 r.


Jerzy Przystawa napisał:
[...] historia "Panny S" fenomenem historycznym. Nie znam drugiego takiego przykładu, w którym tak wielki i powszechny ruch społeczny, który w ciągu kilku tygodni objął całą Polskę, wywołał gigantyczny przypływ entuzjazmu i uniesienia, a potem, przez długie lata przeciwstawiał się przemocy w podziemnym oporze, po jakoby tryumfalnie odniesionym zwycięstwie ― rozpadł się proch i pył, a ludzie, którzy temu ruchowi poświęcili najlepsze lata swego życia, myśleli o nim z zażenowaniem, a nawet wstydem? W okresie naszej podziemnej walki na murach rysowano na nowo stylizowaną kotwicę ― symbol Polski Walczącej ― która miała porównywać wysiłek Podziemnej Solidarności do tamtej, z lat okupacji hitlerowskiej. Jak to się mogło stać, że tamten symbol, sprzed 70 lat, zachował swoją wartość i Polacy odnoszą się do niego z dumą i uznaniem, a ten sprzed niecałych lat 30 budzi dzisiaj, u tak wielu ludzi z nim związanych, niechęć i zażenowanie? Dlaczego komuniści, którzy z takim samym zapałem, z jakim usiłowali skompromitować w oczach Polaków Powstanie Warszawskie i NSZZ "Solidarność", w przypadku Powstania ponieśli całkowitą porażkę, a ten sam zabieg, wykonany na "Solidarności" powiódł się znakomicie?

Odpowiedź na to pytanie niosą dwa słowa: agentura i sprzeniewierzenie. W Polskim Państwie Podziemnym, podobnie jak w strukturach emigracyjnych, działali agenci wszelakiego typu, z sowieckimi na czele, a jednak, nawet po tylu latach i otwarciu archiwów, nikt nie oskarża ani przywódców Podziemnego Państwa, ani członków władz emigracyjnych, o zdradę i agenturalne działanie na rzecz wrogów Polski. O najwybitniejszych postaciach tamtego okresu napisano wiele okropnych słów, stawiano im ciężkie zarzuty, oskarżano nawet o zbrodnię zniszczenia Warszawy i setek tysięcy jej mieszkańców, ale argumentu zdrady sobie nie przypominam. Inaczej przedstawia się sprawa z "Solidarnością", wielu z jej założycieli i przywódców, łącznie z Lechem Wałęsą, zostało publicznie oskarżonych o działalność agenturalną na rzecz komunistycznego reżimu, a skala infiltracji struktur NSZZ "Solidarność" przez służby specjalne, zarówno naziemnych jak podziemnych, przechodzi ludzkie wyobrażenie. [...]

Na temat przyczyn i źródeł powstania "Solidarności" historycy będą jeszcze długo toczyć spory. Jedno nie ulega wątpliwości: NSZZ "Solidarność" został skutecznie wykorzystany przez komunistów jako parasol ochronny dla reformy systemu, której sens oddaje rosyjskie słowo "pierestrojka". Sposób jej wykorzystania zaproponował pomysłowy dziennikarz, Jerzy Urban, w słynnym "Liście do Stanisława Kani", z początku roku 1981, w którym przedstawił scenariusz przyszłego "okrągłego stołu". Proponował w nim wprowadzenie przedstawicieli NSZZ "Solidarność" do władzy i skierowanie na nich krytyki za nieudolne rządzenie, co spowoduje, że ludzie się od nich odsuną. Aby te działania uwiarygodnić, należało "urządzić Polakom przełom". Te dobre rady zostały skrupulatnie wykorzystane.


pełny tekstu tu: http://www.asme.pl/128285752451640.shtml


Szkoda, że tak rzadko (również na tym Forum) jest przypominana koncepcja oszukania naszego narodu, zarysowana np. właśnie w w/w liście Jerzego Urbana do Stanisława Kani...

_________________
Konrad Turzyński [matematyk; teraz - bibliotekarz; uczestnik RMP (1980-81), dziennikarz ZR NSZZ "S" w Toruniu (1981), publicysta pod- i nad-ziemny (1978- ), współprac. ASME, "Opcji na Prawo" (2003-09) i Polskiego Radia (2006-08)]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Pon Sty 28, 2013 11:22 am    Temat postu: W "PU" wcześniej niż w "Polityce" Odpowiedz z cytatem

W "PU" wcześniej niż w "Polityce"

Jerzy Przystawa napisał:
... koncepcja oszukania naszego narodu, zarysowana np. właśnie w w/w liście Jerzego Urbana do Stanisława Kani...


Zob.:





W miesięczniku "Poza Układem" fragmenty tego listu ukazały się wcześniej niż pełny tekst w "Kulturze" ("paryskiej"), nr 6(501), czerwiec 1989 r., a także niż w tygodniku "Polityka" (z 22 VII 1989 r.). Przed "Poza Układem" zamieścił ten list podziemny "Most" w nr 18 z 1988 r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Lut 03, 2013 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak było to widziane i przekazywne w Poza Układem, a zorganizowano rzecz tak, by liczyło się to co jest Wewnątrz Układu. Dla tego wystawiono szopkę OS, a dalej całą wielką inscenizację demokratycznych przemian. W wyniku mamy obecnie rządzącą a de facto wyprzedającą i rozwalającą kraj ekipę Donalda Tuska.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum