Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przykłady zaszyfrowanych informacji w aktach IPN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sro Mar 15, 2017 5:46 pm    Temat postu: Przykłady zaszyfrowanych informacji w aktach IPN Odpowiedz z cytatem

Przykłady zaszyfrowanych informacji w aktach IPN
Cytat z książki "Agentura - Państwo Policyjne" str.127 ,128.

Od szczebla miasta i województwa w strukturze MO i od szczebla dywizyjnego WSW zaczynają się pojawiać sprawy operacyjne dotyczące poważnych zagadnień. Tutaj uzyskana informacja zostaje sprawdzona i uwiarygodniona. O ile dotyczy problemowych zagadnień przestępczych, może stanowić podstawę do założenia sprawy operacyjnej. Najlepiej znowu dla statystyki, jeżeli informacja taka pochodzi ze źródeł agenturalnych. Odnotowuje się ją wówczas w specjalnym rejestrze spraw operacyjnych, opatruje numerem i przydziela kryptonim, który występuje w całości korespondencji związanej ze sprawą, a także tylko nim operuje się w czasie rozmów służbowych. Kryptonim zastępuje każdorazowy opis sprawy i zabezpiecza jej tajemnicę. Kolejno ustala się personalia osób przechodzących w sprawie, oraz sprawdza je w rejestrach i kartotekach MSW. Osoby te podlegają także rejestracji w kartotekach. Oto niektóre przykłady:

Kartą „E-14" z adnotacją o stereotypowej treści: „przechodzi w sprawie operacyjnej nr ..." — odcina się zarejestrowanej osobie dostęp do paszportu, jak również poważniejszych stanowisk.

— Karta „E-15" z zapisem „przechodzi w sprawie ... nr ..." powraca po sprawdzeniu w kartotekach kryminalnych i kartotekach sieci (TW) z pieczęcią o treści „Sprawdzono", data. Podpis — i oznacza, że osoba dotychczas nie była rejestrowana.

Zapis o treści: „przechodzi do sprawy ... L. Dz. ..." wskazuje, w jakim archiwum należy szukać akt powyższej sprawy.

Zapis o treści „Wykorzystywany przez... (nazwa jednostki) ... do L. Dz. ..." — oznacza, że osoba była tajnym współpracownikiem i w archiwum pozostaje jej zobowiązanie o współpracy oraz często charakterystyka współpracy.

— Zapis o treści .. Pozostaje w zainteresowaniu... (nazwa jednostki) — oznacza, że osoba jest aktywnym współpracownikiem. Równolegle z zapytaniem, oficer posiadający danego TW „na kontakcie", powiadomiony zostaje automatycznie. Że jego TW był sprawdzany przez taką a taką jednostkę. Otrzymuje on na karcie zapis o treści: „Porozumiewać się z ... do L. Dz. ..." i będzie doskonale wiedział, o co tu chodzi.

— Wysłanie karty „E-15" z zapisem o treści . "Przed aresztowaniem", spowoduje sprawdzenie osoby we wszystkich możliwych kartotekach sieci MSW. MON. MSZ. Do czasu otrzymania sprawdzonej karty w zasadzie nie wolno dokonywać zatrzymania osoby.

Wstępne czynności ograniczają się do wszystkich możliwych sprawdzeń i ustaleń pełnych danych personalnych osób przewijających się w sprawie. Prawie zawsze dokonuje się sprawdzeń w archiwach poprzednich miejsc pracy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum