" /> Dyskusje ogólne :: KontrwywiadRMF:Wałęsa nie wyklucza współpracy z Kwaśniewskim
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KontrwywiadRMF:Wałęsa nie wyklucza współpracy z Kwaśniewskim

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 9:22 am    Temat postu: KontrwywiadRMF:Wałęsa nie wyklucza współpracy z Kwaśniewskim Odpowiedz z cytatem

1. http://www.rmf.pl/fakty/?temat=75

Pt, 2007-04-13 08:08 (aktualizacja: 08:32)
Wałęsa: Wspólne działanie z Kwaśniewskim możliwe
Jest szansa, że jeszcze coś mądrego zrobimy - tak o pomyśle współpracy z Aleksandrem Kwaśniewskim mówi w Kontrwywiadzie RMF FM Lech Wałęsa. Jak dodaje wykorzystane mogą być zarówno ich doświadczenie, jak i znajomości w świecie.

Kontrwywiad RMF FM

Jak mówi w Kontrwywiadzie Lech Wałęsa, dopóki Aleksander Kwaśniewski był prezydentem i nie pozwalał na wykorzystanie polskiej szansy, współpraca z nim nie mieściła się Wałęsie w głowie. Ale mówiłem, że kiedy odejdzie z prezydentury, kiedy wypuści innych demokracji, to wtedy jest szansa, że jeszcze coś mądrego zrobimy.

Na pytanie, co to miałaby być za działalność, Wałęsa odpowiada: To w zależności od potrzeb. Raz to będzie ruch polityczny, raz to będzie tekst wspólnie napisany, zwrócenie uwagi na parę rzeczy. Różne działanie tu jest możliwe i wskazane.Konrad Piasecki: Ciężko jest być byłym prezydentem?

Lech Wałęsa: To zależy. Raz tak, raz tak.

Konrad Piasecki: Kiedy pan patrzy dzisiaj na rozterki, wahania i próby powrotu do wielkiej polityki Aleksandra Kwaśniewskiego, wróży mu pan duże szanse?

Lech Wałęsa: Nie wróżę mu wielkich szans, ale tak jest niezagospodarowana polska scena, albo źle zagospodarowana, że każdy chętny ma dużo do roboty i może wpłynie na uporządkowanie polskiej sceny szybciej po prostu.

Konrad Piasecki: A dlaczego mu pan nie wróży szans?

Lech Wałęsa: Dlatego, że to jest czas jeszcze, w którym jest to jeszcze nie ułożone. Trzeba lat, trzeba przekonania społeczeństwa do aktywności, do dobrych wyborów, a to jeszcze potrwa. Mamy nierozliczoną historię, mamy problemy z szybkimi zmianami. Trzeba paru pokoleń.

Konrad Piasecki: Czy Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, podpisujący wspólnie deklarację obrony praw człowieka, albo coś więcej np. jakiś wspólny ruch, to jest coś, co mieści się panu w głowie?

Lech Wałęsa: Dopóki był prezydentem i nie pozwalał na wykorzystanie polskiej szansy to nie mieściło się w głowie. Ale mówiłem, że kiedy odejdzie z prezydentury, kiedy wypuści innych demokracji, to wtedy jest szansa, że jeszcze coś mądrego zrobimy.

Konrad Piasecki: A docierają do pana takie oferty?

Lech Wałęsa: Z tego co widzę, to jego otoczenie coś by tu chciało i moje otoczenie. Otoczenia robią szanse.

Konrad Piasecki: Czyli Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski robiący coś wspólnie to jest możliwe?

Lech Wałęsa: To jest możliwe, kiedy jesteśmy emerytami.

Konrad Piasecki: A to coś, to co by to miało być?

Lech Wałęsa: Wiele spraw jest dyskusyjnych. My mamy trochę doświadczenia, ja bardziej prawicowego, on bardziej lewicowego. To wszystko i nasze znajomości wszelkie w świecie, mogą być wykorzystane.

Konrad Piasecki: Ale wykorzystane przy tworzeniu jakiegoś ruchu politycznego?

Lech Wałęsa: To w zależności od potrzeb. Raz to będzie ruch polityczny, raz to będzie tekst wspólnie napisany, zwrócenie uwagi na parę rzeczy. Różne działanie tu jest możliwe i wskazane.

Konrad Piasecki: Panie prezydencie, pan jest człowiekiem konkretów, więc ja zapytam konkretnie. Gdyby ktoś dzisiaj przyszedł do Lecha Wałęsy i powiedział „panie prezydencie, róbmy razem z Aleksandrem Kwaśniewskim ruch przeciwko braciom Kaczyńskim – zdecydował by się pan na to?

Lech Wałęsa: Nie. Mimo wszystko, dlatego, że nie pasuje jemu i mnie w tej sytuacji. Kiedy rodzi się demokracja, kiedy na wiele pytań nie ma odpowiedzi i takie skrajności jakie uprawiają Kaczyńscy są potrzebne w tym okresie dziejów naszych. Pewnie, że to nie jest do utrwalenia, ale do obudzenia społeczeństwa, do wykrzesania aktywności. Taka skrajność i takie niepoważne działania jakie robią Kaczyński, jest wskazana.

Konrad Piasecki: Bo kiedy słucha się pana i Aleksandra Kwaśniewskiego, czasem brzmicie bardzo podobnie. Razem mówicie, że IV RP to ciągła podejrzliwość, ciągła walka, nienawiść, szczucie, szantaż. Może na tej płaszczyźnie byście się dogadali?

Lech Wałęsa: Problem polega na tym, że jak będziemy takim tempem i takich Kaczyńskich po drodze demokracji spotykać, to jeszcze w naszym życiu dojedziemy do XX RP. To jest śmieszne, trzeba poprawiać błędy, a nie wygłupiać się ze zmianami. Przecież to kosztuje i to jest niepoważne. Ulepszajmy, poprawiajmy, wykluczajmy, rozmawiajmy, ale już w mechanizmach demokracji.

Konrad Piasecki: Razem z Aleksandrem Kwaśniewskim chciałby pan poprawiać i ulepszać?

Lech Wałęsa: Nie. W pewnym momencie czy w pewnych miejscach jest to możliwe, ale jak na jakieś stałe tworzenie klasyki to niemożliwe. Nasze pokolenie musi wymrzeć. Mamy podobną sytuację, jak miał Mojżesz, kiedy Izrael odzyskał wolność – że 40 lat po pustyni musiał prowadzać Żydów nie dlatego, że wstydził się w mieście pokazać, tylko dlatego, by wymarło pokolenie.

Konrad Piasecki: Czyli Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski podpisujący wspólną deklarację to możliwe, tworzący ruch polityczny – niemożliwe.

Lech Wałęsa: Niemożliwe dlatego, że przeszkadzalibyśmy demokracji.

Konrad Piasecki: Ale deklarację byście podpisali.

Lech Wałęsa: Jutro to jest możliwe, kiedy wymrze to pokolenie – prawdopodobne, natomiast dzisiaj nie, bo dzisiaj musimy zrobić trochę rzeczy klasycznych w demokracji, a nie zamazywać, a nie koniunkturalnie, nie dzisiejszym interesem, tylko bardziej dalekowzrocznym. Przeszkodzilibyśmy w budowaniu demokracji.

Konrad Piasecki: A jakąś deklarację obrony praw człowieka byście razem podpisali?

Lech Wałęsa: Oczywiście. Wiele rzeczy wspólnie byśmy podpisali i nawet razem działali. To jest możliwe. Natomiast nie przeszkadzać w rodzącej się demokracji, nie zamazywać jej. Gdybyśmy napisali, że demokracja w XXI wieku w dobie komputerów jest potrzebna inna jak do tej pory była tworzona, bo musi pasować do klasyki, do mniejszego zainteresowania społeczeństwa. Społeczeństwo dzisiaj się nie bawi w co to jest Platforma, co to jest PiS – nie ma czasu na to. Ale gdybyśmy taki czytelny podział zrobili – od przedszkola do Opola – to wtedy, czy należy, czy angażuje się – wiedziałby, w którym miejscu jest. Proponowałem 20 lat temu – pod komputerem ustawmy budowanie polityczne w taki sposób, że po pierwsze dopowiedzmy, co to jest lewica, co to jest prawica. W mojej propozycji lewica to: nie wierzę w Boga, własność państwowa, prawica: wierzę w Boga, własność prywatna. To pierwszy podział. Potem podział siły umiarkowane – siły populistyczne – siły radykalne. W takiej komputerowej klasyce politycznej każdy mógłby się odnaleźć, takie coś trzeba budować, a nie jakieś zatuszowanie Platformą. Co to jest Platforma? Co to jest PiS? To nic nie mówi ludziom mało zaangażowanym.

Konrad Piasecki: A dzisiaj co trzeci Polak wolałby koalicję PO z SLD od obecnej. Pan jest w tej jednej trzeciej?

Lech Wałęsa: Problem polega na tym, że Kaczyńscy tyle złego narobili i tak nie dają żadnych perspektyw, że nawet taki wybór jest lepszy niż Kaczyńscy. Przykro mi z tego powodu.

Konrad Piasecki: Czyli historyczne porozumienia przed nami. Lech Wałęsa z Aleksandrem Kwaśniewskim, PO z SLD – to możliwe.

Lech Wałęsa: To możliwe w zabezpieczeniu budowania właściwego kierunku demokracji – tylko na tyle. Natomiast nie zastępowania demokracji, nie formalizowania demokracji, bo to byłoby dalsze przeciąganie niejasności.

Konrad Piasecki: Ucieszyłby się pan, gdyby pańskie dzieci Roman Giertych ubrał w mundurki szkolne?

Lech Wałęsa: Z tym coś trzeba zrobić, w tym jak będą bardzo bogaci i bardzo biedni na przykład. I niedobrze, jeśli od razu dzieci czują, że tylko spojrzą na ubranie i mówią, że to „książęta”, a to to „robociarz”. Chciałbym, żeby dzieci nie bawiły się w bogactwo i biedę i w inne podziały, żeby były mniej więcej równego startu.

Konrad Piasecki: Czyli dzieci w mundurkach szkolnych podobają się Lechowi Wałęsie?

Lech Wałęsa: Nie to, że podobają, tylko usuwa się cień, że „ty masz codziennie inną koszulę, a ja nie mam”.

Konrad Piasecki: Nawet mimo niechęci do autora tego pomysłu – Romana Giertycha.

Lech Wałęsa: To jest inna sprawa, Oczywiście – mimo niechęci.

Konrad Piasecki: Dziękuję bardzo.


2. http://wiadomosci.onet.pl/1518487,11,item.html


Kraj RMF FM, PU /09:36
Wałęsa nie wyklucza współpracy z Kwaśniewskim


Lech Wałęsa
AFP


- Jest szansa, że jeszcze coś mądrego zrobimy - tak o pomyśle współpracy z Aleksandrem Kwaśniewskim mówi w Kontrwywiadzie RMF FM Lech Wałęsa. Jak dodaje wykorzystane mogą być zarówno ich doświadczenie, jak i znajomości w świecie.
Jak powiedział Lech Wałęsa, dopóki Aleksander Kwaśniewski był prezydentem i nie pozwalał na wykorzystanie polskiej szansy, współpraca z nim nie mieściła się Wałęsie w głowie. - Ale mówiłem, że kiedy odejdzie z prezydentury, kiedy wypuści innych demokracji, to wtedy jest szansa, że jeszcze coś mądrego zrobimy - powiedział prezydent radiu RMF FM.

Na pytanie, co to miałaby być za działalność, Wałęsa odpowiada: To w zależności od potrzeb. Raz to będzie ruch polityczny, raz to będzie tekst wspólnie napisany, zwrócenie uwagi na parę rzeczy. Różne działanie tu jest możliwe i wskazane.


To nic nowego,przecież Walęsa z "nim " wspólpracuje od ukladu Magdalenkowego z 1988r.I mamy to co widać, UBekistan. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Robert Majka z Przemyśla,tel.506084013 mail:robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SylwiaDołączył: 29 Mar 2017
Posty: 67

PostWysłany: Sro Mar 29, 2017 12:10 pm    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatemPowrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum

Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group