Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W Toruniu Haller zamiast Nowickiego!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 580

PostWysłany: Nie Sie 05, 2012 8:59 am    Temat postu: W Toruniu Haller zamiast Nowickiego! Odpowiedz z cytatem

W Toruniu Haller zamiast Nowickiego!

31 VII 2012 r. tablica upamiętniająca Juliana Nowickiego, przedwojennego działacza komunistycznego w Toruniu, została wreszcie przeniesiona z eksponowanego miejsca na cmentarz:


http://www.youtube.com/watch?v=avdkswGtyBI,
http://www.polskieradio.pl/39/3/Artykul/655943,W-Toruniu-nie-ma-miejsca-dla-komunistycznego-dzialacza-,
http://wpolityce.pl/wydarzenia/33220-torun-usunieto-tablice-upamietniajaca-komunistycznego-dzialacza-juliana-nowickiego,
http://niezalezna.pl/26018-torun-bez-komunistycznej-tablicy,
http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=2105&NrSection=1&NrArticle=228799.

Od lat miejsce, gdzie ta tablica znajdowała się dotychczas, było stałym elementem komunistycznych pochodów pierwszomajowych. Tablica przedstawia Nowickiego jako śmiertelną ofiarę policyjnej przemocy, człowieka walczącego o sprawiedliwość przeciwko sanacyjnemu reżymowi "pańskiej Polski" (w oryginale: "panskoj Polszy"). W 1981 r. w Toruniu usłyszałem (od absolwenta historii na UMK) kolportowaną ustnie odmienną wersję śmierci Nowickiego, wg której on stracił życie w trakcie porachunków między kryminalistami (wielu ówczesnych komunistów zajmowało się, oprócz przestepczości politycznej, także przestepczością pospolitą). Ironia losu: tablicę ku czci Juliana Nowickiego odsłonięto w 20 rocznicę jego zgonu, a zarazem na zaledwie 20 dni przed pamiętnym poznańskim Czarnym Czwartkiem (28 VI 1956), kiedy to władza ludowa strzelała do ludzi na ulicach. Czerwoni niemal do ostatniej chwili starali sie ten pomysł i jego realizację storpedować.

13 sierpnia 2012 r. jest spodziewane odsłonięcie w Toruniu pomnika gen. Józefa Hallera, wodza tzw. Błękitnej Armii, wyzwoliciela (części) Pomorza w 1920 r., który ― w przeciwieństwie do Nowickiegonaprawdę miał zasługi dla międzywojennej Polski, w tym także dla Torunia i Pomorza Wschodniego (13 sierpnia to data urodzin Generała). Autorem pomnika jest dr Andrzej Borcz, pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (jest również autorem pomnika króla Bolesława Krzywoustego, który ma stanąć w Płocku). Zob.: http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=2096&NrSection=1&NrArticle=228279,
http://www.radiomaryja.pl/informacje/pomnik-gen-hallera-stanie-w-toruniu/,
http://dzieje.pl/rozmaitosci/13-sierpnia-odsloniecie-pomnika-generala-jozefa-hallera-w-toruniu,
http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=12679.




* * *



Uroczystość dokonała się w poniedziałek, 13 sierpnia. Uczestniczyła w niej także p. Barbara Haller de Hallenburg (tak brzmi pełne nazwisko Generała), stryjeczna prawnuczka (ojciec Generała i prapradziadek p. Barbary byli braćmi), a zarazem — ukochana chrześniaczka gen. Józefa Hallera (zob.: http://uran.um.torun.pl/~gzm/GM44_5.html), widoczna na poniższych fotografiach:

,
,
,
,
,
.


Oto dalsze linki dotyczące samej uroczystości, ale także postaci gen. Hallera i jego "Błękitnej Armii":

http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/spoleczne/torunianie-upamietnia-postac-gen-hallera/8218978,
http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/kulturalne/gen-haller-znowu-spoglada-na-torunian-z-pomnika/8252545,
http://www.radiopik.bydgoszcz.pl/go.php/wiadomosci/z_regionu/art19490.html
http://www.radiomaryja.pl/informacje/pomnik-gen-hallera-w-toruniu/,
http://ekai.pl/diecezje/ordynariat-polowy/x57478/torun-bp-guzdek-poswiecil-pomnik-gen-jozefa-hallera/,

http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/konflikty-bitwy-wojny/wideo/armia-generala-hallera-film-dokumentalny-pt-blekitny-general/210542,
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/konflikty-bitwy-wojny/wideo/armia-generala-hallera/6260695,
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/konflikty-bitwy-wojny/wideo/armia-generala-hallera-dyskutuja-dr-hab-g-nowik-dr-j-osica-prof-g-lukomski/210539.



* * *


Toruń był początkiem drogi "Błękitnej Armii" przez wschodnie Pomorze. Na końcu tej drogi był Puck i zaślubiny Polski z Bałtykiem w dniu 10 lutego 1020 roku ― oto wizja tego doniosłego zdarzenia według Wojciecha Kossaka (powielonej na pocztówkach w niepodległej Polsce):


gen. Haller w Pucku 10 lutego 1920 roku (fotografia):


gen. Haller w Pucku 10 lutego 1930 roku (fotografia):


pierścień podobny do tego wrzuconego przez Generała w morze:


http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/190669,Juz-nie-dusi-hydra-Zaslubiny-Polski-z-morzem
http://www.moje-morze.pl/zaslubiny.html
http://www.pomorskie.eu/pl/pomorze_znane_i_nieznane/karty_z_historii/zaslubiny_z_morzem_1920


Wspomnienie gen. Hallera uczynione po 40 latach: "Po Mszy świętej, przy salutach armatnich i odegraniu hymnu polskiego, morska bandera polska wznosiła się na maszcie, przy czym strażnik dotychczasowy tego wybrzeża, rybak kaszubski z jedyną bronią — wiosłem u boku, oddawał straż w ręce marynarza polskiego. Stojąc pod banderą zaznaczyłem w krótkim, mocnym przemówieniu, żeśmy wrócili nad morze i Rzeczpospolita Polska staje się znów władczynią na swoim Bałtyku, na znak tego i zaślubin Polski z Bałtykiem rzucam w morze pierścień ofiarowany mi przez polską ludność Gdańska, który znów będzie polski. Za tym pierścieniem pobiegło po lodowej tafli kilku Kaszubów, lecz żaden z nich nie mógł uchwycić pierścienia, który wiernie połączył się z wodami Bałtyku, a na moje zapytanie: >>czemuście go nie chwycili?<< odpowiedzieli proroczo: >>będziemy go mieli w Szczecinie!<<." (powyższe słowa gen. Hallera są transkryptem z owego nagrania. Samo nagranie jest dostępne w postaci elektronicznej pod adresem internetowym: http://monika.univ.gda.pl/~literat/media/haller.mp3).



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Czw Sie 16, 2012 2:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc w Toruniu postęp jest, ale przy okazji trąby powietrznej, jaka nawiedziła Bisztynek, zerknąłem przy pomocy Google Earth na tę niewielką miejscowość i zauważyłem, że tam nadal są ulice Findera czy Buczka. Nieopodal jest i Fryzjerska - może to już na cześć bohatera nowszych czasów, słynnego 'Fryzjera', o którym niedawno znów było głośno, bo zniknął aparatowi sprawiedliwości, który jakoś bardzo słabo rychliwy jest jeśli sprawy nie dotyczą pogwałcenia czci osób 'ogólnie szanowanych', czy uznanych za postępowe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum