Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Anna Walentynowicz: Idee Sierpnia żyją w sercach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Sie 29, 2007 9:54 am    Temat postu: Anna Walentynowicz: Idee Sierpnia żyją w sercach Odpowiedz z cytatem

Z Anna Walentynowicz , współzałożycielką Wolnych Związków Zawodowych rozmawia Roman Motoła , Nasza Polska Nr 35 z 28 sierpnia 2007 ( str. 16)

... zapowiadano reaktywację związku, a utworzono zupełnie nowy.Przewodniczący,władze " Solidarności" cały czas poza plecami członków związku dogadywały się z przeciwnikiem.To było najgorsze oszustwo.


- Czym był dla Pani i czym jest, z perspektywy lat, Sierpień 1980 roku?

- Był ogromnym wydarzeniem,przyniósł nam wielkie zwycięstwo,ale później spoczęliśmy na laurach i wspaniały sukces przerodził się klęskę.Nie dopilnowaliśmy ważnych spraw,zawierzyliśmy niewłaściwym ludziom.W tej chwili " Solidarność " stanowi przedłużenie ramienia - już nie PZPR,bo ta nie istnieje,ale różnych popłuczyn,które pozostały po tej zbrodniczej partii.Obecna " Solidarność " nie ma nic wspólnego z 1980rokiem.

Dla wielu osób obecnych teraz na świeczniku " Solidarność " stała się trampoliną do kariery.Proszę powiedzieć,jak wiele osób zdało swój egzamin,a ile nie sprostało przyjętej na odpowiedzialności, zarówno w miesiącach pierwszego zrywu " Solidarności " ,jak i w latach późniejszych?

- Przykro mi to mówić ale z dawnego garnituru, pierwszej grupy opozycjonistów,jeszcze z WZZ, zostało tylko nas troje: Gwiazdowie i ja.Pozostali poszli po karierę. Borusewicz nie należał do WZZ wywodził się z Komitetu Obrony Robotników chcącego mieć monopol na opozycję.Potem się okazało,że gdy " Solidarność" powstała, została przejęta przez KOR.Borusewicz w stanie wojennym w sposób samozwańczy objął przywództwo w " Solidarności ".Takie rozwiązanie było wtedy właściwe i potrzebne,ale on zrobił tak dla kariery.Będąc szefem zarządu regionu w Gdańsku,awansował,wygrał wybory,był przewodniczacym klubu parlamentarnego "Solidarność" i na zjeździe w Zielonej Górze ( 1997)powiedział:-cytuje z pamięci,ale dosłownie: "Solidarność " nigdy nie oczyści się z tego,że doprowadziła kraj do nędzy. Po tym stwierdzeniu przeniósł się do Unii Demokratycznej,potem do Unii Wolności.W tej chwili nie ma nic wspólnego z "Solidarnością". takich przykładów jest więcej. Jest mi przykro,kiedy dowiaduję się,że o Wałęsie ,o którym wiadomo,że był agentem, mówi się jako o legendzie,którą trzeba chronić,bo dzięki niemu upadł komunizm.Tak samo mówił w maju br.Ryszard kalisz z SLD: Nie można krytykować Wałęsy,bo jest naszą ikoną.Tak,można by powiedzieć : czerwoną ikoną.Są opublikowane dokumenty świadczące o tym,że Lech Wałęsa był agentem.Ludzie , na których donosił, mają dokumentyz IPN.Powstał film " Plusy dodatnie,plusy ujemne".A Wałęsa dalej chodzi jak w aureoli.Co to ma znaczyć? Jacy to są ludzie? Wszyscy wywodzą się z "Solidarności " Ta " Solidarność" z 1989roku ,kiedy Wałęsa na polecenie Kiszczaka 17 kwietnia zarejestrował nowy związek pod ukradzionym szyldem - jest przeciwko narodowi. Owczesny szef Zarządu Regionu Gdańskiego ,pan Janusz Sniadek,równocześnie stał na czele Rady Nadzorczej Stoczni Gdynia,która przejmowała Stocznie Gdańską. I Stocznia Gdańska została zlikwidowana.Gdzie są winni? To jest Wałęsa,to jest Krzaklewski,to jest Borowczak,to jest cała " Kolebka"... . Oni dobrze się mają. Udało im się zniszczyć stocznię,czego nie mogła zrobić komuna. Ludziom z rodowodem "Solidarności" daliśmy szansę. A oni nasz kredyt zaufania wykorzystali przeciwko nam. Nie tylko dlatego,że zniszczyli stocznie.Na poczet stoczni wyłudzono ogromne sumy pieniędzy,których nikt do tej pory nie rozliczył.Ja niewykupywałam cegiełek i nie mam prawa żądać rozliczeń, ale dziwię się ludziom,którzy wpłacali pieniądze,że tego nie robią. Uważam,iż nadchodzi czas powrotu idei Sierpnia 1980,bo jej nie można zniszczyć. Ona żyje w ludzkich sercach.Ci wszyscy,którzy są winni naszej nędzy,ci,którzy w 1992 dokonali zamachu na rząd Jana Olszewskiego,stanowia teraz opozycję.Do tej pory rządzili i boją się,ze sprawiedliwości stanie się zadość.Robią wszystko,by obalić rząd.Nie mogą dokonać drugiego zamachu,bo nie mają drugiego Wałęsy.A panowie Kaczyńscy chcą przywrócić ideę Sierpnia.

- Powiedziała Pani,że " Solidarność " nie spełniła roli ,do jakiej została powołana w Sierpniu 1980r. Jak widzi Pani role tego związku ,ruchu,obecnie ?

- Przede wszystkim trzeba ujawnić,kto jest kim.Przeprowadzić lustrację i dekomunizację,które powinny dokonac się w 1990 roku. To jest zadanie dla tego ruchu , ale niestety,wywodzi się on właśnie z od takich ludzi, z agentury.Już w grudniu 1980 przygotowana była lista osób przeznaczona do aresztowania,do internowania-ludzi radykalnych i bezkompromisowych.dzisiaj należy do tego wrócić.Bez rozliczenia,bez dekomunizacji nie będzie można oczyścić Polski z agentury.Bo ona bardzo głeboko zapuściła swoje macki.Mieli dużo czasu od 1992 roku-rządząc,ustanawiąjąc takie przepisy,które bedą ich chronić. Proszę zwrócić uwagę,jak trudno odebrać imunitet posłowi oskarżonemu o przestępstwa.A tymczasem osoba mająca stać na straży prawa powinna być surowiej karana za jego łamanie niz przeciętny zjadacz chleba.


-Wspomniała Pani o wielkiej idei " Solidarności" ,związku przejętego później i zmanipulowanego.Jakie pozytywy dostrzec można w ruchu,który zrodził się w Sierpniu 80 ?


- To,że nie ma już aparatu represji wobec obywateli.Współtworzyłam "Solidarność" , ale już od połowy 1981roku,kiedy zabrano mi mandat delegata na zjazd regionalny,nie uczestniczę w tym ruchu.Wielu ludzi zostało oszukanych i dzisiaj wstydzą się oni przyznać,że dali się oszukać.A ja ciągle powtarzam słowa Andrzeja Gwiazdy: być oszukanym to nie wstyd , ale trwać w oszustwie to hańba.

-Jakie największe kłamstwa,fałszywe legendy narosły wokół " Solidarności" ?

-To,że zapowiadano reaktywację związku ,a utworzono zupełnie nowy.Przewodniczący,władze " Solidarności" cały czas poza plecami członków związku dogadywały się z przeciwnikiem.To było najgorsze oszustwo.I on ma czelność wydawać dzisiaj opinie? Wydaje mi sie jednak,że społeczeństwo już dojrzało.Trzeba by postawić kosę na sztorc,bo z tymi ludzmi nie można się dogadywać.

- Wszystko wskazuje na to,że będziemy mieli niedługo wybory?Czy Pani patrzy na nie z optymizmem?

-Tak,patrzę z wielkim optymizmem, bo opinia społeczna dojrzewa.Uważam,że te wybory sprawią,że przynajmniej, Sejm oczyści się z agentury.A potem będzie się oczyszczać samorządy.Nie ma innej drogi dla nas,dla polski.Chyba ,że ludzie nie będą chcieli mieć własnej ojczyznyi wybiorątych ,którzy do tej pory rządzili. a Polska będzie pogrążona na długie lata.

- Jaki,Pani zdaniem,scenariusz po wyborach byłby dla Polski najmniej korzystny,a jaki najlepszy?

- Najlepszy jest taki,aby dalej rzadził PiS i Kaczyńscy,bo oni już dali dowody swojej pracy.To jest chyba pierwszy rząd,po zamachu przeciwko gabinetowi Olszewskiego,który myśli po polsku i czyni po polsku.Chyba że - powiedziałam- ludzie nie będą chcieli i przyjdą znowu: Kwaśniewski,Miler,Wałęsa.Nie trzeba wielkiej filozofii i wielkiego znawstwa, żeby wyobrazić sobie,jak będzie wygladała Polska pod rzadami tych ludzi.

- Dziękuję Pani bardzo za rozmowę.

Jest to pełny zapis wywiadu jaki ukazał się w tygodniku NASZA POLSKA nr 35 z 28 sierpnia 2007r ( wywiadu tego obecnie nie ma na stronie internetowej gazety.)

Jak widać Anna Walentynowicz i Andrzej Gwiazda z żoną , od 1989r nie mogą z oczywistych powodów (gdyż mówią prawdę) mieć szerokiego dostępu do środków przekazu , aby mogli powiedzieć narodowi całą prawdę o najnowszej historii kraju w którym żyjemy. Myślę,że prędzej czy później prawdziwe fakty historyczne z najnowszych dziejów zostaną ukazane Narodowi. Rolling Eyes

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 29 sierpnia 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum