Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jacek Klas - UJAWNIAM PRZEŚLADOWCÓW

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Wto Wrz 04, 2007 9:37 pm    Temat postu: Jacek Klas - UJAWNIAM PRZEŚLADOWCÓW Odpowiedz z cytatem

Jacek Klas
Melbourne 1.09.2007
UJAWNIAM PRZEŚLADOWCÓW
Z archiwum IPN – Sprawa Operacyjnego Rozpoznania, krypt. “KOŁO”, nr rej. 28500.


Stan faktyczny

Należy wyraźnie zaznaczyć, że wszystkie informacje na temat stanu faktycznego pochodzą jedynie z relacji uzyskanych od tw. ps. “Gwiazda” i ktw. Ps. “Romek”.
Z materiałów tych wynika, że od dłuższego czasu na terenie Zakładu Konstrukcji Stalowych “Elbud” w Krakowie działa zorganizowana grupa osób pod nazwa “Tajna Komisja Zakładowa” /TKZ/. Członkowie tej grupy wywodzą się z byłych działaczy I członków NSZZ “Solidarność”. TKZ zajmuje się zbieraniem wśród pracowników zakładu składek na cele podziemnej “Solidarności” oraz kolportowaniem nielegalnych wydawnictw /brak bliższych danych/.
W dniu 6.04.1984r. TKZ rozkolportowała na terenie zakładu swoje nowe pismo pt. “Elbudowiec” nr 1 z dnia 25.03.1984r. /k. 23/.
Grupa ta posiada skrzynkę kontaktowa do odbioru nielegalnej literatury znajdującą się w mieszkaniu Marii I Piotra Szatkowskich, zam. w Krakowie, ul. Okólna 8/39 /k. 14,15/. Ze skrzynki tej korzystają również inne zakłady pracy z terenu Krakowa /k.8/. Grupa ta dysponuje własnym drukarzem, powielającym dla niej za opłatą pismo “Elbudowiec” /k.19 – również odnośnie dwóch ostatnich kwestii – brak dokładniejszych danych/.
W skład Tajnej Komisji Zakładowej wchodzą m.in.: Jacek Klas – przywódca grupy,m Jan Czernik – zatrudniony Zakład Remontowy Energetyki w Skawinie, Ryszard Majdzik, Wiesław Liszka, Bożena Szewczyk, Władysław Kaczmarczyk, Zbigniew Mikuliszyn, Henryk Kowal, Leszek Surylo – pracownicy “Elbudu”. Wszystkie wymienione wyżej osoby biorą aktywny odział w działalności TKZ.
W dniu 3.04.1984r. odbyło się zebranie TKZ, na którym omawiano problemy związane z działalnością grupy. Między innymi planuje ona:
1. Wydawanie I kolportowanie pisma pt. “Elbudowiec”.
2. Zakłócenie przebiegu uroczystości 1 Maja.
3. Akcję propagandową w postaci kolportowania ulotek i malowania napisów przed 1-szym Maja i wyborami do Rad Narodowych.
4. Zorganizowanie nowych skrzynek kontaktowych przeznaczonych do przekazywania literatury /k.19/.


Mój komentarz
Członek Komisji Zakładowej, tajny współpracownik ps. “Gwiazda”, młody człowiek, który prawdopodobnie został zwerbowany w wojsku przyczynił się do ogromu nieszczęść ludzi z “Elbudu”, będąc w Komisji Zakładowej, darzony zaufaniem kontynuował swą obrzydliwą pracę Judasza, krok po kroku zdobywając wiadomości o powiązaniach Komisji z podziemiem “S”.
W rzeczywistości doprowadził do rozbicia przez SB Komisji Zakładowej, której przewodniczyłem, likwidacji pisma “Elbudowiec”, likwidacji skrzynki przepływu bibuły na zakłady Podgórza w Krakowie znajdującej się w mieszkaniu p. Szatkowskich.

Wynikiem jego pracy było aresztowanie mnie i Piotra Szatkowskiego. Ryszard Majdzik i Henryk Kowal zdołali uciec SB i ukrywali się do amnestii. Przesłuchania 14-osobowej Komisji Zakładowej doprowadziły do złamania czterech młodych działaczy “S” z Komisji, których z kolei przywożono do wiezienia na tzw. konfrontacje ze mną w celu złamania mojego oporu, odmowy składania zeznań.
Do dziś pamiętam twarze moich zniszczonych kolegów z Komisji, a jeden z nich jednak odzyskał swoją godność zeznając na mojej rozprawie w sądzie, że był zmuszany do składania swoich zeznań i wobec tego wycofuje swoje zeznania składane pod przymusem. Często dzisiaj zbyt łagodnie traktuje się tajnych współpracowników, a przecież byli oni filarem sprawnej działalności organów SB.


Decyzja IPN o odtajnieniu nazwisk tajnych współpracowników

Na podstawie art. 35 ust 1 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. z 1998r Nr 155, poz. 1016 z pozn. Zm.), po rozpoznaniu wniosku z dnia 03 lipca 2007r., nasz znak: BU Kr III – 5532-3617(4) (KrWP6441).
Wyrażam zgodę na podanie Panu Jackowi Klasiowi ur. 13.03.1959r. w Krakowie nazwiska i dalszych danych identyfikujących tożsamość osoby, która przekazywała organom bezpieczeństwa państwa dotyczące Pana informacje, jako tajny współpracownik.

TW ps. “Gwiazda”
Nazwisko: Turchan
Imie: Ryszard
Miejsce pracy: Zakład Konstrukcji Stalowych “Elbud”
Data urodzenia: 14.07.1964
Imie ojca: Franciszek

kTW ps. "Romek"
Nazwisko: Poznański
Imie: Ryszard
Miejsce pracy:
Data urodzenia: 4.09.1948
Imie ojca: Józef


Mój komentarz:
Fachowcy od niszczenia ludzi dziś zapewne na wysokich emeryturach (podani poniżej).



Decyzja IPN o odtajnieniu nazwisk oficerów SB.

Na podstawie art. 35 ust 1 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. z 1998r Nr 155, poz. 1016 z pozn. Zm.), po rozpoznaniu wniosku z dnia 03 lipca 2007r., nasz znak: BU Kr III – 5532-3617(4) (KrWP6441).

Wyrażam zgodę na podanie Panu Jackowi Klasiowi ur. 13.03.1959r. w Krakowie nazwiska funkcjonariusza organów bezpieczeństwa państwa, który zbierał i oceniał informacje na Pana temat lub prowadził osoby przekazujące informacje dotyczące Pana osoby:


Nazwisko: Działkowski
Imie: Wiesław
Stopień/stanowisko służbowe: Pułkownik, Z-ca Szefa WUSW d/s SB w Krakowie
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 6.12.1935
Imie ojca: Kazimierz


Nazwisko: Nogieć
Imie: Jan
Stopień/stanowisko służbowe: Podpułkownik, Naczelnik Wydziału V WUSW Kraków
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 18.08.1938
Imie ojca: Józef


Nazwisko: Kościelniak
Imie: Piotr
Stopień/stanowisko służbowe: Major, Naczelnik Wydz. V WUSW w Krakowie
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 18.09.1944
Imie ojca: Ambroży


Nazwisko: Wójcik
Imie: Maciej
Stopień/stanowisko służbowe: Kapitan, Naczelnik Wydziału Śledczego WUSW w Krakowie
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 20.09.1951
Imie ojca: Tadeusz


Nazwisko: Szczepkowicz
Imie: Leszek
Stopień/stanowisko służbowe: Porucznik, st. insp. Wydziału Śledczego WUSW Kraków
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 21.02.1952
Imie ojca: Wiesław


Nazwisko: Dwuraźny
Imie: Marek
Stopień/stanowisko służbowe: Porucznik, st. insp. Wydziału Śledczego WUSW Kraków
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 23.10.1949
Imie ojca: Tadeusz


Nazwisko: Zasada
Imie: Antoni
Stopień/stanowisko służbowe: Podporucznik, inspektor Wydziału Śledczego WUSW Kraków
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 14.08.1956
Imie ojca: Mieczysław


Nazwisko: Kłosowski
Imie: Marek
Stopień/stanowisko służbowe: Podporucznik, inspektor Wydziału Śledczego WUSW Kraków
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 2.06.1956
Imie ojca: Wincenty


Z archiwum IPN – teczka paszportowa


Obywatel Minister Spraw Wewnętrznych

Odwołanie od decyzji Szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Krakowie z dnia 2.04.1987 nr. 250779

Panie Ministrze,

Kolejna już czwarta odmowa wydania mi paszportu oraz art.4 ust. 2 pkt.2 (inne względy) jaki stosuje względem mnie podległy Panu urząd jest odmowa niezrozumiała dla mnie zwłaszcza, że art.4 ust. 2 pkt.2 nie wymaga uzasadnienia faktycznego. Taka argumentacja pozbawia mnie elementarnych praw i swobód obywatelskich w kwestiach paszportowych.
Pozbawienie mnie podstawowych praw obywatelskich uważam za represjonowanie mnie za poglądy i postawę wierną ideałom “Solidarności”. W kwietniu 1984 r. zostałem tymczasowo aresztowany z art.278 par.2 kk, a w trzy miesiące później objęła mnie amnestia, z którą wiązałem pewną nadzieję na ugodę społeczną i zapomnienie wykroczenia. Minęły trzy lata od czasu aresztowania mnie I jeszcze jedna amnestia, a w stosunku do działaczy “Solidarności” zmieniają się tylko represje, mimo hucznej propagandy, o jednakowych prawach dla wszystkich obywateli. Czy ja mam prawo do paszportu?
Proszę o rozpatrzenie mojej sprawy.
Podpis

Mój komentarz
Minister Kiszczak na list nie odpowiedział, zapewne od niego szły wskazówki jak prześladować działaczy “S”.
Z archiwum IPN – teczka paszportowa


Uzasadnienie mojego wyjazdu do Australii złożone na wniosku paszportowym (piątym z kolei).

“W związku z moim światopoglądem wybrałem emigrację do Australii, ponieważ życie w kraju rządzonym przez komunistów, jakim niewątpliwie jest Polska Rzeczpospolita Ludowa, dłużej dla mnie jest nie do przyjęcia. O mojej niechęci do systemu komunistycznego wyrażałem się często, również publicznie.
Obecnie działalność związkowa to za mało, dlatego pozostają mi dwa wyjścia: - politycznie zwalczać system panujący w kraju, lub emigrować. Wybrałem to drugie.
Proszę o wydanie paszportów dla mnie i rodziny.
Podpis

Mój komentarz
Piąty wniosek o przyznanie mi paszportu został załatwiony pozytywnie, z tym że paszport dostałem w jedną stronę (bez prawa powrotu), żona też i pięcioletni synek (czym on im zawinił).


Decyzja IPN o odtajnieniu nazwisk oficerów SB z Wydziału Paszportów.


Nazwisko: Zawojski
Imie: Jerzy
Stopień/stanowisko służbowe: Podpułkownik, Naczelnik Wydziału Paszportów WUSW w Krakowie
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 18.08.1931
Imie ojca: Józef


Nazwisko: Kuciel
Imie: Edward
Stopień/stanowisko służbowe: Major, Z-ca Naczelnika Wydziału Paszportów WUSW w Krakowie
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 03.09.1945
Imie ojca: Ferdynand


Nazwisko: Bębenek
Imie: Józef
Stopień/stanowisko służbowe: Kapitan , Z-ca Naczelnika Wydziału Paszportów WUSW w Krakowie
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 19.03.1949
Imie ojca: Stanisław


Nazwisko: Hojowska
Imie: Jolanta
Stopień/stanowisko służbowe: Plutonowy, młodszy inspektor Wydziału Paszportów WUSW Kraków
Miejsce pracy: WUSW Kraków
Data urodzenia: 15.12.1959
Imie ojca: Julian


Mój komentarz
Ciekawe jaki szum zrobił by SLD, gdyby dzisiaj pozbawiono obywatelskiego prawa do paszportu dzieci wyżej wymienionych. Oni też są niewinni tak jak wtedy był mój synek.


Z archiwum IPN – Sprawa Operacyjnego Rozpracowania krypt. KOLUMNA

Wypis
Sporządzony na potrzeby realizacji wniosku Kr WP nr 6441 dotyczącego Jacka Klasia ur.
13.03.1959r. w Krakowie

Wypis z mikrofilmu protokołów brakowania materiałów archiwalnych
O sygn. II (J-103/3-II):

[str. 1 / 2] [MKr-2]

[dane osobowe]

Miejsce zamieszkania: Australia,

Narodowość: polska , Obywatelstwo: polskie

Wykształcenie: zawodowe zawód: traser

Pochodzenie społeczne: robotnicze

Przynależność partyjna: b/p

59031303899

[str.2 / 2]

data zapisu: 11.08.88

Treść i nr sprawy: Rej. Do Nr 33798 przez Wydz. V WUSW Kraków. Figurant Spr. Oper. Rozpracowania krypt. “KOLUMNA” – nr 33464, kontrolowany w okresie 1987-88 z uwagi na prowadzenie wrogiej działalności w środowiskach załóg określonych zakładów pracy dz. Kraków-Podgórze (nielegalna struktura “S”).
Dnia 1988-05-19 mat. zakończono z powodu zaniechania wrogiej działalności (wyjechał z rodziną do Australii).
Dnia 1988-08-11 mat. złożono a następnie sfilmowano w arch. Wydz. “C” WUSW Kraków do nr 17303/II-grup.

Za zgodność
Wz. Naczelnika OBUiAD
IPN-KSZpNP w Krakowie
Kierownik Referatu Ewidencji
Piotr Milczanowski

Mój komentarz
Sprawa operacyjnego rozpracowania krypt. “KOLUMNA” nie została dla mnie odtajniona (możliwe że zniszczona). Następuje pytanie - dlaczego? Może są dokumenty/dowody o bardzo złych zamiarach względem mnie ze strony SB, może mój wyjazd do Australii był ucieczką przed śmiercią?
Odpowiedź na moje pytania pozostawiam historykom, może oni przeglądając zasoby IPN w Krakowie i Warszawie udzielą odpowiedzi mnie i społeczeństwo polskiemu na te pytania.

Na wszystkie dokumenty dotyczące mnie znajdujące się w archiwum IPN w Wieliczce wyraziłem (podpisałem) zgodę na dostęp dla osób zainteresowanych.

Kopie otrzymanych dokumentów z IPN przekazałem do: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego – fundacji niezależnej pod patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jacek Klas
Melbourne 1.09.2007
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum