Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podkarpacie: Wrzodak rozwalił listę Samoobrony

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2007 4:20 pm    Temat postu: Podkarpacie: Wrzodak rozwalił listę Samoobrony Odpowiedz z cytatem

1. http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070928/WYBORY/70928003/-1/wybory


WYBORY

28 września 2007 - 11:00

Wrzodak rozwalił listę Samoobrony
Zygmunt Wrzodak doprowadził swoim kandydowaniem do niezłego zamieszania na rzeszowsko-tarnobrzeskiej liście Samoobrony.


Wrzodak okazał się dla Samoobrony ważniejszy niż Zbyrowska, która budowała partię w naszym regionie. (Archiwum)
Przeczytaj więcej

Zbyrowska poparła PSL
27-09-2007
Politycy nie mają poglądów
21-09-2007
Rzeszów > Wrzodak startuje z listy podkarpackiej Samoobrony
20-09-2007
Jednym ze skutków jest to, że wycofała się ze startu Maria Zbyrowska, szefowa partii na Podkarpaciu. Poparła PSL. To największa niespodzianka tych wyborów na Podarpaciu.

Tylko ta lista nie została jeszcze zarejestrowana. Samoobrona ma czas do poniedziałku na usunięcie wad formalnych.

Lista czy śmietnik

Brak Marii Zbyrowskiej na liście to rzecz najbardziej zauważalna. Szefowa Samoobrony na Podkarpaciu zaprotestowała w ten sposób przeciw narzuceniu "spadochroniarza” - Zygmunta Wrzodaka, który ma startować z pierwszego miejsca listy rzeszowsko-tarnobrzeskiej Samoobrony. Nie ukrywała rozgoryczenia - budowała te partię na Podkarpaciu, należała do najwierniejszych "żołnierzy” Andrzeja Leppera, ale to wszystko okazało się mało, by liderować liście.

Wrzodak, były działacz Solidarności z Ursusa, był przez dwie kadencje posłem z Podkarpacia. Najpierw reprezentował LPR, a na początku dopiero co zakończonej kadencji - gdy został wyrzucony z partii - został posłem niezrzeszonym. Chodziły słuchy, że - szukając swego miejsca na podkarpackich listach - próbował rozmawiać z różnymi partiami. Nic z tego nie wyszło. W końcu przygarnęła go Samoobrona. Smaczku sprawie dodaje fakt, że barwy Samoobrony reprezentuje także - choć w Łodzi - Leszek Miller, były premier i były lider SLD, od którego pod względem politycznym dzielą Wrzodaka lata świetlne. "Komunistyczny beton” i "narodowy katolik” na jednej liście, no, no!

Kolejny "spadochroniarz” w Samoobronie to Janusz Maksymiuk, najbliższy współpracownik Andrzeja Leppera, który otwiera - zresztą już po raz drugi - listę tej partii w okręgu krośnieńsko-przemyskim. Co Podkarpacie miało z jego posłowania z tego okręgu, tego nie wiedzą nawet najbardziej wnikliwi obserwatorzy sceny politycznej.

Z krośnieńsko-przemyskiej listy Samoobrony wystartuje także polityczny kompan Wrzodaka, poseł Marian Daszyk (4. miejsce na liście).

Niezadowolona z kształtu list Maria Zbyrowska zaapelowała w czwartek, aby jej wyborcy oddali głosy na kandydatów PSL.

Nie ma Sagatowskiej, jest Pupa

Wydawało się, że naturalnym liderem listy PiS w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim będzie poseł Stanisław Ożóg. Tymczasem otworzy ją Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, uważana za najlepszego ministra w tym gabinecie. Jej matka urodziła się koło Przeworska, a dalsza rodzina mieszka w Rzeszowie i Dębicy.

O miejsce za Ożogiem rywalizowali posłowie Anna Pakuła-Sacharczuk i Andrzej Szlachta. Ostatecznie centrala zadecydowała, że przypadnie ono Pakule-Sacharczuk.

Niespodzianką na PiS-owskiej liście do Senatu jest brak senator Janiny Sagatowskiej. Zamiast niej jest Zdzisław Pupa.

Brak Zbyrowskiej i Sagatowskiej to właściwie wyjątki. Posłowie i senatorowie dopiero co zakończonej kadencji kandydują bowiem niemal w komplecie.

LiD postawił na młodego

Rzeszowsko-tarnobrzeską listę LiD otwiera 27-letni Tomasz Kamiński, szef SLD na Podkarpaciu. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy "weteran”, poseł Władysław Stępień, uniósł się honorem i startuje z ostatniego miejsca.

Do Senatu z listy LiD miał startować prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, ale zrezygnował po tym, jak otrzymał wiele sygnałów od mieszkańców Rzeszowa, którzy dzwonili prosząc go, by został w mieście. Tak przynajmniej mówi wersja oficjalna. Do Senatu wystartuje więc tylko Grzegorz Lato, kiedyś zawodnik Stali Mielec, wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej, król strzelców mistrzostw świata w 1974 roku, który zasiadał już w Senacie z ramienia SLD w latach 2001-2005.

Na wyborczych listach są przedstawiciele wielu zawodów: nauczyciele, lekarze, pracownicy administracji państwowej, samorządowcy, rolnicy. Na liście Samoobrony znalazł się nawet... bezrobotny z Bieszczadów. Tradycyjnie już, swoje "alter ego” ma poseł Jan Bury z PSL: inny Jan Bury kandyduje z listy PiS w okręgu krośnieńsko-przemyskim.


Małgorzata Froń
Napisz do autora.
Zobacz wizytówkę autora.

Jaromir Kwiatkowski
Napisz do autora.
Zobacz wizytówkę autora



2. http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070926/WYBORY/70926150/-1/wybory


WYBORY

26 września 2007 - 20:40

Samoobrona nie oddała pieniędzy

Rozmowa z Marią Zbyrowską, liderką podkarpackiej Samoobrony.

- Nie startuje pani w tych wyborach, bo - jak pani mówi - nie będzie pani startowała z jednej listy z Zygmuntem Wrzodakiem, w dodatku z drugiego miejsca.

- Wycofałam się ze startu, bo uważam, że zrobiono mi krzywdę. Budowałam struktury partii w naszym regionie przez wiele lat, a teraz wsadza się na moje miejsce osobę, która niczego dla Podkarpacia nie zrobiła i nie zrobi.

- W pani głosie słychać rozgoryczenie. Czy z tego powodu ujawnia pani teraz informacje na temat finansów partii?

- Ja o tych sprawach mówię od dawna, tylko nikt mnie nie słucha. To żadna tajemnica, że kandydaci do Sejmu czy Senatu wpłacali pieniądze na rzecz partii. Chodzi o to, że ci, którzy się ze startu wycofali, nie dostali tych pieniędzy z powrotem.

- Dużo jest takich przypadków?

- Ja wiem o dwóch. Ale nie mogę ujawnić nazwisk, bo mogłabym tym ludziom zaszkodzić.

- O jakich kwotach mówimy?

- Kandydaci na posłów w kampanii w 2005 roku wpłacali po 50 tys. zł. To dotyczyło osób, które miały startować z dwóch pierwszych miejsc w okręgu przemysko-krośnieńskim. Wycofały się, gdy się okazało, że z pierwszego miejsca startuje Janusz Maksymiuk.

- Czy chodzi o Edwarda Smyka i Zbigniewa Szafrańca?

- Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Nie jestem do tego upoważniona.

- Złoży pani doniesienie w tej sprawie do prokuratury?

- Uważam, że prokuratura powinna wszcząć dochodzenie z urzędu.



Małgorzata Froń
Napisz do autora.
Zobacz wizytówkę autora.

komentarze



Robert Majka , polityk , Przemyśl , 28 września 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jerzy Dąbrowski
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 314

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2007 5:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra robota Wrzodaka!
O ilę pamiętam urodził się w Budach Zaklasztornych.

_________________
Nie jedna miarka wskazuje na Jarka,
Wi?c tak jak czuj? tak zag?osuj?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum