Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Korupcja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pon Paź 09, 2006 9:26 pm    Temat postu: Korupcja Odpowiedz z cytatem

Wierzchołek góry lodowej

Rozmowa z Jackiem Wojciechowiczem z Banku Światowego




JACEK J. WOJCIECHOWICZ, rzecznik prasowy Banku Światowego w Polsce. Współautor raportu Banku Światowego "Korupcja w Polsce" i autor szeregu publikacji na temat walki z korupcją. Ekonomista i socjolog, odbył studia w Polsce i w Australii. W latach osiemdziesiątych pracował naukowo na wyższych uczelniach australijskich oraz był dziennikarzem radiowym w radiu 3 ZZZ w Melbourne. Kierował też przez pewien czas placówką ochrony zdrowia. Na początku lat 90. uczestniczył w procesie restrukturyzacji wielu polskich przedsiębiorstw z sektora energetyki. W Banku Światowym od 1997 roku.



red.Według najnowszego raportu Banku Światowego „Walka z korupcją w krajach przechodzących transformację” poziom korupcji spada, a Polska, choć może trudno w to uwierzyć w ostatnich dniach, gdy termin ten odmieniany jest niemal we wszystkich przypadkach, dokonała znacznego postępu i uplasowała się w środku rankingu. Czym jest zjawisko korupcji, które badał Bank Światowy?

J.W.Korupcję definiujemy jako wykorzystywanie sprawowanego urzędu dla uzyskania prywatnych korzyści. Badane były dwa typy korupcji – administracyjna, która występuje przy wydawaniu różnego rodzaju decyzji administracyjnych – pozwoleń, koncesji, licencji itp. oraz określona mianem „zawłaszczenia państwa”, a więc różnego rodzaju działania, mające na celu takie wpływanie na legislację, aby była ona korzystna dla określonych grup osób, przedsiębiorstw, regionów. Nie badano natomiast zjawisk korupcyjnych występujących w życiu codziennym obywateli, dotyczących np. ochrony zdrowia. Podstawą do sporządzenia raportu były badania przeprowadzone w ponad 20 tys. firm w 26 dawnych krajach socjalistycznych, w Turcji oraz w grupie porównawczej, do której wybrano pięć krajów z Europy Zachodniej – Niemcy, Grecję, Irlandię, Portugalię i Hiszpanię.


red.W niektórych badanych obszarach znaleźliśmy się już bliżej tych ostatnich, oddalając się od niektórych krajów badanego regionu.

JWW krajach podlegających procesom transformacji korupcja spadła w prawie wszystkich obszarach. W Polsce ten spadek jest zdecydowanie szybszy w niektórych dziedzinach i to dotyczy np. postrzegania korupcji jako bariery utrudniającej prowadzenie biznesu przez przedsiębiorców. W badanym okresie 2001-2005 roku 38% firm twierdziło, że korupcja stanowi poważną przeszkodę w ich działalności, podczas gdy wcześniej tego zdania było 50% przedsiębiorstw. Wśród nowych członków UE szybszą dynamikę zmian odnotowano tylko w Słowacji, a średnia dla tej grupy państwa wyniosła 32%, podczas gdy dla grupy porównawczej tylko 24%. W Polsce spadła również częstotliwość płacenia łapówek i ich wysokość. Procent wydatków rocznych, jaki firmy przeznaczają na tzw. „podatek łapówkowy”, zmniejszył się z 1,2% do 0,6%.


red.Przeprowadzane reformy ustrojowe oraz członkostwo w UE w widoczny sposób wpłynęły na te korzystne zmiany.

JWZ raportu płyną właśnie takie wnioski, że na dynamikę spadku korupcji wpływ miały dwa czynniki – akcesja do Unii i przeprowadzenie reform usprawniających działalność gospodarczą, ułatwiających prowadzenie biznesu. Reformy te najszybciej były wprowadzane w krajach podlegających transformacji, co potwierdza piąty już raport Banku Światowego „Doing business”. Do niewątpliwych liderów należy Słowacja i fakt, że w znaczący sposób poprawiła notowania dotyczące korupcji, wynika z dużej mierze z wdrożenia szeregu bardzo ważnych reform, np. uproszczenie systemu podatkowego, obniżenie stawek podatkowych. Wprowadzenie podatku liniowego w Słowacji, a wcześniej w Estonii, przyniosło zauważalne efekty w postaci spadku korupcji w tych krajach.


Bardzo dobrym przykładem związku przeprowadzonych reform ze spadkiem poziomu korupcji jest też Gruzja, która w pierwszym raporcie z 1999 r. była uznana za jeden z najbardziej skorumpowanych krajów. Gdy weszła na ścieżkę szybkich reform, odniosła też ogromne sukcesy w walce z korupcją. Sytuacja jest tam jeszcze gorsza niż w Polsce, ale dystans między nami bardzo się zmniejszył.


red.Obszarem wciąż zaniedbanym, który słabo wypadł w raporcie Banku, jest sądownictwo. Tylko nieliczne kraje odnotowują tu postęp, a do nich zalicza się Słowacja.

JW:
Reformy systemu sądownictwa w tym kraju przyniosły istotnie dobre wyniki w walce z korupcją. Słowacja dzieli się z nami swoimi doświadczeniami za pośrednictwem Banku Światowego i mamy nadzieję, że efekty będą wkrótce widoczne. Powstają już akty legacyjne, które mają usprawnić działanie całego obszaru związanego ze stosowaniem prawa, zmienia się ustawa o komornikach, szykuje się reforma samych sądów, ich komputeryzacja i informatyzacja, przejście z tradycyjnych ksiąg wieczystych na elektroniczne. Bank Światowy będzie wspomagał te działania, ponieważ uważamy, że dysfunkcja sądownictwa w Polsce jest jednym z bardzo poważnych czynników sprzyjających korupcji, ograniczających prowadzenie biznesu oraz zainteresowanie zagranicznych inwestorów naszym krajem. Niesprawność systemu sądownictwa, jego powolność, powoduje, że szuka się możliwości przyspieszenia poprzez łapówki i rodzi sytuacje korupcjogenne.


red.Co było źródłem postępu, jaki dokonał się w administracji podatkowej i celnej w Polsce?

JW Uproszczenie systemu podatkowego, ograniczenie zakresu zwolnień podatkowych, a więc uznaniowości, która sprzyja korupcji. Podstawowym elementem sukcesu w administracji celnej były zmiany w legislacji celnej, informatyzacja całego systemu, umożliwiająca składanie deklaracji w formie elektronicznej i standaryzacja wniosków (co odebrało chleb wielu agencjom celnym, które też często działały na zasadach korupcyjnych) oraz zastosowanie metod kontroli związanych z oceną ryzyka, a także losowe dobieranie drogą elektroniczną celników do poszczególnych kontroli. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się także we wszystkich krajach regionu.

Najbardziej zagrożone korupcją obszary w Polsce to zamówienia publiczne (jedna na sześć firm przyznaje, że daje łapówki) i kontrole typu BHP przeprowadzane w firmach (jedna na dziesięć płaci „podatek łapówkowy”). To kwestia nie tylko zmian legislacyjnych, ale także kształcenia i szkolenia specjalistów do prowadzenia zamówień publicznych, kwestia zmiany kultury związanej z funkcjonowaniem tego systemu i niewątpliwie potrzeba ciągłej kontroli.


redKorupcja, jak hydra, ma skłonność do odradzania się, gdy tylko zaistnieją sprzyjające warunki, stąd potrzeba ciągłej czujności.

Działania, które ograniczają możliwość wystąpienia korupcji, powinny być prowadzone cały czas, gdyż jest ona nie tylko czymś występnym i niemoralnym, ale także bardzo kosztownym dla państwa. Straty ponosi budżet, bo nie wpływają należne podatki, inwestorzy zagraniczni wybierają inne lokalizacje dla swoich przedsięwzięć. Korupcja powoduje upadek zaufania do instytucji państwa, wpływając na ich osłabienie, a ludzie, zwłaszcza ci najsłabsi i najbiedniejsi pozbawiani są dostępu do świadczeń (np. medycznych), które im się prawnie należą. Jest szereg obszarów, w których Polska ma od dawna wiele do zrobienia, pojawiają się też nowe – sfera edukacji, sportu, rynku pracy. Raport Banku Światowego, ukazując poprawę w stosunku do lat poprzednich, wskazuje też na konieczność reform, gdyż w tym wyścigu znaleźliśmy się nieco w tyle, a peleton nam ucieka.


redPoziom korupcji w Polsce, badany na styku biznesu i administracji, maleje, podczas gdy w odczuciu społeczeństwa rośnie, co wynika z ankiet Transparenc International. Skąd bierze się ta rozbieżność?

JW Polska rzeczywiście spada w rankingu krajów najmniej skorumpowanych, ale trzeba wziąć pod uwagę, że index Transparency International dotyczy postrzegania korupcji, czyli tego, jak nas widzą przede wszystkim inwestorzy zagraniczni. Ich odczucie rosnącej korupcji może być spowodowane tym, że wreszcie są sukcesy w wykrywaniu korupcji, w ściganiu osób, które się jej dopuściły i w posyłaniu ich za kratki. Dużo pisze się też na temat afer korupcyjnych, co kształtuje taki właśnie klimat. Korupcja jest to rodzaj góry lodowej i dotychczas widzieliśmy tylko jej czubek. Obecnie widzimy nieco więcej, co nie znaczy, że jest jej więcej, a z naszych badań wynika, że wręcz jest jej mniej. A więc chodzi tu jedynie o percepcję tego zjawiska. Nasz raport poprzedzają z jednej strony także badania percepcji, a z drugiej – doświadczeń z korupcją. Wyniki ich pokrywają się z badaniami robionymi w ramach programu „Przeciw korupcji” przez Fundację im. Stefana Batorego.




red:To, co obecnie dzieje się w polityce, także nie wpływa na nasz pozytywny wizerunek za granicą, na opinię, jaką wyrabiają sobie o Polsce inwestorzy zagraniczni.

JW.Z drugiej strony możemy się chyba cieszyć, że wzrasta poziom jawności życia publicznego. Lepiej wiedzieć, że coś się dzieje, niż nie mieć o tym zielonego pojęcia. Profesjonalne działania mediów są tu sprzymierzeńcem. Potrzebne jest też zaangażowanie ze strony społeczeństwa obywatelskiego, organizacje, które za cel stawiają sobie m.in. walkę z korupcją. Bank Światowy prezentuje opinię , że światło dzienne to najlepszy środek dezynfekujący, że przejrzystość poczynań jest najskuteczniejszą bronią w walce z korupcją.


Rozmawiała Hanna Dziarska

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum