Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

USA: Odpowiedź na list zwykłego Polaka - ciekawa polemika

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Paź 13, 2007 7:29 pm    Temat postu: USA: Odpowiedź na list zwykłego Polaka - ciekawa polemika Odpowiedz z cytatem

1 z 2( 2 odpowiedź do zwyklego polaka) http://polonia.pap.net.pl/

Polska: Droga Polonio, piszę do was z kraju... - opinia nt. wyborów poza Polską
Droga Polonio,


Grzegorz Łączny, zwykły POLAK, kraj, 12 października 2007 r.

Piszę do was z kraju w którym żyję i w którym pamiętamy o Was na obczyźnie, jednakże mam wrażenie, że Wy nie pamiętacie o nas. Niedawno oglądałem w telewizji relację z wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w USA i jego spotkań z Polonią. Przy okazji tej wizyty było słychać wiele głosów Polonusów o tym jak to pięknie Polska się rozwija i rośnie w siłę pod rządami PiS.

I tu właśnie chciałem się dowiedzieć: co Wy na ten temat wiecie????

Nie żyjecie tutaj, nie wiecie jak działa ten rząd, nie oglądacie codziennych wiadomości i afer z udziałem naszych polityków, nie utrzymujecie naszego sejmu ani rządu ale uzurpujecie sobie prawo do decydowania za nas o tym kto będzie rządził w kraju, w którym Wy nie mieszkacie. PiS wcale nie jest ulubieńcem Polskiego narodu a zwłaszcza Polskiej inteligencji, My naprawdę sami potrafimy sobie wybrać rząd który będzie dobrze rządził, który nie pozwoli na zmarnowanie polskiej szansy w Europie, który nie uczyni z nas zaścianka.

Za ocean docierają tylko szczątkowe informacje z kraju i populistyczne hasła braci Kaczyńskich którzy powiedzą i obiecają wszystko byle tylko utrzymać się przy władzy. Dociera do Was tylko propaganda przypominająca propagandę z czasów PRL. Macie premiera za bohatera Solidarności a tak naprawdę odegrał on w Solidarności jedynie podrzędną role i o dziwo jako jedyny współpracownik Wałęsy nie był internowany przez władze komunistyczne. Zresztą nawet sam były Prezydent wraz z ogromną częścią działaczy Solidarności odcinają się od polityki prowadzonej przez braci Kaczyńskich.

Piszę ten list nie dlatego aby promować wśród Polonii jakąś partie, piszę go po to aby uzmysłowić ludziom mieszkającym poza krajem od kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, o tym że niewiele mogą powiedzieć o wydarzeniach w Polsce a tym samym nie mogą decydować o tym kto w tym kraju będzie rządził. Jednocześnie zwracam się z apelem do całej Polonii aby lokale wyborcze w konsulatach i ambasadach dnia 21 października 2007 pozostały do dyspozycji tylko tych osób, które pozostają za granicą czasowo i mają zamiar wrócić i żyć w kraju o którym decydują.

Co do propozycji pana redaktora Macha odnośnie stworzenia grupy posłów polonijnych w polskim parlamencie (patrz artykuł kilka pozycji niżej - red.), uważam ją za bardzo ciekawą i rozsądną aczkolwiek wydaje mi się - choć ponieważ nie jestem imigrantem to nie znam Waszych problemów - że wszystkie partie polskie o was pamiętają i będą bronić waszych interesów.

P.S. Jednocześnie pomimo tego, że nie jestem zwolennikiem PIS pozdrawiam wszystkich którzy popierają i wierzą w tę partię z przyczyn merytorycznych, a nie głoszonych przez nią haseł.

Grzegorz Łączny, zwykły POLAK, kraj, 12 października 2007 r.

[powrót]


2 z 2 http://polonia.pap.net.pl/


USA: Odpowiedź na list zwykłego Polaka - polemika
Drogi “zwykły Polaku”,


Walter Gołębiewski, Prezes Światowej Rady Badań nad Polonią, Denver, Kolorado,USA, 13 października 2007 r.

odpowiadając na Pański list do Polonii, chcialbym w pierwszej kolejności spytać, co Pana upoważnia do głoszenia teorii, że Polonia nie zna polskiej rzeczywistości politycznej w Kraju i w związku z tym nie powinna głosować /ewentualnie tylko ci, którzy zamierzają wrócić/.

Powtarza Pan lewacko-liberalne metody dążące do eliminacji Polonii z życia politycznego w Kraju, a Pana krytyczne uwagi na temat PiS-u skierowane do całej Polonii są niczym innym jak tylko kampanią wyborczą na rzecz PO lub LiD-u. Być może nie miał Pan takich intencji, ale tak to wyszło.

Z Pańskiego listu wyraźnie widać, że nie zna Pan Polonii. Mogę Pana zapewnić, że niejeden z przedstawicieli Polonii mógłby być dobrym doradcą premiera czy przezydenta RP właśnie w sprawach Krajowych już nie mówiąc o zagranicznych.

Proszę pamiętać, że ta Polonia, która się wypowiada, czy chce głosować do Parlamentu RP, to Polacy, którzy najczęściej urodzili się w Polsce i większość /lub dużą część/ swojego życia zawodowego spędzili w Polsce.

Polonia jest nierozerwalną częscią Narodu Polskiego, a to naród decyduje o państwie a nie odwrotnie. Nikt z nas tak naprawdę nie zna miejsca swego ostatniego spoczynku, ale wszyscy chcemy aby to miejsce było godne i tylko o tę polską godność nam chodzi. Sprawa głosowania do wladz RP w świecie Polonii, to sprawa indywidualna i tak ją pozostawić należy. To samo dotyczy idei powołania Koła Parlamentarnego Polonii w przyszłym Parlamencie RP /kilku posłów i senatorów/.

Rządzenie jest ciężką służbą dla Narodu a nie przywilejem dającym korzyści rządzącym. Szkoda, że większość polskich polityków o tym zapomina a “zwykli Polacy” wynoszą ich na ołtarze władzy. Czas najwyższy nauczyć się odróżniać propagandę od wartości prawdziwych.

Walter Gołębiewski, Prezes Światowej Rady Badań nad Polonią, Denver, Kolorado,USA, 13 października 2007 r.

Na zdjęciu: Walter Gołębiewski przemawia podczas ostatniego Zjazdu Polonii.


Komentarz:

To ciekawa polemika.Jestem dumny,że jestem “zwykłym Polakiem ”, a to powinno zobowiązywać o dbanie przede wszystkim o przyszlość i dobro państwa polskiego. Jakkolwiek patetycznie może to brzmieć, takie priorytety wobec państwa powinniśmy przyjąć w dzialaniu.Nic ponad to. Co innego czuć ten klimat, co innego chcieć dzialać , a co innego mieć możliwości , aby realizować zasady w praktyce ( w parlamencie ). Jak wiadomo od 18lat na murawie pozycje do gry o Polskę , dla zawodników z innych drużyn Rolling Eyes są mocno obsadzone zawodnikami ,których cechy znamy : mierny bierny ale wierny... ( proponuje Państwu zwrócić uwagę na kandydatów na listach wyborczych choćby na Podkarpaciu...)...

1. http://www.zycie.pl/pub/informacje.php?region=PRZEMY%A6L%2C+JAROS%A3AW%2C+PRZEWORSK%2C+LUBACZ%D3W&nr=147

2. http://www.zycie.pl/pub/informacje.php?region=Przemy%B6l&nr=163 Rolling Eyes


Robert Majka , polityk , Przemyśl , 13 października 2007r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum