Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PiS chce zmian w lustracji, Platforma nie mówi nie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Paź 29, 2007 1:29 pm    Temat postu: PiS chce zmian w lustracji, Platforma nie mówi nie Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/65646.html

PiS chce zmian w lustracji, Platforma nie mówi nie

Bernadeta Waszkielewicz 29-10-2007, ostatnia aktualizacja 29-10-2007 07:32

PiS zamierza znowelizować ustawę o IPN i przywrócić część przepisów zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny

Na nowo ruszą prace zmierzające do objęcia lustracją szerszych środowisk opiniotwórczych i ułatwiające dostęp do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej.

Takie projekty PiS trafią do laski marszałkowskiej niedługo po ukonstytuowaniu się nowego Sejmu. – Mamy projekt nowelizacji ustawy o IPN oraz związany z tym projekt zmian w konstytucji. Złożę je ponownie, jestem do tego gotowy – zapowiada poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który w imieniu Sejmu bronił obowiązującej ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Wyrok Trybunału pozbawił przyjętą wiosną lustrację wielu istotnych elementów. Między innym za niekonstytucyjne uznał objęcie nią naukowców, dziennikarzy, członków zarządów i rad nadzorczych spółek giełdowych i banków itd. Trybunał nie zgodził się również na publikację katalogu tajnych współpracowników i kontaktów operacyjnych organów PRL. A także na uznanie cenzury i Urzędu ds. Wyznań za „organy bezpieczeństwa PRL”, z którymi współpracę trzeba ujawniać.

PiS-owscy zwolennicy lustracji liczą na współpracę z Platformą, tym bardziej że obie partie wprowadziły do parlamentu osoby związane z IPN: senatorem PO jest były prezes Instytutu Leon Kieres, a posłem PiS szef krakowskiego oddziału IPN Ryszard Terlecki.

– Prace w tym Sejmie będą prawdziwym sprawdzianem intencji PO, czy jest za zakończeniem problemu z lustracją czy nie – mówi Mularczyk. Zauważa, że głównym zwolennikiem lustracji w PO był Jan Rokita, ale usunął się w cień.

– Kiedy był Rokita, w PO była wola współpracy, teraz nie wiem, jakie są ich intencje. Zobaczymy, czy są za rozliczeniem PRL czy nie.

Ryszard Terlecki obawia się, że atmosfera do prac nad ustawą o IPN będzie zła i pomysły PiS mogą nie zyskać poparcia. – Ale próbować warto, choć boję się, że będziemy musieli bronić takiej lustracji, jaka jest, jako niezbędnego minimum.

Terlecki przypomina zaskakująco „histeryczny opór przed lustracją środowisk akademickich” i uważa, że PO – jako partia odwołująca się do elit – musi się liczyć z tym elektoratem. – Jestem zwolennikiem lustracji historycznej, przez ujawnienie dokumentów. Bezwzględnie należy zrobić tak, by ujawnić agentów działających w środowiskach dziennikarskich czy akademickich, a niech już uczelnie czy media się martwią, co z nimi zrobić – mówi Terlecki.

Koncepcja ujawnienia dokumentów jest bliska tej, którą głosiła PO – optowała za otwarciem archiwów IPN. Poseł Sławomir Nitras rozwiewa obawy polityków PiS: Platforma chce się zająć obecną ustawą lustracyjną, dziurawą od czasu wyroku Trybunału. – Skłamałbym, gdybym powiedział, że to sprawa, o jakiej myślimy w pierwszej kolejności. Ale trzeba wrócić do różnych koncepcji lustracji i się nad nimi zastanowić.

Ale lustracja to tylko jeden z projektów politycznych, które PiS chce kontynuować w nowym Sejmie. Zamierza wrócić m.in. do ustawy dezubekizacyjnej, która ma odebrać przywileje oraz prawo pełnienia funkcji publicznych byłym funkcjonariuszom specsłużb PRL. – Nie trzeba nad tym projektem pracować, jest gotowy do ponownego złożenia – ocenia Mularczyk.

– Będziemy się domagali, by sprawiedliwość zwyciężyła. A nie jest sprawiedliwe, że ci, którzy pracowali w aparacie represji, opływają w dobrobyt, ich ofiary zaś ledwo mogą wyżyć z emerytury – dodaje Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu, który w nowej kadencji został wybrany do Sejmu.
Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zwolennik IV RP
Częsty Użytkownik


Dołączył: 29 Paź 2007
Posty: 13

PostWysłany: Pon Paź 29, 2007 9:32 pm    Temat postu: Teatr kabaret groteska lustrowania w III RP Odpowiedz z cytatem

Jest oczywiste że przy takim TK, SN nie ma mowy o lustracji na POWAŻNIE. Teraz zresztą wkracza UE ze swoją machiną i dalsze będą jaja, blokady, skargi, cuda.

To są te CUDA Platformy Obywatelskiej. Cuda blokowania lustracji, dekomunizacji, deubekizacji.

To jest klimat równie przychylny lustracji itd jak 4 czerwca 1992. Cyrk. Zresztą bez połączenia tego z DEUBEKIZACJĄ, DEKOMUNIZACJĄ traci to sens dobrze wiecie. Znacie agentów, sbeków, donosicieli i co? Mają kasy jak lodu przeważnie. Publikowanie danych skończy się w końcu dla wydawców sprawami w sądach. Zobaczycie. Pójdą skargi do ONZ hahhaa nawet. To jest gwardia ludowa która wykorzysta każdą możliwość, to oczywista oczywistość. Nic im nie grozi, a ilu kłamiąc siedzi w samorządach, budżecie szeroko pojętym. Nierzadko doprowadzili do emigracji działaczy I Solidarności, do aresztowań, do SAMOBÓJSTW, zaszczucia, chorób psychicznych. Musi być zmiana ustroju państwa na IV RP i rozwalenie komunistycznego TK, tej całej bandy komuchów, agentów, masonów, taki Safjan... brrr Cała rodzina udana jak Michników, patrioci jak diabli.

To wszystko musi być karane jako ZBRODNIA KOMUNISTYCZNA i wszystko ma swoją wagę. Od donosu do udziału w "akcjach" jako ORMO, zbrodni, prowokacji, akcji skłócających itd Jasne że PO zrobi co zechce, głównie lustrację wyciszy co zresztą PiS chce wykazać. Stąd ten cyrk.

TK zmiana sędziego na początku roku, za rok nowy prezes. Za dwa lata nowy prezes SN tak? Z pamięci piszę. Tylko że kto będzie nowy... ech. Za niszczenie akt, archiwów, wynoszenie nikt nie odpowiedział... a to podstawa. Jak "patrioci" z Okrągłego Stołu pilnowali archiwów? Nie wiedzieli co się będzie działo? Czy ustalili takie przymknięcia oka... to do Michnika jest nie tyle podobne co OCZYWISTE. Zresztą pańskie oko tuczy, zatem mistrzu dokonał lustracji zachowanych akt w "komisji Michnika".

Osobiście jestem za bardzo ostrą lustracją, dekomunizacją, deubekizacją powszechną i odsłonięciem WSZYSTKICH akt żeby mogli to badać też niezależne zespoły, ale lustrować powinien IPN z mocą prawną. Ludzie umoczeni powinni być pozbawieni praw publicznych biernych czynnych NA ZAWSZE i trzymani daleko od partii politycznych, ngos (zakaz ustawowy zrzeszania się) oraz z całej budżetówki, samorządu, spółek itd skarbu państwa, samorządowych.

Najlepiej niech jadą w [ ...] do Moskwy. Tam dobrze płacą.

Zwracam koledze uwagę za używanie brzydkich słów.
Admin


_________________
www.rzeczpospolita4.fora.pl - moje forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Pon Paź 29, 2007 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Zwolennik IV RP',
JAKOBINIZM MA SWOJE ZALETY, ALE MA TEZ SWOJE WADY.
Warto siegnac do ksiazek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zwolennik IV RP
Częsty Użytkownik


Dołączył: 29 Paź 2007
Posty: 13

PostWysłany: Pon Paź 29, 2007 11:22 pm    Temat postu: Mniej płaczu. PO - liberalizm współczujący. SW - 2007? Odpowiedz z cytatem

Edward Soltys napisał:
"Zwolennik IV RP',
JAKOBINIZM MA SWOJE ZALETY, ALE MA TEZ SWOJE WADY.
Warto siegnac do ksiazek.


A pan reprezentuje Solidarność Walczącą czy płaczącą? Mam SW za bardzo twardych ludzi, a NIE wobec nowych forumowiczów, ale wobec POLIDu, komuny, ubeków, agentów. Tak tylko taka refleksja nachodzi. Nie czepiam się, nie lubię kiedy się mnie bezpodstawnie ktoś złośliwie czepia. Warto najpierw skomentować wątek, a później głosy komentujących. Tak by i tu wypadało panie Sołtys.

_________________
www.rzeczpospolita4.fora.pl - moje forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Wto Paź 30, 2007 12:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie "Zwolenniku", Rob Pan co zechcesz! Ja tylko wyrazilem swoje zdumienie co do tempa! Pan setke przebiegasz w piec sekund. A ja wyrazam zdziwienie, ze jest to mozliwe. Jezeli jest, to gratuluje rekordu swiata na nastepny wiek.

Ostatnio zmieniony przez Edward Soltys dnia Czw Lis 01, 2007 9:53 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Elzbieta Szczepanska
Weteran Forum


Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 132

PostWysłany: Wto Paź 30, 2007 3:16 am    Temat postu: Krol jest nagi Odpowiedz z cytatem

Mozna miec rozne poglady, mozna roznic sie w ocenie wydarzen i miec inne pomysly na rozwiazanie problemow.

Moge zrozumiec frustracje i rozgorycznenie. Wszyscy dozywamy czasu kiedy nie myslimy juz jak dlugo bedziemy zyc ale ILE NAM ZOSTALO.

Podziwiam latwosc wypowiadania pogladow jedynie slusznych, podziwiam naladowanych testosteronem Kubusiow Szela ale jak jest tak jest, i w demokratycznych wyborach wypowiedzialo sie 53 % Polakow.
Najczesciej byli to Ci co nie krzyczeli Wieslaw Wieslaw a potem nie klaskali aby Polska rosla w sile a ludzie zyli dostatniej .
Demokracja to tyrania glubszej wiekszosci na madrzejsza mniejszoscia i czesto bywa trudna do zaakceptowania ale niczego lepszego nikt jakos nie udalo sie nam wymyslic.

Rozejrzyjmy sie w okolo, kurz bitewny opadl. Ilu nas zostalo, pozbierajmy rannych i spokojnie zamiast dac sie ponosic emocjom zastanowmy sie co dalej.

Atakujmy problem a nie siebie wzajemnie.

Lustracje musimy poprowadzic dalej sami,mamy dostep do akt i mozemy ujawniac nazwiska opracow.
Solidarnosc Walczaca byla znana z myslenia perspektywicznego i strategicznego dzialania a zatemj badzmy Solidarnoscia Walczacych a nie Sfrustrowanymi Wku********ymi.(SW)

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Elzbieta Szczepanska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Wto Paź 30, 2007 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwolennik IV RP napisał:
A pan reprezentuje Solidarność Walczącą czy płaczącą?


Chciałem Pana poinformować że Edward na pewno reprezentuje Solidarność Walczącą. I to nawet to radykalniejsze skrzydło. W naszym klubie jest osobą cieszącą się najwyższym uznaniem i respektem.
Jest świetnym taktykiem i strategiem, poza tym charakteryzuje się mniej gadaniem, więcej działaniem.
To tak na marginesie.

Chciałbym się odnieść do Pana wpisu.
Z tego co Pan napisał wynika że myśli Pan tak jak ja, a przynajmniej w tym samym kierunku. Obejmuje Pan jednak tematy z takiego wysoka i tak ogólnie, że ciężko jest mi polemizować. Przyznaje Panu racje co do konieczności organizowania struktur. Edward zwrócił panu jednak słusznie uwagę, co do tempa pana myślenia. Te sprawy zaczyna się oddolnie. Stworzyć swoją grupę i nakłaniać innych do tego samego. Najlepiej poprzez przykłady udanych własnych akcji.
Nasza grupa pracuje nad tworzeniem takich struktur ponad dwa lata, dlatego wiem że nie jest to tak hop siup. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie "Zwolenniku" odszczekalem, to znaczy wymazalem zdania Pana nieslusznie obrazajace. To byl taki wieczor...Mam nadzieje, ze kazdy je miewa. Jezeli nie, to wspolczuje.
Elu, czy ja dobrze pojalem mysli Twoje? Zacytuje z laciny, ktorej nie znam absolutnie i stad cytat pojawia sie z nieuchronna koniecznoscia: "Etter Brute contra me?". Jak cos przeonaczylem, nie wzdragam sie na widok poprawek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Elzbieta Szczepanska
Weteran Forum


Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 132

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 11:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Edward Soltys napisał:
Panie "Zwolenniku" odszczekalem, to znaczy wymazalem zdania Pana nieslusznie obrazajace. To byl taki wieczor...Mam nadzieje, ze kazdy je miewa. Jezeli nie, to wspolczuje.
Elu, czy ja dobrze pojalem mysli Twoje? Zacytuje z laciny, ktorej nie znam absolutnie i stad cytat pojawia sie z nieuchronna koniecznoscia: "Etter Brute contra me?". Jak cos przeonaczylem, nie wzdragam sie na widok poprawek.


A zatem poprawiam ET TU BRUTE CONTRA ME - I Ty Brutusie przeciwko mnie-
Ja nie przeciwko Tobie Tylko za Toba. W mysl zasady wrogowie moich przyjaciol sa moimi wrogami.
Wypowiedz na Twoj temat byla argresywno- zaczepna.Wszystkich nas ponosi od czasu do czasu.

Elzbieta Szczepanska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 12:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tak trwa ten niezwykly wieczor poswiecony naszym zmarlym. Mysle, ze w wiekszosci, im dorownujemy. To co robilismy, robilismy na miare naszych mozliwosci. Gdyby trzeba bylo wiecej, to pewnie wiecej bysmy z siebie wydusili. A gdyby bylo znacznie mniej, DZIEKI O NIEBA,to z radoscia bysmy zrobili mniej. Przyznaje sie do karygodnego lenistwa.
Pan minister M. Boni nie jest dla mnie problemem moralnym. Bylem blisko i wiem, ze moja decyzja bylaby zupelnie inna. I tak to biwa, jak mawialo moje mniejsze dziecko przed laty, ktore obecnie przewyzsza mnie bogaojczyznianym patriotyzmem (to harcerstwo), a obecnie jest asystentka na University of Toronto. Naucza statystyki.
To tez jest polska mlodziez. Co nie? Tylko, ze bardziej swiatowa, oczytana i nieogloupiona przez GW i innych polskojezycznych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum