Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wystawa wydawnictwa NOWEJ

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 2:23 pm    Temat postu: Wystawa wydawnictwa NOWEJ Odpowiedz z cytatem

dostałem mailem Very Happy
Cytat:
od: "SWS" <sws@sws.org.pl> Ins Adressbuch
do: sws@sws.org.pl
temat: Wystawa na Wydziale Chemii UW
data: Sun, 4 Nov 2007 13:06:45 +0100

W dniu 5 listopada o godz. 10 odbędzie się otwarcie wystawy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Pasteura 1. Wystawa jest poświęcona przede wszystkim wydawnictwom NOWEJ i prasie drugiego obiegu wydawanej przez struktury podziemne związane z Uniwersytetem Warszawskim i innymi środowiskami akademickimi.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Wystawa czynna będzie do 30 listopada, a otwarta jest codziennie w godz. od 8.00 do 18.00
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Kazimierzu!
Jak już tak bardzo się tym interesujesz, to zamieść na stronie "LUDZIE NOWEJ", ciekawa lektura i biografie.
Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłem
no to masz, Tadziunia Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 7:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Kaziu!
Ale spryciura z CIEBIE, jak to zmajstrowałeś?!
Z pokłonem dla Twojej pracy Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Servantes
Weteran Forum


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 206

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 2:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo proszę, oświećcie mnie, co Tadeusz Świerczewski ma czy raczej miał wspólnego z Nową...?
Przecież to środowisko "śmierdzi" agentami na kilometr, nawet efemeryczny kontrwywiad "Solidarności" czyli słynnye biuro BHP uwarzało, że NOWA ma wysoko wtyki. Niejaki Tomasz Michalak z BHP (o której to komórce pisał też Schweizer w Victory) w wywiadzie dla Piecucha ("Służby specjalne atakuja") tak pisze o warszawskich konspiratorach z NOWej:
Cytat:
"Ich wiedza[SB] na ten temat [podziemnych drukarni] przed stanem wojennym była prawie kompletna. Dlatego 13XII przyszli do trzynastu miejsc. Jak swój do swego, po swoje, Mieli dokładne rozeznanie. Na "liście adresowej" mieli nawet numer piętra i kierunek umieszczenia drzwi od windy lub schodów. Byli pewni i butni. _NIE_aresztowali_wszystkich_, od ktorych brali sprzęt i materiały NOW-ej...
Po kolejnym aresztowaniu zacząłem się nad tym zastanawiać. Ludzie z tych trzynastu punktów przecież się nie znali. Informacje musiały wyjść od główki z NOW-ej."


Co o NOWEJ pisze w Victory już cytowałem (http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?p=4448&highlight=#4448), ale może warto, żeby było razem w jednej wiadomości - obok siebie:
Peter Schweizer, Victory napisał:
Zgodnie z radą udzieloną przez działaczy "Solidarności" przebywających na Zachodzie, fundusze kierowano głównie do "NOWEJ", wydawnictwa drukującego dziesiątki tytułów z zakresu polityki, ekonomii i literatury pięknej, (Drugie z większych wydawnictw, "KRĄG", zajmowało się historią). "NOWA" zdołała jakoś przetrwać, nawet po ogłoszeniu stanu wojennego. Głównym jej problemem był brak funduszy, Pieniądze pochodzące ze składek były na wyczerpaniu.


Tyle, że zestawiając te informacje o skierowaniu głównego strumienia pomocy finansowej z tajnej pomocy amerykańskiej do podejrzanego wydawnictwa, z informacjami jakie ujawnił Ryszarda Terlecki w artykule o Henryku Karkoszy - TW „Monika”, który dzielił kasę Funduszu Wydawnictw Niezależnych (Biuletynie IPN nr 3/2005: „Monika” czyli „nieprzerwany dopływ informacji”), można się jeszcze chyba tylko retorycznie pytać:
Jaki był repertuar wydawniczy "NOWej ?? - kwalifikuje ją do radykalnych czy "bardziej umiarkowanych oficyn wydawniczych”?
Ryszard Terlecki napisał:
…umieszczenie agenta w grupie osób zarządzających Funduszem Wydawnictw Niezależnych dawałoby bezpiece możliwość wpływania na podziemną działalność poligraficzną, a zarazem przechwytywania znacznych dotacji, przekazywanych z Zachodu. Jest oczywiste, że SB chwaliła się takim sukcesem w swoich dokumentach. W Sprawozdaniu z realizacji planu pracy Wydziału III-1 w roku 1987, podpisanym przez naczelnika tego wydziału SB w Krakowie ppłk. Wiesława Hryniewicza, napisano: „[…] Należy zaznaczyć, że przynależność do FWN poza aspektem prestiżowym oznacza łatwiejszy dostęp do różnych form pomocy oferowanej przez zagranicę. Dzięki zastosowaniu określonych przedsięwzięć operacyjnych udało się osiągnąć możliwości rozpoznawania zamierzeń FWN oraz ograniczonego wpływania na kierunki jego działalności. Pozwala to na preferowanie oficyn wydawniczych, których profil należy do bardziej umiarkowanych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Servantes napisał:
Bardzo proszę, oświećcie mnie, co Tadeusz Świerczewski ma czy raczej miał wspólnego z Nową...?


Panie „Servantes”,
Dziękuje za to pytanie, ponieważ otworzyło mi ono oczy, jak dzisiejsza młodzież nie rozumie i myli niektóre fakty.
Należy przede wszystkim dokładnie przeczytać powyższy zeskanowany artykuł. (Wysłany: Nie Lis 04, 2007 7:46 pm). Jest tutaj dokładnie chronologicznie opisana kolejność wydarzeń.
Świerczewski był działaczem już w 1968.
W 1978 roku, korzystając z tego, że miał rodzinę w Warszawie, nawiązał kontakt z Chojeckim i kolportował wydawnictwa.

Proszę wczuć się w sytuacje w Polsce przed rokiem 1980, przed powstaniem solidarności. Nie było łatwo dostać prasę podziemną. Wszyscy, którzy chcieli coś robić, szukali kontaktów. Nawiązywanie kontaktów wiązało się z ogromnym ryzykiem. Tak do końca nikt nie był pewny co jego spotka. Wszyscy wiedzieliśmy o tym że ludzie których nazwiska i adresy były publikowane np. w „Robotniku”, byli śledzeni i inwigilowani. Trzeba było ogromnej odwagi i desperacji żeby osobiście tam pojechać i kupić książki. Wszystkie tytuły wydane w tym czasie miały ogromne znaczenie, ponieważ były wtedy jeszcze tematami tabu.
Nie będę cytował tego artykułu. Przecież tam pisze wyraźnie co potem Tadek robił w czasie legalnej solidarności i w stanie wojennym. Taka była ewolucja wielu działaczy. Ale ci, którzy rozpoczęli działalność przed 80, byli najodważniejsi.
Podane przez Pana przykłady dotyczą raczej okresu po 1980, a jest to astronomiczna różnica
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Rabczański
Użytkownik


Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 5

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie SERVANTES!
Coś mi się zdaje, że następuje wysyp agentów?!.
Co Tadeusz Świerczewski ....”ma czy raczej miał wspólnego z „NOWĄ”, jak Pan raczył napisać, wyraźnie jest napisane w „LUDZIACH NOWEJ”, natomiast fragment dotyczący jego osoby, jest umieszczony na stronie. Mnie zaintrygowała Pańska supozycja-sugestja działalności Tadeusza Świerczewskiego, jeżeli to co Pan sugeruje okaże się prawdą, to cała działalność opozycji we Wrocławiu i nie tylko, okazuje się fikcją.
Tadeusz Świerczewski – główny organizator struktur podziemnej „S”, członek redakcji podziemnej prasy, członek RKS Dolny Śl.
Inicjator powołania Solidarności Walczącej i jej nazwy, ściśle współpracujący z Kornelem Morawieckim, okazuje się człowiekiem co najmniej podejrzanym, w Pańskim poście, każdy kto to przeczyta, nie wnikając w szczegóły, uzna jego za agenta?!.
Jeżeli będzie Pan tak uprzejmy, to proszę o szersze wyjaśnienie, gdyż z tego wynika, że „Solidarność Walcząca” wraz Kornelem Morawieckim była prowadzona na „pasku” SB i wszelkiej maści agentów?.
Jak Pan się ustosunkuje do tego co napisano na stronie www.sw.org.pl, swkatowice, w wielu innych publikacjach na temat działalności Tadeusza Świerczewskiego, to wszystko bzdury?.
Uprzejmie proszę o ustosunkowanie się do mojego postu na tym forum, na pewno wielu to zaciekawi, czy była agentura ubecka w „SW”.
A swoją drogą, gdy stawia Pan takie zarzuty „wybitnemu działaczowi”, czy nie lepiej zdjąć maskę, oraz pokazać swoją działalność ?.
W oczekiwaniu, z niecierpliwością na odpowiedź, pozdrawiam M.R.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sro Lis 07, 2007 6:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Servantes napisał:
Bardzo proszę, oświećcie mnie, co Tadeusz Świerczewski ma czy raczej miał wspólnego z Nową...?


"Servantes",
Jak rozumieć Pana milczenie?
Już oświecony?
Żadnych pytań?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Servantes
Weteran Forum


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 206

PostWysłany: Sro Lis 07, 2007 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Liczyłem, że uda mi się uzyskać informacje wnoszące coś więcej niż wynika z lektury noty biograficznej Tadeusza w opracowaniu "Ludzie Nowej". I tak zresztą byłem zdziwiony jego kontaktami z tym środowiskiem, ale to wynikało po prostu z braku szerszej wiedzy o jego biografi opozycyjnej - tej sprzed okresu "Solidarności".
Nijak mi nie pasowało tamto towarzystwo z Warszawki z osbą, która za swoje przekonania i _działalność_ zapłaciła tak wysoką cenę : 2 lata odziadki bez wyroku z próbą zrobienia z niego wariata wzorem sowieckim!

W przeciwieństwie do większości uczestników forum -jak sądzę - miałem możliwość zapoznania się z cześcią dokumentacji śledczej "Akta śledztwa przeciwko Tadeuszowi Świerczewskiemu i innym" - IPN Wr 039/11328.
Wszystko to razem wzięte, a także jego relacje dotyczące tamtego okresu, z których wynka, że wiedział o niebezpieczeństwie infiltracji struktur "S" za granicą powoduje, że w głowie mi się nie mieści co Tadeusz mógł mieć wspólnego z tą podejrzaną oficyną?
Dlatego dziwiłem się, pytajac co miał wspólbego, bo przecież to środowisko [NOWej] śmierdzi agentami na kilometr...
...a Świerczewski zupełnie "z innej bajki"*.

Nie wiem gdzie tu "supozycja-sugestja" mająca deprecjonować działalność Tadeusza Świerczewskiego. Jego osoba i działalność po prostu nijak nie pasują (chyba nie tylko mi) do NOWej - i tyle!

Czekałem kilka dni, licząc, że może jednak pojawią się jakieś posty wnoszące coś więcej w sprawie związków z NOWą, a trochę też byłem zajęty.
Pozdrawiam i proszę, aby w zapale i ferworze lustracyjnym nie dopatrywać się wszędzie wietrzenia sugesti - zwłaszca tam gdzie ich nie ma...

--
* innej organizacji, tardycji, innych przekonań politycznych, itp.

p.s.
Co do pytania: czy była w SW agentura SB'cka - odpowiedź brzmi: TAK.
Niestety była, pytanie tylko na jakim szczeblu?
Po wydaniu w latach 90. książeczki "Konfidencji są wśród nas" stał się możliwe zidentyfikowani części najwyżej uplasowanych agentów - jak można przypuszczać - z Departamentu I.
Dziś ponad wszelką wątpliwośc wiadomo, że było ich trzech i byli usadowieni "w kontaktach zagranicznych". Najciekawszą z tych postaci był/jest "Diodor" - vel "Gienek" lub "Eneasz" - funkcjonujący w SW pod pseudonimem "Zyga". Indywidum i exemplum najciekawsze, bo rozpracowane od samego początku przez Kontrwywiad SW!

Drugim jest osba kontaktowa na Amerykę Północną, a trzeci to kurier związany z pewną miezynarodową organizacją.

Do tego można doliczyc agenture WSW, chasająca pewnie w poprzek całej organizacji. Na pweno była bardzo blisko A.Kołodzieja. Oprócz tego WSW miało co najmniej jednego agenta "przy" Radiu.
Jakby tego było jeszcze mało dochodzi agentura STASI. Też byli blisko Kołodzieja...

Zresztą - można sobie poczytać opracowanie dra Łukasza Kamińskiego jakie siły rzucił reżim PRL przeciwko SW, przygotowane z okazji obchodów 25-lecia SW. Było o tym w dodatku do Rzeczpospolitej, było w wydanych przez IPN materiałach źródłowych SB, było wreszcie w albumie "O wyzwolenie z komunizmu..." wydawnictwa Wolumen.

Czy wiedzieli wszystko?
NIE. Na pewno nie! Nie po to powstało Biuro Studiów stosujące specjalne techniki konspiracyjne i kamuflowania źródeł informacji przejęte z wywiadu. Cenna agentura w SW - a w przypadku SW każdy agent był cenny - musiał być rejestrowany nie jako kategoria OZI, tylko jako... figurant. Formalnie na tego typu rejestrowanie OZI wywiad i kontrwywiad musiał mieć pozwolenie co najmniej naczelnika "C", ale kiedy we Wrocławskiej SB połapali się, że "Z analizy całości rozpracowania wynika, że K.Morawiecki do września 1983 r. był informowany o naszych planach działania" (IPN BU 01232/25/5) przestali przestrzegać własnych reguł - obawiając się infiltracji własnych szeregów!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 7:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Panu, Panie SERVANTES
Jestem tego samego zdania. Jednak biorąc naukę z wpisu Pana Marka Rabczańskiego należy wystrzegać się dwuznaczności. Szczególnie w tych sprawach. Polityka liberałów rozmycia różnicy miedzy katem i ofiara czyni nasze środowisko szczególnie wrażliwe.
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum