Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Besancon: Polska dogoniła Europę

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Lis 19, 2007 6:31 am    Temat postu: Besancon: Polska dogoniła Europę Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=209&ShowArticleId=67953

Sowietolog dla DZIENNIKA
2007-11-19 01:22

Besancon: Polska dogoniła Europę

Od przewrotu, jaki nastąpił w krajach Europy Środkowej znajdujących się pod okupacją sowiecką, czyli od Okrągłego Stołu, upadku muru berlińskiego i aksamitnej rewolucji, minęło osiemnaście lat. Mówiąc innymi słowy: od osiemnastu lat kraje te są wolne. Czy jednak owa symboliczna "18" oznacza, że tamtejsze demokracje są już pełnoletnie i dojrzałe? Zależy gdzie - pisze w DZIENNIKU sowietolog Alain Besancon.

Kraje postkomunistyczne przeszły po 1989 r. różne drogi. Wynikało to z tego, że miały inne warunki rozwoju, choćby ekonomicznego, rozwijały się w różnym tempie, musiały się uporać z rozmaitymi doświadczeniami. Ku demokracji takiej, jak się ją rozumie na Zachodzie, najszybciej zbliżyły się Niemcy Wschodnie, co było do przewidzenia, i Słowenia. Z przemianami demokratycznymi dobrze też poradziły sobie Republika Czeska oraz Słowacja. W pozostałych byłych "demoludach" jest rozmaicie. Kraje bałtyckie na przykład mają wciąż ogromne problemy z zamieszkującą je mniejszością rosyjską. Trudno też mówić z optymizmem o Bułgarii czy Rumunii. Kiepsko wygląda sytuacja na Węgrzech. Ostatnie wydarzenia w Budapeszcie, gdzie powtórzyły się zeszłoroczne starcia przeciwników rządu z policją, pokazują, że i tu nie wszystko jest proste.

Na pewno do krajów, które dobrze uporały się z wejściem na nową drogę rozwoju, można zaliczyć również Polskę. Wiele przemian demokratycznych się powidło, dlatego możemy bez wahania mówić o niej jako o kraju w pełni demokratycznym. Zwłaszcza w kontekście politycznym. I nie ma obaw, że ten system może zostać naruszony. Polska zawsze była częścią Europy Zachodniej, a korzenie jej cywilizacji - tak jak europejskie - tkwią w antyku i chrześcijaństwie. Komunizm przyszedł do niej z zewnątrz, a nie narodził się w Polsce. To, że długie lata znajdowała się pod okupacją sowiecką, nie było jej winą. Dlatego po 1989 r. kraj ten naturalnie i w miarę łatwo powrócił na drogę demokracji.

Jednak ten powrót nie obył się bez potknięć. Jednym z obszarów, na którym Polacy nie poradzili sobie tak dobrze jak na przykład Niemcy, jest lustracja. W Niemczech przeprowadzono ją natychmiastowo, oczyszczając wszystkie sektory z byłych komunistów. I to bardzo radykalnie. W Polsce lustracja odbyła się zdecydowanie za późno. Taki był jeden z efektów ubocznych Okrągłego Stołu. I choć wielu osobom to przeszkadzało, byli też i tacy, którzy nie chcieli lustracji - jak choćby Adam Michnik. A to był, moim zdaniem, ewidentny błąd. Choć do dziś ci, którzy współpracowali z reżimem komunistycznym, zostali powoli wyeliminowani z życia publicznego, oczywiście lepiej by było, gdyby stało się to dużo wcześniej i szybciej.

Są jednak i sukcesy. Takim sukcesem jest brak komunistycznych władz. Funkcjonują co prawda jeszcze tu i ówdzie dawni komuniści, którzy współpracowali z reżimem, ale nie ma nowych. Polska, mimo że jest krajem naprawdę dużym - 40 milionów obywateli nie da się zlekceważyć - jest jednocześnie krajem narodowościowo homogenicznym. A także konserwatywnym ideowo. Polskie społeczeństwo wyraźnie dzieli się na zdecydowanych zwolenników prawicy i lewicy, przy czym tych pierwszych jest więcej. Dlatego też bardzo dobrze odebrałem wynik ostatnich wyborów parlamentarnych, w których Polacy wybrali prawicę umiarkowaną, odchodząc od rządów ekstremalnie prawicowych. Demokrację w Polsce umacnia także pomyślny rozwój gospodarczy.

Dobrze się również w Polsce mają instytucje demokratyczne. Pozytywnie oceniam działalność sektora publicznego. Polska bardzo sprawnie włączyła się w polityczne życie Europy. Bez kompleksów, świadomie, co należy docenić. Podoba mi się także to, w jaki sposób Warszawa układa relacje ze swoim naturalnym sojusznikiem - Stanami Zjednoczonymi. Co zresztą na Zachodzie często jest odbierane - zupełnie błędnie - źle. Takim błędem było na przykład nakłanianie Polski przez byłego francuskiego prezydenta Jacques’a Chiraca do tego, by ta zerwała swoje dobre stosunki z USA.

Jedyna rzecz, która niepokoi, to jej wschodni sąsiad - Rosja, która wciąż nie może sie pogodzić z utratą swych wpływów w Europie Środkowej i stara się ingerować w sytuację jej byłych satelitów. I tutaj Polska ma do odegrania bardzo ważną rolę w Europie Zachodniej. Musi jej uświadamiać zagrożenie, jakie stanowi Rosja, bo Zachód nie do końca rozumie ten kraj. I to powinien być polski wkład do Europy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sro Lis 21, 2007 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy facet ten Alain Besancon. Tak sobie napisał lekko:
Cytat:
byli też i tacy, którzy nie chcieli lustracji - jak choćby Adam Michnik
jakby ci oni, tacy jak choćby AM, tak po prostu przez niedopatrzenie nie chcieli.
Za to z Francji widać coś, czego ja wypatruję od dawna, ale dostrzec nie potrafię
Cytat:
Choć do dziś ci, którzy współpracowali z reżimem komunistycznym, zostali powoli wyeliminowani z życia publicznego, oczywiście lepiej by było, gdyby stało się to dużo wcześniej i szybciej.
Może to są jakieś sympatyczne wieści z przyszłości.
Oprócz tego ta okropna Rosja tuż za granicą - że też ci Polacy nie potrafią jej zastąpić jakimś innym bardziej ugodowo nastawionym krajem.
A już całkiem nie widzę tego:
Cytat:
wynik ostatnich wyborów parlamentarnych, w których Polacy wybrali prawicę umiarkowaną, odchodząc od rządów ekstremalnie prawicowych

Co to jest ta prawica umiarkowana? Może we Francji tak nazywają złodziejstwo. Ale dlaczego może się to podobać? Czy do ostatnich wyborów parlamentarnych rządził w Polsce może Tejkowski? Chyba ja się jeszcze do Europy nie nadaję. Nie dojrzałem Sad.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum