Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pawlak: Możemy sprzedać Rosjanom firmy energetyczne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Gru 01, 2007 12:10 pm    Temat postu: Pawlak: Możemy sprzedać Rosjanom firmy energetyczne Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennik.pl/gospodarka/article89526/Pawlak_Mozemy_sprzedac_Rosjanom_firmy_energetyczne.html

Zaskakująca zapowiedź wicepremiera
Pawlak: Możemy sprzedać Rosjanom firmy energetyczne

Rząd koalicji PO-PSL otwiera szeroko drzwi przed rosyjskimi koncernami energetycznymi. Wicepremier Waldemar Pawlak ogłosił w rosyjskiej gazecie "Kommiersant", że firmy ze Wschodu będą mogły kupować polskie przedsiębiorstwa sektora energetycznego na takich samych zasadach, jak wszyscy.

"Rząd Polski przestrzega zasady pełnej otwartości w sprawach prywatyzacyjnych. W tej dziedzinie postępujemy w pełnej zgodzie ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej" - obiecuje Waldemar Pawlak w wywiadzie dla moskiewskiej gazety.

Wicepremier tłumaczy, że zgodnie z unijnymi przepisami dostęp do rynku energetycznego powinien być równy dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzą. "Dyrektywy Unii Europejskiej szczególnie baczną uwagą zwracają na to, by operatorzy sieci energetycznych dawali jednakowy dostęp wszystkim uczestnikom rynku" - dodaje szef Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wicepremier i minister gospodarki nie stawia Rosjanom żadnych warunków wstępnych w zamian za dostęp do prywatyzacji polskiego sektora energetycznego. "Zasady UE nie dopuszczają żadnych ograniczeń i dyskryminacji w dostępie do rynku" - tłumaczy.

To zmiana polskiego stanowiska w tej sprawie o 180 stopni. Wcześniej Polska robiła, co mogła, by nie dopuścić Rosjan na nasz rynek energetyczny. Niektórzy politycy byli wręcz oskarżani o zdradę polskich interesów, jeśli nie dość głośno protestowali przeciw sprzedawaniu jakichkolwiek firm energetycznych Rosjanom. Argumentowano, że w ten sposób Polska będzie skazana na łaskę i niełaskę Moskwy.

Poseł PiS Zbigniew Wassermann, były koordynator specłużb, zwraca uwagę, żę bezpieczeństwo energetyczne Polski to piorytet każdego rządu. "Cały rząd powinien pamiętać, składając taką deklarację, że tu w grę wchodzi nie tylko ekonomia, ale realne kwestie możliwych zagrożeń bezpieczeństwa Polski" - tłumaczy Wassermann.

I przypomina, że nasz kraj nie zawsze miał dobre doświadczenia z Rosją. "Mieliśmy już do czynienia z próbami wrogiego przejęcia naszych firm przez Rosjan. Trzeba pamiętać o tym, że Rosja jest krajem, który realizuje swoją politykę w dużej mierze poprzez rozgrywki z dystrybucją środków energetycznych. I nie chodzi tu tylko o Polskę, ale szantaż paliwowy czy słynne zakręcanie kurków dotykało wiele państw" - podkreśla były koordynator specłużb.

Bartłomiej Bajerski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Gru 01, 2007 12:17 pm    Temat postu: Pawlak: nie będziemy dyskryminować Rosjan Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/73422.html

Pawlak: nie będziemy dyskryminować Rosjan
Eliza Olczyk 01-12-2007, ostatnia aktualizacja 01-12-2007 11:42

PiS oskarża rząd o chęć wpuszczenia rosyjskich koncernów do polskiej energetyki. Rząd Donalda Tuska wysłał kolejny pojednawczy sygnał w stronę Moskwy. I raz jeszcze wywołał oburzenie opozycji.

„Zasady UE nie dopuszczają żadnych ograniczeń i dyskryminacji w dostępie do rynku” – stwierdził wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika „Kommiersant”. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o możliwość dopuszczenia koncernów ze Wschodu do prywatyzacji polskich spółek energetycznych. Wicepremier zapewniał, że polski rząd „przestrzega pełnej otwartości w sprawach prywatyzacji”. Podkreślił przy tym, że dyrektywy unijne nakazują rozdzielenie produkcji i dystrybucji energii.

W PiS zawrzało. – To jednostronna kapitulacja. Nad Polską zawisła groźba ponownego pełnego uzależnienia energetycznego od Rosji – mówi Antoni Macierewicz, do niedawna szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Jego zdaniem słowa Pawlaka to zapowiedź, że Polska jest gotowa zezwolić na przejęcie naszego systemu energetycznego przez Rosję. – I to w sytuacji, gdy firmy polskie nie mają dostępu do rynku rosyjskiego – przekonuje Macierewicz.

Wypowiedzią wicepremiera Pawlaka zaniepokojeni są także Ukraińcy. Mychajło Honczar, niezależny ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, uważa, że jeżeli słowa ministra gospodarki są oficjalnym stanowiskiem rządu, to znak, że gabinet Donalda Tuska odżegnuje się od polityki dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych.

– Polscy politycy powinni pamiętać o sytuacji na Ukrainie, która dopuściła do gry pośrednika w sprzedaży rosyjskiego gazu UkrGazEnergo – przestrzega Honczar. – Ów koncern, który dysponuje lwią częścią surowca w tym kraju, działa na rzecz Gazpromu.

Premier Tusk uspokajał w piątek nastroje w Wilnie, podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej. – Nie planujemy żadnej zmiany dotychczasowej polityki gospodarczej i zagranicznej w tej sprawie – obiecał. Tusk dodał, że rząd będzie postępował w sposób „mądry, rozważny, ale i wyczulony na nasze bezpieczeństwo energetyczne”.

Wiceprezes PSL Janusz Piechociński nie kryje natomiast zaskoczenia reakcją opozycji. – Antoni Macierewicz potwierdza, że jest w gorącej wodzie kąpany i nie odróżnia polityki werbalnej od polityki realnej – mówi poseł PSL.

Jego zdaniem minister gospodarki powiedział tylko tyle, że Polska nie obraża się na żaden uczciwy kapitał. – Ale będziemy też pilnowali swoich interesów – zapewnia Piechociński. – Rozumiem, że dla niektórych polityków sama rozmowa z Rosjaninem oznacza wywieszenie białej flagi. Największe rosyjskie koncerny energetyczne,jak Łukoil czy Gazprom, dysponują miliardami dolarów, które chętnie wydałyby w krajach unijnych, także w Polsce. Sama Unia ma jednak wątpliwości, czy szeroko otwierać wrota swojego rynku rosyjskim koncernom.
Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Sob Gru 01, 2007 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IDZIE ODNOWA!!!
I sprzedadzą, tak jak to robiono systematycznie po 1989r.
Nie rozumię tego zdziwienia i zaskoczenia. Wyraźnie po 21października 2007r powiedziano: "... wszystko i wszystkich wykończymy.." G. Schetyna.
Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Andrzej Werter
Weteran Forum


Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 181

PostWysłany: Sob Gru 01, 2007 5:08 pm    Temat postu: ??? Odpowiedz z cytatem

Czy ktokolwiek przy zdrowych zmysłach, po przyswojeniu sobie ogólnodostępnej wiedzy mógł się po nich spodziewać czegokolwiek innego? Myślę, że nie. W ekspoze Tuska było wiele o zaufaniu i oddawaniu decyzji finansowych na szczebel lokalny. Oddają i mają zaufanie, do swoich. Tyle. Oni sobie a my sobie, tylko że oni mogą nam zdrowo namieszać a my im znacznie mniej. Apeluję do tych co myślą, że jak tamci porządzą to się ludziom odmieni, nic podobnego- ich jest więcej i to im się podoba. Powiem Wam, że chwilami mam wrażenie, że jestem jakimś dinozaurem albo innym archaicznym stworem. Pozdrawiam. AW
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sob Gru 01, 2007 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witja napisał:
Wypowiedzią wicepremiera Pawlaka zaniepokojeni są także Ukraińcy. Mychajło Honczar, niezależny ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, uważa, że jeżeli słowa ministra gospodarki są oficjalnym stanowiskiem rządu, to znak, że gabinet Donalda Tuska odżegnuje się od polityki dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych.




Ile zamieszania mogą narobić słowa jednego debila - każde inne określenie jest w ty przypadku zbyt delikatne. Wszystkie dotychczasowe działania na rzecz uniezależnienia energetycznego, proces podjęty z takim trudem przez rząd Jarosława Kaczyńskiego, będzie wszystko na to wskazuje roztrwoniony. Ten burak nie widzi różnicy pomiędzy swoimi hektarami - o ile je posiada, a delikatnym organizmem jakim jest gospodarka w skali kraju, gdzie każda nieprzemyślana decyzja lub wypowiedź bywa brzemienna w skutki. Jak mamy być traktowani poważnie na arenie międzynarodowej, kiedy w tak strategicznej dziedzinie gospodarki, gdzie prowadzimy również rozmowy i ustalenia z zagranicznymi partnerami brakuje elementu kontynuacji. Kto będzie chciał z nami podejmować jakiekolwiek wspólne inwestycje, mając w perspektywie najbliższych wyborów u nas zmianę stanowiska o 180 stopni. Ukraińscy partnerzy już dali temu wyraz. I nie dajmy się zwieść tłumaczeniom że Pawlak został źle zrozumiany, zrozumieliśmy i to dobrze. Żałosny jest też ten nagły wylęg ekspertów od polityki zagranicznej w PSL, jeden pieprznął bzdurę, a teraz kilku innych próbuje wytłumaczyć że 30 milionów ludzi nie zrozumiało - po prostu nie rozumie co się do nich mówi. Proponuję tym wszystkim którzy głosowali na Platformę a teraz nie rozumieją ,żeby szli po tłumaczenie tych wypocin do tych którzy agitowali na rzecz Platformy np. do redaktorów "Gazety Wyborczej", Władysława Bartoszewskiego, lub do niektórych hierarchów kościelnych - członków episkopatu. Oni wszyscy z pewnością wytłumaczą - bo oni dorośli - oni z cała pewnością rozumieją .




Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum