Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komuniści na Niepodległości

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Lis 23, 2007 8:19 am    Temat postu: Komuniści na Niepodległości Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20071123&id=main

NASZ DZIENNIK Piątek, 23 listopada 2007, Nr 274 (2987)

Komuniści na Niepodległości

Dziewięciu ulicom na osiedlu Niepodległości w Słupsku (Pomorskie) nadal będą patronować komuniści z okresu międzywojennego. Radni Słupska zdecydowali, że nie będzie dekomunizacji i nazwy ulic się nie zmienią, ponieważ sprzeciwiają się temu mieszkańcy. Patronami ulic na zbudowanym pod koniec lat 70. osiedlu są działający na rzecz Związku Sowieckiego polscy komuniści z okresu międzywojennego. Wcześniej osiedle nazywało się Budowniczych Polski Ludowej. Nowy przewodniczący słupskiego samorządu Zdzisław Sołowin (PO) po dyskusji z radnymi uznał, że skoro na 148 wypełnionych i odesłanych do ratusza ankiet tylko w 28 mieszkańcy opowiedzieli się za zmianą patronów, zajmowanie się dalej tą sprawą nie ma sensu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://bip.um.slupsk.pl/?pid=2423

Zdzisław Sołowin
Rocznik: 1949
Okręg Wyborczy Nr 2
Radny z listy KW Platforma Obywatelska RP
Przewodniczący Rady Miejskiej (od 31 października 2007 r.)
Przewodniczący Komisji Porządku Publicznego, Przestrzegania Prawa i Spraw Obywatelskich
Członek Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta
Przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej

Wykształcenie: wyższe prawnicze
Zatrudnienie: indywidualna działalność gospodarcza, oficer poż. w st. spoczynku
Zainteresowania: sport, grzybobranie, numizmatyka
Kontakt z radnym: przewodniczacy.rm@um.slupsk.pl , solek013@interia.pl

http://bip.um.slupsk.pl/


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Pią Lis 23, 2007 2:23 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Lis 23, 2007 8:23 am    Temat postu: Komunikat w sprawie nazw ulic placów oraz patronów i imion Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=305&id=4901&search=181013

Najważniejsze wiadomości

Komunikat w sprawie nazw ulic, placów oraz patronów i imion instytucji publicznych, będących formą okazywania czci i szacunku dla ideologii nazistowskiej i komunistycznej
Mając na względzie udział organów państwowych i instytucji Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (oraz ich reprezentantów), w tym powoływanych przez nie partii, organizacji politycznych oraz zbrojnych, organów władzy w latach 1939–1989 (oraz ich reprezentantów), w likwidacji niepodległego bytu państwa polskiego oraz ich udział w zwalczaniu dążeń niepodległościowych, gwałceniu praw obywatelskich i praw człowieka, oraz popełniane w ich imieniu zbrodnie nazistowskie, zbrodnie komunistyczne, oraz inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i/lub zbrodnie wojenne, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej będzie publicznie występował do odpowiednich jednostek administracji publicznej z informacjami na temat wciąż występujących w Polsce nazw ulic, placów, skwerów i obiektów architektonicznych oraz pomników, tablic i miejsc pamięci a także patronów i imion instytucji publicznych, będących w swej istocie formą okazywania czci i szacunku dla ideologii nazistowskiej i komunistycznej, ich reprezentantów względnie znaków i symboli.
Artykuł 13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. zakazuje istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu. Zapisy Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przypominają o obowiązku „zachowania pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu, patriotycznych tradycjach zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, czynach obywateli dokonywanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, obowiązku ścigania zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodni wojennych, a także powinności zadośćuczynienia przez nasze państwo wszystkim pokrzywdzonym […]”.

W związku z powyższym Prezes Instytutu będzie zmierzał do zainteresowania władz publicznych i społeczności lokalnych problemem zaniedbań w tym względzie, utrwalających tezy prowadzonej w okresie PRL komunistycznej indoktrynacji społeczeństwa oraz będących faktycznie haniebnym wyrazem lekceważenia pamięci ofiar nazizmu i komunizmu oraz pogardy dla dorobku walki Polaków o wolność obywatela i niezawisłość Państwa w XX wieku.
Prezes Instytutu będzie występował do odpowiednich organów administracji publicznej oraz do odnośnych władz państwowych i samorządowych o podjęcie działań ukierunkowanych na niezwłoczną likwidację wszelkich form upamiętnienia zbrodniczych systemów: narodowego socjalizmu bądź komunizmu.
Działania powyższe będą jedną z form realizacji zadań edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej, nałożonych na Instytut przez Ustawę z dnia 18 grudnia 1998 r., a w szczególności wynikającego z art. 53 (ust. 3 i 6) obowiązku formułowania wniosków dotyczących edukacji historycznej oraz obowiązku informowania społeczeństwa o strukturach i metodach działania instytucji, w ramach których zostały popełnione zbrodnie nazistowskie i komunistyczne, oraz o sposobach działania organów bezpieczeństwa państwa.

Niezależnie od prowadzonych działań Prezes Instytutu zwraca się do społeczności lokalnych z prośbą o nadsyłanie informacji na temat wciąż istniejących w kraju nazw, symboli i miejsc pamięci będących wyrazem hołdu dla zbrodniczych ideologii nazizmu i komunizmu.
Koordynatorem powyższych działań w imieniu Instytutu będzie dr Maciej Korkuć, z Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Krakowie (tel. 0-12 421-19-61, 0-12 426-21-35, 600-001-119). Wszystkie czynności realizowane w ramach powyższych zadań będą dokumentowane w wydzielonym miejscu na stronach internetowych Instytutu (www.ipn.gov.pl).

W związku z powyższym apelem Prezes Instytutu Pamięci Narodowej skierował pisma do następujących podmiotów:

* Przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki – 12.03.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Płock – 13.03.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy – 13.03.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Brodnica – 29.05.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Górzno (woj. kujawsko-pomorskie) – 11.10.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Nekla (woj. wielkopolskie) – 11.10.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Przyrów (woj. śląskie) – 11.10.2007
* Przewodniczący Rady Gminy Kęsowo (woj. kujawsko-pomorskie) – 11.10.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Bystrzyca Kłodzka (woj. dolnośląskie) – 22.10.2007
* Przewodniczący Rady Miasta Zawadzkie (woj. opolskie) – 22.10.2007
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Lis 24, 2007 1:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słupsk nie znalazł się jak widać w rozdzielniku Prezesa IPN. A teraz w związku ze zwiększeniem autonomii władz lokalnych:

Jak widać na Pomorzu, w Słupsku
samorząd ma IPN w d...sku.
I bezpruderyjna rodzina
może se mieszkać na Stalina.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Lis 27, 2007 7:30 am    Temat postu: Andrzej Mężyński: Dekomunizacja ulic jest za droga Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article87612/Dekomunizacja_ulic_jest_za_droga.html

Samorządów nie stać na zmiany

wtorek 27. listopad 2007 05:19
Dekomunizacja ulic jest za droga

Samorzady miały zlikwidować komunistyczne pomniki i sprawić by ulice straciły swych socjalistycznych patronów. Tak się jednak nie stało, pisze "Polska", bo zmiana nazw jest za droga.

Trzeba nie tylko wymienić tabliczki z nazwą ulic, ale także dokumenty ludzi, którzy przy niej mieszkają. A to kosztuje. Dlatego samorządy wolą przeznaczyć pieniądze na rzeczy bardziej potrzebne, niż zmiany ulic. DO tego mieszkańcy przywyczaili się do starych nazw i zmian wcale nie chcą.

Dlatego, jak pisze "Polska" w kraju jest jeszcze pełno ulic poświęconych komunistom. Najwięcej ulic jest generała Świerczewskiego, Gwardii Ludowej, czy Armii Ludowej.

Andrzej Mężyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum