" /> Dyskusje ogólne :: PO - sojusznicy Putina
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PO - sojusznicy Putina

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Nie Gru 09, 2007 10:13 am    Temat postu: PO - sojusznicy Putina Odpowiedz z cytatem

http://www.gazetapolska.pl

Hołd tuski -
Piotr Lisiewicz

Konsultacje z Rosją w sprawie zainstalowania w Polsce amerykańskiej tarczy. Sugestie, że możemy wpuścić rosyjskie koncerny do naszego sektora energetycznego. Haniebne milczenie Polski w sprawie aresztowań rosyjskich opozycjonistów. Odblokowanie negocjacji dotyczących wpuszczenia Moskwy do elitarnego klubu. A w kraju – awans w MON dla byłego szefa WSI. Zwrot o 180 stopni w polityce wobec Rosji – od tego rozpoczęły się rządy PO

To, co naprawdę stało się w polskiej polityce zagranicznej, łatwiej zrozumieć, jeśli poczyta się prasę rosyjską. Rządowa „Rossijskaja Gazieta” po ostatnich posunięciach polskiego rządu napisała: „Tusk dał do zrozumienia, że gotów jest także do innych ustępstw w stosunkach z Rosją”. I przeszła do konkretów: „W grę może wchodzić m.in. rewizja stanowiska Polski w sprawie rozmieszczenia amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej na jej terytorium”.

Podobnie rzecz zinterpretowały „Wriemia Nowostiej”: „Sikorski nie zawahał się poruszyć bolesnego tematu planowanego rozmieszczenia amerykańskich antyrakiet na terytorium Polski. Odrzucił on stanowisko Jarosława Kaczyńskiego, który upierał się przy tym, że tarcza antyrakietowa jest sprawą Waszyngtonu i Warszawy”.

> Tarcza: ugodowo z Rosją, twardo z Amerykanami

– To oddanie Rosji prawa współdecydowania o Polsce, polityka niebezpiecznego serwilizmu – tak w rozmowie z „GP” politykę nowego rządu w sprawie tarczy komentuje Aleksander Szczygło, były minister obrony w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Zaczęło się od oświadczenia szefa MSZ Radosława Sikorskiego podczas spotkania z zagranicznymi korespondentami. „Nowy polski rząd jest gotów podjąć konsultacje z Rosją w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy” – powiedział minister. „Akceptujemy Rosję taką jaka jest i chcemy robić z Rosją interesy” – stwierdził też.

Przypomnijmy, że prezydent Rosji Władimir Putin, z którym konsultować chce tarczę polski rząd, groził niedawno, iż w przypadku rozmieszczenia jej elementów w Polsce i Czechach wyceluje rosyjskie rakiety w europejskie miasta.

O tym, że nowy rząd nie zamierza spieszyć się w sprawie tarczy, poinformowała poniedziałkowa „Rzeczpospolita”. Według jej dziennikarzy wątpliwości rządu PO budzą informacje, jakie przekazują nam Amerykanie. Waszyngton podkreślał dotąd, że tarcza nie ma technicznych możliwości zagrożenia Rosji. Tymczasem, jak pisze „Rz”, rząd PO miał nabrać co do tego wątpliwości za sprawą raportu dwóch amerykańskich naukowców, którzy stwierdzili, że antyrakiety byłyby zdolne zniszczyć rosyjskie rakiety wystrzelone w stronę Ameryki.

Zdaniem ministra Szczygło postawa nowego rządu to osłabianie naszej niepodległości: – Każdy amerykański żołnierz i amerykańska obecność w Polsce umacnia naszą suwerenność.

Podobnie rzecz widzi Adam Bielan, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego: – Pojawiła się sugestia, że jesteśmy nie do końca suwerenni.

Politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas komentuje: – Nie należy w żadnym wypadku tworzyć wrażenia, że zainstalowanie tarczy wymaga zgody Rosji.

Zastrzega: – Rozmawiać można, ważne jednak, by wystrzegać się błędu, jaki prezydent Wałęsa i rządzący politycy Unii Demokratycznej popełnili w 1993 r. Gdy prezydent Jelcyn powiedział, że zgadza się na nasze członkostwo w NATO, wyrazili oni radość, że Polsce wolno już wstąpić do sojuszu. Tak jakby Rosja miała prawo weta.

Kostrzewa-Zorbas podkreśla też, że polskie MSZ nie powinno przekroczyć pewnych granic: – Dotychczasowe działania nie robią jeszcze wrażenia, że pytamy się Rosji o zgodę. Ale to maksimum, dalej iść już nie można.

Prof. Andrzej Zybertowicz zgadza się, że na razie nie padły jeszcze konkrety: – Ale stało się coś na poziomie symbolicznym. Rząd dał sygnał uległości, gotowości do ustępstw wobec Rosji. A jednocześnie zapowiedział twarde negocjacje z Amerykanami. To budzi jak najgorsze skojarzenia.

> Bezpieczeństwo energetyczne: przekonaliśmy Europę, a teraz rezygnujemy?

Kolejnym niepokojącym sygnałem była wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka dla „Kommiersant Daily”, z której wynikało, że rosyjskie firmy mogą wejść w nasz sektor energetyczny.

Adam Bielan ocenia wypowiedzi Pawlaka jako fatalny błąd: – Właśnie przekonaliśmy Europę, że sprawa bezpieczeństwa energetycznego jest sprawą całej Unii, ponieważ Rosja stosowała szantaż energetyczny wobec Gruzji czy Ukrainy. Tymczasem teraz Europa słyszy, że możemy wpuścić do naszej energetyki rosyjski kapitał.

Przypomina: – Sama Rosja nie wpuszcza do swoich firm energetycznych kapitału zachodniego.

Politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas zaznacza: – Do strategicznych miejsc w sektorze energetycznym nie można dopuścić firm, do których nie mamy absolutnego zaufania z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego. Strategiczne miejsca to np. firma PGNiG, sieci przesyłowe czy kompleksy elektrowni. Pytany w tym kontekście o firmy rosyjskie mówi: – Takie zaufanie możemy mieć do firm z państw będących członkami UE, NATO i OECD, a Rosja jeszcze długo nie będzie ich członkiem

> OECD: udział w kampanii Putina

Sprawa OECD to kolejny zwrot w polityce wschodniej. Premier Tusk ogłosił, że polski rząd nie będzie dłużej blokował negocjacji na temat przyjęcia Rosji do tej organizacji. Skupia ona 30 najbardziej rozwiniętych krajów świata.

„Z najwyższym zdumieniem” decyzję premiera w tej sprawie przyjął prezydent Lech Kaczyński. Jak powiedziała była minister Anna Fotyga, takie stanowisko Tuska oznacza, że chcemy zdradzić Ukrainę, Bałtów czy Gruzję (wypowiedź tę omawiamy w ramce obok).

Zdaniem Kostrzewy-Zorbasa, nic złego się tu nie stało: – To tylko odblokowanie rozpoczęcia negocjacji, które oceniam pozytywnie. Daje nam ono możliwość rozmawiania z Rosją o różnych sprawach. A dźwignię pozwalającą nam pilnować naszych interesów nadal mamy w rękach, ponieważ i tak potrzebna jest nasza zgoda na pozytywne zakończenie negocjacji.

Ale eurodeputowany Bielan zwraca uwagę, że z uwagi na termin wydania oświadczenia polski rząd wpisał się w kampanię wyborczą partii Władimira Putina. Premier Tusk stwierdził też, że Polska będzie zabiegać w zamian o zniesienie embarga na polskie mięso. – Tym samym przenosimy sprawę mięsa z linii Bruksela–Moskwa na linię Warszawa–Moskwa. Zmarnowano nasze poprzednie wysiłki w tej sprawie – mówi Bielan.

> Aresztowania opozycji: świat protestuje, Polska milczy

Ocieplenie stosunków polsko-rosyjskich poprzedziło aresztowanie 50 uczestników manifestacji opozycji w Moskwie, w tym jej lidera Garriego Kasparowa.

Sprzeciw wobec aresztowań wyraziły amerykańskie władze. „Stany Zjednoczone są zaniepokojone agresywną taktyką zastosowaną wczoraj przez rosyjskie władze wobec uczestników opozycyjnego protestu” – oświadczyły. W podobnym duchu wypowiedziała się Rada Europy. Polski rząd milczy.

– Ocieplenie stosunków z rosyjskimi władzami w chwili, gdy OMON rozprawia się z demokratyczną opozycją, oznacza przyzwolenie dla rosyjskiego systemu sprawowania rządów – uważa Aleksander Szczygło. Podobnego zdania jest Bielan: – Donald Tusk znalazł czas, żeby wziąć udział w kampanii wyborczej Władimira Putina, proponując odblokowanie rozmów w sprawie OECD. Nie znalazł czasu, by jak inni przywódcy Zachodu potępić aresztowanie liderów opozycji.

> Wojsko: szef WSI pokieruje kadrami

Minister obrony mianował gen. bryg. Janusza Bojarskiego, byłego szefa WSI, dyrektorem Departamentu Kadr MON. Bojarski to absolwent Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego z 1984 r.

– Sygnał dla wojska jest wyraźny – to ludzie z WSI decydować będą o awansach w wojsku – komentuje Szczygło.

Bielan uważa, że nominację tę trzeba widzieć w kontekście innych prorosyjskich posunięć PO: – WSI były służbą przez długi czas kontrolowaną przez GRU.

Prof. Zybertowicz zaznacza: – Nawet jeśli nie było takich intencji, to na poziomie efektów wszystkie te posunięcia ułożą się w jedną całość.Fotyga: sprzedajemy przyjaciół, z „Solidarności” robimy karykaturę

„Tracimy rolę lidera w regionie” – powiedziała Anna Fotyga, była szefowa MSZ, w najważniejszym w swojej karierze wywiadzie w Polski Radiu. Jak stwierdziła, odblokowując negocjacje Rosji w sprawie przystąpienia do OECD zapomnieliśmy o promowaniu takich krajów jak Ukraina, państwa bałtyckie czy Gruzja. – Sprzedajemy naszych przyjaciół – stwierdziła. Dodała, że to kraje, które przeszły wielką transformację i którym należy się to członkostwo. O postawie rządu Tuska wobec Ukrainy powiedziała: – Nie chcemy promować takiego kraju w OECD. Bo takie są interesy globalnego biznesu, który ma duży wpływ na rządy w demokratycznych krajach. Po prostu wpisujemy się w siłę i sprzedajemy naszych przyjaciół.

Fotyga podkreśliła, że pamięta czas, kiedy Polska zabiegała o członkostwo w tej organizacji, i że ważne były wtedy kryteria polityczne, ale również te odnoszące się do wolnego handlu. – To jest również zachowanie Rosji wobec małych, a bardzo nam przyjaznych państw, takich jak Gruzja. Rosja praktycznie niszczy ekonomicznie Gruzję. To samo można powiedzieć o Ukrainie i kilku innych krajach.

Jak dodała, boi się „że ekipa premiera Tuska chce idee i tradycje „Solidarności” sprowadzić do poziomu komiksu, który później będzie można eksponować w muzeum karykatury”. Fotyga podkreśliła, że nadal zobowiązuje nas również Przesłanie do narodów Europy Wschodniej z pierwszego zjazdu „Solidarności”.

Stwierdziła: – Nasza rola, choć nie była ona akceptowana publicznie, ani wewnętrznie, a już tym bardziej zewnętrznie, była bardzo trudną rolą, bo w jakimś sensie byliśmy liderem w regionie, pokazując trochę mniejszym i trochę słabszym państwom (...) że jak jest nas więcej, to możemy sporo, bo interesy są zbieżne.

W jej opinii, w tej chwili „stajemy się jednym z ostatnich w kolejce wśród wszystkich państw, jeżeli mówimy, że chcemy rozmawiać w dialogu z Rosją, „taką jaka ona jest”. (...) Czyli chcemy rozmawiać z Rosją, która łapie Bukowskiego, która łapie Kasparowa, która łamie reguły demokratyczne, i niczego, nawet słowa na ten temat nie mówimy. Żadne z państw UE sobie na to nie pozwala. Jesteśmy najgorsi, a byliśmy liderem”.Komentarz -

Pytanie brzmi:czy ich działanie spowodowane jest głupotą i niewiedzą, czy jest to działanie celowe - jedno gorsze od drugiego.


Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group