Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Do Braci Tatarów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Galeria Wydziału Wschodniego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Czw Gru 06, 2007 1:17 pm    Temat postu: Do Braci Tatarów Odpowiedz z cytatem

. . . . . . . . . . . . . . . . .
ZWIĄZEK TATARÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
. . . . . . . . . . . . . . . . . I
WYDZIAŁ WSCHODNI SOLIDARNOŚCI WALCZĄCEJ


Do Braci Tatarów

Z okazji 90. rocznicy Pierwszego Kurułtaju w roku 1917 który powołał do istnienia struktury niepodległego, tatarskiego Krymu pod przywództwem Dżafara Sejdameta i Czelebi Dżihana a także póżniej w jego konsekwencji w roku 1918 rząd generała Macieja Sulejmana Sulkiewicza, polskiego Tatara, premiera państwa krymskiego, życzymy Wam osiągnięcia ideałów pierwszego Kurułtaju, pełni rozwoju narodu tatarskiego na Krymie, budowy zasobnego, szczęśliwego społeczeństwa i autonomicznej państwowości w ramach wolnej Ukrainy.

W imieniu Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej
Selim Chazbijewicz

W imieniu Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej
Jadwiga Chmielowska
Piotr Hlebowicz
Kazimierz Michalczyk



Tłumaczenie na język ukraiński Oleś Szewczenko
Cytat:
Дорогі браття Татари!
З нагоди 90-тої річниці першого Курултаю у році 1917-му, який започаткував існування структури незалежного, татарського Криму під проводом Джафара Сейдамета і Челебі Джіхана, а також пізніше, в 1918 році, уряду генерала Мацея Сулеймана Сушкевича, польського татарина, прем’єра панства кримського, зичимо Вам осягнення ідеалів першого Курултаю, всебічного розвитку татарського народу в Криму, побудови самобутнього, щасливого суспільства й автономного господарювання в рамках вільної України.

Від імені Союзу Татарів Республіки Польща
Селім Хазбієвич

Від імені Відділу Східного «Солідарності в боротьбі»
Ядвіга Хмельовська
Пьотр Глебович
Казімеж Міхальчик


Tłumaczenie na język rosyjski Valery Bujwoł
Cytat:
Дорогие татарские братья,
По случаю 90-летней годовщины Первого Курултая 1917 года, на котором были образованы структуры независимого татарского Крыма под руководством Джафара Сейдамета и Челеби Джихана, а также позднее было создано в 1918 г. правительство генерала Мацея Сулеймана Сулкевича, польского татарина, премьера крымского государства, желаем, чтобы Вы были верны идеалам первого Курултая. Желаем плодотворного развития татарского народа в Крыму, строительства благополучного, счастливого общества и автономной государственности в свободной Украине.

От имени Союза Татар Польской Республики
Селим Хазбиевич

От имени Восточного Отдела «Борющейся Солидарности»
Ядвига Хмелёвска
Пётр Хлебович
Казимеж Михальчык


Ostatnio zmieniony przez Kazimierz Michalczyk dnia Pon Gru 10, 2007 1:35 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Czw Gru 06, 2007 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.tatarzy.info/pl/wystawa1.html

Idź między ludzi
Bo żyjąc z nimi
Zaznasz ich dobroci,
A umierając w śród nich,
Usłyszysz ich płacz.

Ali Ibn Abi Talib VII w.


Tatarzy - Muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej

Osadnictwo tatarskie na terenach Wielkiego Księstwa Litewsktego zapoczątkował książę Witold pod koniec XIV wieku i było ściśle związane z jego poityką wschodnią. Tatarzy zamieszkali głównie w sąsiedztwie warownych grodów: Grodna, Wilna, Trok. Rozwijało się ono stopniowo, największe rozmiary osiągając w II połowie XV w. i w wieku XVI. Ze względu na swoje walory wojskowe, Tatarzy osiedleni zostali w dobrach książęcych i obdarzeni wolnościami stanu rycerskiego wzamian za służbę konną w wojsku w każdej potrzebie. Uzyskali również przywilej pozostania przy swojej religii - islamie, a także zgodę na wznoszenie świątyń muzułmańskich - meczetów i zakładanie cmentarzy - mizarów.

Potwierdzenia szlachectwa nadanego rodzinom tatarskim

Oddziały tatarskie brały udział we wszystkich działaniach wojennych Rzeczypospolitej: w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r., w wojnie trzynastoletniej 1454-1466 o Pomorze Gdańskie, walkach Stefana Batorego z Moskwą o Inflanty w latach 1578-1582, w bitwie pod Kircholmem w 1605 r., w wojnach polsko - tureckich w XVII w. po stronie polskiej, w wojnie północnej i siedmioletniej w ramach armii saskiej, w której utworzony został pułk tatarski pod dowództwem pułkownika Aleksandra Ułana. Od połowy XVIII w. chorągwie tatarskie coraz częściej nazywane były ułańskimi. Oddziały tatarskie broniły Konstytucji 3 Maja, a następnie pod dowództwem Tatara - generała Józefa Bielaka walczyły w Powstaniu Kościuszkowskim. Wraz z wkroczeniem na Litwę Wielkiej Armii Napoleona, w 1812 r. utworzony został szwadron tatarski pod dowództwem Samuela Ułana.

Romuald Smolski, Tatar polski, uczestnik Powstania Styczniowego

W 1919 r, w odrodzonym wojsku polskim rozpoczęto formowanie Pułku tatarskiego Ułanów im. Pik. Mustafy Achmatowicza. Brał on udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 192O r. uczestnicząc w wyprawie na Kijów i w obronie Warszawy. Jednostka na skutek strat została rozwiązana. W 1936 r. powołano szwadron jazdy tatarskiej jako I Szwadron 13 Pułku Ułanów Wileńskich, z odrębnym mundurem i sztandarem w formie buńczuka. Kierowani byli do niego poborowi pochodzenia tatarskiego. Szwadron pod dowództwem rotmistrza Aleksandra Jeljaszewicza brał udział w wojnie obronnej w 1939 r. Tatarzy walczyli w szeregach wileńskich oddziałów AK. W ramach II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie uczeniczyli w biwie pod Monte Casino. Lata II wojny światowej definitywnie zakończyły historię oręża Tatarów Rzeczypospolitej.

Mundur Pułku tatarskiego Ułanów 1919 – 1920

Aleksander Sulkiewicz – żołnierz 1 Brygady Legionów Polskich, przyjaciel Józefa Piłsudskiego.

Na Podlasiu osadnictwo tatarskie datuje się od 1679 r. Król Jan III Sobieski nadał wówczas rotmistrzom tatarskim ziemię w słabo zaludnionych wsiach w ekonomii brzeskiej, grodzieńskiej i kobryńskiej w zamian za zaległy żołd oraz określił prawa i obowiązki żołnierzy tatarskich wobec Rzeczypospolitej. Nad rzeką Łosośną w Lebiedziewie i Malawiczach osiedliło się 375 Tatarów. Wypełniając swoje zobowiązania chorogwie tatarskie wzięły udział w zwycięskiej bitwie króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, ścierając się z kawalerią turecką.

Rozmieszczenie osiedli muzułmańskich na ziemiach Polski, Litwy i Białorusi

Religią Tatarów przez ponad 6OO lat pozostał Islam, wiara wyznawana przez ich przodków ze Złotej Ordy. Wolność wyznania gwarantowały im przywileje potwierdzane przez książąt litewskich i królów polskich. Przebywając daleko od głównych ośrodków muzułmańskich wznosili meczety i zakładali cmentarze - mizary w nowych miejscach zamieszkania. Przepisywali dla własnych potrzeb Koran - Świętą Księgę islamu. a także chamaiły, tefsiry, kitaby zawierające modlitwy, objaśnienia obrzędów religijnych, opowiadania o prorokach oraz teksty magiczne. Na ścianach meczetów i domów zawieszali muhiry z wersetami z koranu. Przechowywane ze szczególnym szacunkiem i przekazywane z pokolenia na pokolenie, były podstawowym żródłem wiedzy religijnej Tatarów.

Koran rękopiśmienny wykonany przez Mustafę Półtorzyckiego z Maluszyc 1824r.

Muzułmański Związek Religijny w RP aktywnie uczestniczy w dialogu między religiami. W 1997 roku powołana została Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Dzień 26 stycznia jest dniem islamu w kościele katolickim. Co roku muzułmanie w Polsce obchodzą dzień modlitwy o pokój i jedność świata z udziałem przedstawiciela kościoła katolickiego i prawosławnego. Byli przyjmowani na audiencjach podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. Aktywnie uczestniczą w obchodach polskich świąt narodowych. Uroczystości takie doskonale wpisują się w wielowiekową tradycję tolerancji i zrozumienia na ziemiach Rzeczypospolitej.

Spotkanie Tatarów polskich z Papieżem Janem Pawłem II w Drohiczynie, 1999 r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Pią Gru 07, 2007 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaziu!
Moje gratulacje za pomysł i piękną stronę!!!.

Pragnę dodać, że gen. Władysław Anders też pochodził z rodu tatarskiego.
Wielu z nas, gdy przyjrzy się swoim korzeniom-genealogii, to może doszukać się ciekawych rzeczy.
DBAJMY O TRADYCJE I SWOJE KORZENIE, SPOŁECZŃSTWA BEZ KORZENI UMIERAJĄ!!!.
Pozdrawiam Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Galeria Wydziału Wschodniego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum