" /> Dyskusje ogólne :: Rosja grozi Polsce i USA
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rosja grozi Polsce i USA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Sob Gru 15, 2007 4:29 pm    Temat postu: Rosja grozi Polsce i USA Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.onet.pl/1659110,12,item.html

PAP.ML/ 14: 19
Rosja grozi Polsce i USA

Przedstawiciele rosyjskich władz po raz kolejny ostrzegli, iż plan budowy elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie prowadzić będzie do destabilizacji kontynentu oraz może sprowokować niezamierzoną odpowiedź systemu obronnego Rosji.

W Moskwie oskarżono też kraje zachodnie o wykorzystywanie sprawy zawieszenia udziału Rosji w traktacie o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE) dla politycznych celów. Zapewniono jednak, że Rosja po zawieszeniu CFE nie zamierza podejmować żadnych działań na rzecz zwiększenia obecności swych sił zbrojnych, mogących zagrozić innym krajom.

Na konferencji prasowej w Moskwie szeroko na te tematy wypowiadali się wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Kislak oraz szef sztabu armii rosyjskiej gen. Jurij Bałujewski.

Bałujewski ponownie oskarżył Pentagon o dążenie do otwartej konfrontacji z Rosją oraz ostrzegł, że amerykańskie plany budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie mogą prowadzić do destabilizacji oraz wywołać "asymetryczne" działania ze strony Rosji.

Powtarzając, że amerykańskie propozycje w sprawie systemu tarczy antyrakietowej w Europie są nie do przyjęcia dla Rosji, Bałujewski jednocześnie ostrzegł, iż jakiekolwiek wystrzelenie amerykańskiego pocisku antyrakietowego z terytorium Polski może zostać potraktowane przez zautomatyzowany system rosyjskiej obrony jako start rakiety balistycznej, co sprowokowałoby odpowiednią odpowiedź systemu.

Generał Bałujewski wskazywał także na zwiększanie wojskowej obecności NATO w krajach nadbałtyckich i w Słowenii.

Poproszony m.in. o skomentowanie sprawy Kosowa, generał zapewnił, że Rosja nie będzie udzielać pomocy wojskowej Serbii. Dodał jednak, że świat nie może dopuścić do tego, by sytuacja w serbskiej prowincji Kosowa wymknęła się spod kontroli.

- Jeśli jutro zostanie ogłoszona tak zwana niepodległość Kosowa, taka sytuacja odbije się echem w takich regionach jak Abchazja, Południowa Osetia czy Naddniestrze a także w innych punktach Europy. - Rumunia i inne kraje europejskie doskonale zdają sobie sprawę, że w tej kwestii nie należy się spieszyć - powiedział generał.

Jak odnotowuje moskiewski korespondent agencji Associated Press, wypowiedzi Kislaka i Bałujewskiego stanowiły powtórzenie całej serii dotychczasowych wojowniczych ostrzeżeń, wygłaszanych przez rosyjskich polityków.

Traktat o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE) został podpisany w roku 1990 roku i zmodyfikowany w roku 1999, by uwzględnić zmiany, jakie zaszły po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Rosja ratyfikowała w roku 2004 zmodyfikowaną wersję, natomiast USA i inne państwa NATO wstrzymały się z tym, żądając, by najpierw Moskwa wycofała wojska z byłych republik radzieckich - Mołdawii (Naddniestrze) i Gruzji.

Zawieszenie w grudniu udziału w CFE Kreml tłumaczył rozszerzeniem NATO do granic Rosji, zakładaniem baz amerykańskich w Bułgarii i Rumunii, a także nieratyfikowaniem zmodyfikowanego CFE przez zachodnich partnerów. Zawieszenie to oznacza, że Moskwa nie będzie informować NATO o dyslokacji swych sił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Sob Gru 15, 2007 4:35 pm    Temat postu: Propozycje USA w sprawie tarczy nie do przyjęcia dla Rosji Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/77142.html

Propozycje USA w sprawie tarczy nie do przyjęcia dla Rosji

reg 15-12-2007, ostatnia aktualizacja 15-12-2007 15:55

Amerykańskie propozycje w sprawie systemu tarczy antyrakietowej w Europie są nie do przyjęcia dla Rosji - oświadczył szef sztabu armii rosyjskiej gen. Jurij Bałujewski. Zdaniem szefa sztabu armii rosyjskiej, Pentagon dąży do otwartej konfrontacji z Rosją.

Bałujewski wypowiadał się na konferencji prasowej w Moskwie wraz z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Kislakiem.

Rosyjski generał ostrzegł, iż jakiekolwiek wystrzelenie amerykańskiego pocisku antyrakietowego z terytorium Polski może zostać potraktowane przez zautomatyzowany system rosyjskiej obrony jako start rakiety balistycznej, co sprowokowałoby odpowiednią odpowiedź systemu.

Odnosząc się do kwestii niepodległości Kosowa, rosyjski generał powiedział, że Rosja nie będzie udzielać pomocy wojskowej Serbii. Bałujewski jednak ostrzegł, iż świat nie może dopuścić do tego, by sytuacja w serbskiej prowincji Kosowa wymknęła się spod kontroli.

- Jeśli jutro zostanie ogłoszona tak zwana niepodległość Kosowa, taka sytuacja odbije się echem w innych regionach jak Abchazja, Południowa Osetia czy Naddniestrze a także w innych punktach Europy - powiedział. - Rumunia i inne kraje europejskie doskonale zdają sobie sprawę, że w tej kwestii nie należy się spieszyć - dodał generał.

Z kolei według przedstawiciela rosyjskiego MSZ, decyzja w sprawie zawieszenia udziału w traktacie o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE) to sygnał, iż istnieje potrzeba pilnego opracowania układu, odpowiadającego nowej rzeczywistości.

Kislak oskarżył też kraje zachodnie o wykorzystywanie sprawy CFE dla politycznych celów. Zapewnił jednak, że Rosja po zawieszeniu CFE nie zamierza podejmować żadnych działań na rzecz rozszerzenia obecności swych sił zbrojnych, mogących zagrozić innym krajom.

Źródło : PAP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 7:46 am    Temat postu: Rosja straszy nową wojną światową Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/77388.html

Rosja straszy nową wojną światową
Andrzej Pisalnik, k.z. 17-12-2007, ostatnia aktualizacja 17-12-2007 03:02

Polska i Czechy są oburzone słowami rosyjskiego generała, który – ostrzegając przed tarczą antyrakietową – roztoczył wizję konfliktu atomowego

Szef sztabu generalnego rosyjskiej armii Jurij Bałujewski kolejny raz przestrzegł Amerykanów przed budową elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Zrobił to tak, że natychmiast zareagowały rządy w Warszawie i Pradze.

– Wypowiedzi żadnego rosyjskiego generała nie będą warunkowały przebiegu negocjacji polsko-amerykańskich – powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że takie oświadczenia są niedopuszczalne.

– Język rosyjskich generałów jest nie do przyjęcia, wręcz niewyobrażalny w demokratycznym świecie – oświadczyło czeskie MSZ.

Co takiego powiedział generał Bałujewski? Ostrzegł, że tarcza może spowodować automatyczną reakcję systemu obronnego Rosji.

Rozpoczęcie globalnego konfliktu nuklearnego może – według wizji Moskwy – wyglądać tak.

Bałujewski twierdzi, że konfrontacyjna postawa USA prowadzi do destabilizacji w Europie

Amerykanie prowokują Iran lub inny kraj muzułmański do ataku jądrowego na USA. Moment odpalenia pocisku zostaje zauważony przez radar w Czechach. Z terytorium Polski startuje antyrakieta przechwytująca. Leci w stronę Rosji i zostaje zidentyfikowana przez rosyjski system antyrakietowy jako atakujący pocisk balistyczny. System rosyjski reaguje automatycznie, odpalając rakiety balistyczne w kierunku USA. Amerykanie odpalają swoje pociski balistyczne w kierunku Rosji. USA wychodzą z konfrontacji zwycięsko dzięki globalnej tarczy antyrakietowej, która obroni je przed atakiem Rosji.

– Kto da nam gwarancje, że to antyrakieta mająca zestrzelić domniemany irański pocisk, tym bardziej że leci ona w kierunku Rosji? – pytał Bałujewski na sobotniej konferencji prasowej. Podkreślał, że formą i trajektorią lotu antyrakiety nie różnią się od pocisków balistycznych.

Bałujewski podał w wątpliwość deklaracje Amerykanów, iż w Polsce zostanie rozmieszczonych tylko dziesięć antyrakiet. Jego zdaniem wobec braku kontroli ze strony Rosji nic nie przeszkodzi temu, by USA rozmieściły ich o wiele więcej. Oświadczył, że konfrontacyjna postawa Ameryki prowadzi do destabilizacji na kontynencie europejskim i zmusza Rosję do „asymetrycznych” działań.

Zdaniem rosyjskich ekspertów wojskowych ostry ton wypowiedzi jest uzasadniony.

– Po półrocznych konsultacjach z Amerykanami w sprawie tarczy wróciliśmy do punktu wyjścia – tłumaczy „Rz” Anatolij Cyganok z Instytutu Analizy Politycznej i Wojskowej. Czy rosyjski system antyrakietowy rzeczywiście zadziała automatycznie po starcie antyrakiety z terytorium Polski? – Jego uruchomienie zależy od oceny zagrożenia przez sztab generalny. Bez gwarancji, że pocisk nie niesie ładunku nuklearnego, będziemy musieli odpalić swoje rakiety – podkreśla Cyganok. Jego zdaniem w sytuacji, gdy Moskwie coraz trudniej prowadzi się dialog z Waszyngtonem, rośnie rola możliwych negocjacji z Polską. – Postaramy się uświadomić naszym polskim kolegom, że zgoda Polski na rozmieszczenie antyrakiet prowadzi do tego, iż wasz kraj staje się nie tylko zakładnikiem agresywnej polityki USA, lecz przede wszystkim celem pierwszego ataku rosyjskich sił strategicznych – zaznacza Cyganok, zdradzając, że tłumaczył to kilka dni temu attaché wojskowemu Ambasady RP w Moskwie. Niedługo na rozmowy do Polski przyjedzie rosyjski minister obrony Siergiej Kislak.

– Ale ostateczną decyzję będziemy podejmować suwerennie – oświadczył szef Ministerstwa Obrony Narodowej Radosław Sikorski. – Generał Bałujewski już w przeszłości używał mocnego języka.

Opinia

Witold Waszczykowski | negocjator ds. tarczy, podsekretarz stanu w MSZ

Odnosząc się do aspektu technicznego wypowiedzi generała Bałujewskiego, muszę stwierdzić, że jest zaskakujące, iż strona rosyjska nie jest w stanie rozpoznać rakiety wystrzeliwanej z Polski, by rozbić rakietę nad nasz kraj nadlatującą. Przecież rakiety wystrzeliwane z naszego terytorium nie będą miały na celu agresji! Co więcej, nie będą miały ładunku wybuchowego, więc jeśli miną się z celem, spadając, nie spowodują szkód. Generał Bałujewski musi o tym wiedzieć. Ale my nie prowadzimy polityki z generałami, tylko z innymi politykami. A jego wypowiedź jest sprzeczna z pozytywnymi sygnałami, jakie ślą nam rosyjscy politycy.

not. p.k.

Opinia

Stanisław Koziej | generał, były wiceminister obrony narodowej

Oświadczenie szefa sztabu generalnego Rosji jest zdumiewające. Najważniejszy rosyjski generał stwierdza, że podlegająca mu obrona przeciwrakietowa nie jest przez niego sterowana, bo może zadziałać automatycznie! To tak, mówiąc żartobliwie, jakby ogrodnik powiedział sąsiadom: mam psa, więc nie sadźcie jabłoni, bo jak zaczniecie zrywać jabłka, to on przeskoczy przez płot. Nie sądzę, że Rosjanie mają tak przestarzałe systemy, by odpalały rakiety niezależnie od tego, czy coś im zagraża, czy nie. Wypowiedź generała wpisuje się w wojnę informacyjną z Europą Zachodnią i z Polską, choć w istocie chodzi o rywalizację z USA.

not. p.k.

Opinia

Roman Kuźniar | politolog, były dyrektor PISM


Rosyjskie systemy antyrakietowe mogą działać automatycznie. Zwłaszcza te, które służą do obrony przeciwko rakietom krótkiego i średniego zasięgu, bo wtedy jest mało czasu na reakcję. Nie oznacza to, że gdyby strąciły wystrzeloną z Polski rakietę, to wybuchłaby wojna, ale przy niekorzystnym splocie okoliczności mogłoby dojść do eskalacji. Rosjanie się denerwują, bo budowa bazy zmienia sytuację na ich niekorzyść. Zgodnie ze strategią odstraszania nie należy tej strony, która traci, trzymać w zbyt dużej niepewności, bo można ją sprowokować do nieobliczalnych działań. Tym bardziej że uzasadnienie budowy tarczy zagrożeniem ze strony Iranu jest zupełnie niewiarygodne.

not. lor

Generał Bałujewski mówił o Tarczy:

listopad 2007

∑ „Być może jednym z powodów rozmieszczenia tarczy jest wbicie między Rosję a jej sąsiadów antyrakietowego klina i tym samym zachwianie systemem bezpieczeństwa na całym kontynencie i na świecie”.

sierpień 2007

∑ „Określiłem jako wielki błąd możliwe podjęcie przez czeskie kierownictwo decyzji o rozmieszczeniu elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, albowiem Rosja będzie zmuszona podjąć odpowiednie działania, by zapewnić sobie bezpieczeństwo”.

maj 2007

∑ „Jeśli zobaczymy, że te obiekty zagrażają naszemu bezpieczeństwu, to niewątpliwie zaczniemy planować działania przeciwko nim”.

Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group