Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Solidarność Walcząca a wschodnia granica Polski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lporeb88
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 62

PostWysłany: Sob Paź 21, 2006 9:18 pm    Temat postu: Solidarność Walcząca a wschodnia granica Polski Odpowiedz z cytatem

Witam Mam do was pytanie
Otóż jaki był stosunek Solidarności Walczącej i wasz jako działaczy do koncepcji granicy wschodniej w latach 80- tych? Czy wyobrażaliście sobie możliwość (oczywiście po odzyskaniu niepodległości i suwerenności Polski) rewizji układów Jałtańskich i starania się o odzyskanie Lwowa czy Wilna ?
Słyszałem rownież, że w srodowisku Solidarności Walczącej znajdowało się wiele osób pochodzących z Kresów wschodnich jaki więc był ich stosunek do możliwości powrotu kresów do Polski?Czy uważaliście taką możliwość za realną?
Czy spotkaliście się wogóle z poglądami pozytywnie nastawionymi do możliwości rewizji granic w tzw. opozycji demokratycznej?
Słyszałem (chociaż może to mity o Niektórych działaczach KPN którzy byli podobno pozytywnie nastawieni do rewizji układów Jałtańskich czy to prawda?
Pozdrawiam serdecznie Very Happy

_________________
Nie ma lepszej po?ywki chorobotwórczej dla bakteryj fa?szu i legend, jak strach przed prawd? i brak woli.

Józef Pi?sudski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Servantes
Weteran Forum


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 206

PostWysłany: Wto Paź 31, 2006 1:45 pm    Temat postu: Re: Solidarność Walcząca a wschodnia granica Polski Odpowiedz z cytatem

Narzetelniej - i jednocześnie najprościej - będzie sięgnąć do Programu i Zasad Ideowych SW. Mam nadzieję, że przed kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego uda się na portalu SW opublikować akta Sprawy Kontrolnej "Osmiornica" , ktore zawieraja m.in właśnie program SW.

Generalnie przesłanie i stanowisko SW wyniakło z założenia, że nie myśmy (ani jako kraj - Polska, ani jako naród - Polacy) uczestniczyli w powojennym podziale Europy i trudno podważać 'dziś' granice uzgodnione przez innych, bo będzie to źródłem kolejnych konfliktów i cierpień. Wobec niesprawiedliwości Jałty znacznie większyą niesprawiedliwością jest faktyczne oddanie przez Zachód spółeczeństw krajów środkowej i wschodniej Europy w jarzmo komunizmu i dominacji Związku Sowieckiego.
I przeciwko temu komunizmowi należy wystąpić i walczyć, budując solidarność pomiędzy znieolonymi narodami... Jak pokazują zachowane dokumenty Sprawy Kontrolnej i Sprawy Obiektowej "Ośmiornica" ta filozofia programowa, ale też pewne konkretne działania (np. udział w "Międzynarodówce Oporu") budziły poważne zaniepokojenie nie tylko SB, ale - jak to się wtedy mówiło - "naczlnego kierownictwa parti i państwa".
Zachowały się texty analityków Biura Studiów SB, którzy sporządzali notatki informacyjne do tzw. "informacji dziennej", która rano lądowała na biurkach różnych ważnych towarzyszy: zaczynając od Jaruzelskiego, a kończąc na Urbanie i kilku zapomnianych już dzisiaj nazwiskach. W sumie jakieś dwadzieścia nazwisk, z czego połowa można by uzupełnić po tytule "Tow." także uzupełnieniem generał...

Znamy już dziś niezdrowe zainteresowanie STASI podziemiem w Polsce, wiadomo, że "bratnie" służby z Czechosłowacji też próbowały coś w Polsce mącić (widziałem zachowane mapy z sektorami radionamierzania podziemnych rodiostacji z terenu Czechosłowacji). Naiwnością jest sądzić, że KGB czy wojskówka GRU polegały tylko na zaprzyjaźnionych służbach PRL i same nie dysponowały agenturą...
Gdzieś wyczytałem, że w dawnym NRD'ówku doliczono się tylko jakichś 120 tys. agentów sowieckich!

Wszystkim tym "bratnim" kierownictwom parti i państwa bardzo w niesmak musiało być same powstanie takich haseł SW o solidarnym zwalczaniu komuny, a co dopiero głoszenie tych haseł czy podejmowanie konkretnych działań (druk i kolportaż wydawnictw w językach rosyjskim, czeskim, węgierskim, białoruskim, litewskim i może innych - piszę z pamięci).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum