Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W Katyniu zamordowano Janinę Lewandowską

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> LEKTURA, PUBLIKACJE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Wto Kwi 22, 2008 6:47 am    Temat postu: W Katyniu zamordowano Janinę Lewandowską Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/124154.html

Jedyna kobieta wśród ofiar Katynia: Janina Lewandowska
Kamila Baranowska 22-04-2008, ostatnia aktualizacja 22-04-2008 04:37

„Moje dzieci winny pamiętać, że są Polakami, że pochodzą ze starej rodziny szlacheckiej o pięciowiekowej nieskazitelnej przeszłości i że ojciec ich dołożył wszelkich swych możliwości dla wskrzeszenia Polski w jej byłej chwale i potędze. Ma zatem prawo żądać od swego potomstwa, by nazwiska naszego niczym nie splamiło” – napisał w swoim testamencie gen. Józef Dowbor-Muśnicki, dowódca powstania wielkopolskiego.
Słowom tym do końca pozostała wierna jego najstarsza córka, która jako jedyna kobieta została zamordowana w Lesie Katyńskim. Stało się to prawdopodobnie 22 kwietnia 1940 roku w dniu jej 32. urodzin.

Dziś podporucznik pilot Janina Lewandowska obchodziłaby swoje setne urodziny.

Chciała być śpiewaczką. Ukończyła nawet konserwatorium w Poznaniu. Ale kiedy jej młodszy brat Olgierd zabrał ją na podpoznańskie lotnisko Ławica, pochłonęła ją nowa pasja – latanie. Jako jedna z pierwszych Polek odbyła kursy samolotowy, szybowcowy i spadochronowy. Była pierwszą Europejką, która skoczyła ze spadochronem z wysokości 5 tys. metrów.

Dzięki lotnictwu poznała męża – płk. Mieczysława Lewandowskiego, instruktora pilotażu. Poślubiła go w czerwcu 1939 r. Ale lotnictwo stało się też początkiem jej drogi do Katynia. Dwa dni po ataku Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku razem z kolegami z Aeroklubu Poznańskiego zgłosiła się do wojska. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach otrzymała stopień podporucznika pilota. Wiadomo, że 22 września, w momencie pojmania przez Armię Czerwoną, nosiła przyduży oficerski mundur. Wraz z innymi oficerami Wojska Polskiego została umieszczona w obozie w Ostaszkowie, potem – w Kozielsku.

Jej zwłoki odnaleźli Niemcy w czasie pierwszej ekshumacji z mogił katyńskich w kwietniu 1943 roku. Ponieważ nie potrafili wyjaśnić, skąd wzięło się tam ciało kobiety, a obawiali się efektu propagandowego, nie ujawnili tego faktu.

Dwa lata później czaszka Janiny Lewandowskiej wraz z sześcioma innymi trafiła do rąk profesora Bolesława Popielskiego, który przez kilkadziesiąt lat ukrywał je przed UB i NKWD. Tuż przed śmiercią w 1997 roku zdradził tajemnicę współpracownikom. Za pomocą metod komputerowych potwierdzono, że są to szczątki ofiar katyńskich, ale zidentyfikowano tylko jedną czaszkę – Janiny Lewandowskiej. 4 listopada 2005 roku jej szczątki spoczęły w rodzinnej mogile Muśnickich na cmentarzu w Lusowie.

Źródło : Rzeczpospolita

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> LEKTURA, PUBLIKACJE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum