" /> Dyskusje ogólne :: IPN wyda książkę o kontaktach Wałęsy z SB
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
IPN wyda książkę o kontaktach Wałęsy z SB

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pią Sty 11, 2008 7:03 am    Temat postu: IPN wyda książkę o kontaktach Wałęsy z SB Odpowiedz z cytatem

http://www.dziennik.pl/polityka/article106976/IPN_wyda_ksiazke_o_kontaktach_Walesy_z_SB.html

Kurtyka zgodził się na publikację
piątek 11 stycznia 2008 00:49

"IPN wyda książkę o kontaktach Wałęsy z SB

W połowie roku Instytut Pamięci Narodowej opublikuje książkę na temat kontaktów prezydenta Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa - nieoficjalnie dowiedział się DZIENNIK.

"Przygotowywane są dwie książki. Jedna na temat inwigilacji opozycji na Pomorzu w latach 70. i 80. Drugie wydawnictwo dotyczy zaś kontaktów Lecha Wałęsy z SB" - zdradza DZIENNIKOWI osoba z bliskiego otoczenia Janusza Kurtyki, szefa IPN . I dodaje: "Praca jest już na ukończeniu i ma się ukazać za około trzy - cztery miesiące. Zgodę na to wydał prezes Instytutu". W publikacji mają znaleźć się nieznane dotąd dokumenty o Wałęsie z początku lat 70. Informacje na temat przygotowywanej książki pojawiły się już w listopadzie ubiegłego roku. W prasie pojawiły się wówczas informacje o tajemniczym emisariuszu Donalda Tuska, który miał przekonywać Janusza Kurtykę do wstrzymania prac nad kontrowersyjną książką.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk potwierdza, że cały czas trwają prace historyków dotyczące inwigilacji działaczy opozycji na Pomorzu przez Służbę Bezpieczeństwa, którymi kieruje dr Sławomir Cenckiewicz. "W planie wydawniczym Instytutu na rok 2008 nie ma przewidzianej takiej książki" - mówi Andrzej Arseniuk. "Ale plan ten nie jest sztywny i może ulegać zmianie" - dodaje rzecznik IPN.

(...)

Prezydent Lech Wałęsa znalazł się na tzw. liście Macierewicza w 1992 r., gdzie figurował jako TW o pseudonimie Bolek. W 2000 r. był lustrowany w trybie wyborczym. Sąd uznał, że nie był agentem bezpieki. Na tej podstawie dwa lata temu IPN przyznał mu status pokrzywdzonego. "

Adam Liss
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pią Sty 11, 2008 11:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No proszę. Już zdjęto z budżetu IPN tyle milionów, a on dalej 'szura'. Jak fakty świadczą przeciw 'autorytetowi' L.Wałęsy, to oczywiście tym gorzej dla faktów. A że tacy emisariusze, których ponoć nie było są bardzo skuteczni, to mam poważne wątpliwości, co co możliwości zobaczenia tytułu na półkach księgarni. Obym się mylił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pią Sty 11, 2008 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.polskieradio.pl/jedynka/sygnalydnia/?id=12612

11.01.2008 07:45

"Haniebne tezy pana Grossa

Jan Żaryn

Rozmawiał Jacek Karnowski


Jacek Karnowski: Nasz kolejny gość to profesor Jan Żaryn, Instytut Pamięci Narodowej. Dzień dobry, panie profesorze.

Jan Żaryn: Dzień dobry panu.

J.K.: Panie profesorze, na początek pytanie, czy prawdziwe są informacje Dziennika, że książka dotycząca Lecha Wałęsy i służb specjalnych, komunistycznych służb specjalnych, Służby Bezpieczeństwa, ukaże się w połowie roku?

J.Ż.: Nie znam terminu ani szczegółów ukazania się tej pozycji, nie jest to w mojej gestii. Natomiast mogę powiedzieć i powtarzam to już od dłuższego czasu z uporem może zbyt dużym, że zdecydowanie wiem, iż jest przygotowywana równolegle praca źródłowa dotycząca opozycji lat 70. i ta praca będzie w moim pojęciu zawierała również informacje na temat dokumentów, co do których są wątpliwości, czy świadczą o tym, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem „Bolek”, czy też nie.

J.K.: Te dokumenty to oryginały?

J.Ż.: No, zdecydowana większość tak. Jeden dokument będzie opisany, jak znalazł się w tym zbiorze i skąd jednak zdecydowaliśmy, by go umieścić. Dlaczego? Jego wiarygodność jest jednak bardzo duża.

J.K.: A co to jest za dokument, panie profesorze?

J.Ż.: Zostawmy to na razie.

J.K.: To jeszcze pytanie: czy w tej książce będzie opis tego, co działo się z teczką tajnego współpracownika „Bolek” później, już w latach 90.?

J.Ż.: Nie, to raczej znajdzie się w tej drugiej pozycji. W tej głównej, o której ja mówię (nie znam szczegółów redakcyjnych w związku z tym, że to jest książka autorska Sławomira Cenckiewicza przy udziale Grzegorza Majchrzaka i oni opracowywują przypisy), według mojej wiedzy w odpowiednim przypisie powinna znaleźć się informacja dotycząca pochodzenia tych dokumentów, które ewentualnie stwarzają jakąś wątpliwość.

J.K.: A był emisariusz Platformy Obywatelskiej w IPN-nie, który mówił...

J.Ż.: Nic nie wiem na ten temat.

(...)"

[stenogram: J. Miedzińska]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 4:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie, w latach 90., kiedy to cała 'postępowa' Polska potępiała w czambuł 'polowanie na czarownice' jakim była, a że nie była, to jakim miała być lustracja. Bycie 'za' lustracją kreowało podludzi - dzicz. I wygląda, że wtedy to teczka jakiegoś 'Bolka' jednak gdzieś krążyła. Dobrze, że choć tyle się dowiedzieliśmy, choć i to może się niebawem okazać przejęzyczeniem czy opacznym zrozumieniem. Tylko czekać jak SN w końcu zadecyduje, że jak ktoś coś powie, to wcale nie znaczy ze do tego należy przywiązywać jakiekolwiek znaczenie, bo już przecież wiemy, że najważniejsza jest godność (szczególnie tych, którzy są jej całkowicie pozbawieni)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 11:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/84709.html

"Kurtyka: książka IPN o Wałęsie musi reprezentować odpowiedni poziom merytoryczny
gaw 17-01-2008, ostatnia aktualizacja 17-01-2008 10:17

Prezes IPN Janusz Kurtyka powiedział, że publikacja o Lechu Wałęsie i jego związkach ze Służbą Bezpieczeństwa ukaże się wtedy, gdy będzie reprezentowała odpowiedni poziom merytoryczny.

- Ta książka ukaże się wtedy, kiedy powstanie i będzie reprezentowała odpowiedni poziom merytoryczny. Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje cykl publikacji o najważniejszych ośrodkach opozycyjnych w latach 1970- 1980, a więc oczywiście również o gdańskim środowisku opozycyjnym - powiedział Kurtyka w radiowych "Sygnałach Dnia".

Publikacje te - zdaniem prezesa IPN - powinny zacząć ukazywać się w latach 2008-2009. "Z całą pewnością osoba Lecha Wałęsy będzie bardzo ważnym tematem tych publikacji" - dodał.

- Przy obecnym stanie badań i kwerend moja odpowiedź mieć może tylko taki charakter, bowiem w Instytucie Pamięci Narodowej jest bardzo precyzyjny mechanizm weryfikacji poziomu publikacji. Nie chcę wypowiadać się o publikacjach, które nie przeszły tego sita - zaznaczył Kurtyka.

Według prezesa IPN, każda publikacja musi mieć swój czas dojrzewania i oceny. Jeśli chodzi o tę książkę, to "jeszcze jesteśmy na etapie dojrzewania" - zaznaczył."

Źródło : PAP

Więcej:

17.01.2008 07:15

Nowe wydawnictwo IPN – historia „żołnierzy wyklętych”
Janusz Kurtyka
Rozmawiał Jacek Karnowski

http://www.polskieradio.pl/jedynka/sygnalydnia/?id=12691
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

List Lecha Wałęsy na Forum SWS

fragemnt:

"W połowie roku Instytut Pamięci Narodowej opublikuje książkę na temat
kontaktów prezydenta Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa nieoficjalnie dowiedział się "Dziennik".
Proszę bardzo, nie mam nic przeciwko tej publikacji, ale chciałbym, żeby było w tym dziele zaznaczone,
1].że zostało zniszczone 75 tomów akt na mój temat,
2].że jest udowodnione, iż w przypadku mojej osoby dokumentacja była podrabiana
i fałszowana na polecenie najwyższych władz PRL .
3].Poza tym wszystkie nieciekawe materiały na mój temat, w archiwach IPN, to kserokopie. niewiadomego pochodzenia , dosyłane jako donosy
4].Żadnych oryginałów- komentuje Lech Wałęsa.[ Nie ma i nie mogło być mojego podpisu , ani zgody na współpracę .;

Sąd Lustracyjny uznał, że Lech Wałęsa nie był agentem bezpieki.

Dwa lata temu IPN przyznał mu status pokrzywdzonego .
Odpowiedź na bezmyślność w IPN .
Takie dokumenty , znacznie nawet lepszej jakości , jako ksero , może wytworzyć każdy , nawet ja , w ciągu kilku minut , przeciw każdemu . Dlatego rozprowadzanie ich i robienie z tego filmów , czy książek , jest niepoważną zabawą . Nie można ksero bez oryginału traktować poważnie . Dziwię się instytucji takiej jak IPN i niektórym tam umiejscowionym niby historykom , że dopuszczają się takich karygodnych czynów . Trzeba było walczyć , albo co najmniej poznać ,tamten czas ,. ale też z wyjątkami włącznie . Inaczej wyglądają oceny z masowego punktu widzenia i inaczej z jednostkowego , a już
przywódczego czy sterującego całkowicie inaczej i tego nie da się nauczyć , a niektórzy nigdy nie zrozumieją i nie będą wstanie ocenić .Działanie niektórych historyków z IPN pojawia się zawsze w tedy kiedy coś mądrego pojawia się na horyzoncie , wygląda to na walkę polityczną , prowokację , zazdrość , nieudacznictwo i chęć na demagogiczny cyniczny zarobek , a nie opracowanie historyczne i dochodzenie prawdy . Jestem przekonany że prędzej czy później
zwycięży i utrwali się taki punkt widzenia , bo to prawda i fakty.

(...)

W moim przypadku , wszystko co mi jest zarzucane z tematu współpracy z komuna i jej agendami to bezczelne kłamstwa i pomówienia . Udowodniłem w każdy możliwy dostępny sposób na tym świecie ,że to nieprawda ,ale jest paru zazdrosnych zawistnych popaprańców , do których nic nie przemawia , jak np. Wyszkowski ,Walentynowicz czy Gwiazdowie wymyślają kolejne pomówienia i kłamstwa . Mam wyrok Sądu Lustracyjnego , mam Status Pokrzywdzonego ,mam nawet karne wyroki Sądu za pomawianie .Wszystko to ale i dokumenty ich bohaterstwa i współpracy z SB można znaleźć na moim blogu .Ci którzy mnie pomawiają w większości współpracowali z SB i w tych dokumentach kiepsko wyglądają .Moja postawa i walka mimo zniszczenia najlepszych dla mnie 85 tomów dokumentów wygląda nieporównywalnie lepiej niż ich wszystkich razem wzięta. Taka jest prawda sprawdź i oceń Sam"

Całość:

http://forum.sws.org.pl/viewtopic.php?t=2645

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 12:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kiedyś Wałęsa powiedział ( chyba nieopatrznie w telewizji ) że "odkupił swoje teczki" . Ciekawe ,że nikt go o to nie zapyta. Posiadanie tych dokumentów jest bodajże przestępstwem a wejście w ich posiadanie też nie jest legalne. Opublikował te z IPN czy te które odkupił ? Oto jest pytanie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group