Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Errata ...- J. Łobodowski TVP POLONIA 29.01.2008 g. 23.00

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 12:27 pm    Temat postu: Errata ...- J. Łobodowski TVP POLONIA 29.01.2008 g. 23.00 Odpowiedz z cytatem

http://www.tvp.pl/tvppolonia/programy/seria.html?dzial_name=errata.do.biografii&news_name=errata.do.biografii.jozef.lobodowski.638775

Errata ... - Józef Łobodowski

TVP POLONIA 29.01.2008 g. 23.00
TVP POLONIA 30.01.2008 g. 05.15
TVP POLONIA 30.01.2008 g. 14.55

"Errata do biografii - Józef Łobodowski

Józef Łobodowski żył w latach 1909-1988 i był jednym z najwybitniejszych poetów swego pokolenia, przed 1939 rokiem wymienianym przez krytykę jednym tchem obok Miłosza, potem ? po 1945 r., gdy został na emigracji ? skazanym na zapomnienie przez komunistyczną cenzurę. Niezwykle dramatyczny i ciekawy jest życiorys Łobodowskiego, który dzieciństwo spędził w Rosji, a po powrocie do kraju zaangażował się w działalność w ruchu komunistycznym, z którym zerwał w połowie lat 30. Brał udział w wojnie 1939 roku, potem przedostał się do Paryża, gdzie został internowany w obozie Camp-de-Livron, gdzie wydawał ciekawe pismo literackie ?Wrócimy?. W 1941 r. przedostał się do Hiszpanii, gdzie mieszkał do końca życia. Był świetnym poetą, ciekawy publicystą, bliska mu była problematyka ukraińska. Jego dorobek do lat 80. nie był wydawany w PRL. Film przypomina sylwetkę Łobodowskiego ? jego dramatyczne losy i twórczość. Pokazuje miejsca, z którymi poeta był związany: Lublin, Warszawę, a przede wszystkim Madryt. Na temat poety wypowiadają się m.in.: Irena Szypowska, autorka książki o pisarzu, historycy, przyjaciel Kazimierz Tylko, wydawcy ;drugiego obiegu; oraz Tomasz Pietrasiewicz, Jerzy Święch, Józef Zięba, Wojciech Ligęza."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Sro Sty 30, 2008 1:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wlasnie ogladnalem. Wyglada niezwykle. Mam gdzies ksiazke J.L. siegne a naprzyszlosc obiecuje sobie, ze przeryje calosc tworczosci.
Tylko pomyslec, tu JAKIS TAKI ONAKI, CZESZKO BOHDAN, BRATNY UNY (jako srodek na przeczyszczenie polecam "Rok w trumnie") I INNI, a tam ktos niesamowity.
Dla zachety, On przeszedl przez granice na Ukraine w czasie Wielkiego Glodu i pisal o tym.
Iluz ludzi zmarnowalo sie na emigracji. Czesc prawdy pokazuja "Zeszyty Historyczne", np. relacje rodziny "Nila" Fieldorfa w Kanadzie.
Pozno sie robi, wiec tylko niechcacy wspomne o swoim koledze, ktory "przeprowdzil" ostatni wywiad z gen. Andersem. Prawda byla taka, ze "Bumek" sam wszystko napisal, a Anders to zatwierdzil. Byl za stary, by robic cokolwiek, a "Bumkowi" ufal. Do tej pory, czyli do wtorku 29 stycznia 2008 r. (urodziny zonki), godziny 19:12 nikt tego nie wiedzial. "Bumek" zmarl i jako prawdziwy "dwojkarz" pary nie puscil. Jestescie Koledzy pierwszymi, ktorzy sie o tym dowiaduja. A ja, Edek Soltysek znam troche takich kawalkow, ktorych nikt nie wie, a ja wiem. Mam tez takie rozne, ktorych nikt nie ma, a ja mam. Dla smaku, dodam tylko, ze na ten przyklad, pelne archiwa kontrwywiadu 5 kresowej Dywizji Piechoty przekazalem przed laty fachowcom. Bylbym glupi, gdybym wczesniej nie wydal ksiazeczki pt. "W Kontrwywiadzie".
Ciesze sie perwersyjnie, gdy widze, ze w tym samym czasie wsadzaja jakiegos zboczenca Jakuba cos za gwalt w Angli, a jednoczesnie puszczaja w angielskiej TV opowiesc o misiaczku, maskotce 2 korpusu. Gdy zapytano o to ksicia Charlesa, to on stanal jakby bronil niepodleglosci. O tym Kubusiu czytali mu krolewscy rodzice, gdy biegal w krotkich podenkach.
I TAKA WLASNIE JEST ROZNCA POMIEDZY NOWA PO-wska EMIGRACJA, A STARA, PATRIOTYCZNA. Jak moja wnuczka, Sadie slubuje jako harcerka, ze bedzie sluzyc Narodowi Polskiemu, to plakac sie chce. Jak sie widzi polaczkowate badziewie meldujace Tuskowi: "misja wykonana", to sie rzygac chce!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum