Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zarzuty IPN w sprawie o bezprawne pozbawienie wolności osób

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Lut 05, 2008 12:33 pm    Temat postu: Zarzuty IPN w sprawie o bezprawne pozbawienie wolności osób Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/6800/

Komunikaty
Data publikacji: 4 lutego 2008

Zarzuty prokuratora IPN w Szczecinie w sprawie o bezprawne pozbawienie wolności osób internowanych

W dniu 25 stycznia 2008 r. w sprawie o sygnaturze S111/05/Zk, dotyczącej bezprawnego pozbawienia wolności osób internowanych na mocy decyzji Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Szczecinie, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie ogłosił Stefanowi J., byłemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Szczecinie do spraw Służby Bezpieczeństwa, postanowienie o przedstawieniu zarzutów, w którym zarzucono mu poświadczenie nieprawdy na 12 dokumentach dotyczących osób internowanych, tj. o czyn z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 271 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art.12 kk w zw. z art. 2 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (DZ.U. Nr 155 poz.1016).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Stefan J. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, które z uwagi na toczące się postępowanie nie mogą być ujawnione.

Ponadto w dniu 1 lutego 2008 r. w sprawie o sygnaturze S87/06/Zk, dotyczącej bezprawnego pozbawienia wolności osób internowanych na mocy decyzji Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Gorzowie Wielkopolskim, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie ogłosił Mieczysławowi B., byłemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Gorzowie Wielkopolskim do spraw Służby Bezpieczeństwa, postanowienie o przedstawieniu zarzutów, w którym zarzucono mu popełnienie sześciu przestępstw polegających na bezprawnym pozbawieniu wolności osób internowanych, tj. o czyn z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 189 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 4 § 1 kk w zw. z art. 3 i 2 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (DZ.U. Nr 155 poz.1016).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mieczysław B. nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. W swoich wyjaśnieniach podał, iż za zaistniały stan rzeczy ponoszą odpowiedzialność inni funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Gorzowie Wielkopolskim.

Również w tej samej sprawie w dniu 30 stycznia 2008 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie ogłosił Janowi K., byłemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Gorzowie Wielkopolskim do spraw Milicji Obywatelskiej, postanowienie o przedstawieniu zarzutów, w którym zarzucono mu popełnienie dwóch przestępstw polegających na bezprawnym pozbawieniu wolności osób internowanych, tj. o czyn z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 189 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 4 § 1 kk w zw. z art. 3 i 2 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (DZ.U. Nr 155 poz.1016).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jan K. nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia, które z uwagi na toczące się postępowanie nie mogą zostać ujawnione.

Ponadto w dniu 4 lutego 2008 r., również w sprawie S87/06/Zk, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie ogłosił Lechowi K., byłemu Komendantowi Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Gorzowie Wielkopolskim, postanowienie o uzupełnieniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów, w którym zarzucono mu popełnienie sześćdziesięciu dwóch przestępstw polegających na bezprawnym pozbawieniu wolności osób internowanych, tj. o czyn z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 189 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 4 § 1 kk w zw. z art. 3 i 2 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (DZ.U. Nr 155 poz.1016).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Lech K. nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i odmówił składania wyjaśnień.

Naczelnik Oddziałowej Komisji
Ścigania Zbrodni przeciwko
Narodowi Polskiemu w Szczecinie
Prokurator
Dariusz Wituszko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Lut 05, 2008 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/89592.html

"IPN postawił zarzuty za bezprawne internowania w 1981 roku
nat 04-02-2008, ostatnia aktualizacja 04-02-2008 17:15

Pion śledczy oddziału IPN w Szczecinie postawił zarzuty czterem byłym zastępcom komendantów wojewódzkich milicji obywatelskiej w Szczecinie i Gorzowie Wlkp. za bezprawne internowania działaczy opozycji w grudniu 1981 roku, w pierwszych dniach stanu wojennego.

Chodzi o przypadki internowania, do których doszło zanim zaczął formalnie obowiązywać dekret o stanie wojennym, czyli między 12 a 16 grudnia 1981 roku - poinformował prok. Dariusz Wituszko.

Druk dekretu w Dzienniku Ustaw rozpoczęto rano 17 grudnia i tego dnia przystąpiono do kolportażu. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, dopiero od tego momentu można mówić o obowiązywaniu przepisów o stanie wojennym.

Zarzuty postawiono byłemu wicekomendantowi wojewódzkiemu MO w Szczecinie Stefanowi J., oraz trzem b. zastępcom komendanta wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Mieczysławowi B., Janowi K. oraz Lechowi K. Pierwszemu zarzucono poświadczenie nieprawdy na poleceniach zatrzymania w przypadku 12 osób, pozostałym to samo przestępstwo wobec od dwóch do czterech internowanych.

Wszyscy czterej mężczyźni nie przyznali się do winy. Stefan J. oraz Jan K. złożyli wyjaśnienia, których IPN z uwagi na dobro śledztwa nie ujawnił. Lech K. odmówił składania wyjaśnień, a Mieczysław B. wyjaśnił, że za bezprawne pozbawienie wolności osób internowanych odpowiadają inni byli funkcjonariusze komendy wojewódzkiej MO w Gorzowie.

Wszystkim im grozi do 10 lat więzienia.

Wcześniej, w maju 2005 roku, to właśnie szczeciński IPN wszczął pierwsze w Polsce śledztwo w sprawie "bezprawnego pozbawienia wolności" w stanie wojennym. Zarzuty postawiono w nim komendantom wojewódzkim MO w Szczecinie i Gorzowie Wlkp. Jarosławowi W. oraz Lechowi K. Według IPN, to oni przede wszystkim wydawali decyzje o internowaniu.

Podobne śledztwa podjęły później inne oddziały IPN w kraju, w tym w Warszawie, Poznaniu i Rzeszowie."
Źródło : PAP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Lut 05, 2008 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy może szef Komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy tow. Kalisz zainteresuje się sprawami bezprawnych zatrzymań? Podobno ma już do zbadania kilometry akt, to może dodatkowych parę tomów nie sprawi różnicy. Porównano by metody pracy, czy klasę zatrzymujących i ich zwierzchników.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum