Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bp Skworc tw "Dąbrowski"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Czw Lis 02, 2006 1:42 pm    Temat postu: Bp Skworc tw "Dąbrowski" Odpowiedz z cytatem

Raport specjalny
Lustracja w Kościele


Czwartek, 2 listopada 2006

Bp Skworc:
nigdy nie wyraziłem zgody na współpracę z SB

Ordynariusz tarnowski, biskup Wiktor Skworc, figuruje w archiwach IPN jako tajny współpracownik SB o kryptonimie "Dąbrowski".
Z artykułu opublikowanego w "Gościu Niedzielnym" wynika jednak, że został zarejestrowany bez swojej wiedzy. Biskup Skworc oświadczył, że nigdy nie wyraził zgody na współpracę z SB, a traktowanie go jako tajnego współpracownika było aktem jednostronnym, dokonanym bez jego wiedzy.

W czerwcu br. biskup Wiktor Skworc zwrócił się do historyków Andrzeja Grajewskiego i księdza Jerzego Myszora o opracowanie jego biografii z czasów, gdy był księdzem diecezji katowickiej. Poprosił ich też, aby zapoznali się z materiałami na jego temat, przechowywanymi w archiwum katowickiego IPN, i wydali o nich obiektywny osąd. W artykule w "Gościu Niedzielnym" historycy zaprezentowali wyniki tych prac.


Autorzy piszą, że ksiądz Skworc, tak jak każdy duchowny, miał teczkę, założoną przez SB w momencie wstąpienia do seminarium. Została ona prawdopodobnie zniszczona w 1989 roku. Zachowała się natomiast dokumentacja kontaktów SB z księdzem i inne, zdekompletowane materiały.

W 1979 roku milicja zatrzymała na Pomorzu samochód księdza Skworca i postawiła mu fikcyjny zarzut nielegalnego obrotu artykułami spożywczymi. Duchowny wiózł legalnie kupione artykuły spożywcze. Celem prowokacji było jego zastraszenie. Później SB groziła księdzu sankcjami karnymi, a jednocześnie obiecywała pomoc. Ksiądz Skworc zgodził się wtedy przekazać powszechnie dostępne informacje o jednym ze swoich kolegów. Równocześnie poinformował o wszystkim biskupa katowickiego Herberta Bednorza, którego był kapelanem.

Z księdzem Skworcem kontaktował się kapitan SB Jerzy Wach, nadzorujący inwigilację duchownych w województwie katowickim. Duchowny zgodził się na rozmowy, ale nie wiedział, że będzie zarejestrowany jako tajny współpracownik, co było zgodne z zasadami działania SB.

Ksiądz Skworc poinformował o rozmowach z Wachem biskupa Bednorza, wiedzieli też o tym pracownicy katowickiej kurii. Autorzy artykułu piszą jednak, że jest sprawą otwartą, czy nie przekroczył płynnej granicy, dzielącej zabiegi o sprawy istotne dla Kościoła od przekazywania informacji istotnych dla SB.

Z notatek oficerów SB wynika, że ksiądz Skworc odpowiadał na pytania, nie udzielając dodatkowych informacji. Uważał też, aby nie powiedzieć za dużo. Z notatek wynika też, że rozmowy miały charakter ogólnikowy i w ich trakcie nie przekazywano innych informacji oprócz tych, o których SB już wiedziało. Nie można ich było wykorzystać przeciwko biskupowi Bednorzowi.

Przełożeni kapitana Wacha byli rozczarowani otrzymywanymi od niego informacjami. Zdaniem autorów artykułu, SB bardziej zależało na posiadaniu nieformalnego kanału kontaktów, użytecznego w sytuacjach kryzysowych, niż na zdobywaniu ważnych informacji.

Po roku 1980, kiedy ksiądz Skworc został kanclerzem katowickiej kurii, zaprzestał spotkań z oficerami SB. Po wprowadzeniu stanu wojennego pomagał osobom ukrywającym się przed aresztowaniem, a także rodzinom zabitych w kopalni "Wujek" i internowanych.

W 1986 roku ksiądz Skworc został wyznaczony do rozmów SB o zapobieganiu eskalacji konfliktów społecznych na Śląsku. Służba Bezpieczeństwa traktowała te rozmowy jako nieformalne, choć miały one charakter formalny.

W rozmowie z "Gościem Niedzielnym" biskup Skworc przeprosił za to, że w kontaktach z SB był mało radykalny. Wydaje mi się jednak, że mogę wszystkim nadal patrzeć prosto w oczy - powiedział biskup, który wezwał do modlitwy i gestów solidarności wobec osób, które zostały pomówione o współpracę z SB.

Dziś oskarża się ofiary tego systemu, traktując esbeckie materiały jako absolutne źródło prawdy. Jest to źródło zatrute i trzeba o tym wiedzieć, by po latach nie pomnażać wątpliwych sukcesów komunistycznej bezpieki - powiedział biskup tarnowski.

Metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń, podkreślił, że artykuł, przedstawiający złożony kontekst działania Kościoła w czasach PRL, jest zgodny z linią przyjętą przez Episkopat Polski. Arcybiskup podziękował biskupowi Skworcowi za odważne zmierzenie się z tym okresem jego życia, a także 25-letnią służbę Kościołowi katowickiemu.

Biskup Skworc jest jednym z kilku biskupów w Polsce, którzy postanowili zweryfikować własny życiorys, w którym pojawiają się wątki kontaktów z SB. O istnieniu takich materiałów biskup poinformował na specjalnym spotkaniu dziekanów diecezji tarnowskiej oraz swoich najbliższych współpracowników. (zel)

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Lis 03, 2006 1:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KONFEDERACJA POLSKI NIEPODLEGŁEJ
Katowice ul. Młyńska 21/23 tel.(32)2232067

KOMUNIKAT
W sprawie postawy ks. Kanclerza W. Skworca w czasach PRL
na marginesie informacji SB ujawnionych w „Gościu Niedzielnym”

Nie oceniamy merytorycznie treści kontaktów księdza Wiktora Skworca
z komunistycznymi służbami specjalnymi. Pozostawiamy to IPN.

Pragniemy jednak zauważyć iż :
kierownictwo Kurii w Katowicach wielokrotnie zwalczało KPN / i WZZ/ w latach PRL.
Podczas przełomowych dla historii Europy strajków 1988 r, na licznych kopalniach ROW wpływowi księża namawiali protestujących górników do natychmiastowego zakończenia strajków – i to bez gwarancji bezpieczeństwa, bez utrzymania pracy. Bez najważniejszego porozumienia o realizacji postulatów /głownie chodziło o legalizację „Solidarności”!/. Rola tych księży była szczególnie destrukcyjna i niestety w kilku kopalniach skuteczna!

Równie „szokująco” kierownictwo Kurii nalegało w dniach 11-15.XI.1988 r na uczestników głodówki z ramienia NSZZ „Solidarność”, NZS, SW i KPN w Katowickiej katedrze /pobitych brutalnie przez SB i ZOMO w dniu święta Niepodległości 11.XI./ do bezwarunkowego opuszczenia terenu kościelnego!

Warto przypomnieć iż nawet w ostatnim okresie PRL tj. podczas wyborów kontraktowych 1989 r Kuria Katowicka zabroniła ks. Proboszczowi udostępnienia salki katechetycznej /innych sal opozycyjna KPN nie mogła wynajmować/ na zapowiedziane wcześniej spotkanie z mieszkańcami w parafii w Chorzowie Batorym.
Ogromne spotkanie z liderami Konfederacji /ponad 500 osób/ odbyło się więc na placu kościelnym w ...strugach deszczu.

Ponadto Organ Kurii „Gość Niedzielny” /jedyna wydawana legalnie prasa niezależna w regionie/ jawnie, na pierwszej stronie, otwartym tekstem „przestrzegał„ przed głosowaniem w „wolnych wyborach ” na kandydatów z ramienia „niekonstruktywnej opozycji” – tj. z poza układu okrągłego stołu, na kandydatów KPN – Adama Słomkę, Barbarę Czyż/. Takich przykładów można by mnożyć.

To wszystko oczywiście nie zmienia faktu, iż wbrew postawie kierownictwa Kurii Diecezjalnej, wielu szeregowych księży: /o. Siemiński/ z Gliwic, z Katowic /KWK Wujek/ ks. Bolczyk, ks. Juraszek – /kapelan wielu organizacji/, ks. Czarnecki w Jastrzębiu, Wincepel w Wiśle, w Bytomiu , i w parafii sw. Antoniego w Dąbrowie Górniczej, itp wykazało wspaniałą postawę wspomagając społeczeństwo w drodze do wolnej Polski.

Także chwalebnym i konsekwentnym wyjątkiem we władzach diecezji katowickiej w okresie wybijania się Polski na niepodległość była postawa bp. Domina.


Z poważaniem
Katowice 02.XI.2006 Za biuro Prasowe KPN
/-/ Paweł Czyż

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartłomiej Marjanowski
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 368

PostWysłany: Sob Lis 04, 2006 1:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak chcecie poczytać raporty tw. w sutannach to odwiedżcie stronę Kazimierza Świtonia. www.switon.pl
_________________
Bartek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum