" /> Dyskusje ogólne :: APEL DO POLAKOW I POLONII 13.11.2006
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
APEL DO POLAKOW I POLONII 13.11.2006

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elzbieta Szczepanska
Weteran Forum


Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 132

PostWysłany: Pon Lis 13, 2006 7:10 pm    Temat postu: APEL DO POLAKOW I POLONII 13.11.2006 Odpowiedz z cytatem

APEL DO POLAKOW I POLONII SWIATA
13.11.2006

W związku z podpisaniem przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawy lustracyjnej członkowie powołanej przez Andrzeja Gwiazdę na niezależnych obchodach 25- lecia „S“Krajowej Komisji Historycznej Pierwszej „ Solidarności“ wraz z Australijską Grupą Lustracyjną zwracają się do wszystkich Polaków w kraju i na emigracji, do aktywnego włączenia się do działań na rzecz realizacji zapisów tej ustawy.

Jednocześnie informujemy o powstaniu:

KOMITETU ZAŁOŻYCIELSKIEGO
KOMISJI DO SPRAW NADZORU LUSTRACJI POLONII

Celem Komitetu jest stworzenie warunków do powstania niezależnych struktur organizacyjnych, patronujących procesowi lustracji środowisk polonijnych** oraz pomoc w wyborze „mężow zaufania“ nadzorujących ten proces w Polsce i na całym świecie.

Członkami Komitetu Założycielskiego i „mężami zaufania“ mogą zostać osoby mieszkające zrówno w Polsce jak i poza granicami, które zgłoszą swoje kandydatury, wyrażą zgodę na opublikowanie swoich danych osobowych na witrynie internetowej KKH, przedstawią zaświadczenia z IPN weryfikujące ich przeszłość polityczną, okażą się statusem pokrzywdzonego i udostępnią Krajowej Komisji Historycznej kopię swoich dokumentów z IPN.

Zgłoszenia wraz z życiorysami zawierającymi opis dotychczasowej działalności społeczno- politycznej oraz uzasadnieniem przydatności merytorycznej w pracach Komisji, można składać do dnia 13.07.2007 za pośrednictwem poczty elektronicznej jchmielowska@o2.pl lub listowie na adres 41-219 Sosnowiec, ul. Grottgera 27/41.

Jadwiga Chmielowska
Piotr Hlebowicz
Elżbieta Szczepańska

** nadzorowanie realizacji postulatów zawartych w Apelu Polonii Australijskiej, 14.02.2006 oraz zapisów legislacyjnych opracowanych i wniesionych do ustawy o ujawnianiu dokumentów IPN przez Australijską Grupę Lustracyjną.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Lis 17, 2006 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Australijska Grupa Lustracyjna
Melbourne-Perth=Sydney

O S W I A D C Z E N I E

Zarząd Australijskiej Grupy Lustracyjnej, z zadowoleniem odnotował fakt powstania , Komitetu Założycielskiego Komisji Do Spraw Nadzoru Lustracji Polonii.Wyrażamy całkowite poparcie nowopowstałemu Komitetowi, zobowiązujemy się do wspólpracy, oferując jednocześnie swoją pomoc i doświadczenie.Mamy nadzieję , że zapisy legislacyjne w znowelizowanej ustawie umożliwią lustrację środowisk polonijnych, o co przez siedem miesięcy zabiegała nasza organizacja i jej reprezentanci, biorący aktywny udział w pracach Komisji Sejmowej, posiedzeniach Sejmu i Senatu.Wszystkich Polaków w Polsce i poza krajem, którzy spełniają warunki określone w komunikacie KZ KLP, zachęcamy do aktywnego włączenia się do procesu ujawniania prawdy, o ponad 60-letniej historii infiltracji i inwigilacji Polonii.Członkom Komitetu i Krajowej Komisji Historycznej Pierwszej "Solidarności" z dalekiej Australii , przesyłamy nasze szczere życzenia powodzenia.
Szcześć Boże,

Jacek Klaś
Koordynator Australijskiej Grupy Lustracyjnej

Grażyna Pławska
Wicekoordynator AGL

Australia, 17.11.2006

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kardynal
Użytkownik


Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 8

PostWysłany: Pią Lis 17, 2006 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieszkam w Kanadzie. zadna z tutejszych gazet nie podala informacji o mozliwosci autolustracji Polonii, a przede wszystkim dzienniarzy i dzialczy polonijnych. O Waszej stronie internetowej dowiedzialam sie od kolegi redakcyjnego z Polski, Waldka Wisniewskiego, ktory zrealizowal program od Solidarnosci Walczacej. Prosze o wiecej informacji na ten temat, tak aby moglyby byc one opublikowane tutaj. Viola Kardynal (dawniej Lewandowska)[/list]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Lis 17, 2006 7:10 pm    Temat postu: TEKST USTAWY LUSTRACYJNEJ Odpowiedz z cytatem

Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu

USTAWA
z dnia 18 października 2006 r.
o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa
z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów


Stwierdzamy, że praca albo służba w organach bezpieczeństwa państwa komunistycznego, lub pomoc udzielana tym organom przez osobowe źródło informacji, polegające na zwalczaniu opozycji demokratycznej, związków zawodowych, stowarzyszeń, kościołów i
związków wyznaniowych, łamaniu prawa do wolności słowa i zgromadzeń, gwałceniu prawa do życia, wolności, własności i bezpieczeństwa obywateli, była trwale związana z łamaniem praw człowieka i obywatela na rzecz komunistycznego ustroju totalitarnego.
Mając na względzie powyższe, a także konieczność zapewnienia obsady funkcji, stanowisk i zawodów wymagających zaufania publicznego przez osoby, które swoim dotychczasowym postępowaniem dają i dawały w przeszłości gwarancje uczciwości, szlachetności, poczucia odpowiedzialności za własne słowa i czyny, odwagi cywilnej i prawości,
oraz ze względu na konstytucyjne gwarancje zapewniające obywatelom prawo do informacji o osobach pełniących takie funkcje, zajmujących takie stanowiska i wykonujących takie zawody, stanowi się, co następuje:

Rozdział 1
Przepisy ogólne

Art. 1.
Ustawa określa zasady i tryb ujawniania informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa oraz treści tych dokumentów, znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zwanego dalej „Instytutem Pamięci Narodowej.”

Art. 2.
1. Organami bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu ustawy, są:

1) Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego;
2) Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego;
3) Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego;
4) jednostki organizacyjne podległe organom, o których mowa w pkt 1-3, a w szczególności jednostki Milicji Obywatelskiej w okresie do dnia 14 grudnia 1954 r.;
5) instytucje centralne Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
oraz podległe im jednostki terenowe w wojewódzkich, powiatowych i równorzędnych
komendach Milicji Obywatelskiej oraz w wojewódzkich, rejonowych i
równorzędnych urzędach spraw wewnętrznych;
6) Akademia Spraw Wewnętrznych;
7) Zwiad Wojsk Ochrony Pogranicza;
8) Zarząd Główny Służby Wewnętrznej jednostek wojskowych Ministerstwa Spraw
Wewnętrznych oraz podległe mu komórki;
9) Informacja Wojskowa;
10) Wojskowa Służba Wewnętrzna;
11) Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;
12) inne służby Sił Zbrojnych prowadzące działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze, w tym w rodzajach broni oraz w okręgach wojskowych;
13) Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wraz z wojewódzkimi i miejskimi urzędami kontroli prasy, publikacji i widowisk oraz Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk wraz z okręgowymi urzędami;
14) Urząd do Spraw Wyznań oraz terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw wyznań stopnia wojewódzkiego.

2. Do organów bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu ustawy, należą także organy i instytucje cywilne i wojskowe państw obcych o zadaniach podobnych do zadań organów, o których mowa w ust. 1.
3. Jednostkami Służby Bezpieczeństwa, w rozumieniu ustawy, są te jednostki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które z mocy prawa podlegały rozwiązaniu w chwili zorganizowania Urzędu Ochrony Państwa, oraz te jednostki, które były ich poprzedniczkami.

Art. 3.
1. Dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu ustawy, są:
1) wszelkie nośniki informacji, niezależnie od formy przechowywania informacji, w tym w szczególności: akta, kartoteki, rejestry, pliki komputerowe, pisma, mapy, plany, filmy i inne nośniki obrazu, nośniki dźwięku i wszelkich innych form zapisu, a także kopie, odpisy i inne duplikaty tych nośników informacji;
2) niezbędne do analizy informacji środki pomocnicze, a w szczególności programy na użytek zautomatyzowanego przetwarzania danych
- podlegające przekazaniu do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. Nr 155, poz. 1016, z późn. zm.1)).
2. Dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu niniejszej ustawy, są również podlegające przekazaniu do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej akta sądowe oraz orzeczenia wydane przez sądy w każdej sprawie, która toczyła się w związku z dokumentami, o których mowa w ust. 1.
3. Dokument dotyczy danej osoby, w rozumieniu niniejszej ustawy, jeżeli zawiera informacje, w szczególności dane osobowe, które pozwalają na identyfikację tej osoby na podstawie tego lub innych dokumentów.

Art. 4.
1. Osobami pełniącymi funkcje publiczne, w rozumieniu ustawy, są:
1) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;
2) poseł, senator, poseł do Parlamentu Europejskiego;
3) osoba zajmująca kierownicze stanowisko państwowe w rozumieniu ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska
państwowe (Dz.U. Nr 20, poz. 101, z późn. zm.2));
4) członek Rady Polityki Pieniężnej;
5) członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego;
6) członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej;
7) dyrektor generalny w ministerstwie, dyrektor generalny w urzędzie centralnym
lub urzędzie wojewódzkim;
8) radca i starszy radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;
9) osoby wchodzące w skład służby zagranicznej w rozumieniu ustawy z dnia 27
lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz.U. Nr 128, poz. 1403 oraz z 2004 r. Nr
273, poz. 2703);
10) Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i jego zastępcy;
11) Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego zastępcy;
12) Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i jego zastępcy;
13) osoby powołane lub mianowane na podstawie przepisów innych ustaw na inne,
niż wymienione w pkt 3-12, stanowisko przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
Sejm, Prezydium Sejmu, Senat, Prezydium Senatu, Sejm i Senat, Marszałka
Sejmu, Marszałka Senatu lub Prezesa Rady Ministrów;
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, z 2000 r. Nr 48, poz.
553, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 139, poz. 1326, z 2005 r. Nr 64, poz. 567,
Nr 167, poz. 1398 i Nr 222, poz. 1914 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 22, poz.
98 i Nr 50, poz. 262, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1991 r. Nr 100, poz. 443, z
1993 r. Nr 1, poz. 1, z 1995 r. Nr 34, poz. 163 i Nr 142, poz. 701, z 1996 r. Nr 73, poz. 350, Nr 89, poz.
402, Nr 106, poz. 496 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 75, poz. 469 i Nr 133, poz. 883, z 1998 r. Nr 155,
poz. 1016 i Nr 160, poz. 1065, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 i Nr 48, poz. 552, z
2001 r. Nr 154, poz. 1784 i 1800, z 2002 r. Nr 214, poz. 1805 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 45, poz.
391 i Nr 65, poz. 595, z 2004 r. Nr 33, poz. 285, Nr 116, poz. 1202, Nr 210, poz. 2135 i Nr 281, poz.
2774 oraz z 2005 r. Nr 169, poz. 1417.
4
14) marszałek województwa, wiceprzewodniczący zarządu województwa, członek
zarządu województwa;
15) prezes sądu;
16) kierownik powszechnej lub wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury;
17) rektor i prorektor publicznej lub niepublicznej szkoły wyższej, członek Rady
Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Komisji Akredytacyjnej i Centralnej
Komisji do Spraw Stopni i Tytułów;
18) członek rady nadzorczej, członek zarządu, dyrektor programu i jego zastępcy,
wydawca programów publicystycznych i informacyjnych oraz dyrektor terenowego
oddziału i agencji „Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna” i „Polskiego Radia
- Spółka Akcyjna”, a także członek Zarządu, członek Rady Nadzorczej oraz
członek Rady Programowej „Polskiej Agencji Prasowej - Spółka Akcyjna”, dyrektor
oddziału, dyrektor biura, redaktor naczelny „Polskiej Agencji Prasowej -
Spółka Akcyjna” oraz dyrektor i członek rady nadzorczej spółki radiofonii regionalnej;
19) Dyrektor Generalny Poczty Polskiej i jego zastępcy;
20) prezes zarządu banku państwowego;
21) członek zarządu lub rady nadzorczej osoby prawnej, która uzyskała koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych lub telewizyjnych, członek zarządu, rady nadzorczej lub wspólnik spółki osobowej, która uzyskała taką koncesję oraz osoba fizyczna, która uzyskała taką koncesję;
22) członek zarządu lub rady nadzorczej wydawcy, wspólnik spółki osobowej będącej
wydawcą lub osoba fizyczna będąca wydawcą w rozumieniu ustawy z dnia
26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz.U. Nr 5, poz. 24, z późn. zm.3)), a także
redaktor naczelny lub dziennikarz w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe.

2. Osobami pełniącymi funkcje publiczne, w rozumieniu ustawy, są również:
1) wójt, burmistrz, prezydent miasta;
2) radny gminy, powiatu, województwa;
3) radny dzielnicy;
4) dyrektor generalny Najwyższej Izby Kontroli oraz pracownicy Najwyższej Izby
Kontroli nadzorujący lub wykonujący czynności kontrolne;
5) pracownik Instytutu Pamięci Narodowej;
6) pracownicy urzędów państwowych oraz członkowie korpusu służby cywilnej,
zajmujący kierownicze stanowiska:
a) w urzędach organów władzy publicznej, w tym naczelnych i centralnych organów
administracji państwowej: dyrektora departamentu lub jednostki
równorzędnej, jego zastępcy oraz naczelnika wydziału lub jednostki równorzędnej,
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 34, poz.
187, z 1990 r. Nr 29, poz. 173, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1996 r. Nr 114, poz. 542, z 1997 r. Nr 88,
poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 90, poz. 999, z 2001 r. Nr 112, poz. 1198, z 2002 r. Nr 153, poz.
1271, z 2004 r. Nr 111, poz. 1181 oraz z 2005 r. Nr 39, poz. 377.
5
b) w administracji rządowej w województwie: dyrektora i jego zastępcy, kierownika
zespolonej służby, inspekcji lub straży i jego zastępcy, kierownika
w organie administracji niezespolonej i jego zastępcy;
7) członkowie Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy i zastępcy dyrektorów
oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy i
zastępcy dyrektorów departamentów (komórek równorzędnych) w centrali Narodowego
Funduszu Zdrowia oraz główny księgowy Narodowego Funduszu
Zdrowia;
8) dyrektor (kierownik) komórki organizacyjnej w centrali Zakładu Ubezpieczeń
Społecznych, dyrektor oddziału w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i jego
zastępcy;
9) dyrektor biura centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dyrektor
oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i jego zastępcy;
10) pracownicy samorządowi zatrudniani na podstawie wyboru:
a) starosta, wicestarosta, członek zarządu powiatu,
b) przewodniczący zarządu związku jednostek samorządu terytorialnego oraz
członek zarządu związku jednostek samorządu terytorialnego;
11) pracownicy samorządowi zatrudniani na podstawie powołania: zastępca wójta,
burmistrza lub prezydenta miasta, a także sekretarz lub skarbnik powiatu lub
gminy oraz skarbnik województwa;
12) prezes, wiceprezes i członkowie samorządowych kolegiów odwoławczych;
13) pracownicy regionalnych izb obrachunkowych zajmujący stanowiska: prezesa,
członka kolegium, naczelnika wydziału oraz inspektora do spraw kontroli;
14) sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz;
15) pracownicy nauki i szkolnictwa wyższego:
a) pracownik naukowy, naukowo-dydaktyczny lub dydaktyczny zatrudniony na
stanowisku profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, profesora
wizytującego, docenta, adiunkta lub starszego wykładowcy,
b) osoba zajmująca w publicznej lub niepublicznej szkole wyższej, w Polskiej
Akademii Nauk lub w jednostkach badawczo-rozwojowych stanowisko kierownika
lub zastępcy kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej w
szczególności dziekana albo prodziekana wydziału,
c) osoba zajmująca w publicznej lub niepublicznej szkole wyższej, w Polskiej
Akademii Nauk lub w jednostkach badawczo-rozwojowych stanowisko dyrektora
instytutu, wicedyrektora instytutu, kanclerza, kwestora, prezesa, wiceprezesa,
sekretarza naukowego;
16) dyrektor szkoły publicznej lub niepublicznej;
17) członkowie Rady Poczty Polskiej;
18) członek zarządu, członek rady nadzorczej banku państwowego;
19) dyrektor przedsiębiorstwa państwowego, jego zastępca oraz osoba zarządzająca
przedsiębiorstwem na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem państwowym;
6
20) osoba sprawująca zarząd w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa
państwowego, której sprawowanie zarządu zlecono w oparciu o art. 17
ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z
2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.4));
21) członek zarządu, członek rady nadzorczej spółki handlowej z udziałem Skarbu
Państwa, w której udział Skarbu Państwa przekracza 50 % kapitału zakładowego
lub 50 % liczby akcji;
22) członek zarządu, członek rady nadzorczej reprezentujący samorząd terytorialny
w spółce handlowej z udziałem jednostki samorządu terytorialnego, w której
udział jednostki samorządu terytorialnego przekracza 50 % kapitału zakładowego
lub 50 % liczby akcji;
23) członek organu zarządzającego, organu nadzoru lub organu kontroli wewnętrznej
polskiego związku sportowego lub spółki kapitałowej zarządzającej ligą zawodową
w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym
(Dz.U. Nr 155, poz. 1298 oraz z 2006 r. Nr 64, poz. 448).
Art. 5.
1. Każdy ma prawo do ubiegania się o wydanie urzędowego potwierdzenia w przedmiocie
istnienia w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących jego osoby dokumentów
organów bezpieczeństwa państwa.
2. Osoba ubiegająca się o pełnienie funkcji publicznych wskazanych w art. 4, urodzona
przed dniem 1 sierpnia 1972 r., jest obowiązana przedłożyć organowi, wymienionemu
odpowiednio w ust. 4 lub 6, aktualne urzędowe potwierdzenie, o którym mowa w
ust. 1. Za aktualne uważa się urzędowe potwierdzenie wydane wobec danej osoby jako
ostatnie spośród dotychczas wobec niej wydanych.
3. Treść urzędowego potwierdzenia, o którym mowa w ust. 2, uwzględnia się przy ocenie
kwalifikacji moralnych - w szczególności takich jak: nieskazitelność charakteru,
nieposzlakowana opinia, nienaganna opinia, dobra opinia obywatelska, bądź przestrzeganie
podstawowych zasad moralnych - wymaganych dla zajmowania funkcji
publicznych. Wynik tej oceny może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o
pracę, odwołania z zajmowanego stanowiska lub wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
4. W przypadku, gdy objęcie funkcji publicznej przez daną osobę może nastąpić w wyniku
jej wyboru do pełnienia tej funkcji, dokonanego w wyborach powszechnych i
bezpośrednich, warunkiem dopuszczenia tej osoby do kandydowania w takich wyborach
jest uprzednie przedłożenie przez nią wydanego wobec tej osoby urzędowego
potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1.
5. W przypadku, gdy objęcie funkcji publicznej przez daną osobę ma nastąpić na podstawie
mianowania, powołania lub wyboru do pełnienia tej funkcji, dokonanego w
wyborach innych niż powszechne, albo na podstawie zawarcia z tą osobą umowy o
pracę lub wpisu tej osoby na listę osób uprawnionych do wykonywania określonego
zawodu, dokonanie każdej z tych czynności jest dopuszczalne jedynie po uprzednim
przedłożeniu przez tę osobę właściwemu organowi wydanego wobec niej urzędowego
potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1.
4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. Nr 240, poz. 2055, z 2003 r.
Nr 60, poz. 535 i Nr 90, poz. 844, z 2004 r. Nr 6, poz. 39, Nr 116, poz. 1207, Nr 123, poz. 1291, Nr 238,
poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 i 2722, z 2005 r. Nr 167, poz. 1400, Nr 169, poz. 1418, Nr 178, poz. 1479
i Nr 184, poz. 1539 oraz z 2006 r. Nr 107, poz. 721.
7
6. Właściwym organem do przedłożenia urzędowego potwierdzenia jest, w stosunku do
osób kandydujących na funkcję publiczną, o której mowa w art. 4 ust. 1:
1) pkt 1 - Państwowa Komisja Wyborcza;
2) pkt 2 - Państwowa Komisja Wyborcza;
3) pkt 3:
a) w stosunku do osoby desygnowanej na stanowisko Prezesa Rady Ministrów
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
b) w stosunku do kandydata na kierownicze stanowisko państwowe, na które
powołuje lub mianuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej lub Prezes Rady
Ministrów - powołujący lub mianujący,
c) w stosunku do kandydata na kierownicze stanowisko państwowe, na które
powołuje, wybiera lub mianuje Sejm, Prezydium Sejmu, Sejm i Senat lub
Marszałek Sejmu - Marszałek Sejmu,
d) w stosunku do kandydata na kierownicze stanowisko państwowe, na które
powołuje lub mianuje Senat lub Marszałek Senatu - Marszałek Senatu,
e) w stosunku do kandydata na kierownicze stanowisko państwowe, na które
powołuje lub mianuje organ inny niż wymienione w lit. a-d – organ powołujący
lub mianujący;
4) pkt 4 - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;
5) pkt 5 - Prezes Narodowego Banku Polskiego;
6) pkt 6 - właściwy organ wybierający lub powołujący;
7) pkt 7 - odpowiednio właściwy minister, kierownik urzędu centralnego lub wojewoda;
8) pkt 8 – Prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;
9) pkt 9 - minister właściwy do spraw zagranicznych;
10) pkt 10 - minister właściwy do spraw zdrowia;
11) pkt 11- Prezes Rady Ministrów;
12) pkt 12 - minister właściwy do spraw rozwoju wsi;
13) pkt 13 - właściwy organ powołujący lub mianujący;
14) pkt 14 - właściwy wojewoda;
15) pkt 15 - Minister Sprawiedliwości;
16) pkt 16 - Prokurator Generalny;
17) pkt 17 - minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego;
18) pkt 18 - minister właściwy do spraw Skarbu Państwa;
19) pkt 19 - minister właściwy do spraw łączności;
20) pkt 20 - Prezes Rady Ministrów;
21) pkt 21 - właściwy organ koncesyjny;
22) pkt 22:
a) w stosunku do członka zarządu lub rady nadzorczej wydawcy, wspólnika
spółki osobowej będącej wydawcą lub osoby fizycznej będącej wydawcą w
8
rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe - właściwy
organ rejestracyjny,
b) w stosunku do redaktora naczelnego w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia
1984 r. - Prawo prasowe - właściwy wydawca w rozumieniu ustawy z
dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe,
c) w stosunku do dziennikarza - pracodawca, z tym że w stosunku do dziennikarzy
niezatrudnionych w formie umowy o pracę – redaktor naczelny
przyjmujący od dziennikarza materiał do wykorzystania.
7. Właściwym organem do przedłożenia urzędowego potwierdzenia jest, w stosunku do
osób kandydujących na funkcję publiczną, o której mowa w art. 4 ust. 2:
1) pkt 1 – właściwa komisja wyborcza;
2) pkt 2 - właściwa komisja wyborcza;
3) pkt 3 - właściwa komisja wyborcza;
4) pkt 4 - Prezes Najwyższej Izby Kontroli;
5) pkt 5 - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej;
6) pkt 6:
a) lit. a - odpowiednio właściwy minister lub kierownik urzędu centralnego,
b) lit. b - właściwy wojewoda;
7) pkt 7 - minister właściwy do spraw zdrowia;
8) pkt 8 - Prezes Rady Ministrów;
9) pkt 9 - minister właściwy do spraw rozwoju wsi;
10) pkt 10:
a) lit. a - właściwy wojewoda,
b) lit. b - wojewoda właściwy ze względu na siedzibę związku jednostek samorządu
terytorialnego;
11) pkt 11 - właściwy organ powołujący;
12) pkt 12 - Prezes Rady Ministrów;
13) pkt 13 - w stosunku do kandydata na prezesa regionalnej izby obrachunkowej -
Prezes Rady Ministrów oraz w stosunku do kandydata na członka kolegium regionalnej
izby obrachunkowej, a także naczelnika wydziału lub inspektora do
spraw kontroli w regionalnej izbie obrachunkowej - prezes tej izby;
14) pkt 14:
a) w stosunku do kandydata na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego
lub sędziego Trybunału Stanu - Marszałek Sejmu,
b) w stosunku do osoby niebędącej sędzią, ubiegającej się o stanowisko sędziego
Sądu Najwyższego – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego,
c) w stosunku do osoby niebędącej sędzią, ubiegającej się o stanowisko sędziego
sądu administracyjnego - Krajowa Rada Sądownictwa,
d) w stosunku do kandydata na stanowisko sędziego sądu powszechnego lub
wojskowego - Krajowa Rada Sądownictwa,
9
e) w stosunku do kandydata na stanowisko prokuratorskie - Prokurator Generalny,
f) w stosunku do osoby ubiegającej się o wpis na listę adwokatów lub radców
prawnych - właściwa okręgowa rada adwokacka lub okręgowa izba radców
prawnych,
g) w stosunku do osoby ubiegającej się o powołanie do wykonywania zawodu
notariusza - Minister Sprawiedliwości;
15) pkt 15 - właściwy rektor lub kierownik jednostki zatrudniającej;
16) pkt 16 - właściwy kurator oświaty;
17) pkt 17 - minister właściwy do spraw łączności;
18) pkt 18 - Prezes Rady Ministrów;
19) pkt 19 - właściwy organ założycielski;
20) pkt 20 - minister właściwy do spraw Skarbu Państwa;
21) pkt 21 - minister właściwy do spraw Skarbu Państwa;
22) pkt 22 - właściwy wojewoda;
23) pkt 23 - minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu.

Art. 6.
1. Upoważniony statutowo organ partii politycznej, związku zawodowego albo stowarzyszenia
może złożyć podanie o wydanie urzędowego potwierdzenia, o którym mowa
w art. 7 ust. 1, dotyczącego osoby, która wyraziła pisemną zgodę na jego złożenie.
2. Upoważniony statutowo organ organizacji Polonii Zagranicznej może złożyć podanie
o wydanie urzędowego potwierdzenia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, na zasadach
określonych w ust. 1.
3. Podanie, o którym mowa w ust. 2, wymaga pozytywnej opinii właściwego terytorialnie
konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Do podań, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 9 ust. 1
i 4, z tym że dane określone w art. 9 ust. 1 pkt 1 powinny być danymi osoby, której
ma dotyczyć zaświadczenie. W podaniu zamieszcza się dodatkowo określenie organu
występującego o wydanie zaświadczenia.


Rozdział 2


Wydawanie zaświadczeń

Art. 7.
1. Urzędowe potwierdzenie w przedmiocie istnienia w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
dokumentów organów bezpieczeństwa państwa, dotyczących danej osoby,
wydaje organ zaświadczający w formie zaświadczenia.
2. Osoba, której organ zaświadczający wydał zaświadczenie, ma prawo do otrzymania
odpisów tego zaświadczenia. Odpis zaświadczenia wydany przez organ zaświadczający
ma moc prawną zaświadczenia.
10
3. Wszczęcie postępowania w sprawie wydania zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1,
następuje na żądanie osoby, której zaświadczenie to ma dotyczyć, z wyjątkiem przypadków,
o których mowa w ust. 4-6.
4. Jeżeli po wydaniu zaświadczenia danej osobie stwierdzono, że mimo istnienia w archiwum
Instytutu Pamięci Narodowej dokumentu dotyczącego tej osoby nie został
on uwzględniony przy wydawaniu jej zaświadczenia, organ zaświadczający wszczyna
z urzędu postępowanie w sprawie wydania zaświadczenia.
5. Organ zaświadczający wszczyna z urzędu postępowanie w sprawie wydania zaświadczenia
dotyczącego danej osoby również wtedy, gdy po wydaniu zaświadczenia dokument
dotyczący tej osoby został przekazany do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
6. W przypadku wydania prawomocnego wyroku uwzględniającego w całości lub w
części powództwo, o którym mowa w art. 28 ust. 1, organ zaświadczający wszczyna
z urzędu postępowanie w sprawie wydania zaświadczenia o treści uwzględniającej
treść tego wyroku.
7. O wszczęciu postępowania z urzędu zawiadamia się stronę, której następnie doręcza
się wydane zaświadczenie.

Art. 8.
1. Stroną, w rozumieniu ustawy, jest osoba, wobec której zostało wszczęte postępowanie
w sprawie wydania zaświadczenia oraz podmiot, który w trybie art. 6 wystąpił z
żądaniem, o którym mowa w art. 7 ust. 3.
2. Organem zaświadczającym, w rozumieniu ustawy, jest dyrektor oddziału Instytutu
Pamięci Narodowej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której ma
dotyczyć zaświadczenie. Jeżeli osoba, której ma dotyczyć zaświadczenie, nie ma
miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, organem zaświadczającym
jest dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
3. Organem odwoławczym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Art. 9.
1. Podanie o wydanie zaświadczenia powinno zostać złożone w formie pisemnej i zawierać:
1) oznaczenie osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia, to jest wskazanie
następujących danych dotyczących tej osoby:
a) imienia lub imion i nazwiska, a jeżeli osoba zmieniała nazwisko, także
wszystkich nazwisk, których poprzednio używała,
b) imion rodziców,
c) daty i miejsca urodzenia,
d) numeru PESEL,
e) adresu zamieszkania,
f) adresu do doręczeń w kraju;
2) oznaczenie organu, do którego podanie jest skierowane;
11
3) żądanie wydania urzędowego potwierdzenia w przedmiocie istnienia dokumentów
organów bezpieczeństwa państwa, dotyczących danej osoby;
4) jeżeli powodem ubiegania się o wydanie zaświadczenia jest kandydowanie na
funkcję publiczną - wskazanie tej funkcji;
5) podpis osoby składającej podanie, z uwzględnieniem informacji, czy podanie to
składa osobiście osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia, czy też jej pełnomocnik.
2. W przypadku działania przez pełnomocnika w podaniu należy dodatkowo wskazać
imię i nazwisko pełnomocnika oraz jego adres dla doręczeń w kraju i dołączyć udzielone
pełnomocnictwo.
3. Podanie składa się osobiście we właściwym oddziale Instytutu Pamięci Narodowej
lub za pośrednictwem poczty, pod warunkiem poświadczenia podpisu wnioskodawcy
przez notariusza lub inną osobę uprawnioną do uwierzytelniania podpisów zgodnie z
prawem państwa, w którym czynność ta zostanie dokonana.

4. Wszczęcie postępowania w sprawie wydania zaświadczenia następuje z chwilą złożenia
podania. Podaniem jest wyłącznie takie pismo, które odpowiada w całości wymaganiom
przewidzianym w ust. 1 i 2.

Art. 10.
Postępowanie przed organem zaświadczającym powinno być zakończone bez zbędnej
zwłoki, nie później jednak niż w terminie 12 miesięcy od dnia złożenia podania. W stosunku
do osób, o których mowa w art. 4 ust. 1, termin ten wynosi 6 miesięcy.
Art. 11.
1. Przed wydaniem zaświadczenia organ zaświadczający bada dokumenty znajdujące się
w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w celu ustalenia, czy w archiwum tym
znajdują się dokumenty dotyczące osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia.
2. Zaświadczenie powinno zawierać:
1) oznaczenie organu zaświadczającego;
2) datę wydania;
3) oznaczenie podmiotu wnoszącego podanie o wydanie zaświadczenia;
4) oznaczenie osoby, której dotyczy zaświadczenie, w tym:
a) imię i nazwisko,
b) imiona rodziców,
c) datę i miejsce urodzenia,
d) nr PESEL,
e) adres zamieszkania;
5) informacje, czy dane osoby, której dotyczy zaświadczenie, występują w dokumentach
zgromadzonych w zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej;
6) informacje, w jakim charakterze dane osoby, której dotyczy zaświadczenie, występują
w dokumentach zgromadzonych w zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci
Narodowej;
12
7) informacje o rodzajach dokumentów zgromadzonych w zasobie archiwalnym Instytutu
Pamięci Narodowej, zawierających dane osoby, której dotyczy zaświadczenie;
8) przebieg pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa osoby, której dotyczy
zaświadczenie;
9) treść zapisów ewidencyjnych w dokumentach zgromadzonych w zasobie archiwalnym
Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczących osoby, której dotyczy zaświadczenie,
przy czym kolejne rejestracje traktuje się odrębnie;
10) wzmiankę o ewentualnych uzupełnieniach, sprostowaniach, uaktualnieniach, wyjaśnieniach
lub dokumentach złożonych przez osobę, wobec której wydaje się
zaświadczenie, do zbioru dokumentów organu bezpieczeństwa państwa znajdujących
się w zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej;
11) podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej
do wydania zaświadczenia;
12) pouczenie o przysługującym prawie do wytoczenia powództwa, o którym mowa
w art. 28 ust. 1.
3. W zaświadczeniu nie podaje się informacji objętych ochroną z uwagi na treść przepisów
o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo
chronionych, a także informacji dotyczących danych o stanie zdrowia lub życiu seksualnym.
4. W zaświadczeniu nie ujawnia się danych osobowych osób innych niż osoba, wobec
której wydaje się to zaświadczenie, o ile osoby te nie były pracownikami lub funkcjonariuszami
organu bezpieczeństwa państwa.
5. Jeżeli zaświadczenie zostało wydane w wyniku postępowania prowadzonego na podstawie
art. 7 ust. 4, 5 albo 6, organ zaświadczający zamieszcza informację o tym w
treści zaświadczenia.
6. Zaświadczenie doręcza się stronie na piśmie a jeżeli strona działa przez pełnomocnika,
zaświadczenie doręcza się jej pełnomocnikowi.

Art. 12.
Każdy ma prawo załączyć do wydanego wobec niego zaświadczenia własne uzupełnienia,
sprostowania, uaktualnienia, wyjaśnienia oraz dokumenty lub ich kopie. Dane już
zawarte w zaświadczeniu nie ulegają zmianie.

Art. 13.
1. W przypadku śmierci osoby, której ma dotyczyć zaświadczenie, lub cofnięcia złożonego
podania, a także gdy postępowanie okaże się bezprzedmiotowe z innej przyczyny,
organ zaświadczający wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. Na postanowienie
to służy zażalenie.
2. Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1) oznaczenie organu zaświadczającego;
2) datę jego wydania;
3) oznaczenie strony, to jest imię i nazwisko tej osoby oraz adres zamieszkania;
4) powołanie podstawy prawnej;
13
5) rozstrzygnięcie;
6) uzasadnienie faktyczne i prawne;
7) pouczenie, w jakim trybie służy na to postanowienie zażalenie;
8) podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej
do wydania tego postanowienia.
3. Postanowienie doręcza się stronie na piśmie, a jeżeli strona działa przez pełnomocnika,
postanowienie doręcza się jej pełnomocnikowi.

Art. 14.
1. Zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania przysługuje stronie.
2. Zażalenie wnosi się do organu odwoławczego za pośrednictwem organu pierwszej instancji,
który wydał zaskarżone postanowienie.
3. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
4. Organ odwoławczy powinien zakończyć postępowanie w terminie miesiąca od daty
otrzymania zażalenia wraz z aktami sprawy.
5. W wyniku przeprowadzenia postępowania organ odwoławczy wydaje postanowienie,
w którym:
1) utrzymuje w mocy zaskarżone postanowienie albo
2) uchyla zaskarżone postanowienie w całości lub w części, a następnie we własnym
zakresie wydaje stosowne postanowienie, gdy stwierdzi, że postanowienie
wydane przez organ pierwszej instancji zawiera wadę, którą należy usunąć, lecz
jednocześnie istniała negatywna przesłanka prowadzenia postępowania przez organ,
który wydał postanowienie, albo
3) uchyla zaskarżone postanowienie w całości i przekazuje sprawę do ponownego
rozpoznania przez organ pierwszej instancji, gdy stwierdzi, że brak było podstaw
do wydania postanowienia.
6. W przypadku śmierci osoby, której dotyczy zaświadczenie, gdy śmierć nastąpi w toku
postępowania przed organem odwoławczym, a także w przypadku, gdy strona lub jej
pełnomocnik cofnie złożone zażalenie, jak również gdy postępowanie zażaleniowe
okaże się bezprzedmiotowe z innych przyczyn, organ odwoławczy wydaje postanowienie
o umorzeniu postępowania przed organem odwoławczym.
7. Postanowienie, o którym mowa w ust. 5 i 6, powinno zawierać:
1) oznaczenie organu zaświadczającego;
2) datę jego wydania;
3) oznaczenie strony;
4) powołanie podstawy prawnej;
5) rozstrzygnięcie;
6) uzasadnienie faktyczne i prawne;
7) pouczenie, w jakim trybie służy na to postanowienie skarga do wojewódzkiego
sądu administracyjnego;
8) podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej
do wydania tego postanowienia.
14
8. Postanowienie, o którym mowa w ust. 5 i 6, doręcza się stronie na piśmie, a jeżeli
strona działa przez pełnomocnika, postanowienie doręcza się jej pełnomocnikowi.

Art. 15.
1. Na postanowienie wydane przez organ odwoławczy, które kończy postępowanie w
sprawie wydania zaświadczenia, stronie służy skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
2. W postępowaniu przed sądami administracyjnymi prowadzonym na skutek wniesienia
skargi, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia
2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz.
1270, z późn. zm.5)).

Art. 16.
W kwestiach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale:
1) w postępowaniu w sprawie wydania zaświadczenia stosuje się odpowiednio następujące
przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego: art. 6-8, 12, 14 i
15, 19, 24-26, 30 § 1 i 2, art. 32, 33, 36-38, 39-44, 46 i 47, 57-60, 64 i 65, 67 § 1,
art. 68 § 1, art. 217–220 i 268a;
2) w postępowaniu przed organem odwoławczym, poza przepisami wymienionym
w pkt 1, stosuje się odpowiednio także następujące przepisy Kodeksu postępowania
administracyjnego: art. 9-11, 127 § 1, art. 128, 132 § 1 i 2, art. 133, 134,
136, 137 i 139;
3) do postanowień wydawanych w postępowaniach, o których mowa w pkt 1 i 2,
stosuje się odpowiednio następujące przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego:
art. 110-113, 145-152 oraz 156-159, z tym że zamiast decyzji, o
której mowa w art. 149 § 3, art. 151 § 1, art. 157 § 1 i art. 158, wydaje się postanowienie.

Rozdział 3

Rejestr zaświadczeń

Art. 17.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi rejestr zaświadczeń, o których mowa w
art. 7, zwany dalej „rejestrem”.
Art. 18.
1. Odpis każdego wydanego zaświadczenia organ zaświadczający przekazuje do rejestru.
2. W rejestrze każde zaświadczenie przechowuje się w formie odpisu oraz w formie elektronicznej
(cyfrowej) kopii tego odpisu.
5) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1692 oraz z 2005 r. Nr
94, poz. 788, Nr 169, poz. 1417 i Nr 250, poz. 2118.
15
3. Uzupełnienia, sprostowania, uaktualnienia, wyjaśnienia oraz dokumenty lub ich kopie,
o których mowa w art. 12, dołącza się do odpisu zaświadczenia oraz elektronicznej
(cyfrowej) kopii zaświadczenia w rejestrze z oznaczeniem ich w sposób pozwalający
na ich odróżnienie od zaświadczenia.
4. Do odpisu zaświadczenia oraz elektronicznej (cyfrowej) kopii zaświadczenia w rejestrze
dołącza się również wzmiankę o braku pisemnej zgody, o której mowa w art. 21, pkt 2.

Art. 19.
1. Odpisy zaświadczeń przekazane do rejestru kataloguje się alfabetycznie, według nazwisk
i imion osób, wobec których zaświadczenia te zostały wydane.
2. Elektroniczne (cyfrowe) kopie odpisów zaświadczeń kataloguje się alfabetycznie, na
zasadzie określonej w ust. 1, w informatycznej bazie rejestru zaświadczeń. W informatycznym
katalogu tej bazy zamieszcza się imię i nazwisko (imiona i nazwiska),
datę i miejsce urodzenia oraz imiona rodziców osoby, wobec której wydano zaświadczenie.

Art. 20.
1. Każdy ma prawo dostępu do informacji zawartych w informatycznej bazie rejestru
zaświadczeń.
2. Z wyjątkiem danych adresowych i numeru PESEL wszelkie zawarte w zaświadczeniach
dane osób, wobec których wydano zaświadczenia, są jawne i nie podlegają ochronie
danych osobowych.
3. Na elektronicznych kopiach odpisów zaświadczeń, które są przeznaczone do powszechnego
udostępnienia w informatycznej bazie rejestru zaświadczeń, dane adresowe
oraz numery PESEL powinny zostać trwale zakryte lub usunięte tak, aby ich
odczytanie nie było możliwe.
4. Powszechny dostęp do informacji zawartych w informatycznej bazie rejestru zaświadczeń
zapewnia się poprzez Internet.

Rozdział 4

Dostęp do informacji zawartych w dokumentach organów
bezpieczeństwa państwa

Art. 21.
Każdy ma prawo dostępu do informacji zawartych w dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa, znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczących
osób:
1) pełniących funkcje publiczne, o których mowa w art. 4 ust. 1 - nie później niż po
upływie 90 dni od dnia doręczenia zaświadczenia;
2) pełniących funkcje publiczne, o których mowa w art. 4 ust. 2, oraz wobec których
wydano zaświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1, za ich pisemną zgodą
skierowaną do Instytutu Pamięci Narodowej, z zastrzeżeniem pkt 3;
16
3) pełniących funkcje publiczne, o których mowa w art. 4 ust. 2, jeżeli z treści zaświadczenia,
o którym mowa w art. 7 ust. 1, wynika, że osoby te były pracownikami,
funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub były
traktowane przez organy bezpieczeństwa państwa jako osobowe źródła informacji
- nie później niż po upływie 90 dni od dnia doręczenia zaświadczenia.

Art. 22.
1. Wszelkie zawarte w dokumentach organów bezpieczeństwa państwa informacje o osobach,
o których mowa w art. 21, są jawne i nie podlegają ochronie danych osobowych,
z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Prawo dostępu do informacji, o których mowa w art. 21, podlega wyłączeniu:
1) w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych
oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych;
2) poprzez wyłączenie dostępu do zawartych w dokumentach informacji ujawniających
dane o stanie zdrowia lub życiu seksualnym osób, których dokumenty te
dotyczą.
3. Osoba, o której mowa w art. 21, może wyrazić pisemną zgodę na dostęp powszechny
lub konkretnej osoby do zawartych w dotyczących jej dokumentach informacji, o
których mowa w ust. 2 pkt 2.

Art. 23.
Z dostępu do informacji, o których mowa w art. 21, są wyłączone zawarte w dokumentach
dane:
1) osobowe osób innych niż osoby, o których mowa w art. 21, o ile osoby te nie były
pracownikami lub funkcjonariuszami organu bezpieczeństwa państwa;
2) adresowe dotyczące miejsc zamieszkania i numeru PESEL wszelkich osób wymienionych
w treści dokumentów.

Art. 24.
1. Informacje, o których mowa w art. 21, z uwzględnieniem art. 22 i 23, udostępnia się
na wniosek złożony w formie pisemnej, skierowany do dyrektora oddziału Instytutu
Pamięci Narodowej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której
dotyczą informacje.
2. Wniosek o udostępnienie informacji powinien zawierać:
1) oznaczenie organu, do którego wniosek jest skierowany;
2) oznaczenie wnioskodawcy poprzez podanie: imienia, nazwiska, adresu zamieszkania,
imion rodziców, daty i miejsca urodzenia oraz numeru PESEL;
3) wskazanie osoby, której mają dotyczyć dokumenty, z którymi wnioskodawca
chce się zapoznać; wskazanie to powinno nastąpić poprzez podanie: imienia i
nazwiska tej osoby, daty i miejsca urodzenia, imion rodziców, a także funkcji
publicznej, o której mowa w art. 4, pełnionej przez daną osobę, o ile pełni ona
taką funkcję;
4) podpis wnioskodawcy.
17
3. Wniosek składa się osobiście we właściwym oddziale Instytutu Pamięci Narodowej
lub za pośrednictwem poczty, pod warunkiem poświadczenia podpisu wnioskodawcy
przez notariusza lub inną osobę uprawnioną do uwierzytelniania podpisów zgodnie z
prawem państwa, w którym czynność ta zostanie dokonana.
4. W przypadku stwierdzenia przez organ braków formalnych wniosku przepisy art. 64
Kodeksu postępowania administracyjnego stosuje się odpowiednio.

Art. 25.
1. Udostępnienie informacji następuje poprzez umożliwienie wnioskodawcy zapoznania
się z treścią dokumentów będących nośnikami takich informacji.
2. Udostępnienie dokumentów wnioskodawcy powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki.
3. Dokumenty udostępnia się wnioskodawcy wyłącznie w siedzibie Instytutu Pamięci
Narodowej lub jego oddziału, po uprzednim zawiadomieniu wnioskodawcy o terminie
i miejscu ich udostępnienia.
4. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 3, powinno nastąpić nie później niż na 7 dni
przed wskazanym w tym zawiadomieniu terminem udostępnienia dokumentów.

Art. 26.
1. Odmowa udostępnienia informacji, a także umorzenie postępowania o udostępnienie
informacji następują w drodze decyzji wydawanej przez właściwego dyrektora oddziału
Instytutu Pamięci Narodowej.
2. Organ umarza postępowanie w przypadku cofnięcia wniosku przez wnioskodawcę
lub śmierci wnioskodawcy.
3. Organ odmawia udostępnienia informacji w przypadku, gdy udostępnienie informacji
nie jest możliwe ze względu na treść art. 22 ust. 2 lub 3, a także gdy złożony wniosek
odnosi się do informacji zawartych w dokumentach niedotyczących osoby, o której
mowa w art. 21.
4. Do decyzji, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania
administracyjnego.

Art. 27.
1. Na decyzje wydane przez organ odwoławczy stronie służy skarga do wojewódzkiego
sądu administracyjnego.
2. W postępowaniu przed sądami administracyjnymi prowadzonym na skutek wniesienia
skargi, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia
2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, z tym że:
1) przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 14 dni od dnia otrzymania
skargi;
2) skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią
na skargę.
18

Rozdział 5

Sądowa weryfikacja dokumentów i informacji

Art. 28.
1. Osobie, wobec której wydano zaświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1, przysługuje
prawo wytoczenia powództwa o ustalenie, że:
1) zaświadczenie zostało wydane na podstawie dokumentu lub dokumentów organów
bezpieczeństwa państwa niedotyczących osoby, wobec której wydano zaświadczenie,
lub
2) nie są autentyczne dokument lub dokumenty organów bezpieczeństwa państwa,
objęte wydanym zaświadczeniem, lub
3) nie jest zgodna z prawdą treść dokumentu lub dokumentów organów bezpieczeństwa
państwa, objętych wydanym zaświadczeniem.
2. Powództwo wytacza się przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Instytut
Pamięci Narodowej.
3. Powództwo rozpoznaje sąd okręgowy właściwy ze względu na siedzibę organu, który
wydał zaświadczenie. Jeżeli siedziba organu, który wydał zaświadczenie, położona
jest w miejscowości, w której znajduje się więcej niż jeden sąd okręgowy, właściwość
sądu ustala się zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 8 ust. 2.
4. W postępowaniu wszczętym w wyniku wytoczenia powództwa, o którym mowa w
ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
5. Odpis prawomocnego orzeczenia wydanego w wyniku wytoczenia powództwa, o którym
mowa w ust. 1, zostaje dołączony do dokumentu lub zbioru dokumentów, do
których orzeczenie to się odnosi, a także do odpisu zaświadczenia wydanego danej
osobie, zamieszczonego w rejestrze zaświadczeń, i do jego elektronicznej (cyfrowej)
kopii, istniejącej w informatycznej bazie zaświadczeń tego rejestru.

Art. 29.
Każdy, kto podejrzewa, że dokument lub dokumenty opisane w zaświadczeniu, o którym
mowa w art. 7 ust. 1, pozostają w związku ze stosowaniem przez funkcjonariuszy państwa
komunistycznego represji lub innych form naruszania praw człowieka, będących
zbrodniami komunistycznymi w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r.
o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
albo że dokument ten lub dokumenty pozostają w związku ze zbrodnią komunistyczną,
ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora oddziałowej komisji, o
którym mowa w art. 45 ust. 1 tej ustawy, lub Policję. Przepis art. 191 § 3 Kodeksu postępowania
karnego stosuje się odpowiednio.
19

Rozdział 6

Zmiany w przepisach obowiązujących

Art. 30.
W ustawie z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2002 r. Nr 123, poz.
1058, z późn. zm.6)) w art. 68 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, osoba ubiegająca się o wpis obowiązana
jest dołączyć informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną
datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem, oraz - w przypadku
osoby urodzonej przed dniem 1 sierpnia 1972 r. - zaświadczenie, o którym mowa
w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o
dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych
dokumentów (Dz.U. Nr ……, poz. ……).”.

Art. 31.
W ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059,
z późn. zm.7)) w art. 24 ust. 2a otrzymuje brzmienie:
„2a. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, osoba ubiegająca się o wpis obowiązana
jest dołączyć informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną
datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem, oraz - w przypadku
osoby urodzonej przed dniem 1 sierpnia 1972 r. - zaświadczenie, o którym mowa
w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o
dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych
dokumentów (Dz.U. Nr ……, poz. ……).”.

Art. 32.
W ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z
2001 r. Nr 86, poz. 953, z późn. zm.8)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 1 w ust. 1 uchyla się pkt 9a;
2) w art. 36 w ust. 5 uchyla się pkt 9a.
Art. 33.
W ustawie z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz.U. z 2002 r. Nr 21, poz. 206, z
późn. zm.9)) w art. 11 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
6) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1069 i
Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152, z 2004 r. Nr 34, poz. 303, Nr 62, poz. 577 i Nr 202, poz.
2067, z 2005 r. Nr 163, poz. 1361 i Nr 169, poz. 1417 oraz z 2006 r. Nr 75, poz. 529.
7) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1069 i
Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152, z 2004 r. Nr 34, poz. 303, Nr 62, poz. 577 i Nr 202, poz.
2066, z 2005 r. Nr 163, poz. 1361 i Nr 169, poz. 1417 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.
8) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2001 r. Nr 98, poz. 1071, Nr
123, poz. 1353 i Nr 128, poz. 1403, z 2002 r. Nr 1, poz. 18, Nr 153, poz. 1271 i Nr 240, poz. 2052, z
2005 r. Nr 10, poz. 71 i Nr 169, poz. 1417 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319.
20
„2a. Kandydat na stanowisko prokuratorskie urodzony przed dniem 1 sierpnia 1972 r.
przedstawia również zaświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia
18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. Nr
……, poz. ……).”.

Art. 34.
W ustawie z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
(Dz.U. z 2000 r. Nr 47, poz. 544, z późn. zm.10)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 40a ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Kandydat urodzony przed dniem 1 sierpnia 1972 r., wyrażając zgodę na kandydowanie
w wyborach, składa Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenie, o
którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu
informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz
treści tych dokumentów (Dz.U. Nr ……, poz. ……).”;
2) uchyla się art. 40b;
3) w art. 40d w ust. 1 skreśla się wyrazy „ust. 5, art. 40b ust. 2”;
4) w art. 43 w ust. 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„Na liście zamieszcza się również treść zaświadczenia, o którym mowa w art. 7 ust. 1
ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów
bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, w
zakresie określonym w art. 11 ust. 2 pkt 1-4 lit. b i c oraz pkt 5, 6 i 8-10 tej ustawy.”.

Art. 35.
W ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz.U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369,
z późn. zm.11)) w art. 13 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„Do wniosku osoba zainteresowana obowiązana jest dołączyć informację o niekaralności
z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż
miesiąc przed jej złożeniem, oraz - w przypadku osoby urodzonej przed dniem 1
sierpnia 1972 r. - zaświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18
października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. Nr ……,
poz. ……).”.

Art. 36.
W ustawie z dnia 21 czerwca 1996 r. o niektórych uprawnieniach pracowników urzędu
obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz funkcjonariuszy i pra-
9) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2002 r. Nr 213, poz. 1802, z
2003 r. Nr 228, poz. 2256 oraz z 2005 r. Nr 130, poz. 1085, Nr 167, poz. 1398 i Nr 169, poz. 1410 i
1417.
10) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i
Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 57, poz. 507 i Nr 130, poz. 1188 oraz z 2004 r. Nr 25, poz. 219.
11) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2003 r. Nr 49, poz. 408, Nr
124, poz. 1152 i Nr 217, poz. 2142, z 2004 r. Nr 62, poz. 577, Nr 147, poz. 1547, Nr 173, poz. 1808 i Nr
202, poz. 2067 oraz z 2005 r. Nr 163, poz. 1361, Nr 167, poz. 1398 i Nr 169, poz. 1417.
21
cowników urzędów nadzorowanych przez tego ministra (Dz.U. Nr 106, poz. 491, z 1997
r. Nr 70, poz. 443 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 131, poz. 860) w art. 9 ust. 1 otrzymuje
brzmienie:
„1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych może zezwalać pracownikom, policjantom,
strażakom, funkcjonariuszom Straży Granicznej i żołnierzom jednostek mu
podporządkowanych lub przez niego nadzorowanych na udzielenie wiadomości stanowiącej
tajemnicę państwową lub służbową określonej osobie lub instytucji. Zezwolenie
to nie może jednak dotyczyć sytuacji, o której mowa w art. 21 ustawy wymienionej
w art. 8 ust. 2 oraz w art. 9a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży
Granicznej (Dz.U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i
711), z wyjątkiem dokumentów i materiałów, które sąd okręgowy uzna za niezbędne
w związku z prowadzeniem postępowania na skutek wniesienia powództwa, o którym
mowa w art. 35d ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci
Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. Nr
155, poz. 1016, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, z 2000 r. Nr 48, poz. 553, z 2002 r. Nr 74,
poz. 676 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 139, poz. 1326, z 2005 r. Nr 64, poz. 567,
Nr 167, poz. 1398 i Nr 222, poz. 1914 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711) albo w
art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach
organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów
(Dz.U. Nr ..., poz. ...).”.

Art. 37.
W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn.
zm.12)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 112 po pkt 1 dodaje się pkt 1a w brzmieniu:
„1a) przestępstwa pomówienia Narodu Polskiego,”;
2) po art. 132 dodaje się art. 132a w brzmieniu:
„Art. 132a. Kto publicznie pomawia Naród Polski o udział, organizowanie lub
odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie, podlega
karze pozbawienia wolności do lat 3.”.

Art. 38.
W ustawie z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i
sejmików województw (Dz.U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547, z późn. zm.13)) wprowadza się
następujące zmiany:
1) w art. 99 dodaje się ust. 2b w brzmieniu:
„2b. W przypadku zgłoszenia kandydatury obywatela polskiego urodzonego przed
dniem 1 sierpnia 1972 r. do pisemnej zgody kandydata na kandydowanie dołącza
12) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1997 r. Nr 128, poz. 840, z 1999 r. Nr 64,
poz. 729 i Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 48, poz. 548, Nr 93, poz. 1027 i Nr 116, poz. 1216, z 2001 r. Nr
98, poz. 1071, z 2003 r. Nr 111, poz. 1061, Nr 121, poz. 1142, Nr 179, poz. 1750, Nr 199, poz. 1935 i Nr
228, poz. 2255, 2004 r. Nr 25, poz. 219, Nr 69, poz. 626, Nr 93, poz. 889 i Nr 243, poz. 2426 oraz z 2005
r. Nr 86, poz. 732, Nr 90, poz. 757, Nr 132, poz. 1109, Nr 163, poz. 1363, Nr 178, poz. 1479 i Nr 180,
poz. 1493.
13) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 25, poz. 219,
Nr 102, poz. 1055 i Nr 167, poz. 1760, z 2005 r. Nr 175, poz. 1457 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 34,
poz. 242, Nr 146, poz. 1055 i Nr 159, poz. 1127.
22
się również zaświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października
2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. Nr ……, poz.
……).”;
2) w art. 109 w ust. 5 dodaje się nowe zdanie w brzmieniu:
„W obwieszczeniu podaje się również treść zaświadczeń, o których mowa w art. 7
ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach
organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów,
w zakresie określonym w art. 11 ust. 2 pkt 1-4 lit. b i c oraz pkt 5, 6 i 8-
10 tej ustawy.”.

Art. 39.
W ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania
Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. Nr 155, poz. 1016, z późn. zm.14)) wprowadza
się następujące zmiany:
1) w art. 1:
a) w pkt 1:
- wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
„ewidencjonowanie, gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczenie,
udostępnianie i publikowanie dokumentów organów bezpieczeństwa
państwa, wytworzonych oraz gromadzonych od dnia 22 lipca 1944
r. do dnia 31 lipca 1990 r., a także organów bezpieczeństwa Trzeciej Rzeszy
Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, dotyczących:”,
- lit. a otrzymuje brzmienie:
„a) popełnionych na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich
innych narodowości w okresie od dnia 1 września 1939 r. do
dnia 31 lipca 1990 r.:
- zbrodni nazistowskich,
- zbrodni komunistycznych,
- innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi,
ludzkości lub zbrodnie wojenne,”,
b) pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3) ochronę danych osobowych osób, których dotyczą dokumenty zgromadzone
w archiwum Instytutu Pamięci,”;
2) w art. 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Zbrodniami komunistycznymi, w rozumieniu ustawy, są czyny popełnione
przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w okresie od dnia 17 września
1939 r. do dnia 31 lipca 1990 r., polegające na stosowaniu represji lub
innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności
bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według pol-
14) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, z 2000 r. Nr 48, poz.
553, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 139, poz. 1326, z 2005 r. Nr 64, poz. 567,
Nr 167, poz. 1398 i Nr 222, poz. 1914 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.
23
skiej ustawy karnej obowiązującej w czasie ich popełnienia. Zbrodniami
komunistycznymi są również czyny popełnione przez tych funkcjonariuszy
w okresie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, zawierające znamiona
czynów zabronionych określonych w art. 187, 193 lub 194 rozporządzenia
Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. - Kodeks karny albo art.
265 § 1, art. 266 § 1, 2 lub 4 lub art. 267 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. -
Kodeks karny, dokonane przeciwko dokumentom w rozumieniu art. 3 ust. 1
i 3 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach
organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych
dokumentów (Dz.U. Nr …, poz. …) na szkodę osób, których te dokumenty
dotyczą.”;
3) w art. 4 ust. 1a otrzymuje brzmienie:
„1a. Bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych, w rozumieniu art. 2,
niebędących zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości,
rozpoczyna się od dnia 1 sierpnia 1990 r. Karalność tych zbrodni ustaje po
40 latach, gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa, oraz po 30 latach, gdy czyn
stanowi inną zbrodnię komunistyczną. Przepisu art. 4 § 1 Kodeksu karnego
nie stosuje się.”;
4) art. 5 otrzymuje brzmienie:
„Art. 5. 1. Organami bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu ustawy, są:
1) Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia
Narodowego,
2) Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego,
3) Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego,
4) jednostki organizacyjne podległe organom, o których mowa w pkt
1-3, a w szczególności jednostki Milicji Obywatelskiej w okresie
do dnia 14 grudnia 1954 r.,
5) instytucje centralne Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw
Wewnętrznych oraz podległe im jednostki terenowe w wojewódzkich,
powiatowych i równorzędnych komendach Milicji
Obywatelskiej oraz w wojewódzkich, rejonowych i równorzędnych
urzędach spraw wewnętrznych,
6) Akademia Spraw Wewnętrznych,
7) Zwiad Wojsk Ochrony Pogranicza,
8) Zarząd Główny Służby Wewnętrznej jednostek wojskowych Ministerstwa
Spraw Wewnętrznych oraz podległe mu komórki,
9) Informacja Wojskowa,
10) Wojskowa Służba Wewnętrzna,
11) Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
12) inne służby Sił Zbrojnych prowadzące działania operacyjnorozpoznawcze
lub dochodzeniowo-śledcze, w tym w rodzajach
broni oraz w okręgach wojskowych;
13) Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wraz z wojewódzkimi
i miejskimi urzędami kontroli prasy, publikacji i wi24
dowisk oraz Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk wraz
z okręgowymi urzędami,
14) Urząd do Spraw Wyznań oraz terenowe organy administracji państwowej
o właściwości szczególnej do spraw wyznań stopnia wojewódzkiego.
2. Do organów bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu ustawy, należą
także organy i instytucje cywilne i wojskowe państw obcych o zadaniach
podobnych do zadań organów, o których mowa w ust. 1.
3. Jednostkami Służby Bezpieczeństwa, w rozumieniu ustawy, są te jednostki
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które z mocy prawa podlegały
rozwiązaniu w chwili zorganizowania Urzędu Ochrony Państwa,
oraz te jednostki, które były ich poprzedniczkami.”;
5) art. 6 otrzymuje brzmienie:
„Art. 6. Osobowymi źródłami informacji w rozumieniu ustawy są osoby, których
dane zostały odnotowane w dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa w charakterze tajnych informatorów lub pomocników przy
operacyjnym zdobywaniu informacji wszelkich kategorii rejestracji
stosowanych przez organy bezpieczeństwa państwa.”;
6) art. 7 otrzymuje brzmienie:
„Art. 7. Dokumentami, w rozumieniu ustawy, są:
1) wszelkie nośniki informacji, niezależnie od formy przechowywania
informacji, w tym w szczególności: akta, kartoteki, rejestry,
pliki komputerowe, pisma, mapy, plany, filmy i inne nośniki obrazu,
nośniki dźwięku i wszelkich innych form zapisu, a także kopie,
odpisy i inne duplikaty tych nośników informacji,
2) niezbędne do analizy informacji środki pomocnicze, a w szczególności
programy na użytek zautomatyzowanego przetwarzania
danych.”;
7) w art. 15 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W skład Kolegium Instytutu Pamięci wchodzi 11 członków, z których 9 wybieranych
jest przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej bezwzględną większością głosów,
a 2 jest powoływanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.”;
8) w art. 18 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W delegaturach mogą być tworzone wydziały udostępniania i archiwizacji
dokumentów, referaty edukacji publicznej oraz referaty śledcze.”;
9) w art. 19 po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:
„5a. Dyrektor Głównej Komisji może powierzyć prokuratorowi oddziałowej
komisji pełnienie obowiązków naczelnika oddziałowej komisji na okres
nieprzekraczający 6 miesięcy.”;
10) art. 20 otrzymuje brzmienie:
„Art. 20. Pracownicy Instytutu Pamięci, także po ustaniu stosunku pracy, są
obowiązani zachować w tajemnicy wiadomości związane z działalnością
Instytutu Pamięci, powzięte w związku z zatrudnieniem w Instytucie
Pamięci, z wyjątkiem uzyskanych w toku badań naukowych.”;
25
11) dotychczasową treść art. 22 oznacza się jako ust. 1 i dodaje ust. 2 w brzmieniu:
„2. W odniesieniu do dokumentów przekazanych do archiwum Instytutu Pamięci,
Prezesowi Instytutu Pamięci przysługują uprawnienia określone w art. 25
ust. 6 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych
(Dz.U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i
Nr 149, poz. 1078).”;
12) w art. 23 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Poza innymi zadaniami określonymi w ustawie Kolegium Instytutu Pamięci
w szczególności zajmuje stanowisko w następujących sprawach:
1) przejęcia do zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci dokumentów
spraw, o których mowa w art. 1, i oceny ich kompletności,
2) ustalania zasad ewidencjonowania, przechowywania, opracowywania,
zabezpieczenia, udostępniania i publikowania dokumentów,
3) ustalania priorytetów w zakresie udostępniania dokumentów,
4) oceniania polityki ścigania przez Instytut Pamięci przestępstw, o których
mowa w art. 1 pkt 1 lit. a,
5) ustalania programów badawczych w zakresie opracowywania działalności
organów bezpieczeństwa państwa, a także informowania oraz edukacji
społeczeństwa.”;
13) w art. 25:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Nie później niż


Ostatnio zmieniony przez Jadwiga Chmielowska dnia Pią Lis 17, 2006 8:13 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Lis 17, 2006 7:38 pm    Temat postu: ciag dalszy ustawy Odpowiedz z cytatem

i 14
c) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Obowiązek określony w ust. 1 pkt 1-5 dotyczy także kopii dokumentów,
niezależnie od czasu ich sporządzenia.”,
d) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6. Prezes Instytutu Pamięci wyznacza organom określonym w ust. 1 pkt 1-7
terminy przejęcia dokumentów, o których mowa w tym przepisie.”;


14) art. 26 otrzymuje brzmienie:
„Art. 26. Do archiwum Instytutu Pamięci przekazuje się dokumenty wytworzone
w toku postępowania prowadzonego przez sądy okręgowe w sprawach,
o których mowa w art. 27 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu
informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa
z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. ... Nr ..., poz. ...),
oraz art. 35d, z chwilą prawomocnego zakończenia postępowania w danej
sprawie.”;
15) w art. 27:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Prezes Instytutu Pamięci może, po zawiadomieniu właściwego organu administracji
rządowej lub samorządu terytorialnego albo zawodowego, uzyskać
wgląd w dokumenty, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że
zawierają one informacje z zakresu działania Instytutu Pamięci.”,
b) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Każdy, kto posiada dokumenty, o których mowa w art. 25, jest obowiązany
niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie Prezesa Instytutu Pamięci.”,
c) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Każdy organ administracji rządowej, samorządu terytorialnego albo zawodowego
jest obowiązany bezzwłocznie wydać Prezesowi Instytutu Pamięci,
na jego żądanie, posiadane dokumenty, o których mowa w art. 25. Obowiązek
ten dotyczy także wydania kopii.”,
27
d) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Jeżeli dokumenty są niezbędne organowi, o którym mowa w ust. 3, do wykonywania
jego zadań ustawowych, można poprzestać na przekazaniu Prezesowi
Instytutu Pamięci ich kopii.”;
16) art. 28 otrzymuje brzmienie:
„Art. 28. 1. Każdy, kto bez tytułu prawnego posiada dokumenty zawierające informacje
z zakresu działania Instytutu Pamięci, jest obowiązany wydać
je bezzwłocznie Prezesowi Instytutu Pamięci.
2. Właściciel lub osoba mająca inny tytuł prawny do posiadania dokumentów,
o których mowa w ust. 1, jest obowiązana do ich udostępnienia
Prezesowi Instytutu Pamięci, na jego żądanie, w celu sporządzenia
kopii.
3. Prezes Instytutu Pamięci może zwracać się do wszelkich osób lub instytucji
zagranicznych o pomoc w udostępnianiu dokumentów.”;
17) art. 29 otrzymuje brzmienie:
„Art. 29. W zakresie działalności archiwalnej Instytut Pamięci gromadzi, ewidencjonuje,
przechowuje, opracowuje, zabezpiecza i udostępnia dokumenty
zbrodni oraz dokumenty ukazujące fakty i okoliczności dotyczące losów
Narodu Polskiego w latach 1939-1990 i informujące o poniesionych
ofiarach i wyrządzonych szkodach, wydaje zaświadczenia na ich
podstawie, a także uwierzytelnione odpisy, wypisy, wyciągi i reprodukcje
przechowywanych dokumentów.”;
18) w art. 29a uchyla się ust. 2;
19) art. 30-35 otrzymują brzmienie:
„Art. 30. 1. Każdy ma prawo wystąpić z wnioskiem do Instytutu Pamięci o udostępnienie
do wglądu kopii dotyczących go dokumentów.
2. Instytut Pamięci udostępnia kopie dostępnych dokumentów, o których
mowa w ust. 1, dotyczących wnioskodawcy, z wyjątkiem dokumentów
wytworzonych przez niego lub przy jego udziale w ramach czynności
wykonywanych w związku z jego pracą lub służbą w organach bezpieczeństwa
państwa albo w związku z czynnościami, przy których
wykonywaniu był traktowany przez te organy jako osobowe źródło informacji.
3. W udostępnianych kopiach dokumentów anonimizuje się dane osobowe
osób trzecich.
4. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1) imię i nazwisko oraz adres zamieszkania wnioskodawcy,
2) rodzaj i numer dokumentu tożsamości,
3) datę wydania dokumentu tożsamości oraz nazwę organu, który go
wydał,
4) dane ułatwiające odnalezienie dokumentów.
5. W razie późniejszego odnalezienia w archiwum Instytutu Pamięci dokumentów
dotyczących wnioskodawcy należy go o tym poinformować
28
oraz pouczyć o możliwości ponownego złożenia wniosku, o którym
mowa w ust. 1.

Art. 31.
1. Każdy, kto uzyskał wgląd w kopie dokumentów, o których mowa w
art. 30, ma prawo wystąpić do Instytutu Pamięci z wnioskiem o udostępnienie
do wglądu tych dokumentów bez anonimizacji.
2. Instytut Pamięci umożliwia wgląd w dotyczące wnioskodawcy dokumenty
bez anonimizacji, z wyjątkiem dokumentów, z których treści
wynika co najmniej jedna z następujących okoliczności:
1) wnioskodawca był pracownikiem lub funkcjonariuszem organu
bezpieczeństwa państwa,
2) wnioskodawca był przez organ bezpieczeństwa państwa traktowany
jako osobowe źródło informacji, a w szczególności był w
tym charakterze przez ten organ zarejestrowany lub odnotowany,
3) wnioskodawca zobowiązał się do dostarczania informacji organowi
bezpieczeństwa państwa lub świadczenia takiemu organowi
jakiejkolwiek pomocy w działaniach operacyjnych,
4) wnioskodawca realizował zadania zlecone przez organ bezpieczeństwa
państwa, a w szczególności dostarczał temu organowi
informacje.
3. Warunki określone w ust. 2 pkt 2-4 nie zachodzą, jeżeli wnioskodawca
udzielał jedynie informacji o przestępstwach pospolitych lub informacji
powszechnie dostępnych.
4. Niezanonimizowane dokumenty udostępnia się do wglądu w oryginałach
lub kopiach w siedzibie oddziału Instytutu Pamięci właściwego
ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, chyba że we
wniosku wskazał on inny oddział, w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia
wniosku, o którym mowa w ust. 1. Przepis art. 33 ust. 4 stosuje
się odpowiednio.
5. Osobie, w stosunku do której w archiwum Instytutu Pamięci nie odnaleziono
dokumentów, o których mowa w ust. 2, która na podstawie
wniosku określonego w ust. 1 uzyskała wgląd w dotyczące jej dokumenty,
przysługuje – na zasadach i w zakresie określonym w ustawie
– prawo do uzyskania kopii tych dokumentów, prawo do ujawnienia
nazwisk oraz dalszych danych identyfikujących tożsamość funkcjonariuszy,
pracowników, żołnierzy oraz osobowych źródeł informacji organów
bezpieczeństwa państwa, zbierających informacje o niej lub
którzy prowadzili te osobowe źródła informacji, prawo do zwrotu
przedmiotów znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci, które w
momencie utraty stanowiły jej własność lub były w jej posiadaniu i
prawo zastrzeżenia swoich danych osobowych.

Art. 32.
1. Odmowa uwzględnienia wniosku, o którym mowa w art. 31 ust. 1, w
całości lub w części dotyczącej udostępnienia bez anonimizacji dokumentów
potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 31 ust.
2, następuje w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja ta jest równoznaczna
z odmową realizacji praw określonych w art. 31 ust. 5, odnoszących
się do dokumentów, których odmowa ta dotyczy.
29
2. Organ odwoławczy utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję albo uchyla
ją i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej
instancji.

Art. 33.
1. Wydanie niezanonimizowanych kopii dokumentów następuje na pisemny
wniosek osoby, o której mowa w art. 31 ust. 5.
2. Na żądanie wnioskodawcy należy uwierzytelnić wydawane kopie dokumentów.
3. Wydanie kopii dokumentów następuje w siedzibie oddziału Instytutu
Pamięci właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy,
chyba że we wniosku wskazał on inny oddział, w terminie 30
dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
4. Wnioskodawca powinien być zawiadomiony na piśmie o terminie wydania
kopii dokumentów przynajmniej na 7 dni przed tym terminem.
Wydanie kopii dokumentów powinno być udokumentowane protokołem,
który podpisuje wnioskodawca i upoważniony pracownik Instytutu
Pamięci.

Art. 34.
1. Na pisemny wniosek osoby, o której mowa w art. 31 ust. 5, Instytut
Pamięci wydaje znajdujące się w jego archiwum przedmioty, które w
momencie utraty stanowiły jej własność lub były w jej posiadaniu.
2. Przed wydaniem przedmiotów Instytut Pamięci może sporządzić i zachować
ich kopie; o fakcie tym należy poinformować wnioskodawcę.
3. W zakresie określonym w ust. 1 przepisy art. 33 ust. 3 i 4 stosuje się
odpowiednio.

Art. 35.
1. Na pisemny wniosek osoby, o której mowa w art. 31 ust. 5, podaje się
tej osobie nazwiska i dalsze dane identyfikujące tożsamość osób, które
przekazywały o niej informacje organom bezpieczeństwa państwa, jeżeli
można je jednoznacznie określić na podstawie dokumentów danego
organu bezpieczeństwa państwa, i o ile w dokumentach udostępnionych
do wglądu na podstawie wniosku, o którym mowa w art. 31
ust. 1, znajdują się pseudonimy lub nazwiska tych osób.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli w dokumentach udostępnionych
do wglądu na podstawie wniosku, o którym mowa w art. 31
ust. 1, znajdują się nazwiska pracowników i funkcjonariuszy, którzy
zbierali lub oceniali informacje o wnioskodawcy lub prowadzili osoby,
które przekazywały organom bezpieczeństwa państwa te informacje.
3. Odmawia się podania nazwisk oraz innych danych identyfikujących
tożsamość osób, które udzielały jedynie informacji o przestępstwach
pospolitych.
4. Od odmowy udostępnienia danych identyfikujących tożsamość osób, o
których mowa w ust. 1 i 2, przysługuje odwołanie do Prezesa Instytutu
Pamięci.
5. W zakresie określonym w ust. 1 i 2 przepisy art. 33 ust. 3 i 4 stosuje
się odpowiednio.”;
20) po art. 35 dodaje się art. 35a-35d w brzmieniu:
30
„Art. 35a. 1. Wnioski, o których mowa w art. 30 ust. 1, art. 31 ust. 1 i art. 35c ust. 1
oraz wynikające z realizacji uprawnień, o których mowa w art. 31 ust.
5, składa się osobiście w siedzibie Instytutu Pamięci, jego oddziałach i
delegaturach lub za pośrednictwem poczty, pod warunkiem poświadczenia
podpisu wnioskodawcy przez notariusza.
2. Osoba mająca stałe miejsce zamieszkania za granicą może złożyć
wniosek osobiście w polskiej placówce konsularnej, przy czym podpis
wnioskodawcy uwierzytelnia konsul. Wniosek taki może być również
złożony za pośrednictwem poczty, pod warunkiem poświadczenia
podpisu wnioskodawcy przez notariusza lub inną osobę uprawnioną
do uwierzytelniania podpisów zgodnie z prawem państwa, w którym
ta czynność zostanie dokonana.
3. Po złożeniu wniosku wnioskodawca może ustanowić pełnomocnika do
realizacji przysługujących mu praw wynikających z ustawy.
4. Uprawnienia wynikające z ustawy może wykonywać osoba najbliższa
zmarłego w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego.
5. Jeżeli realizacja praw wynikających z ustawy następuje przez osobę
najbliższą, o której mowa w ust. 4, należy we właściwym wniosku
wskazać imię i nazwisko osoby zmarłej, której praw on dotyczy.
Art. 35b. 1. Każdy ma prawo załączyć do zbioru dotyczących go dokumentów własne
uzupełnienia, sprostowania, uaktualnienia, wyjaśnienia oraz dokumenty
lub ich kopie. Dane już zawarte w dokumentach nie ulegają
zmianie.
2. Uzupełnienia, sprostowania, uaktualnienia, wyjaśnienia oraz dokumenty
lub ich kopie dołącza się do zbioru dokumentów z oznaczeniem
ich w sposób pozwalający na ich odróżnienie od dokumentów zgromadzonych
przez Instytut Pamięci w trybie art. 25.
Art. 35c. 1. Każdy ma prawo wystąpić z wnioskiem do Instytutu Pamięci o udostępnienie
do wglądu dokumentów osobowych dotyczących pracownika
lub funkcjonariusza organu bezpieczeństwa państwa.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1) imię i nazwisko oraz adres zamieszkania wnioskodawcy,
2) rodzaj i numer dokumentu tożsamości,
3) datę wydania dokumentu tożsamości oraz nazwę organu, który go
wydał,
4) dane ułatwiające odnalezienie dokumentów, w szczególności imię
i nazwisko oraz informacje o miejscu pracy lub działania pracownika
lub funkcjonariusza organu bezpieczeństwa państwa, którego
dotyczyć mają dokumenty.
3. Funkcjonariusze i pracownicy organów bezpieczeństwa państwa mogą
uzyskać na swój wniosek kopie dotyczących ich dokumentów osobowych.
4. W razie późniejszego odnalezienia w archiwum Instytutu Pamięci dokumentów
osobowych dotyczących pracownika lub funkcjonariusza
organu bezpieczeństwa państwa, którymi zainteresowany był wnio31
skodawca, należy go o tym poinformować oraz pouczyć o możliwości
ponownego złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
Art. 35d. 1. Każdemu, komu udostępniono dotyczące go dokumenty, przysługuje
prawo wytoczenia powództwa o ustalenie, że:
1) dokument lub dokumenty, które zostały mu udostępnione jako dotyczące
jego osoby, w rzeczywistości go nie dotyczą lub
2) nie są autentyczne dokument lub dokumenty udostępnione mu jako
dotyczące jego osoby, lub
3) nie jest zgodna z prawdą treść dokumentu lub dokumentów udostępnionych
mu jako dotyczących jego osoby.
2. Powództwo wytacza się przeciwko Skarbowi Państwa, reprezentowanemu
przez Instytut Pamięci.
3. Powództwo rozpoznaje sąd okręgowy mający siedzibę w mieście będącym
siedzibą sądu apelacyjnego właściwego ze względów na miejsce
zamieszkania powoda.
4. W postępowaniu wszczętym w wyniku wytoczenia powództwa, o którym
mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania
cywilnego.
5. Odpis prawomocnego orzeczenia, wydanego w wyniku wytoczenia
powództwa, o którym mowa w ust. 1, zostaje dołączony do dokumentu
lub dokumentów, do których orzeczenie to się odnosi i stanowi ich integralną
część.”;
21) art. 36 i 37 otrzymują brzmienie:
„Art. 36. 1. Dokumenty zgromadzone przez Instytut Pamięci, z wyjątkiem dokumentów,
o których mowa w art. 39, udostępnia się organom władzy
publicznej oraz innym instytucjom, organizacjom i osobom w celach:
1) wykonywania zadań ustawowych,
2) prowadzenia badań naukowych, o ile Prezes Instytutu Pamięci
wyrazi na to zgodę,
3) prowadzenia działalności dziennikarskiej, o ile Prezes Instytutu
Pamięci wyrazi na to zgodę.
2. Podmioty, którym dokumenty zostały udostępnione, ponoszą odpowiedzialność
prawną za sposób ich wykorzystania, o czym należy je
poinformować.
3. W trybie określonym w ust. 1 pkt 2 i 3 nie mogą być wnioskodawcy
udostępnione dokumenty, jeżeli zostały wytworzone przez niego lub
przy jego udziale w ramach czynności wykonywanych w związku z
jego pracą lub służbą w organach bezpieczeństwa państwa albo w
związku z czynnościami, przy wykonywaniu których był traktowany
przez te organy jako osobowe źródło informacji.
Art. 37. 1. Osoba, o której mowa w art. 31 ust. 5, która uzyskała na podstawie art.
31 wgląd w niezanonimizowane kopie dotyczących jej dokumentów,
może zastrzec, że dotyczące jej dane osobowe zebrane w sposób tajny
w toku czynności operacyjno – rozpoznawczych organów bezpieczeństwa
państwa nie będą udostępniane w celach, o których mowa w art.
32
36 ust. 1 pkt 2, przez określony czas, jednakże nie dłużej niż przez 90
lat od daty ich wytworzenia.
2. Osoba, o której mowa w art. 31 ust. 5, może zastrzec, że dotyczące jej
informacje zawierające dane z życia prywatnego, rodzinnego, a także
dotyczące czci i dobrego imienia, do których uzyskała wgląd bez anonimizacji,
nie będą udostępnione, z zastrzeżeniem art. 39.
3. Prezes Instytutu Pamięci informuje osoby, o których mowa w art. 31
ust. 5, o prawie zastrzeżenia, o którym mowa w ust. 2.
4. Zastrzeżenie, o którym mowa w ust. 2, nie obejmuje informacji dotyczących
osób pełniących funkcje publiczne, o których mowa w art. 4
ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o
dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 –1990 oraz
treści tych dokumentów (Dz. U. Nr ..., poz. ...).
5. Osoba, o której mowa w art. 31 ust. 5, która uzyskała na podstawie art.
31 wgląd w niezanonimizowane kopie dotyczących jej dokumentów,
może wyrazić zgodę na udostępnienie swoich danych osobowych, określonych
w ust. 1, wskazanym osobom lub instytucjom, a także na
ich powszechną dostępność.
6. Dane osobowe, określone w ust. 1, mogą być jednakże udostępniane w
celach, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 2, jeżeli:
1) osoba, której dotyczą te dane, albo w przypadku jej śmierci osoba
najbliższa wyrazi na to zgodę,
2) odnoszą się do publicznego wystąpienia osoby, której dotyczą te
dane, lub do jej działalności publicznej lub są danymi osobowymi
wymaganymi przez ustawę w związku z pełnieniem funkcji publicznej.
7. Cele, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 2, można realizować także
po anonimizacji danych osobowych, o których mowa w ust. 1, w kopiach
dokumentów.
8. Prawo do zastrzeżenia, o którym mowa w ust. 1, oraz prawo do wyrażenia
zgody na udostępnienie swoich danych osobowych, określonych
w ust. 1, wskazanym organom władzy publicznej, innym instytucjom,
organizacjom i osobom nie przysługuje w stosunku do dokumentów, o
których mowa w art. 36 ust. 3.”;
22) w art. 38 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Dokumenty organów bezpieczeństwa państwa, jeżeli nie zawierają danych
osobowych osoby trzeciej, mogą być wykorzystywane przez upoważnionych
funkcjonariuszy służb specjalnych w ramach ich zadań ustawowych,
jeśli zawierają informację o przestępstwie szpiegostwa, przestępstwie o charakterze
terrorystycznym lub przestępstwie godzącym w porządek konstytucyjny
Rzeczypospolitej Polskiej.”;
23) w art. 39 ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szef Agencji Wywiadu oraz
Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z Prezesem Instytutu Pamięci,
dokonują co 5 lat okresowych przeglądów dokumentów zgromadzonych w
zbiorze wyodrębnionym. W przypadku stwierdzenia ustąpienia przesłanek
uzasadniających zastrzeżenie Prezes Instytutu Pamięci podejmuje z urzędu,
33
po zasięgnięciu opinii Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa
Agencji Wywiadu oraz Ministra Obrony Narodowej, albo na wniosek tych
organów, decyzję o uchyleniu lub skróceniu okresu zastrzeżenia. Przepisy
ust. 3 stosuje się odpowiednio.”;
24) uchyla się art. 41;
25) art. 42 otrzymuje brzmienie:
„Art. 42. Jeżeli Dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu
Pamięci zostanie zawiadomiony, że znajdujące się w dokumentach
dane osobowe są nieprawdziwe, to informacje o tym dołącza się do
zbioru dokumentów dotyczących danej osoby.”;
26) w art. 43 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. W sprawach rozstrzyganych decyzją administracyjną, w myśl przepisów niniejszej
ustawy, organem pierwszej instancji jest dyrektor oddziału Instytutu
Pamięci. Organem odwoławczym jest Prezes Instytutu Pamięci.”;
27) uchyla się art. 44;
28) w art. 45:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Prokuratorom Instytutu Pamięci w sprawach określonych w art. 1 pkt 1 lit. a
przysługują wszystkie uprawnienia prokuratora, także w sprawach podlegających
orzecznictwu sądów wojskowych.”,
b) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Do prowadzenia śledztw przez Instytut Pamięci stosuje się przepisy Kodeksu
postępowania karnego.”,
c) ust. 9 otrzymuje brzmienie:
„9. W sądowym postępowaniu odwoławczym na skutek wniesienia apelacji
oraz kasacji występują prokuratorzy Głównej Komisji.”,
d) po ust. 9 dodaje się ust. 10 w brzmieniu:
„10. Dyrektor Głównej Komisji wnosi kasację w zastępstwie Prokuratora Generalnego
w sprawach, o których mowa w art. 1 pkt 1 lit. a, w tym także należących
do właściwości sądów wojskowych.”;
29) po art. 45 dodaje się art. 45a w brzmieniu:
„Art. 45a. Instytut Pamięci wszczyna z urzędu śledztwo w sprawach o przestępstwa
określone w art. 54 i 55.”;
30) w art. 47:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dyrektor Głównej Komisji jest prokuratorem przełożonym prokuratorów tej
Komisji oraz komisji oddziałowych. Naczelnik komisji oddziałowej jest
przełożonym prokuratorów tej komisji.”,
b) po ust. 4 dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:
„4a. Prokurator Generalny może przywrócić na wcześniej zajmowane lub równorzędne
stanowisko w powszechnej lub wojskowej jednostce prokuratury
prokuratora Instytutu Pamięci, co do którego Prezes Instytutu Pamięci wystąpił,
po zasięgnięciu opinii Dyrektora Głównej Komisji, z takim wnio34
skiem. Złożenie wniosku nie jest związane z postępowaniem dyscyplinarnym.
4b. W przypadku stwierdzenia, że prokurator nie może ze względów zdrowotnych
pełnić służby w Instytucie Pamięci, Prokurator Generalny przenosi go
na stanowisko równorzędne do innej jednostki organizacyjnej prokuratury,
Ministerstwa Sprawiedliwości lub innej jednostki organizacyjnej podległej
Ministrowi Sprawiedliwości albo przez niego nadzorowanej, zgodnie z kwalifikacjami
prokuratora.”;
31) art. 48 i 49 otrzymują brzmienie:
„Art. 48. Prokurator oddziałowej komisji wydaje postanowienie o wszczęciu albo
odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie o zbrodnię, o której mowa w
art. 1 pkt 1 lit. a, w terminie 3 miesięcy od otrzymania zawiadomienia o
przestępstwie. Jeżeli osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie,
nie zostanie w ciągu 4 miesięcy od dnia jego złożenia powiadomiona o
wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do
prokuratura nadrzędnego.
Art. 49. Po upływie 3 miesięcy od daty wszczęcia śledztwa w sprawie o zbrodnię,
o której mowa w art. 1 pkt 1 lit. a, prokurator prowadzący je składa prokuratorowi
nadrzędnemu sprawozdanie z dokonanych czynności. Sprawozdanie
takie składa się po upływie każdego trzymiesięcznego okresu
śledztwa. Terminów dotyczących ukończenia śledztwa, określonych w
art. 310 Kodeksu postępowania karnego, nie stosuje się.”;
32) w art. 51:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Do zgromadzenia i kolegium prokuratorów Głównej Komisji stosuje się odpowiednio
przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze o
zgromadzeniu i kolegium prokuratury apelacyjnej.”,
b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Dyrektor Głównej Komisji jest przełożonym dyscyplinarnym w stosunku do
prokuratorów Instytutu Pamięci.”,
c) po ust. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:
„5. Rzecznika dyscyplinarnego dla prokuratorów Instytutu Pamięci wyznacza
Prokurator Generalny spośród prokuratorów Instytutu Pamięci, na wniosek
Dyrektora Głównej Komisji. Rzecznik dyscyplinarny jest związany wskazaniami
Dyrektora Głównej Komisji.”;
33) w art. 53:
a) pkt 1-3 otrzymują brzmienie:
„1) informuje społeczeństwo o strukturach i metodach działania instytucji, w
ramach których zostały popełnione zbrodnie przeciwko Narodowi Polskiemu,
oraz informuje o strukturach, obsadzie personalnej i sposobach działania
organów bezpieczeństwa państwa,
2) prowadzi badania naukowe nad najnowszą historią Polski, a także udostępnia
zgromadzone dokumenty innym placówkom naukowym i osobom w celu
prowadzenia takich badań, z zachowaniem warunków określonych w
ustawie,
35
3) udziela informacji na temat zgromadzonych dokumentów oraz publikuje
wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe, w tym inwentarze archiwalne,”,
b) pkt 5 otrzymuje brzmienie:
„5) prowadzi działalność edukacyjną, wystawienniczą i wydawniczą,”,
c) dodaje się pkt 7-9 w brzmieniu:
„7) publikuje, na podstawie dokumentów zgromadzonych w archiwum Instytutu
Pamięci, dane osobowe osób, których dotyczą te dokumenty wraz z informacją,
w jakim charakterze występują w tych dokumentach, w tym wykazy
pracowników, funkcjonariuszy i żołnierzy organów bezpieczeństwa państwa
ze wskazaniem stopnia służbowego zajmowanych stanowisk, oraz organów
bezpieczeństwa państwa, w których pełnili służbę lub pracowali, a także dane
osobowe osób traktowanych przez organy bezpieczeństwa państwa jako
osobowe źródła informacji ze wskazaniem, jakie dokumenty stanowiły podstawę
publikacji,
8) publikuje, za ich zgodą, dane osobowe osób, wobec których zachowały się
dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o
nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób
tajny, i którym przysługuje możliwość skorzystania z prawa określonego
w art. 31 ust. 5, a wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów
świadczących, że byli pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami
organów bezpieczeństwa państwa lub byli traktowani przez organy bezpieczeństwa
państwa jako osobowe źródła informacji, a w szczególności w tym
charakterze byli przez te organy zarejestrowani lub odnotowani; publikacje
nie obejmują danych osobowych osób, w stosunku do których zachowały się
dokumenty uzasadniające publikację ich danych osobowych na podstawie
pkt 9,
9) publikuje dane osobowe osób, które zajmowały kierownicze stanowiska w
byłej Polskiej Partii Robotniczej i byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej
oraz Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym i Stronnictwie Demokratycznym,
a także były członkami Rady Ministrów państwa komunistycznego
do dnia 23 sierpnia 1989 r. lub były w tym okresie kierownikami centralnych
organów administracji państwowej.”;
34) w art. 54 ust. 3 i 4 uchyla się;
35) art. 71 otrzymuje brzmienie:
„Art. 71. W działalności Instytutu Pamięci, określonej w art. 1, nie stosuje się
przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych
(Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 i Nr 153, poz. 1271 z 2004 r. Nr
25, poz. 219 i Nr 33, poz. 285 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711).”.
Art. 40.
W ustawie z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r.
Nr 196, poz. 1631 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 149, poz. 1078) wprowadza
się następujące zmiany:
1) w art. 27 ust. 6 otrzymuje brzmienie:
36
„6. Postępowania sprawdzającego nie przeprowadza się wobec osób zajmujących
stanowiska: Prezesa Rady Ministrów, członka Rady Ministrów, Pierwszego Prezesa
Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prezesa
Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Prezesa
Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Generalnego Inspektora
Ochrony Danych Osobowych, członków Rady Polityki Pieniężnej, członków
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej
– Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Szefów
Kancelarii: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu, Senatu i Prezesa Rady
Ministrów.”;
2) w załączniku 2c do ustawy pkt 11 otrzymuje brzmienie:
„11. Czy w latach 1944-1990 był(a) Pan(-i) pracownikiem organów bezpieczeństwa
państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie
Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
(Dz.U. Nr 155, poz. 1016, z późn. zm.15)), lub osobowym źródłem informacji, o
którym mowa w art. 6 tej ustawy?
TAK NIE NIE DOTYCZY”.

Art. 41.
W ustawie z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 156, poz. 1641,
Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 167, poz. 1399 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i Nr 170,
poz. 1218) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 53 w ust. 4 wyrazy „w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2
ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa
państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje
publiczne (Dz. U. z 1999 r. Nr 42, poz. 428, Nr 57, poz. 618, Nr 62, poz. 681 i Nr
63, poz. 701) w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 1 lipca 1989 r.” zastępuje się
wyrazami „w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia
18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. Nr ……, poz.
……).”;
2) w art. 54 w ust. 3 wyrazy „w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2
ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa
państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje
publiczne w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 1 lipca 1989 r.” zastępuje się
wyrazami „w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia
18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.”.
15) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, z 2000 r. Nr 48, poz.
553, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 139, poz. 1326, z 2005 r. Nr 64, poz. 567,
Nr 167, poz. 1398, Nr 222, poz. 1914, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.
37

Art. 42.
W ustawie z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej
Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 46, poz. 499, z późn. zm.16))
wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 144 w ust. 5 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3) w stosunku do każdego kandydata urodzonego przed dniem 1 sierpnia 1972
r. - zaświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października
2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. Nr
……, poz. ……).”;
2) art. 145 uchyla się;
3) w art. 147 w ust. 1 w zdaniu drugim skreśla się wyrazy „wraz z oświadczeniami kandydatów
na posłów lub informacjami, o których mowa w art. 144 ust. 5 pkt 3”;
4) w art. 152 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Okręgowa komisja wyborcza sporządza obwieszczenia o zarejestrowanych listach
okręgowych, zawierające informacje o ich numerach, nazwach i skrótach
nazw komitetów wyborczych oraz dane o kandydatach zawarte w zgłoszeniach
list, w tym treść zaświadczenia, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18
października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, w zakresie
określonym w art. 11 ust. 2 pkt 1-4 lit. b i c oraz pkt 5, 6 i 8 - 10 tej ustawy.”;
5) art. 174 uchyla się;
6) w art. 177:
a) w ust. 1:
- w pkt 7 w lit. d na końcu przecinek zastępuje się kropką,
- pkt 8 uchyla się,
b) ust. 5 uchyla się;
7) art. 210 uchyla się;
8) w art. 213:
a) w ust. 1:
- w pkt 7 w lit. d na końcu przecinek zastępuje się kropką,
- pkt 8 uchyla się,
b) ust. 5 uchyla się.

Art. 43.
W ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98,
poz. 1070, z późn. zm.17)) wprowadza się następujące zmiany:
16) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2001 r. Nr 74, poz. 786 i Nr 154, poz. 1802, z
2002 r. Nr 14, poz. 128, Nr 113, poz. 984, Nr 127, poz. 1089 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 57, poz.
507 i Nr 130, poz. 1188, z 2004 r. Nr 25, poz. 219 oraz z 2005 r. Nr 140, poz. 1173.
38
1) w art. 16 po § 1 dodaje się § 1a w brzmieniu:
„§ 1a. W sądach okręgowych położonych w miejscowościach, w których znajdują się
oddziały Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi
Polskiemu, Minister Sprawiedliwości może utworzyć, w drodze zarządzenia,
wydziały lustracyjne do rozpoznawania spraw, o których mowa w art. 28 ustawy z
dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. Nr…,
poz.…) oraz w art. 35d ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej
– Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. Nr 155,
poz. 1016, z późn. zm.18)).”;
2) w art. 18 uchyla się § 2;
3) w art. 57 w § 1 dodaje się zdanie trzecie w brzmieniu:
„Zgłaszający urodzony przed dniem 1 sierpnia 1972 r. dołącza również zaświadczenie,
o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu
informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990
oraz treści tych dokumentów (Dz.U. Nr ……, poz. ……).”.

Art. 44.
W ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz.U. Nr 128, poz. 1403, z
2004 r. Nr 273, poz. 2703 oraz z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i 1218) w art. 12 w ust. 1 w
pkt 5 na końcu kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 6 w brzmieniu:
„6) jest nieskazitelnego charakteru.”.

Art. 45.
W ustawie z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych
organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie
niektórych ustaw (Dz.U. Nr 25, poz. 253, z późn. zm.19)) w art. 71 uchyla się ust. 8.

Art. 46.
W ustawie z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji
Wywiadu (Dz.U. Nr 74, poz. 676, z późn. zm.20)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 15 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
17) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1787, z 2002 r. Nr 153,
poz. 1271, Nr 213, poz. 1802 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 188, poz. 1838 i Nr 228, poz. 2256, z
2004 r. Nr 34, poz. 304, Nr 130, poz. 1376, Nr 185, poz. 1907 i Nr 273, poz. 2702 i 2703, z 2005 r. Nr
13, poz. 98, Nr 131, poz. 1102, Nr 167, poz. 1398, Nr 169, poz. 1410, 1413 i 1417, Nr 178, poz. 1479 i
Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 144, poz. 1044.
18) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, z 2000 r. Nr 48, poz.
553, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 139, poz. 1326, z 2005 r. Nr 64, poz. 567,
Nr 167, poz. 1398 i Nr 222, poz. 1914 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.
19) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2002 r. Nr 93, poz. 820, Nr 200, poz. 1689,
Nr 230, poz. 1923 i Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 65, poz. 594 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1491, Nr
240, poz. 2408 i Nr 273, poz. 2703.
20) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070,
Nr 130, poz. 1188 i Nr 166, poz. 1609, z 2004 r. Nr 109, poz. 1159, Nr 171, poz. 1800, Nr 267, poz.
2647 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.
39
„6) nie pełniła służby zawodowej i nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa,
o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci
Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
(Dz.U. Nr 155, poz. 1016, z późn. zm.21)), oraz nie była osobowym źródłem informacji
w rozumieniu art. 6 tej ustawy, ani też nie była sędzią, który orzekając
uchybił godności urzędu, sprzeniewierzając się niezawisłości sędziowskiej.”;
2) art. 37 otrzymuje brzmienie:
„Art. 37. 1. Agencje nie mogą przy wykonywaniu swoich zadań korzystać z tajnej
współpracy:
1) posłów i senatorów,
2) osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, o których
mowa w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu
osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz.U. Nr
20, poz. 101, z późn. zm.22)),
3) dyrektorów generalnych w ministerstwach, urzędach centralnych
lub urzędach wojewódzkich,
4) sędziów, prokuratorów i adwokatów,
5) członków rady nadzorczej, członków zarządu oraz dyrektorów
programów „Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna” i „Polskiego
Radia - Spółka Akcyjna”, a także dyrektorów terenowych oddziałów
„Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna”,
6) dyrektora generalnego, dyrektorów biur oraz kierowników oddziałów
regionalnych „Polskiej Agencji Prasowej - Spółka Akcyjna”,
7) nadawców w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 grudnia
1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531,
z późn. zm.23)),
8) redaktorów naczelnych, dziennikarzy lub osób prowadzących
działalność wydawniczą, o których mowa w ustawie z dnia 26
stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz.U. Nr 5, poz. 24, z późn.
zm.24)),
21) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, z 2000 r. Nr 48, poz.
553, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 139, poz. 1326, z 2005 r. Nr 64, poz.
567, Nr 167, poz. 1398 i Nr 222, poz. 1914 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.
22) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 22, poz.
98 i Nr 50, poz. 262, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1991 r. Nr 100, poz. 443, z
1993 r. Nr 1, poz. 1, z 1995 r. Nr 34, poz. 163 i Nr 142, poz. 701, z 1996 r. Nr 73, poz. 350, Nr 89, poz.
402, Nr 106, poz. 496 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 75, poz. 469 i Nr 133, poz. 883, z 1998 r. Nr
155, poz. 1016 i Nr 160, poz. 1065, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 i Nr 48, poz.
552, z 2001 r. Nr 154, poz. 1784 i 1800, z 2002 r. Nr 214, poz. 1805 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr
45, poz. 391 i Nr 65, poz. 595, z 2004 r. Nr 33, poz. 285, Nr 116, poz. 1202, Nr 210, poz. 2135 i Nr
281, poz. 2774 oraz z 2005 r. Nr 169, poz. 1417.
23) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr
85, poz. 728 i Nr 267, poz. 2258 oraz z 2006 r. Nr 51, poz. 377, Nr 83, poz. 574 i Nr 133, poz. 935.
24) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 34, poz.
187, z 1990 r. Nr 29, poz. 173, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1996 r. Nr 114, poz. 542, z 1997 r. Nr 88,
poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 90, poz. 999, z 2001 r. Nr 112, poz. 1198, z 2002 r. Nr 153,
poz. 1271, z 2004 r. Nr 111, poz. 1181 oraz z 2005 r. Nr 39, poz. 377.
40
9) rektorów, prorektorów i kierowników podstawowych jednostek
organizacyjnych w publicznych i niepublicznych szkołach wyższych,
10) członków Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej
Komisji Akredytacyjnej i Centralnej Komisji do Spraw Stopni i
Tytułów.
2. Szefowie Agencji w celu realizacji zadań Agencji mogą wydać zgodę
na korzystanie z tajnej współpracy z osobami, o których mowa w ust.
1 pkt 7 i 8, jeżeli jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa państwa,
po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.
3. W przypadku powołania ministra w celu koordynowania działalności
służb specjalnych Szefowie Agencji wyrażają zgodę, o której mowa w
ust. 2, po uzyskaniu zgody tego ministra.”;
3) w art. 39 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Zakazu określonego w ust. 3 nie stosuje się w przypadku żądania prokuratora
albo sądu, zgłoszonego w celu ścigania karnego za czyn zabroniony, stanowiący
zbrodnię lub występek, którego skutkiem jest śmierć, lub przeprowadzenia postępowania
sprawdzającego na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych.”.

Art. 47.
W ustawie z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta
miasta (Dz.U. Nr 113, poz. 984, z późn. zm.25)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 8 w ust. 2 dodaje się pkt 1a w brzmieniu:
„1a) w przypadku kandydata urodzonego przed dniem 1 sierpnia 1972 r. - zaświadczenie,
o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o
ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat
1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. Nr ……, poz. ……).”;
2) w art. 10 w ust. 1 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:
„Na liście zamieszcza się również treść zaświadczeń, o których mowa w art. 7 ust. 1
ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów
bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, w
zakresie określonym w art. 11 ust. 2 pkt 1-4 lit. b i c oraz pkt 5, 6 i 8-10 tej ustawy.”.
Art. 48.
W ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o Wojskowych Służbach Informacyjnych (Dz.U. Nr 139,
poz. 1326, z późn. zm.26)) wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 36 otrzymuje brzmienie:
„Art. 36. 1. WSI nie mogą przy wykonywaniu swoich zadań korzystać z tajnej
współpracy:
25) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2002 r. Nr 127, poz. 1089 i Nr 214, poz.
1806, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 oraz z 2005 r. Nr 175, poz. 1457.
26) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2003 r. Nr 179, poz. 1750 oraz z 2004 r. Nr
19, poz. 177, Nr 171, poz. 1800 i Nr 273, poz. 2703.
41
1) posłów i senatorów;
2) osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, o których
mowa w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu
osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz.U. Nr
20, poz. 101, z późn. zm.27));
3) dyrektorów generalnych w ministerstwach, urzędach centralnych
lub urzędach wojewódzkich;
4) sędziów, prokuratorów i adwokatów;
5) członków rady nadzorczej, członków zarządu oraz dyrektorów
programów „Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna” i „Polskiego
Radia - Spółka Akcyjna”, a także dyrektorów terenowych oddziałów
„Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna”;
6) dyrektora generalnego, dyrektorów biur oraz kierowników oddziałów
regionalnych „Polskiej Agencji Prasowej - Spółka Akcyjna”;
7) nadawców w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 grudnia
1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531,
z późn. zm.28));
8) redaktorów naczelnych, dziennikarzy lub osób prowadzących
działalność wydawniczą, o których mowa w ustawie z dnia 26
stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz.U. Nr 5, poz. 24, z późn.
zm.29));
9) rektorów, prorektorów i kierowników podstawowych jednostek
organizacyjnych w publicznych i niepublicznych szkołach wyższych;
10) członków Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej
Komisji Akredytacyjnej i Centralnej Komisji do Spraw Stopni i
Tytułów.
2. Szef WSI w celu realizacji zadań WSI może wydać zgodę na korzystanie
z tajnej współpracy z osobami, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i
8, jeżeli jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa państwa, po
uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.
3. W przypadku powołania ministra w celu koordynowania działalności
służb specjalnych Szef WSI wyraża zgodę, o której mowa w ust. 2, po
uzyskaniu zgody tego ministra.”;
27) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 22, poz.
98 i Nr 50, poz. 262, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1991 r. Nr 100, poz. 443, z
1993 r. Nr 1, poz. 1, z 1995 r. Nr 34, poz. 163 i Nr 142, poz. 701, z 1996 r. Nr 73, poz. 350, Nr 89, poz.
402, Nr 106, poz. 496 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 75, poz. 469 i Nr 133, poz. 883, z 1998 r. Nr
155, poz. 1016 i Nr 160, poz. 1065, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 i Nr 48, poz.
552, z 2001 r. Nr 154, poz. 1784 i 1800, z 2002 r. Nr 214, poz. 1805 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr
45, poz. 391 i Nr 65, poz. 595, z 2004 r. Nr 33, poz. 285, Nr 116, poz. 1202, Nr 210, poz. 2135 i Nr
281, poz. 2774 oraz z 2005 r. Nr 169, poz. 1417.
28) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr
85, poz. 728 i Nr 267, poz. 2258 oraz z 2006 r. Nr 51, poz. 377 i Nr 83, poz. 574.
29) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 34, poz.
187, z 1990 r. Nr 29, poz. 173, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1996 r. Nr 114, poz. 542, z 1997 r. Nr 88,
poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 90, poz. 999, z 2001 r. Nr 112, poz. 1198, z 2002 r. Nr 153,
poz. 1271, z 2004 r. Nr 111, poz. 1181 oraz z 2005 r. Nr 39, poz. 377.
42
2) w art. 37 w ust. 3 uchyla się pkt 2.
Art. 49.
W ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego
(Dz.U. Nr 25, poz. 219) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 64 w ust. 1 skreśla się dwukrotnie użyte wyrazy „i art. 145”;
2) w art. 70 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Okręgowa komisja wyborcza sporządza obwieszczenia o zarejestrowanych listach
okręgowych, zawierające informacje o ich numerach, nazwach i skrótach
nazw komitetów wyborczych oraz dane o kandydatach zawarte w zgłoszeniach
list, w tym treść zaświadczeń, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18
października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. Nr ...,
poz. ...), w zakresie określonym w art. 11 ust. 2 pkt 1-4 lit. b i c oraz pkt 5, 6 i 8-
10 tej ustawy.”.
Art. 50.
W ustawie z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr
169, poz. 1417 i Nr 264, poz. 2205 oraz z 2006 r. Nr 170, poz. 1217) w art. 44 ust. 3 wyrazy
„w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 11 kwietnia
1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy
z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne (Dz. U. z 1999 r. Nr 42,
poz. 428, z późn. zm.) w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 1 lipca 1989 r.” zastępuje
się wyrazami „w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia
18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. Nr ……, poz. ……).”.
Art. 51.

W ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U.
Nr 267, poz. 1398 oraz z 2006 r. Nr 126, poz. 876) po art. 28 dodaje się art. 28a w
brzmieniu:
„Art. 28a. Opłatę stałą w kwocie 300 zł pobiera się od pozwu w sprawie, o której
mowa w:
1) art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu
informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat
1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. Nr…, poz.…);
2) w art. 35d ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie
Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi
Polskiemu (Dz. U. Nr 155, poz. 1016, z późn. zm.30)).”.
30) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, z 2000 r. Nr 48, poz.
553, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 139, poz. 1326 oraz z 2005 r. Nr 64,
poz. 567, Nr 167, poz. 1398 i Nr 222, poz. 1914.
43
Art. 52.
W ustawie z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr
104, poz. 708 i Nr 158, poz. 1122) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 7 w ust. 1 pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„7) nie pełniła służby zawodowej i nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa,
o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci
Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
(Dz.U. Nr 155, poz. 1016, z późn. zm.31)), oraz nie była osobowym źródłem informacji
w rozumieniu art. 6 tej ustawy, ani też nie była sędzią, który orzekając
uchybił godności urzędu, sprzeniewierzając się niezawisłości sędziowskiej.”;
2) art. 26 otrzymuje brzmienie:
„Art. 26. 1. CBA nie może przy wykonywaniu swoich zadań korzystać z tajnej
współpracy:
1) posłów i senatorów;
2) osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, o których
mowa w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu
osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz.U. Nr
20, poz. 101, z późn. zm.32));
3) dyrektorów generalnych w ministerstwach, urzędach centralnych
lub urzędach wojewódzkich;
4) sędziów, prokuratorów i adwokatów;
5) członków rady nadzorczej, członków zarządu oraz dyrektorów
programów „Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna” i „Polskiego
Radia - Spółka Akcyjna”, a także dyrektorów terenowych oddziałów
„Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna”;
6) dyrektora generalnego, dyrektorów biur oraz kierowników oddziałów
regionalnych „Polskiej Agencji Prasowej - Spółka Akcyjna”;
7) nadawców w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 grudnia
1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531,
z późn. zm.33));
8) redaktorów naczelnych, dziennikarzy lub osób prowadzących
działalność wydawniczą, o których mowa w ustawie z dnia 26
31) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, z 2000 r. Nr 48, poz.
553, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 139, poz. 1326 oraz z 2005 r. Nr 64,
poz. 567, Nr 167, poz. 1398 i Nr 222, poz. 1914.
32) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 22, poz.
98 i Nr 50, poz. 262, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1991 r. Nr 100, poz. 443, z
1993 r. Nr 1, poz. 1, z 1995 r. Nr 34, poz. 163 i Nr 142, poz. 701, z 1996 r. Nr 73, poz. 350, Nr 89, poz.
402, Nr 106, poz. 496 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 75, poz. 469 i Nr 133, poz. 883, z 1998 r. Nr
155, poz. 1016 i Nr 160, poz. 1065, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 i Nr 48, poz.
552, z 2001 r. Nr 154, poz. 1784 i 1800, z 2002 r. Nr 214, poz. 1805 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr
45, poz. 391 i Nr 65, poz. 595, z 2004 r. Nr 33, poz. 285, Nr 116, poz. 1202, Nr 210, poz. 2135 i Nr
281, poz. 2774 oraz z 2005 r. Nr 169, poz. 1417.
33) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr
85, poz. 728 i Nr 267, poz. 2258 oraz z 2006 r. Nr 51, poz. 377 i Nr 83, poz. 574.
44
stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz.U. Nr 5, poz. 24, z późn.
zm.34));
9) rektorów, prorektorów i kierowników podstawowych jednostek
organizacyjnych w publicznych i niepublicznych szkołach wyższych;
10) członków Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej
Komisji Akredytacyjnej i Centralnej Komisji do Spraw Stopni i
Tytułów.
2. Szef CBA w celu realizacji zadań CBA może wydać zgodę na korzystanie
z tajnej współpracy z osobami, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i
8, jeżeli jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa państwa, po
uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.
3. W przypadku powołania ministra w celu koordynowania działalności
służb specjalnych Szef CBA wyraża zgodę, o której mowa w ust. 2, po
uzyskaniu zgody tego ministra.”.
Art. 53.
W ustawie z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie
Wywiadu Wojskowego (Dz.U. Nr 104, poz. 709) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 16 pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„7) nie pełniła służby zawodowej i nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa,
o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci
Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
(Dz.U. Nr 155, poz. 1016, z późn. zm.35)) oraz nie była osobowym źródłem informacji
w rozumieniu art. 6 tej ustawy, ani też nie była sędzią, który orzekając
uchybił godności urzędu, sprzeniewierzając się niezawisłości sędziowskiej.”;
2) w art. 41 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. SKW i SWW nie mogą przy wykonywaniu swoich zadań korzystać z tajnej
współpracy:
1) posłów i senatorów;
2) osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, o których mowa w
art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze
stanowiska państwowe (Dz.U. Nr 20, poz. 101, z późn. zm.36));
34) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 34, poz.
187, z 1990 r. Nr 29, poz. 173, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1996 r. Nr 114, poz. 542, z 1997 r. Nr 88,
poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 90, poz. 999, z 2001 r. Nr 112, poz. 1198, z 2002 r. Nr 153,
poz. 1271, z 2004 r. Nr 111, poz. 1181 oraz z 2005 r. Nr 39, poz. 377.
35) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1999 r. Nr 38, poz. 360, z 2000 r. Nr 48, poz.
553, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 139, poz. 1326 oraz z 2005 r. Nr 64,
poz. 567, Nr 167, poz. 1398 i Nr 222, poz. 1914.
36) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 22, poz.
98 i Nr 50, poz. 262, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1991 r. Nr 100, poz. 443, z
1993 r. Nr 1, poz. 1, z 1995 r. Nr 34, poz. 163 i Nr 142, poz. 701, z 1996 r. Nr 73, poz. 350, Nr 89, poz.
402, Nr 106, poz. 496 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 75, poz. 469 i Nr 133, poz. 883, z 1998 r. Nr
155, poz. 1016 i Nr 160, poz. 1065, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 i Nr 48, poz.
552, z 2001 r. Nr 154, poz. 1784 i 1800, z 2002 r. Nr 214, poz. 1805 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr
45, poz. 391 i Nr 65, poz. 595, z 2004 r. Nr 33, poz. 285, Nr 116, poz. 1202, Nr 210, poz. 2135 i Nr
281, poz. 2774 oraz z 2005 r. Nr 169, poz. 1417.
45
3) dyrektorów generalnych w ministerstwach, urzędach centralnych lub urzędach
wojewódzkich;
4) sędziów, prokuratorów i adwokatów;
5) członków rady nadzorczej, członków zarządu oraz dyrektorów programów
„Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna” i „Polskiego Radia - Spółka Akcyjna”,
a także dyrektorów terenowych oddziałów „Telewizji Polskiej - Spółka
Akcyjna”;
6) dyrektora generalnego, dyrektorów biur oraz kierowników oddziałów regionalnych
„Polskiej Agencji Prasowej - Spółka Akcyjna”;
7) nadawców w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii
i telewizji (Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531, z późn. zm.37));
8) redaktorów naczelnych, dziennikarzy lub osób prowadzących działalność
wydawniczą, o których mowa w ustawie z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo
prasowe (Dz.U. Nr 5, poz. 24, z późn. zm.38));
9) rektorów, prorektorów i kierowników podstawowych jednostek organizacyjnych
w publicznych i niepublicznych szkołach wyższych;
10) członków Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Komisji Akredytacyjnej
i Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.”;
3) w art. 41 w ust. 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) korzystanie z tajnej współpracy z osobami, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 8;”.
Art. 54.
W ustawie z dnia 9 czerwca 2006 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu
Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy
Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz.
U. Nr 104, poz. 711) uchyla się art. 27.
Art. 55.
W ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 170, poz. 1218)
wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 60 w ust. 3 wyrazy „ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub
służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-
1990 osób pełniących funkcje publiczne (Dz. U. z 1999 r. Nr 42, poz. 428) w okresie
od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 1 lipca 1989 r.” zastępuje się wyrazami „ustawy z
dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa
państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. Nr ...,
poz....)”;
2) w art. 61 w ust. 3 wyrazy „ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub
służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-
37) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr
85, poz. 728 i Nr 267, poz. 2258 oraz z 2006 r. Nr 51, poz. 377 i Nr 83, poz. 574.
38) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 34, poz.
187, z 1990 r. Nr 29, poz. 173, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1996 r. Nr 114, poz. 542, z 1997 r. Nr 88,
poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 90, poz. 999, z 2001 r. Nr 112, poz. 1198, z 2002 r. Nr 153,
poz. 1271, z 2004 r. Nr 111, poz. 1181 oraz z 2005 r. Nr 39, poz. 377.
46
1990 osób pełniących funkcje publiczne w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 1
lipca 1989 r.” zastępuje się wyrazami „ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu
informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990
oraz treści tych dokumentów.”;
3) w art. 64 w ust. 3 wyrazy „ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub
służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-
1990 osób pełniących funkcje publiczne w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 1
lipca 1989 r.” zastępuje się wyrazami „ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu
informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990
oraz treści tych dokumentów.”.

Rozdział 7
Przepisy przejściowe i końcowe

Art. 56.
1. Osoba urodzona przed dniem 1 sierpnia 1972 r., która w dniu wejścia w życie niniejszej
ustawy pełni którąkolwiek z funkcji publicznych wymienionych w art. 4, ma
obowiązek wystąpienia z podaniem o wydanie jej zaświadczenia, o którym mowa w
art. 7 ust. 1, a obowiązek ten powinien zostać wykonany w terminie 3 miesięcy od
daty wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, ma obowiązek przedłożyć organowi wskazanemu w
art. 5 ust. 4 lub 6, właściwemu dla pełnionej przez nią funkcji publicznej, uzyskane
potwierdzenie wystąpienia z podaniem o wydanie jej zaświadczenia, o którym mowa
w art. 7 ust. 1.
3. W przypadku, jeżeli osoba, o której mowa w ust. 1, nie zrealizuje w terminie obowiązku
wystąpienia o wydanie jej zaświadczenia, organ wskazany w art. 5 ust. 4 lub
6, właściwy dla funkcji publicznej pełnionej przez tę osobę, niezależnie od realizacji
uprawnienia wskazanego w ust. 4, ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym
fakcie organ zaświadczający. W zawiadomieniu podaje się dane, o których mowa w
art. 9 ust. 1. W przypadku otrzymania takiego zawiadomienia organ zaświadczający
wszczyna z urzędu postępowanie w sprawie wydania zaświadczenia.
4. Niedopełnienie obowiązków, o których mowa w ust. 1-3, może stanowić samodzielną
przesłankę do rozwiązania umowy o pracę, odwołania z zajmowanego stanowiska
lub wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec osoby, która uchyliła się od dopełnienia
tych obowiązków.
5. O wszczęciu postępowania z urzędu zawiadamia się stronę, której następnie doręcza
się wydane zaświadczenie.
6. Zaświadczenie doręcza się także właściwemu organowi, wskazanemu w art. 5 ust. 6.
7. Osoba, o której mowa w ust. 1, ma obowiązek przedłożyć uzyskane zaświadczenie
organowi wskazanemu w art. 5, właściwemu dla pełnionej przez nią funkcji publicznej,
przy czym przedłożenie to powinno nastąpić niezwłocznie, jednak nie później
niż w terminie 7 dni od daty doręczenia zaświadczenia.
8. Pracodawcy i przełożeni osoby pełniącej funkcję publiczną, wymienionej w art. 4,
organy powołujące tę osobę na stanowiska lub funkcje, wymienione w art. 4, organy
nadrzędne albo organy nadzoru nad organem władzy publicznej, wymienionym w
art. 4, lub właściwe ze względu na miejsce wykonywania zawodu przez osobę pełniącą
funkcję publiczną, wymienioną w art. 4, a także organy samorządu zawodowego,
których osoba pełniąca funkcję publiczną, wymieniona w art. 4, jest członkiem,
47
obowiązane są, w celu wydania zaświadczenia, do udzielania wszelkich niezbędnych
informacji na temat osoby pełniącej funkcję publiczną, wymienioną w art. 4, na każde
żądanie organu zaświadczającego.
Art. 57.
1. W przypadku, gdy objęcie funkcji publicznej przez daną osobę może nastąpić w wyniku
wyborów powszechnych i bezpośrednich, przeprowadzonych w roku 2006 i
2007 po wejściu w życie niniejszej ustawy, przepisu art. 5 ust. 4 nie stosuje się; Instytut
Pamięci Narodowej wydaje zaświadczenia osobom, które zostały wymienione
jako osoby wybrane w obwieszczeniu właściwego organu wyborczego.
2. Objęcie przez daną osobę funkcji, o której mowa w art. 4 pkt 27, 28, 30, 32-36, w okresie
24 miesięcy od wejścia w życie niniejszej ustawy wymaga przedłożenia urzędowego
potwierdzenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1, albo kopii złożonego przez tę
osobę żądania wydania jej takiego potwierdzenia, na której organ właściwy potwierdził
fakt przyjęcia takiego żądania.
Art. 58.
W terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy Prezes Instytutu Pamięci
Narodowej utworzy rejestr zaświadczeń, o którym mowa w rozdziale 3 niniejszej
ustawy.
Art. 59.
W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy Instytut Pamięci Narodowej
podejmie prace badawcze, o których mowa w art. 53 pkt 7-9 ustawy, o której mowa
w art. 39. Wyniki tych prac badawczych będą aktualizowane i publikowane, nie rzadziej
niż raz na 6 miesięcy.
Art. 60.
1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy kończy się kadencja Rzecznika Interesu
Publicznego i jego zastępców.
2. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy mienie i dokumenty będące we władaniu
Rzecznika Interesu Publicznego przechodzą z mocy prawa we władanie Instytutu
Pamięci Narodowej.
3. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy pracownicy Biura Rzecznika Interesu Publicznego
stają się z mocy prawa pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej.
4. Stosunki pracy z pracownikami, o których mowa w ust. 3, wygasają z upływem 3
miesięcy od dnia wejścia w życia niniejszej ustawy, jeżeli przed upływem 2 miesięcy
od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie zostaną im zaproponowane nowe warunki
pracy lub płacy na dalszy okres albo w razie ich nieprzyjęcia przed upływem 2
miesięcy i 2 tygodni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
5. Pracodawca jest obowiązany powiadomić na piśmie pracownika odpowiednio o terminie
wygaśnięcia stosunku pracy albo o skutkach nieprzyjęcia nowych warunków
pracy lub płacy.
48
6. Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę może nastąpić za wypowiedzeniem.
Przepis art. 411 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.
7. Pracownicy, o których mowa w ust. 3, zachowują uprawnienia pracownicze wynikające
z aktów, na których podstawie powstał ich stosunek pracy przed dniem wejścia
w życie niniejszej ustawy, do dnia:
1) upływu 2 miesięcy i 2 tygodni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli
przyjęli proponowane warunki pracy lub płacy na dalszy okres, albo
2) wygaśnięcia stosunku pracy, o którym mowa w ust. 4, albo
3) wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 6.
8. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy, o którym mowa w ust. 4, lub wypowiedzenia,
o którym mowa w ust. 6, pracownikom:
1) mianowanym - przysługuje świadczenie pieniężne przewidziane w art. 131 ustawy
z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z
2001 r. Nr 86, poz. 953, z późn. zm.39));
2) innym niż wymienieni w pkt 1 - przysługuje odprawa, o której mowa w art. 8 ustawy
z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami
stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr
90, poz. 844, z późn. zm.40).
Art. 61.
1. W terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy Prezes Sądu Apelacyjnego
w Warszawie przekaże Prezes


Ostatnio zmieniony przez Jadwiga Chmielowska dnia Pią Lis 17, 2006 8:01 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Lis 17, 2006 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

6. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, Minister Obrony Narodowej oraz Szef
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Szef Agencji Wywiadu mogą wykonać dla
potrzeb urzędu kopie akt funkcjonariuszy pozostających w służbie, które powstały w
okresach, o których mowa odpowiednio w ust. 1 lub 2.

Art. 63.
1. Do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie zmiany ustawy, o
której mowa w art. 39, stosuje się przepisy w brzmieniu ustalonym niniejszą ustawą.
2. Wnioski i pytania, o których mowa w art. 30 ustawy, o której mowa w art. 39, w
brzmieniu dotychczasowym, niezrealizowane do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy,
traktuje się jako wniosek, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, o której
mowa w art. 39, w brzmieniu ustalonym niniejszą ustawą.


Art. 64.
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szef Agencji Wywiadu i Minister Obrony
Narodowej, w porozumieniu z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, w odniesieniu do
dokumentów przekazanych do Instytutu Pamięci Narodowej, dokonają w okresie 12 miesięcy
od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy ich przeglądu w celu podjęcia decyzji o
ich zastrzeżeniu, o którym mowa w art. 39 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 39.

Art. 65.
1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych dokona, na uzgodniony wniosek
Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, przeniesienia
planowanych dochodów i wydatków budżetowych Rzecznika Interesu Publicznego,
odpowiednio do treści art. 60.
2. Rada Ministrów zapewni sfinansowanie w roku 2006 realizacji przez Instytut Pamięci
Narodowej zadań określonych w niniejszej ustawie.
Art. 66.
1. Traci moc ustawa z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach
bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób peł50
niących funkcje publiczne (Dz.U. z 1999 r. Nr 42, poz. 428, z późn. zm.41)), z wyjątkiem
art. 30.
2. W terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy Sąd Apelacyjny w
Warszawie oraz Sąd Najwyższy umorzą będące w toku postępowania prowadzone na
podstawie ustawy, o której mowa w ust. 1.

Art. 67.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 39 pkt 7 i art. 57, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
2) art. 43 pkt 2, który wchodzi w życie po upływie 5 miesięcy od dnia ogłoszenia;
3) art. 46 pkt 2 oraz art. 53 pkt 2 i 3, które wchodzą w życie z dniem 1 października
2006 r.


MARSZAŁEK SEJMU
/-/ Marek Jurek41) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 1999 r. Nr 57, poz. 618, Nr
62, poz. 681 i Nr 63, poz. 701, z 2000 r. Nr 43, poz. 488 i Nr 50, poz. 600, z 2002 r. Nr 14, poz. 128, Nr
74, poz. 676, Nr 84, poz. 765 i Nr 153, poz. 1271, Nr 175, poz. 1434, z 2003 r. Nr 44, poz. 390 i Nr 99,
poz. 921, z 2004 r. Nr 25, poz. 219, z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"


Ostatnio zmieniony przez Jadwiga Chmielowska dnia Sob Lis 18, 2006 12:25 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Lis 17, 2006 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Posłałam do Pani list e-mailem. Przedstawiłam ustawę i proszę wszystkich o rozpropagowanie idei lustracji w Polonii
_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kardynal
Użytkownik


Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 8

PostWysłany: Pią Lis 17, 2006 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję, postaram się. V.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sob Lis 18, 2006 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich bardzo serdecznie ze Paryza,

Cieszymy sie, ze sprawa ustawy lustracyjnej zostala w taki sposob
sfinalizowana. Byly ogromne naciski na wszystkich frontach, aby ja
zmanipulowac. Jednak nasz wspolny wysilek przyniosl taki pozytywny
rezultat. Oby ustawa zaczela wlasciwie funkcjonowac.
Jeszcze raz serdeczne podziekowania dla "pilotow" tej sprawy z AGL na
czele.
Poniewaz ta sprawa lezy mi na sercu od czasu "Wielkiej Solidarnosci" z
lat 1980-1981 poprzez okres stanu wojennego, to jak mnie znacie doloze moj czas na dalsze dzialanie w takiej waznej sprawie

Stanislaw Aloszko - Skarbnik Federacji Polonii Francuskiej

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sob Lis 18, 2006 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowna Pani. Dziekujemy za przesylane informacje na nasza firmowa
skrzynke redakcyjna. Jestesmy z Wami i popieramy Was calym sercem.
Jednoczesnie oswiadczam w imieniu redakcji, ze w numerze styczniowym
opublikujemy przeslany komunikat. Wyslemy równiez pare magazynów poczta do Panstwa.

MAGAZYN POLONIA
Dyrektor sprzedazy i marketingu
Mariusz Siwiec.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group